WSPÓŁFINANSOWANIE: WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE, MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY, POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ
a

Amerykański autor zdjęć filmowych i reżyser telewizyjny. Zdobywca nagrody Primetime Emmy za zdjęcia do serialu „Mad Man”, do tego samego wyróżnienia był nominowany jeszcze sześciokrotnie. Jako autor zdjęć, a także reżyser, pracował na planach takich seriali jak „Rodzina Soprano”, „Breaking Bad” czy „Daredevil”.
Phil Abraham był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Wideoklipów, a jego zdjęcia do „Daredevil: Into the Ring” ocenianie były w odbywającym się wówczas po raz pierwszy Konkursie Pilotażowych Odcinków Seriali.

Brytyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1954 roku w Manchesterze. Od 2014 roku pełni funkcję przewodniczącego British Society of Cinematographers (BSC). Stały wspólpracownik reżysera Kena Loacha, z którym zrealizował kilkanaście filmów, w tym takie obrazy jak "Wiatr buszujący w jęczmieniu", "Jestem Jo", "Słodka szesnastka" czy "Szukając Erica". Zrealizował także zdjęcia do filmów wielu innych uznanych reżyserów, m. in. "The Hurt Locker" Kathryn Bigelow (za zdjęcia do tego filmu był nominowany do Oscara) i"Koriolana" Ralpha Fiennesa. Jest laureatem nagrody BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej.
Barry Ackroyd był gościem Festiwalu Camerimage w 2002 roku. Wraz z Kenem Loachem odebrał wówczas Nagrodę dla Duetu Reżyser-Operator. Poprowadził również warsztaty dla studentów. Zdjęcia Ackroyda kilkakrotnie były oceniane w Konkursie Głównym - w filmach "Pieśń Carli", "Słodka szesnastka", "The Hurt Locker", "Green Zone" i "Koriolan". Kilkakrotnie można było także podziwiać jego zdjęcia w ramach pokazów specjalnych i panoramy światowej.

Libańska autorka zdjęć filmowych urodzona w Bejrucie. Jest uznawana za pierwszą kobietę operatora w świecie arabskim. W dorobku ma zdjęcia do wielu filmów dokumentalnych, takich jak The Oil Spill, Lesson in History i Mercedes w reżyserii Hady’ego Zaccaka. W dorobku ma również zdjęcia do produkcji fabularnych, m.in. do filmu Falafel Michela Kamouna czy Stray Bullet Georgesa Hashema. Jest również nauczycielką i tutorką, stworzyła i prowadziła autorskie warsztaty filmowe w ramach projektu „The Cine-Jam film lab”. W 2014 zadebiutowała jako reżyserka serialem dokumentalnym Zyara, wyprodukowanym przez jej własną firmę produkcyjną Home of cine-jam, założoną wspólnie z Denise Jabbour. W roku 2000 została wyróżniona nagrodą za najlepsze zdjęcia w ramach Arab Screen International Awards za film krótkometrażowy The Shower Michela Kamouna.
Muriel Aboulrouss była gościem festiwalu Camerimage w roku 2016 jako jurorka Konkursu Etiud Studenckich.

