PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Francuska aktorka filmowa i teatralna, urodzona w 1966 roku w Paryżu. Jej debiutem kinowym był film "Do zobaczenia, chłopcy" Luisa Malle`a. Najbardziej znana z ról w filmach Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory. Czerwony" i "Podwójne życie Weroniki". Wystąpiła także w "Tajemniczym ogrodzie" Agnieszki Holland. Za rolę w "Podwójnym życiu Weroniki" otrzymała w 1991 roku Złotą Palmę w Cannes. Dwukrotnie była także nominowana do Cezara.
Irene Jacob gościła na Festiwalu Camerimage w 2002 roku. Przyznano jej wówczas nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego. W 1994 roku jurorzy Konkursu Głównego oceniali "Trzy kolory. Czerwony" z Irene Jacob w roli głównej.
Szwedzka reżyserka i autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1978 roku. Absolwentka Edinburgh College of Art. W dorobku reżyserskim ma krótkometrażowe filmy dokumentalne i fabularne, takie jak "The Yearning Room", "Facing Time" czy "The Dollar Bill". Jako autorka zdjęć pracowała natomiast przy takich obrazach jak "She Male Snails", "Three Steps to Paradise", "Homeless", "Nobody Passes Perfectly" czy "One Day". Za zdjęcia do filmu "She Male Snails" (reż. Ester Martin Bergsmark) otrzymała Kodak Vision Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Göteborgu.
Minka Jakerson była gościem dwóch odsłon festiwalu Camerimage. W 2012 roku otrzymała Specjalne Wyróżnienie w Konursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do "She Male Snails". W 2010 roku jej zdjęcia można było zobaczyć w filmie "Homeless", ocenianym w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych, a dwa lata wcześniej w Konkursie Filmów Dokumentalnych brał udział film "One Day" z jej zdjęciami. W roku 2014 jej zdjęcia do filmu Something Must Break (reż. Ester Martin Bergsmark) oceniane były w Konkursie Debiutów Operatorskich.
Polska aktorka filmowa i teatralna urodzona w 1952 roku w Starachowicach. Założycielka i dyrektorka Teatru Polonia. Absolwentka PWST w Warszawie. W teatrze zadebiutowała już w czasie studiów rolą w przedstawieniu "Trzy siostry" Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Po raz pierwszy w filmie pojawiła się w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy i kontynuowała współpracę z reżyserem przy takich produkcjach jak "Dyrygent", "Bez znieczulenia", "Człowiek z żelaza". W swoim dorobku artystycznym ma ponad 80 filmów polskich i zagranicznych m.in. "Zwolnieni z życia" Waldemara Krzystka, "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego, "Wróżby Kumaka" Roberta Glińskiego oraz "Rewers" Borysa Lankosza. Za rolę w filmie "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Za swoje osiągnięcia artystyczne pięciokrotnie nagradzana Złotą Kaczką oraz czterokrotnie nominowana do Orła i Europejskiej Nagrody Filmowej. Na festiwalu w Gdyni otrzymała Złote Lwy Gdańskie oraz Nagrodę Indywidualną za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Kobiecą oraz Najlepszą Kreację Aktorską
Uczestniczyła w czterech edycjach Festiwalu Camerimage. Podczas 16. edycji festiwalu odebrała Nagrodę za Wkład w Rozwój Sztuki Operatorskiej w imieniu zmarłego męża, Edwarda Kłosińskiego.
Amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i producent, urodzony w 1953 roku w Akron. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców kina niezależnego. Debiutował w 1980 roku filmem "Nieustające wakacje", w swojej filmografii ma kilkanaście tytułów, zwykle bardzo wysoko ocenianych przez krytyków. W dorobku Jarmuscha znajdują się filmy takie jak "Poza prawem", "Noc na Ziemi", "Truposz", "Kawa i papierosy" czy "Broken flowers". Wielokrotnie był wyróżniany na największych festiwalach filmowych, m. i n. w Cannes, Locarno czy Sundance.
W roku 1998, podczas 6. edycji Festiwalu Camerimage, Jim Jarmusch został wyróżniony, wraz z Robbie Müllerem , Nagrodą Specjalną dla Duetu Reżyser-Operator. Jego film "Ghost Dog: Droga Samuraja" był w 1999 roku oceniany w Konkursie Głównym. Kilka jego obrazów można było także zobaczyć podczas retrospektywy autora zdjęć Robbie`ego Müllera, w 2006 roku.
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w roku 1938 w Białej Podlaskiej. Absolwent łódzkiej PWSTiF. Przewodniczący Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego. Twórca zdjęć do kilkunastu filmów, m.in. "Quo vadis?" Jerzego Kawalerowicza czy "Dekalog VIII" Krzysztofa Kieślowskiego. Największe sukcesy przyniosła mu współpraca z Andrzejem Żuławskim, z którym pracował przy filmach takich jak "Na srebrnym globie", "Borys Godunow", "Błękitna nuta" czy "Szamanka".
