Full Hd tło_Kinoko.jpg

EnergaCAMERIMAGE WSPIERA FESTIWAL FILMOWY KINOKO

32. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Operatorów Filmowych EnergaCAMERIMAGE, największe wydarzenie tematyczne w regionie, odbędzie się w Toruniu, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce, w dniach 16-23 listopada. W tym roku ukraiński festiwal filmowy KINOKO przygotowuje specjalny program w ramach festiwalu w ramach międzynarodowej współpracy.

  1. EnergaCAMERIMAGE
  2. news
  3. energacamerimage wspiera festiwal filmowy kinoko

Dzięki współpracy między ukraińskimi i polskimi zespołami festiwalowymi, w programie EnergaCAMERIMAGE znajdą się cztery pełnometrażowe filmy ukraińskie. Umożliwi to międzynarodowej widowni głębsze poznanie współczesnego kina ukraińskiego. W ramach planowanych wydarzeń odbędą się również seminaria z ukraińskimi twórcami filmowymi, podczas których będą omawiane aktualne kwestie rozwoju przemysłu filmowego na Ukrainie i na świecie w czasach globalnych wyzwań oraz dzielone się cennym doświadczeniem.

W tym roku prezentujemy Państwu cztery różnorodne filmy, które ukazują wyjątkowo trudny czas dla ukraińskiej branży filmowej, zapoczątkowany przez pandemię COVID-19, a następnie kontynuowany przez pełnoskalową inwazję Rosji. Wybrane do przeglądu obrazy prezentują odmienne wizje artystyczne: począwszy od odważnej rezygnacji z klasycznej formy w celu lepszego oddania idei przyświecającej La Palisiada czy Iron Butterflies, poprzez prosty i piękny zarazem sposób opowiedzenia o pełnym delikatności świecie bohaterki Stop-Zemlia, a na wstrząsającej obserwacji wojny z bliska w Dear, Beautiful, Beloved skończywszy. Zaprezentowany tu zestaw filmów to znakomity przykład głębokich i pełnych wrażliwości refleksji ich twórców, ilustrujący, jak sztuka pomaga nam uchwycić i przetworzyć momenty kryzysu, ostatecznie znajdując nowe sposoby na to, by żyć dalej.

Anastasia Tykha, dyrektor programowa festiwalu filmowego KINOKO

LA PALISIADA

Image

Zdjęcia: Volodymyr Usyk,
Reżyseria: Philip Sotnychenko

Ukraina, 1996 rok. Pięć miesięcy przed wprowadzeniem moratorium na wykonywanie kary śmierci, dwóch starych przyjaciół, policyjny detektyw i psychiatra sądowy, prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa wspólnego kolegi. Dawno temu obaj byli zakochani we wdowie po zmarłym. Pochłonięci skomplikowaną sprawą i dawno zapomnianymi wspomnieniami, mężczyźni wpływają na przyszłość, w której ich dzieci będą musiały żyć, dziedzicząc niezrealizowane aspiracje swoich rodziców.

DEAR BEAUTIFUL BELOVED

Image

Zdjęcia: Serhii Stetsenko, Serafin Spitzer,
Reżyseria: Yuri Rechinsky

Rosyjska inwazja na Ukrainę zmiata domy z powierzchni ziemi, a śmierć zamienia w statystykę. Pośród wojennej zawieruchy powstają nowe organizacje opieki, które mają chronić żywych i odzyskiwać ciała ofiar. Bezkompromisowy dokument Dear Beautiful Beloved bez upiększeń pokazuje rzeczywistość tej niestrudzonej pracy, która nigdy nie powinna stać się normą.

STOP-ZEMLIA

Image

Zdjęcia: Oleksandr Roschyn,
Reżsyer: Kateryna Gornostay

Introwertyczna licealistka Masha postrzega samą siebie jako outsiderkę. Wspólny język znajduje jedynie z Yaną i Senią, które podzielają jej nonkonformistyczny światopogląd. Próbując odnaleźć się w chaotycznym i intensywnym roku przygotowań do matury, dziewczyna niespodziewanie zakochuje się, co zmusza ją do wyjścia z własnej strefy komfortu. W swoim debiutanckim filmie ukraińska reżyserka Kateryna Gornostai snuje głęboko osobistą opowieść o odkrywaniu siebie i cierpliwości, jakiej to wymaga.

IRON BUTTERFLIES

Image

Zdjęcia: Andrii Kotliar,
Reżyser: Roman Lyubiy

Latem 2014 roku pola słoneczników i kopalnie węgla we wschodniej Ukrainie zamieniają się w miejsce zbrodni o łącznej powierzchni 12 kilometrów kwadratowych. Zakrojone na szeroką skalę śledztwo dotyczące zestrzelenia rakietą samolotu MH17, oparte na odnalezionym w ciele pilota odłamku o charakterystycznym kształcie motyla, jednoznacznie wskazuje na winę państwa odpowiedzialnego za zbrodnię wojenną, która do dziś pozostaje bezkarna.

Podczas festiwalu KINOKO zaprezentuje dwa seminaria, moderowane przez dyrektorkę programową ukraińskiego festiwalu, Anastasię Tykhę:

  • Jak przetrwać globalne wyzwania i nadal tworzyć filmy: przykład Ukrainy z operatorami Yevhenią Bondarenko, Serhiyem Stetsenko i Volodymyrem Usykiem.
  • Seminarium operatora Mykyty Kuzmenko na temat pracy z teledyskami.

Zespół KINOKO tworzy unikalną okazję dla ukraińskiej młodzieży, formując delegację studentów filmowych z ukraińskich uniwersytetów. Dla młodych talentów będzie to wyjątkowa szansa na naukę od wiodących polskich i międzynarodowych profesjonalistów z branży filmowej, co przyczyni się do ich rozwoju zawodowego i otworzy nowe perspektywy w rozwijaniu umiejętności filmowych. Wyjazd studentów jest możliwy dzięki wsparciu ukraińskiej firmy Filmotechnic, lidera na rynku sprzętu filmowego w Ukrainie.

KINOKO to ukraiński festiwal filmowy poświęcony sztuce operatorstwa filmowego. Założony w 2018 roku, festiwal stanowi platformę dla młodych i doświadczonych filmowców, którzy chcą zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności. KINOKO obejmuje także warsztaty, wykłady i dyskusje mające na celu rozwijanie nowych talentów w dziedzinie kina.

Anastasia Tykha jest ukraińską twórczynią filmową, członkinią kolektywu filmowego Babylon’13 oraz dyrektorką programową Festiwalu Filmowego KINOKO.

Fundacja Tumult

Rynek Nowomiejski 28
87-100 Toruń

Kontakt

+48 56 621 00 19

+48 56 652 21 79

+48 56 652 21 97

[email protected]

© EnergaCAMERIMAGE International Film Festival 2024. All rights reserved.