Kanadyjski muzyk i fotograf, urodzony w 1959 roku w Kingston. Od lat 70. Rozwijał swoją karierę muzyczną jako solista i gitarzysta, bardzo szybko uzyskując status światowej gwiazdy. Wylansował wiele ponadczasowych przebojów, wydał kilkanaście solowych płyt, trzykrotnie był nominowany do Oscara za najlepsza piosenkę. Od lat z powodzeniem pracuje również jako fotograf, współpracował z wieloma prestiżowymi magazynami, m.in. Harper’s Baazar czy Vogue , fotografował kolekcje uznanych projektantów mody, współtworzy magazyn o modzie „ZOO”. Swoje prace fotograficzne wystawiał w wielu prestiżowych galeriach, m.in. w National Portrait Gallery w Londynie.
Bryan Adams był gościem festiwalu Camerimage w roku 2015. Otworzył wówczas wystawę swoich fotografii, zatytułowaną „Exposed – Obnażeni”. Wystawę można było oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Brytyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1948 roku w Londynie. Laureat nagrody BAFTA za zdjęcia do filmu "Elizabeth" Shekhara Kapura. Zrealizował zdjęcia do filmów m.in. Woody`ego Allena ("Wszystko gra", "Scoop - gorący temat"), Paula Weitza ("Poznaj naszą rodzinkę", "Był sobie chłopiec") czy Petera Howitta ("Przypadkowa dziewczyna"). W swoim dorobku ma pracę przy wielu filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. W roku 1999 był nominowany do Oscara za zdjęcia do "Elizabeth".
Remi Adefarasin gościł na Festiwalu Camerimage trzykrotnie. W roku 1999 został laureatem Złotej Żaby za zdjęcia do "Elizabeth", nagrodę odebrał podczas następnej edycji Festiwalu. Był wówczas, a także w roku 2003, jednym z prowadzących warsztaty ARRI. Podczas 11. edycji zasiadał również w jury Konkursu Etiud Studenckich. Film z jego zdjęciami - "Oniegin" Marthy Fiennes - brał udział w Konkursie Głównym w roku 2000, a w 2007 roku jurorzy oceniali jego pracę przy "Elizabeth: złoty wiek" Shekhara Kapura.

Hiszpański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1948 roku w Elbar. Pracował przy takich filmach jak "Policzone dni" Imanola Uribe, "Dziewczyna marzeń" Fernanda Trueby, "Inni" i "W stonę morza" Alejandro Amenábara, "Żołnierze Salaminy" Davida Trueby, "Porozmawiaj z nią" Pedro Almodóvara, "Vicky Cristina Barcelona" Woddy'ego Allena. Jest również autorem zdjęć do dwóch części popularnej Sagi "Zmierzch". Za film "Droga" otrzymał nominację do nagrody BAFTA. Zdobywca sześciu nagród Hiszpańskiej Akademii Filmowej. Dwukrotnie nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Europejski Operator. Uczestniczył w festiwalu Camerimage w 2004 roku. Był wówczas jednym z członków Jury Konkursu Etiud Studenckich, a film "W stronę morza" brał udział w Konkursie Głównym.

Szwedzki reżyser, urodzony w 1965 roku w Sztokholmie. Znany jest przede wszystkim jako jeden z najwybitniejszych twórców teledysków w dziejach tego gatunku. Trzykrotnie uhonorowany nagrodą Grammy, laureat MTV Music Video Awards. Jest reżyserem tak znanych, a często również kontrowersyjnych wideoklipów jak „Ray of Light” Madonny, „Smack My Bitch Up” The Prodigy czy „Paparazzi” Lady Gagi. Tworzył również teledyski dla takich gwiazd jak m.in. The Rolling Stones, U2, Metalica, Rammstein, Coldplay, Rihanna, Beyonce i wielu innych.
Jonas Åkerlund był gościem festiwalu Camerimage w roku 2014. Otrzymał wówczas Nagrodę Specjalną za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów. Poprowadził również warsztat z cyklu „Wideoklipy: Mistrzowie Prezentują”.

Irański reżyser, urodzony w 1981 roku w Teheranie. Absolwent Victorian College of the Arts (VCA) w Melbourne w Australii. Karierę zaczynał od filmów krótkometrażowych, by z czasem skupić się również na reżyserii filmów dokumentalnych. W swoich filmach zwykle jest jednocześnie autorem zdjęć. W dorobku ma takie tytuły jak krótkometrażowy The Blind Owl Wedding Hall nagrodzony m.in. na Fajr International Short Film Festival w Teheranie, czy dokumenty: Suppose We Should Honour Death (nagrody na festiwalach w Iranie, Europie i Kanadzie),czy poruszający From Music into Silence. Uznanie na całym świecie zyskał również jego dokument Pain is Mine, za który na festiwalu Camerimage w 2018 roku Farshid Akhlaghi odebrał Specjalne Wyróżnienie w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.

