Full HD_WFO.jpg

Przegląd Filmów Wytwórni Filmów Oświatowych na EnergaCAMERIMAGE 2024

  1. EnergaCAMERIMAGE
  2. news
  3. przeglad filmow wytworni filmow oswiatowych na energacamerimage 2024

Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi została powołana do istnienia 29 grudnia 1949 roku. W roku bieżącym świętuje Jubileusz 75-lecia nieprzerwanej, twórczej działalności. Niewiele jest w Polsce instytucji filmowych o tak długiej tradycji i tak bogatym dorobku. W Oświatówce  zrealizowano imponującą ilość blisko 5000 filmów, które zdobyły ponad 1200 nagród festiwalowych. Domeną WFO stały się produkcje przyrodnicze. Równie bujnie rozwijał się tu film o sztuce, a jej specjalnością było produkowanie filmów nowatorskich i ambitnych artystycznie. Przychylność Wytwórni dla debiutantów sprawiła, że wielu mistrzów polskiego kina rozpoczynało tu swe kariery - choćby Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Komeda, Zbigniew Rybczyński, Wojciech Wiszniewski, Bogdan Dziworski, Piotr Szulkin, Andrzej Barański, Juliusz Machulski, Krzysztof Ptak, Piotr Sobociński, Jacek Bławut, Marek Koterski, Jan Jakub Kolski, czy Maciej Drygas.

 

Współcześnie, WFO nadal produkuje wartościowe filmy i stale rozbudowuje własną linię digitalizacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych. W ramach prowadzonych obecnie w WFO prac modernizacyjnych oddano do użytku unikatowe studio animacji klasycznej na taśmie 35 mm; powstaje tam także profesjonalne studio filmowe. WFO prowadzi warsztaty edukacji filmowej oraz jest głównym organizatorem renomowanego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Wysoką rangę artystyczną dorobku Wytwórni i jej zasługi dla kultury narodowej doceniła w roku 2014 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznając Wytwórni Brązowy Medal "ZASŁUŻONY KULTURZE - GLORIA ARTIS".

ARENA ŻYCIA

Image

Dokumentalny film z życia cyrku. Wnikliwa obserwacja artystów cyrkowych w czasie spektaklu, skoncentrowana przede wszystkim na twarzach wykonawców, odzwierciedlająca stan skupienia, napięcia i przeżyć towarzyszących artystom podczas publicznego występu. Konsolidacja tej specyficznej grupy zawodowo-społecznej zaznacza się wyraziście nie tylko podczas realizacji filmu, ale także poza nim. Obserwacja artystów podczas tradycyjnego bankietu potwierdza fakt, iż sztuka cyrkowa jest dla tych ludzi treścią życia.

Reżyseria: Bogdan Dziworski
Zdjęcia: Wit Dąbal, Ryszard Lenczewski, Krzysztof Ptak, Piotr Sobociński
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
Kraj i rok: Polska, 1979

BYKOWI CHWAŁA

Image

Film o twórczości Franciszka Starowieyskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, malarza, scenografa, grafika, twórcy teatru rysowania. Bohater filmu zyskał popularność w latach 60. jako autor plakatów teatralnych i filmowych. Andrzej Papuziński, używając niebanalnych rozwiązań wizualnych i inscenizacji, przybliża proces twórczy artysty, przedstawiając go w pracowni. Tytuł filmu odnosi się do pseudonimu, którego twórca używał wobec zastrzeżeń co do rodowej pisowni jego arystokratycznego nazwiska. Autor swoje obrazy podpisywał ludowo, jako „Jan Byk”.

Reżyseria: Andrzej Papuziński
Zdjęcia: Stanisław Śliskowski
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
Kraj i rok: Polska, 1971

CHŁOP NIEZALEŻNY

Image

Filmowy portret Władysława Szypuły, rolnika ze wsi Sołonka na Rzeszowszczyźnie – człowieka o specyficznej filozofii życia. Oto w końcu XX wieku on uprawia ziemię wyłącznie siłą własnych mięśni, narzędziami przez siebie wykonanymi, „niezależny” od ogólnej sytuacji gospodarczej i rynkowej. Choć życie upływa mu w trudzie i znoju, jest pełen wewnętrznej pogody, życzliwości dla innych ludzi. Monolog o dotychczasowym życiu, planach i marzeniach uzupełniają wiersze Szypuły, w których porusza aktualne sprawy, pisze o sytuacji polskiej wsi.

Reżyseria: Zygmunt Skonieczny
Zdjęcia: Stanisław Śliskowski
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
Kraj i rok: Polska, 1982

KILKA OPOWIEŚCI O CZŁOWIEKU

Image

Niezwykły film z niezwykłym bohaterem – mężczyzną pozbawionym obu rąk, a wykonującym samodzielnie niemal wszystkie codzienne czynności. Widzimy, że Jerzy Orłowski nie tylko wprawnie operuje kluczem do drzwi czy zapala papierosa, ale i nieźle jeździ na nartach, pływa i rysuje z prawdziwym artyzmem. Wszystko to opowiedziane jest bez jednego słowa, wyłącznie sugestywnym obrazem, któremu towarzyszą tylko pojedyncze efekty dźwiękowe i pogwizdywanie bohatera. Powściągliwy, a zarazem przejmujący film Bogdana Dziworskiego, ze znakomitymi zdjęciami Krzysztofa Ptaka, uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami.

