Wielkie odliczanie do 32. edycji Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE rozpoczęło się na dobre. Jak co roku nasz zespół dołożył wszelkich starań aby zaprezentować naszym widzom najlepsze światowe kino. Dziś prezentujemy kolejne trzy tytuły, które pokażemy w listopadzie w ramach Konkursu Głównego.
SMALL THINGS LIKE THESE
Irlandia, 1985 rok. W małym miasteczku w hrabstwie Wexford zbliża się okres świąteczny. Handlarz węglem Bill Furlong ciężko pracuje, aby utrzymać siebie, swoją żonę i pięć córek. Pewnego ranka, podczas dostawy towaru do miejscowego klasztoru, mężczyzna dokonuje odkrycia, które zmusza go nie tylko do konfrontacji z własną przeszłością, lecz także z wymownym milczeniem mieszkańców miasta, kontrolowanego przez Kościół katolicki. Film jest ekranizacją powieści autorstwa Claire Keegan o tym samym tytule.
* * * * * * * * * *
KĄPIEL DIABŁA
Agnes wychodzi za mąż. Nic jednak nie układa się po jej myśli – ukochany nie jest nią specjalnie zainteresowany, teściowa krytykuje na każdym kroku, a pożyczka, którą młoda para wzięła na zakup domu, wydaje się przewyższać możliwości finansowe nowożeńców. Kobieta szybko popada w depresję. Ponieważ jednak znajdujemy się na austriackiej wsi sprzed blisko trzech stuleci, wszyscy myślą, że opętał ją szatan. Kąpiel diabła to doskonale udokumentowany historycznie, folkowy dramat, który pozwala widzom wczuć się w bohaterkę postawioną w sytuacji bez wyjścia – a przy okazji spojrzeć na realia życia naszych przodków (a w szczególności przodkiń) z nieco innej perspektywy.
* * * * * * * * * *
CABRINI
Alejandro Monteverde, nagradzany reżyser odpowiedzialny za Sound of Freedom. Dźwięk wolności, przedstawia niezwykłą historię Franceski Cabrini, włoskiej imigrantki, która w 1889 roku przybywa do Nowego Jorku. Miasto, które ukazuje się jej oczom to miejsce pełne chorób, przestępczości i ubogich dzieci. Kobieta podejmuje się ambitnego zadania przekonania wrogo nastawionego burmistrza do zapewnienia mieszkań i opieki zdrowotnej najbardziej bezbronnym członkom społeczeństwa. Mimo słabego zdrowia i kiepskiej angielszczyzny, udaje jej się zbudować imperium nadziei, jakiego świat jeszcze nie widział.