Francuski autor zdjęć filmowych, prezydent Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (AFC). Zrealizował zdjęcia do filmów wielu francuskich reżyserów, m.in. do "Klientki" Josiane Balasko, "Zostaję" Diane Kurys czy "Ukrytej tożsamości" Thomasa Gilou. W swoim dorobku ma zdjęcia do wielu filmów fabularnych, dokumentalnych i telewizyjnych.
Robert Alazraki był gościem ośmiu edycji Festiwalu Camerimage. Pełnił funkcję jurora Konkursu Głównego podczas 3. edycji w 1996 roku. W roku 2005 zasiadał w jury Przeglądu Kina Polskiego. Był również jednym z twórców prowadzących warsztaty operatorskie podczas 16. edycji Festiwalu w 2008 roku. Jego zdjęcia można było oglądać w filmach wyświetlanych w ramach panoramy światowej - w roku 1996 był to "Lato w Goulette", a w roku 2000 - "Urodzeni romantycy".

Autorka zdjęć filmowych pochodzenia francuskiego, urodzona w 1954 roku w Langon. Była pierwszą kobietą, która znalazła się na okładce magazynu American Cinematographer. Absolwentka American Filme Institute. W dorobku ma zdjęcia do takich filmów jak „Idol” Todda Haynesa, „Taśma” Richarda Linklatera, „Zapaśnik” Darrena Aronofsky`ego, „Hapiness” Todda Solondza czy „Crumb” Terry`ego Zwigoffa. Pracowała również przy wielu filmach dokumentalnych i reklamowych.
Maryse Alberti była gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Przewodniczyła wówczas jurorom Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.

Amerykański reżyser i stereografer. Jako specjalista od efektów 3D i stereografii pracował przy takich produkcjach jak „Niesamowity Spider-Man”, „Wielki Gatsby” czy „X-men: Przeszłość, która nadejdzie”. Zajmuje się również technologią 3D w transmisjach wydarzeń muzycznych i sportowych na żywo.
Jeff Amaral był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Filmów 3D.

Amerykańska montażystka. Zasiada w zarządach dwóch prestiżowych organizacji - Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej Oscary oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów ACE. Sukcesy odnosi jako montażystka filmów dokumentalnych. Odpowiadała za montaż dwóch nagrodzonych Oscarami dokumentów w reżyserii Marka Jonathana Harrisa – „Long Way Home” oraz „Wśród Obcych”. W dorobku ma także pracę przy takich filmach dokumentalnych jak obsypany nagrodami obraz „Beah: A Black Woman Speaks” (reż. LisaGay Hamilton) czy „Sprawa przeciwko ósemce” (reż. Ben Cotner, Ryan White).
Kate Amend gościła na festiwalu Camerimage w 2014 roku. Zasiadała wówczas w jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.

Amerykański producent i specjalista od technologii cyfrowej w filmie. Prezes hollywoodzkiej firmy produkcyjnej Creative Monster Productions. Jako specjalista stereoskopii i efektów 3D pracował m.in. przy takich filmach jak „Beowulf 3D”, „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”, „Green Horn 3D” czy „Niesamowity Spider-Man”.
Grant Anderson był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Był wówczas członkiem jury Konkursu Filmów 3D.

Hiszpański reżyser, scenarzysta i producent, urodzony w 1979 roku w Madrycie. Jeden z założycieli firmy produkcyjnej Kinoskopik Film Production. Jego debiutem był krótkometrażowy film "Les huelles", wyprodukowany w 2001 roku przez Akiego Kaurismakiego. W dorobku ma filmy krótkometrażowe (m.in. nagradzany na wielu festiwalach film "Koshoro") i dokumentalne ("El Abanico"). Jego pełnometrażowym debiutem fabularnym był film "Ori" ze zdjęciami Gorki Gomeza Andreu, z uznaniem przyjęty m.in. na festiwalu w San Sebastian. Następnym pełnometrażowym filmem duetu Jiménez - Andreu był obraz "Chaika".
Miguel Ángel Jiménez był gościem festiwalu Camerimage w roku 2012. Za film "Chaika" otrzymał wówczas główną nagrodę w Konkursie Debiutów Reżyserskich.

