Przedstawiamy odpowiedź Dyrektora Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, Marka Żydowicza, na list otwarty Brytyjskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.
Szanowne członkinie i członkowie BSC,
Festiwal EnergaCAMERIMAGE od zawsze wspierał, wspiera i będzie wspierał wykluczonych artystów w branży filmowej. Tak było i to się nie zmieni. Po to stworzyłem ten Festiwal w latach 90-tych poświęcając mu całe swoje zawodowe życie.
Naprawdę, szczerze uważam, że skierowane w opublikowanym na stronie BSC apelu, zarzuty skierowane wobec mnie są zdecydowanie chybione, a nawet uważam je za obraźliwe. Gdyby były prawdziwe to ten festiwal dawno już by nie istniał. Szacunek do drugiej osoby jest priorytetem moim, naszego festiwalu.
Od dłuższego prowadzimy wspólnie z „Woman in Cinematography" rozmowy o współpracy i rozwijaniu festiwalu. Opracowaliśmy wspólnie Diversity and Inclusion Policy, które mieliśmy, jako festiwal wkrótce opublikować. Załączam do wiadomości, bo wydaje się, że jednak należy powiedzieć o tym teraz, a nie w przyszłym tygodniu, jak planowaliśmy. Moja wypowiedź związana była z wyrażanymi opiniami dotyczącymi potrzeby bezwzględnego zwiększenia ilości filmów kobiet w konkursach naszego Festiwalu. Od zawsze staraliśmy się o prezentowanie filmów najlepszych, bez względu na to kto je filmy wykreował. I w taki sposób należy moją wypowiedź rozumieć, nic więcej w niej nie ma, nie ma to nic wspólnego z brakiem szacunku dla kobiet. Wypowiedź moja odnosiła się zatem wyłącznie do wskazania nadrzędnego dla nas kryterium wyboru filmów do festiwalu, czyli wartości artystycznych. Nie ma w tym ani w moim mniemaniu, ani w mniemaniu całego naszego zespołu, składającego się w większości z kobiet nic, co mogłoby powodować negatywny odbiór tego przekazu.
Bardzo mi przykro, że BSC rozumie tą wypowiedź inaczej. Proszę nie szukać wroga w przyjacielu różniącym się jedynie tym, że w sprawach artystycznych chce zachować priorytet dla wartości artystycznych, przy pełnym poszanowaniu twórców filmowych bez względu na ich płeć.
Naprawdę uważam tą sytuację za nieporozumienie.
Powtórzę to co powiedziałem w wywiadzie: „walcząc z wykluczeniem nie powinniśmy niesprawiedliwie wykluczać". Musimy pozostać artystycznie i po ludzku uczciwi. Szanuję prawa kobiet i jestem po ich stronie w walce o przywrócenie im należnego uznania i miejsca w branży filmowej.
Proszę, zapoznacie się z tegorocznym programem. Realizujemy w tym roku 4 panele wspólnie z Woman in Cinematgraphy. Pomagamy Woman in Cinematogrphy w realizacji ich własnego spotkania na EnergaCamerimage 2024. Udostępniamy naszą infrastrukturę i pracowników.
Sami we własnym zakresie przygotowaliśmy kilka kolejnych wydarzeń realizowanych przez kobiety, dotyczące kobiet. Mamy sekcję filmową pokazującą kobiety odważne. Długo by wymieniać inne nasze działania kreowane przez kobiety i dla kobiet, zarówno w tym, jak i w latach ubiegłych.
Festiwal wspierać będzie w ramach swoich możliwości wszystkie działania mogące przyczynić się do poprawy statusu kobiet w branży filmowej.
Proszę o nieużywanie pod moim adresem epitetów, to nie sprzyja partnerskiej współpracy.
Bardzo liczę, że opublikujecie Państwo moją odpowiedź i załączoną politykę, a na festiwalu, na którym mam nadzieję, się spotkamy, sami sprawdzicie, że wyrażona apelem opinia nie jest właściwa.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich członków BSC.
Do zobaczenia w Toruniu.
Marek Żydowicz
Director of the Festival EnergaCamerimage
CEO
Tutaj można pobrać Politykę Różnorodności i Integracji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.