Prezentujemy skład sekcji Współczesne kino światowe 32. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE.
ANORA
Anora jest tancerką erotyczną w klubie dla dorosłych na nowojorskim Brooklynie. Życie dziewczyny ma szansę stać się współczesną bajką o Kopciuszku, gdy poznaje Ivana, syna rosyjskiego oligarchy. Młodzi postanawiają wziąć ślub. Komplikacje pojawiają się, gdy rodzice chłopaka dowiadują się o związku i próbują unieważnić ich małżeństwo.
Reżyseria: Sean Baker
Zdjęcia: Drew Daniels
Produkcja: Cre Film, FilmNation Entertainment
Kraj i rok: Stany Zjednoczone, 2024
BEING MARIA
Maria to młoda, aspirująca aktorka, która próbuje nadać tępa swojej karierze. Gdy wschodząca gwiazda włoskiej reżyserii obsadza ją w swoim nowym filmie u boku amerykańskiej sławy, jej marzenie wreszcie zaczyna się spełniać. Jednak to, co miało być wielkim przełomem w jej zawodowym życiu, szybko okazuje się początkiem piekła. Tym filmem jest Ostatnie tango w Paryżu, a aktorka to Maria Schneider.
Tytuł oryginalny: Maria
Reżyseria: Jessica Palud
Zdjęcia: Sébastien Buchmann
Produkcja: Les Films de Mina
Kraj i rok: Francja, 2024
FROM HILDE, WITH LOVE
Berlin, 1942 rok. Hilde przeżywa najpiękniejsze lato swojego życia. Jest do szaleństwa zakochana w Hansie i spodziewa się dziecka. Śmiertelne niebezpieczeństwo czyha jednak tuż za rogiem. Hans włącza się bowiem w działalność antynazistowskiego ruchu oporu – grupy młodych ludzi, z czasem określanych mianem „Czerwonej Orkiestry”, do których, mimo ogromnego ryzyka, dołącza także Hilde. Bohaterka zostaje wkrótce aresztowana przez Gestapo i trafia do więzienia, gdzie rodzi syna. W tym beznadziejnym dla niej położeniu, kobieta odnajduje w sobie pokłady nieznanej jej dotąd siły. Nie zmienia to jednak faktu, że zostało jej tylko kilka miesięcy, które będzie mogła spędzić z synkiem.
Tytuł oryginalny: In Liebe, Eure Hilde
Reżyseria: Andreas Dresen
Zdjęcia: Judith Kaufmann
Produkcja: Pandora Film Verleih
Kraj i rok: Niemcy, 2024
FÜHRER AND SEDUCER
Gdy Hitler znajduje się u szczytu władzy, jego minister propagandy Joseph Goebbels tworzy krótkie wideo-nagrania rejestrujące tłumy wymachujące flagami oraz antysemickie filmy pokroju Jud Süß, które mają na celu oswoić opinię publiczną z masową eksterminacją Żydów. Po przegraniu wojny, Goebbels reżyseruje ostatnią z inscenizacji – zabójstwo swojej rodziny oraz samobójczą śmierć swoją i Hitlera w berlińskim bunkrze.
Tytuł oryginalny: Führer und Verführer
Reżyseria: Joachim Lang
Zdjęcica: Klaus Fuxjäger
Produkcja: Zeitsprung Pictures
Kraj i rok: Niemcy, 2023
MEETING WITH POL POT
Demokratyczna Kampucza (Kambodża), 1978 rok. Troje francuskich dziennikarzy zostaje zaproszonych przez Czerwonych Khmerów do przeprowadzenia ekskluzywnego wywiadu z przywódcą reżimu Pol Potem. Na pierwszy rzut oka kraj wydaje się idealny. Jednak poza fasadą potiomkinowskiej wioski, reżim Czerwonych Khmerów stoi na skraju upadku, a wojna z Wietnamem grozi inwazją na kraj. Reżim szuka winnych, potajemnie przeprowadzając masowe ludobójstwo. Piękny obrazek pęka na oczach dziennikarzy, odsłaniając skryty za nim horror, a ich podróż stopniowo zmienia się w koszmar. Film jest luźno inspirowany relacją dziennikarki Elizabeth Becker zawartą w książce When The War Was Over.