Chilijski autor zdjęć filmowych i producent. Film dokumentalny „A Tale of Love, Madness and Death” (reż. Mijael Bustos) z jego zdjęciami był pokazywany na MFF w Toronto, zdobył też nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Alvaro Anguita był gościem festiwalu Camerimage w roku 2015. Odebrał wówczas Złota Żabę Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do filmu „A Tale of Love, Madness and Death”.

Brytyjski reżyser, scenarzysta, producent i aktor, urodzony w 1941 roku w Aylesbury. Debiutował w Wielkiej Brytanii w latach 60., ale od ponad trzydziestu lat mieszka i tworzy w USA. Od 1963 pracuje przy głośnym projekcie dokumentalnym Seven Up!, którego kolejne odsłony powstają co 7 lat. Jego imponujący dorobek reżyserski obejmuje kilkadziesiąt tytułów, by wymienić chociażby Goryle we mgle, Wysoka fala, Enigma, Nigdy więcej, Świat to za mało, Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu, Nell, Córka górnika. Tworzy także społecznie zaangażowane dokumenty, takie jak Incydent w Oglala czy Moving the Mountain Uhonorowany wieloma nagrodami, od 2003 do 2009 przewodniczył Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych.
Michael Apted był gościem festiwalu Camerimage w 2016 roku. Odebrał wówczas Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera. Przewodniczył również jurorom Konkursu Etiud Studenckich.

Australijski autor zdjęć filmowych. Pracował przy filmach "Królestwo zwierząt" Davida Michoda, "Snowtown" Justin Kurzel oraz "Bear" Nasha Edgertona. Dwukrotnie nominowany do nagrody Australijskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych za najlepsze zdjęcia.
Był gościem festiwalu Camerimage w 2010 roku. Za film "Królestwo zwierząt" został wówczas uhonorowany nagrodą dla Najlepszego Debiutu Operatorskiego. W roku 2015 jego zdjęcia do True Detective: The Long Bright Dark można było zobaczyć w ramach pierwszej edycji Konkursu Pilotów Seriali.

Amerykański reżyser, urodzony w 1962 roku w Nowym Jorku. Jego fabularny debiut "Pi", przy którym współpracował z operatorem Matthew Libatique, został nagrodzony na Festiwalu w Sundance za reżyserię oraz uzyskał 3 nominacje do nagród Independent Spirit. Filmografia tego duetu zawiera również takie tytuły jak "Requiem dla snu" oraz "Źródło". Ich ostatni wspólny projekt - "Czarny Łabędź" - został obsypany nagrodami, a grająca w nim główną rolę Natalie Portman otrzymała Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę BAFTA. Film "Zapaśnik" w reżyserii Aronofsky'ego został wyróżniony Złotym Lwem podczas Festiwalu w Wenecji. Otrzymał także odznaczenie Amerykańskiego Instytutu Filmowego przyznawanego wybitnym absolwentom studiów AFI - Franklin J. Schaffner Alumni Medal.
Uczestniczył w Festiwalu Camerimage w roku 2010. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Wideoklipów. Film "Czarny Łabędź" otworzył 18. edycję festiwalu, podczas której Aronofsky wraz z Matthew Libatique'iem został uhonorowany Nagrodą dla Duetu Autor Zdjęć - Reżyser. W tym samym roku odbył się przegląd filmów Aronofsky'ego oraz Libatique'a.