Andrzej Jaroszewicz należy do grona stałych bywalców Festiwalu Camerimage. Dotychczas odwiedził nas trzynastokrotnie. Był jednym z jurorów Konkursu Głównego podczas 4. edycji Festiwalu. Zasiadał także w jury Konkursu Technologicznego w roku 2004. W 2002 roku otrzymał, wraz z Andrzejem Żuławskim, Nagrodę Specjalną dla Duetu Operator - Reżyser. Filmy z jego zdjęciami wielokrotnie można było oglądać w ramach pokazów specjalnych, a także w retrospektywie Andrzeja Żuławskiego w roku 2008 (m.in. "Szamanka", "Na srebrnym globie", "Kobieta publiczna").
Amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia kanadyjskiego, urodzony w 1926 roku w Toronto. Siedmiokrotnie był nominowany do Oscara, jako reżyser lub producent, a jego filmy zdobyły w sumie 12 statuetek. W swoim dorobku ma także nominacje do nagród BAFTA i Złotych Globów, oraz Nagrodę Specjalną na festiwalu w Berlinie. Pracę reżysera rozpoczął w latach 50., od tamtej pory stworzył kilkadziesiąt filmów, w tym tytuły takie jak "Rosjanie nadchodzą", "W upalną noc", "Opowieści żołnierza", "Wpływ księżyca" czy musicale "Jesus Christ Superstar" i "Skrzypek na dachu".
Norman Jewison był gościem Festiwalu Camerimage w 1999 roku. Został wówczas uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną, a w ramach pokazów specjalnych pokazano jego film "W upalną noc".
Brytyjski reżyser filmowy, urodzony w 1945 roku w Londynie. Początkowo reżyserował seriale telewizyjne, od lat 80. tworzy filmy fabularne. Największe sukcesy przyniosły mu dwa filmy z początkowego okresu twórczości - "Pola śmierci" (1984) i "Misja" (1986). Za oba te dzieła otrzymał nominacje do Oscara i nagrody BAFTA. W dorobku reżysera znajdują się także takie obrazy jak "Projekt Manhattan", " Miasto radości" czy "Szkarłatna litera". Jego filmy były kilkakrotnie nominowane do Złotych Globów oraz nagród w Cannes i Berlinie.
Roland Joffe gościł na Festiwalu Camerimage trzykrotnie. W roku 1999 uhonorowany został Nagrodą dla Reżysera ze Specjalną Wrażliwością Wizualną. Za zdjęcia do jego filmu "Vatel" Robert Frisse zdobył Srebrną Żabę podczas 8. edycji festiwalu. W ramach panoramy światowej w 1993 roku pokazano jego film "Miasto radości", a w 1999 obraz "Żegnaj, kochanku" wyświetlany był w ramach pokazów specjalnych. W roku 2014 przewodniczył jurorom Konkursu Głównego.
Irlandzki pisarz, scenarzysta i reżyser, urodzony w 1950 roku w Sligo. Laureat Oscara za scenariusz do filmu "Gra pozorów". Jest autorem filmów o tematyce irlandzkiej, takich jak, oprócz oscarowej "Gry pozorów", "Chłopak rzeźnika" czy "Michael Collins". Pracuje również w USA, gdzie zrealizował m. in. "Wywiad z wampirem". W jego dorobku znajdują się również tytuły takie jak "Ondine", "Śniadanie na plutonie" czy "Odważna". Wśród wielu nagród ma w swoim dorobku wyróżnienia przyznane na festiwalach w Cannes, Wenecji i Berlinie.
Neil Jordan był gościem Festiwalu Camerimage w roku 2002. Otrzymał wówczas Nagrodę Specjalną dla Reżysera za Szczególną Wrażliwość Wizualną. Jego film "Gra pozorów" można było oglądać podczas 1. edycji Festiwalu w ramach panoramy światowej, a obraz "Podwójny blef" wyświetlany był w ramach pokazów specjalnych podczas 10. edycji.
Amerykański dziennikarz wojenny i dokumentalista urodzony w 1962 w Belmoncie. Autor głośnego filmu dokumentalnego "Wojna Restepo", za który otrzymał nominację do Oscara oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych w kategorii Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w filmie dokumentalnym. Uhonorowany Główną Nagrodą Jury na Sundance.
Na Festiwalu Camerimage w 2010 został laureatem nagrody Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych za reżyserię filmu "Wojna Restepo".
Niemiecki autor zdjęć filmowych, wychowanek Hochschule für Fernsehen und Film München - University of Television and Film Munich (HFF München). W dorobku ma filmy reklamowe, dokumentalne, wideoklipy oraz krótkie metraże. Podczas 26. edycji festiwalu Camerimage odebrał Brązową Kijankę Konkursu Etiud Studenckich za zdjęcia do filmu Them w reżyserii Tima Dünschede.
PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej
OK