W dniu 16 lutego 2025 roku obiegła świat smutna informacja o śmierci Davida Lyncha. Nie jest tajemnicą, że tego niezwykłego artystę kina łączyły z Polską szczególne więzi. Od ok. 25 lat przyjaźnił się z Markiem Żydowiczem, twórcą Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE oraz grupą jego współpracowników i przyjaciół z Fundacji Tumult. Zrealizowali wspólnie wiele projektów wystawienniczych, sesji fotograficznych, projektów architektonicznych, publikacji i produkcji filmowych – w tym obraz Inland Empire, którego pierwszy klaps – wraz z charakterystycznym dla Lyncha wezwaniem: „Quiet. Quiet… and action” – padł w trakcie Festiwalu, by rozbrzmiewać później w studiach Hollywood i ponownie w Łodzi.
David Lynch i Marek Żydowicz, wspólnie z Andrzejem Walczakiem, założyli Fundację Sztuki Świata, która zajęła się rewitalizacją zrujnowanej elektrociepłowni EC1, znajdującej się przy Dworcu Łódź Fabryczna, oraz uczestniczyli w stworzeniu projektu Nowego Centrum Łodzi. Zaprosili do współpracy Roba Kriera, jednego z najwybitniejszych na świecie urbanistów drugiej połowy XX wieku, który przygotował – za środki Fundacji Sztuki Świata – projekt nowego zagospodarowania przestrzeni wokół Dworca Fabrycznego. Wraz z władzami Łodzi uczestniczyli w rozmowach z PKP dotyczących budowy Nowego Centrum Łodzi – kompleksu, w którego skład miały wejść: Specjalna Strefa Sztuki, podziemny dworzec, Camerimage Łódź Center oraz Studio Davida Lyncha. Dzięki tym staraniom budynek CŁC zgodził się zaprojektować światowej sławny architekt Frank Gehry, którego rodzina pochodzi z Łodzi.
To dzięki pracy Davida Lyncha i Marka Żydowicza Łódź uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych na rewitalizację EC1. Oni opracowali koncepcję stworzenia Muzeum Techniki (Muzeum Historii Energii, Studia Davida Lyncha – jako miejsca rozwoju talentów w różnych dziedzinach sztuki – oraz Centrum Nowych Mediów i Animacji), które miało powstać na terenie zdewastowanej elektrociepłowni. David Lynch postanowił ponadto stworzyć w Parku Krajobrazowym w Bogini pod Łodzią (gmina Nowosolna) centrum spotkań artystycznych i medytacji. Marek Żydowicz, upoważniony przez niego jako reprezentant spółki David Lynch Interactive, zakupił w tym celu dwie działki o powierzchni ok. 10 hektarów.
W 2010 roku władze Miasta Łodzi postanowiły zrezygnować z realizacji budowy Camerimage Łódź Center, zaprzepaszczając szansę na powstanie Specjalnej Strefy Sztuki, oraz rozpoczęły proces odebrania Fundacji własności EC1 w części przeznaczonej na Studio Davida Lyncha. W wyniku tych działań organizatorzy EnergaCAMERIMAGE byli zmuszeni przenieść festiwal w inne miejsce w Polsce.
Decyzje władz Łodzi były dla Davida Lyncha dużym rozczarowaniem, jednak do końca życia wierzył, że do tak obiecujących dla Filmowej Łodzi projektów będzie jeszcze można powrócić. Krótko przed śmiercią poprosił Marka Żydowicza, by wspólnie przez nich opracowane plany zrealizować gdziekolwiek w Polsce, jeśli tylko znajdzie się ku temu odpowiednie miejsce.
Spadkobiercy Davida Lyncha postanowili też sprzedać grunty w Bogini. Z związku z tym Marek Żydowicz, działający w imieniu spółki David Lynch Interactive i Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, wystawia na sprzedaż działkę położoną na obrzeżach Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwie węzła autostradowego w Strykowie. To magiczne miejsce, przesycone atmosferą planów i marzeń wielkiego wizjonera kina. Choć David Lynch nie zdążył zrealizować tu swoich planów, być może ktoś inny dostrzeże w nim podobny potencjał.