Reżyseria: Bogdan Dziworski
Zdjęcia: Krzysztof Ptak
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
Kraj i rok: Polska, 1983

KOMPUTERY

Image

Jak działa komputer? To proste! Film edukacyjny obrazowo wyjaśniający zasady systemu dwójkowego, który jest podstawą działania maszyn cyfrowych oraz system binarny. W roli wykładowcy – Marek Piwowski. Pointa optymistyczna: w razie nagłej potrzeby można zawsze zbić szybę, za którą znajduje się stare, drewniane liczydło…

Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Zdjęcia: Stanisław Śliskowski
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
Kraj i rok: Polska, 1967

KRAKSA

Image

Film o wydźwięku moralizatorskim, z muzyką Krzysztofa Komedy. Młoda para udaje się na przejażdżkę samochodem. Na skutek nierozważnego prowadzenia dochodzi do wypadku. Dziewczyna trafia do szpitala…

Reżyseria: Edward Etler
Zdjęcia: Stanisław Śliskowski
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
Kraj i rok: Polska, 1963

KRZYŻ I TOPÓR

Image

Impresja dokumentalna o zamku Ossolińskich w Ujeździe. Wspaniały niegdyś pałac, wznoszony w XVII wieku, dziś jest już tylko ruiną zagubioną wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej. Mocno zniszczona budowla wzniesiona dzięki osobie Krzysztofa Ossolińskiego zawiera obszerne fortyfikacje: bastiony, fosę, a także ślady umocnień i mostów. Pierwsza nazwa zabytku Krzysztopór wywodzi się od imienia jego fundatora. Nazwa ewoluowała. Krzyż jest symbolem wiary i polityki władcy ziemi, topór zaś herbem Ossolińskich. Oba te symbole są umieszczone na bramie wjazdowej do pałacu.

Reżyseria: Bogdan Dziworski
Zdjęcia: Bogdan Dziworski
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
Kraj i rok: Polska, 1972

NIEWYRAŹNY KLEKOT PTAKÓW

Image

Film jest historią pioniera polskiego filmu przyrodniczego, który wyrusza w swoją ostatnią podróż. Ogromnie zakochany w przyrodzie bohater od blisko pół wieku dokumentuje jej piękno. Jego dorobek obejmuje tysiące metrów rolek filmowych. Reżyser, Franciszek Berbeka, opowiada o niezwykłej pasji Włodzimierza Puchalskiego i cenie, jaką przyszło mu zapłacić za jej realizację.

Reżyseria: Franciszek Berbeka
Zdjęcia: Seweryn Bącała, Jarosław Brzozowski, Janusz Czecz, Włodzimierz Puchalski, Ryszard Wyrzykowski, Stefan Żółtowski
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
Kraj i rok: Polska, 2024

OLIMPIADA

Image

Jeden z najczęściej nagradzanych filmów Bogdana Dziworskiego o tematyce sportowej, zrealizowanych w Wytwórni Filmów Oświatowych. Tak jak i w pozostałych filmach cyklu, dociekliwa kamera ujawnia mroczne kulisy sportowych zmagań – tym razem na przykładzie dziecięcych treningów i zawodów narciarskich w Zakopanem. Najmłodsi zawodnicy, zajadle dopingowani przez rozgorączkowanych dorosłych, wydają się być zagubieni i przerażeni w niezrozumiałej dla nich, absolutnie „niedziecięcej” atmosferze zaciekłej rywalizacji podsycanej przez ich rodziców i opiekunów.

Reżyseria: Bogdan Dziworski
Zdjęcia: Wit Dąbal, Bogdan Dziworski, Ryszard Lenczewski, Krzysztof Ptak
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
Kraj i rok: Polska, 1978

ZABAWA W DOROSŁYCH

Image

Dzieci w przedszkolu z wielką zdolnością naśladują ludzi dorosłych, świetnie podchwytują ich sposób bycia i mówienia, ich śmiesznostki i słabości. Powtarzają zasłyszane w domu rozmowy, odtwarzają sceny z dorosłego życia: ślub, dyskusje przy piwie i rodzinne kłótnie. Film podpatruje zabawę w rodzinę, w której, jak w krzywym zwierciadle, można dojrzeć świat ludzi dorosłych.

Reżyseria: Jadwiga Żukowska
Zdjęcia: Stanisław Śliskowski
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
Kraj i rok: Polska, 1966

Image

Fundacja Tumult

Rynek Nowomiejski 28
87-100 Toruń

Kontakt

+48 56 621 00 19

+48 56 652 21 79

+48 56 652 21 97

[email protected]

© EnergaCAMERIMAGE International Film Festival 2025. All rights reserved.