Irański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1973 roku w Kermanshah. Absolwent Uniwersytetu Sooreh w Teheranie. Zrealizował zdjęcia do ponad stu filmów dokumentalnych, krótkometrażowych, animowanych i eksperymentalnych oraz do wielu pełnometrażowych fabularnych produkcji w Iranie, Iraku i Turcji. W dorobku ma zdjęcia do filmów takich jak "Nienawiść" Rezy Dormishiana, "Pora nosorożca" Bahmana Ghobadi, "Saint Petersburg" Behruza Afkhami czy "Farewell Baghdad" Mehdiego Naderi. Za zdjęcia do filmu "Pora nosorożca" otrzymał m.in. Annual Asia Pacific Screen Award oraz nagrodę na Festiwalu w San Sebastian. Jest także laureatem wielu innych nagród, przyznanych na festiwalach m.in. w Iranie, Kanadzie czy Estonii.
Touraj Aslani uczestniczył w dwóch odsłonach festiwalu Camerimage. Podczas 20. edycji został laureatem Brązowej Żaby, przyznanej za zdjęcia do filmu "Pora nosorożca". W tym samym roku w Konkursie Głównym i Konkursie Debiutów Reżyserskich brał udział film "Nienawiść" z jego zdjęciami. W roku 2009 w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych pokazywany był natomiast film "How green was our Valley" w reżyserii Fareshteh Joghataei, ze zdjęciami Touraja Aslaniego.

Palestyński autor zdjęć filmowych i producent. Doświadczenie zdobywał pracując z takimi mistrzami jak Vilmos Zsigmond czy Dante Spinotti (przy filmie „Informator” Michaela Manna). Był także asystentem Barry`ego Markowitza przy oskarowym filmie „Blizny przeszłości” w reżyserii Billy`ego B. Thorntona. Jako samodzielny autor zdjęć ma na koncie m.in. nagradzanego „Omara” Hany Abu-Assada. Ehab Assal jest także producentem w założonej przez siebie firmie Yellow Dawn Productions.
Ehab Assal był gościem 22. edycji festiwalu Camerimage, podczas której odebrał Srebrną Żabę za zdjęcia do filmu „Omar”.

Autor zdjęć filmowych pochodzenia greckiego, urodzony w 1941 roku w Dilofo. Karierę rozpoczął od współpracy z greckimi reżyserami, zrealizował zdjęcia do niemal wszystkich filmów Theo Angelopoulosa. Od lat 90. mieszka we Francji, jest członkiem Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (AFC). Współpracował z najwybitniejszymi twórcami kina europejskiego, takim jak Volker Schlöndorff ("Homo Faber") czy Agnieszka Holland ("Całkowite zaćmienie"). Był nagradzany m.in. na festiwalach w Wenecji i Chicago.
Osobiście Yorgos Arvanitis gościł na Festiwalu Camerimage w roku 2000. Był wówczas członkiem jury Konkursu Głównego i Konkursu Etiud Studenckich. Filmy z jego zdjęciami kilkakrotnie startowały w Konkursie Głównym - w 1996 było to "Spojrzenie Odyseusza", a w roku 1998 "Wieczność i jeden dzień", oba w reżyserii Theo Angelopoulosa. Podczas 17. edycji Festiwalu, w ramach retrospektywy Volkera Schlöndorffa, można było obejrzeć film "Homo Faber", ze zdjęciami Arvanitisa.

Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1977 roku w Krakowie. Laureat nagród m.in. na festiwalach w Gdyni i Awinionie. Zrealizował zdjęcia do krótkometrażowych produkcji "Cold Kenya", "Dlaczego tutaj jesteś" i "Tara" Laurence`a Walsha czy "Wtorek" Michała Gazdy, pracował także przy filmach pełnometrażowych, takich jak "Zwerbowana miłość" Tadeusza Króla, "Niezwyciężony" Olega Pogodina czy "Świadek koronny" Jarosława Sypniewskiego, Jacka Filipiaka i Michała Gazdy. W dorobku ma również zdjęcia do wielu wideoklipów, filmów dokumentalnych i ponad stu filmów reklamowych.
Tomasz Augustynek uczestniczył dotychczas w ośmiu edycjach festiwalu Camerimage. W roku 2012 zasiadał w jury Konkursu Wideoklipów. Filmy z jego zdjęciami trzykrotnie oceniane były w Konkursie Etiud Studenckich - w roku 1998 "Bez wody" Carlosa Kasuskiego, w 1999 "Zdjęcie" Krzysztofa Biernackiego, a w roku 2000 "Wtorek" Michała Gazdy.