Eksperymenty Artystyczne. Poszukiwacze Formy i Obrazu to sekcja pozakonkursowa poświęcona prezentacji filmów wyróżniających się unikalnością i innowacyjnym podejściem. Wybór ten podkreśla dzieła, które przesuwają granice tradycyjnej narracji, oferując świeże i skłaniające do refleksji perspektywy dzięki odważnym wyborom artystycznym. Każdy film w tej kategorii odzwierciedla zaangażowanie w poszukiwanie nowych form wyrazu, tworząc żywą platformę dla kina eksperymentalnego.
ANIMALIA PARADOXA
Opowieść o metamorfozie postapokaliptycznej istoty. Błąkający się po labiryncie zamieszkanym przez fantastyczne stworzenia, amfibiotyczny humanoid poszukuje wody pośród ruin upadłego świata. W tej eklektycznej fantazji pełnej porzuconych snów echa wyimaginowanego morza prowadzą istotę ku nowemu świtowi.
Reżyser: Niles Atallah
Zdjęcia: Matías Illanes
Produkcja: Globo Rojo Films
Kraj i rok: Chile, 2024
BEZWZGLĘDNE CECHY PODOBIEŃSTWA
Bezwzględne cechy podobieństwa to film fabularny przedstawiający historię architektki Antoniny, która obsesyjnie dąży do zaprojektowania idealnego mostu. To utopijne marzenie ma swoje źródło w relacji głównej bohaterki z jej bliźniaczą siostrą – aktorką Melanią. Proces tworzenia przez Antoninę projektu innowacyjnego mostu intensywnie oddziałuje na siostrzane więzi. Opisywana bliźniaczość to balansowanie pomiędzy stanem euforii i miłości, a stanem bezsilności i nienawiści.
Reżyser: Izabella Gustowska
Zdjęcia: Zuzanna Kernbach
Produkcja: Centrum Kultury ZAMEK
Kraj i rok: Polska, 2024
BOLÉRO
Paryż, szalone lata dwudzieste. Choreografka Ida Rubinstein prosi Maurice'a Ravela o skomponowanie muzyki do jej kolejnego baletu, oczekując czegoś odważnego i zmysłowego zarazem. Znany i utytułowany Ravel cierpi jednak na brak weny. Wracając myślami do świata wspomnień i przeżywając od nowa dawne miłości i porażki, kompozytor stworzy wkrótce swoje największe dzieło: Boléro.
Reżyser: Anne Fontaine
Zdjęcia: Christophe Beaucarne
Produkcja: Ciné@, Cinéfrance Studios, F Comme Film
Kraj i rok: Francja, Belgia, 2024
THE HYPERBOREANS
Aktorka i psycholożka Antonia Giesen postanawia zekranizować scenariusz, opowiedziany przez głos w głowie jednego z jej pacjentów. Współpracując z duetem filmowców Cristóbalem Leónem i Joaquinem Cociñą, tworzą wspólnie dzieło będące skrzyżowaniem teatru, produkcji science-fiction, animacji i fabularyzowanego filmu biograficznego, które pełne jest równoległych światów i regularnie nawiedzane przez demoniczny cień nazistowskiego pisarza z Chile.
Tytuł oryginalny: Los hiperbóreos
Reżyser: Joaquín Cociña, Cristóbal León
Zdjęcia: Natalia Medina
Produkcja: Globo Rojo Films, León & Cociña Films
Kraj i rok: Chile, 2024
MANIFESTO
Manifesto to złożony z 13 obrazów hołd złożony poruszającej tradycji i literackiego piękna manifestów artystycznych, analizujący rolę twórcy we współczesnym społeczeństwie. Czerpie z pism futurystów, dadaistów, artystów Fluxus, suprematystów, sytuacjonistów, twórców Dogma 95 oraz innych grup artystycznych. Cate Blanchett, wykonując ten „manifest manifestów” wciela się tu w trzynaście różnych postaci – wśród nich nauczycielkę, lalkarkę, prezenterkę wiadomości, pracownicę fabryki i bezdomnego mężczyznę – nadając nową, dramatyczną siłę wyrazu słynnym i mniej znanym cytatom manifestów ubiegłego wieku.
Reżyser: Julian Rosefeldt
Zdjęcia: Christoph Krauss
Produkcja: The Match Factory
Kraj i rok: Niemcy, 2015
UBU
Podżegany przez żonę Ubu morduje króla Wacława i obejmuje tron Polski. Odurzony władzą, groteskowy i tchórzliwy bohater swoje rządy sprawuje w absurdalny i okrutny sposób, ostatecznie doprowadzając królestwo do ruiny. Ubu to filmowa adaptacja XIX-wiecznej sztuki Alfreda Jarry'ego, tragikomedii stanowiącej paralelę ze współczesnym światem.
Reżyser: Paulo Abreu
Zdjęcia: Jorge Quintela
Produkcja: Uma Pedra no Sapato
Kraj i rok: Portugalia, 2023