Tytuł oryginalny: Rendez-vous avec Pol Pot
Reżyseria: Rithy Panh
Zdjęcia: Aymerick Pilarski
Produkcja: Anupheap Productions, Catherine Dussart Productions
Kraj i rok: Kambodża, Francja, Turcja, Tajwan, Katar, 2024
MÜNTER & KANDINSKY - THE BLUE RIDER
Gabriele Münter i Wassily Kandinsky przeszli do historii jako para wielkich artystów, ale i namiętnych kochanków. Oboje byli współzałożycielami „Błękitnego Jeźdźca”, jednej z najbardziej znanych, nieformalnych grup artystycznych ruchu modernistycznego działających na początku XX wieku. Jednak podczas gdy on cieszył się sławą, artystycznym uznaniem i finansowymi sukcesami, ona żyła w jego cieniu. Z czasem ich relacja stawała się coraz bardziej skomplikowana, męcząca, a przede wszystkim toksyczna. Losy tej sławnej pary po raz pierwszy opowiedziane zostały z perspektywy Gabriele Münter. Poznajemy nieopowiedziane dotąd rozdziały jej życia, historię romansu oraz kluczową rolę, jaką odegrała w tym awangardowym ruchu, który zrewolucjonizował świat sztuki.
Oryginalny tytuł: Münter & Kandinsky
Reżyseria: Marcus O. Rosenmüller
Zdjęcia: Namche Okon
Produkcja: The Playmaker Munich
Kraj i rok: Niemcy 2024
THE PIANO LESSON
Między bratem i siostrą wybucha spór o przekazywane z pokolenia na pokolenie pianino. Jedno z nich chce sprzedać instrument, drugie nie chce słyszeć o rozstaniu z tą rodzinną pamiątką. Ich konflikt obnaża przejmującą prawdę o tym, jak zapamiętujemy przeszłe zdarzenia i kto definiuje rodzinne dziedzictwo.
Reżyseria: Malcolm Washington
Zdjęcia: Mike Gioulakis
Produkcja: Mundy Lane Entertainment, Netflix Studios
Kraj: Stany Zjednoczone, 2024
SEW TORN
Barbara Duggen, znana jako „mobilna krawcowa”, ledwie daje radę utrzymać swój sklep z tkaninami. Po zakończonej fiaskiem przymiarce, która zmusza ją do wymiany zgubionego guzika klientki, wyrusza w poszukiwaniu czegoś, czym mogłaby go zastąpić i przez przypadek trafia na miejsce nieudanej transakcji narkotykowej. Pozostawiona z dwoma martwymi motocyklistami, ich bronią i walizką, Barbara staje na rozdrożu. Musi wybrać jedną z trzech możliwych ścieżek – popełnić przestępstwo doskonałe, zadzwonić na policję albo po prostu odjechać.
Reżyseria: Freddy Macdonald
Zdjęcia: Sebastian Klinger
Produkcja: Barry Navidi Productions, Orisono, Sew Torn
Kraj i rok: Stany Zjednoczone, Szwajcaria, 2024
SIMONA KOSSAK
Pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, Simona Kossak dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna wreszcie życie na własnych warunkach. Tam też poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli wspólne pasje, a ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.
Reżyseria: Adrian Panek
Zdjęcica: Jakub Stolecki
Produkcja: Balapolis
Kraj i rok: Polska, 2024
THE SUMMER BOOK
Oparty na ukochanej powieści Tove Jansson film opowiada historię dziewięcioletniej, szybko dorastającej Zofii oraz jej zbliżającej się do kresu życia babci. Wraz z ojcem dziewczynki, bohaterki spędzają lato w należącym do rodziny domku letniskowym na niewielkiej, dziewiczej wysepce w Zatoce Fińskiej. Zwiedzają okolicę, rozmawiają o życiu i wszystkim innym oprócz swoich uczuć związanych ze śmiercią matki Zofii oraz ich wzajemnej miłości. Gdy lato dobiega końca, emocjonalne rany zostają zaleczone, rodzinne więzi zacieśniają się, a babcia jest wreszcie gotowa pogodzić się z nadchodzącą śmiercią.
Reżyseria: Charlie McDowell
Zdjęcia: Sturla Brandth Grøvlen
Produkcja: Helsinki-filmi, Finnish Impact, Film Fund, Case Study Films, Craig Stilley Productions, Free Range Films, High Frequency Entertainment, Hurst Capital
Kraj i rok: Stany Zjednoczone, Finlandia, 2024
THE VILLAGE NEXT TO PARADISE
Wietrzna somalijska wioska. Nowo założona rodzina musi manewrować między własnymi aspiracjami a złożonością otaczającego świata. W pokonywaniu kolejnych etapów życia pomogą im wzajemna miłość, zaufanie i wytrwałość.
Reżyseria: Mo Harawe
Zdjęcia: Mostafa El Kashef
Produkcja: FreibeuterFilm, Kazak Productions, Maanmaal, NiKo Film
Kraj i rok: Francja, Australia, Somalia, 2024