EnergaCAMERIMAGE 2015
Nagrody
KONKURS GŁÓWNY
Złota Żaba: Carol
zdj. Ed Lachman
reż. Todd Haynes
Srebrna Żaba: Barany. Islandzka opowieść
zdj. Sturla Brandt Grøvlen
reż. Grímur Hákonarson
Brązowa Żaba: Syn Szawła
zdj. Mátyás Erdély
reż. László Nemes
*** *** ***
KONKURS FILMÓW POLSKICH
Najlepszy Film Polski: Letnie przesilenie
zdj. Jerzy Zieliński
reż. Michał Rogalski
*** *** ***
KONKURS ETIUD STUDENCKICH
Nagroda Studencka im. Laszlo Kovacsa - Złota Kijanka: Ameryka
zdj. Bartosz Bieniek
reż. Aleksandra Terpińska
szkoła: Uniwersytet Śląski - Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego (UŚ WRiTv)
Srebrna Kijanka: Stavanger
zdj. Simon Drescher
reż. Arto Sebastain Buhmann
szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg
Brązowa Kijanka: To, czego chcę
zdj. Damian Kocur
reż. Damian Kocur
szkoła: Uniwersytet Śląski - Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego (UŚ WRiTv)
*** *** ***
KONKURS PEŁNOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH
Złota Żaba — Grand Prix: Scena ciszy
zdj. Lars Skree
reż. Joshua Oppenheimer
Specjalne Wyróżnienie: Bracia
zdj. Wojciech Staroń
reż. Wojciech Staroń
*** *** ***
KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH
Złota Żaba — Grand Prix: A Tale of Love, Madness and Death
zdj. Alvaro Anguita
reż. Mijael Bustos
Specjalne Wyróżnienie: The Conversation
zdj. Pavel Skvortsov
reż. Anastasia Novikova
*** *** ***
KONKURS DEBIUTÓW REŻYSERSKICH
pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Najlepszy debiut reżyserski: Perfect Obedience
zdj. Serguei Saldívar Tanaka
reż. Luis Urquiza Mondragón
*** *** ***
KONKURS DEBIUTÓW OPERATORSKICH
pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Najlepszy debiut operatorski: Songs My Brothers Taught Me
zdj. Joshua James Richards
reż. Chloe Zhao
*** *** ***
KONKURS FILMÓW 3D
Najlepszy Film 3D: Love
zdj. Benoît Debie
reż. Gaspar Noé
*** *** ***
KONKURS WIDEOKLIPÓW
Najlepszy wideoklip: Kendrick Lamar Alright
zdj. Rob Witt
reż. Colin Tilley
Najlepsze zdjęcia w wideoklipie: Kendrick Lamar Alright
zdj. Rob Witt
reż. Colin Tilley
*** *** ***
FIRST LOOK - KONKURS PILOTÓW TELEWIZYJNYCH
Najlepszy pilot: Dom grozy: Night Work
zdj. Xavi Giménez
reż. Juan Antonio Bayona
*** *** ***
KONKURS SPOTÓW REKLAMOWYCH “FUNDUSZE EUROPEJSKIE W KADRZE”
Organizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju
Nagroda Główna - Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i dom produkcyjny FlyFilm za film pod tytułem Lubuskie - Zatrzymaj Słońce.
Autor: Ryszard Horowitz
Wystawy
WYSTAWA FOTOGRAFII BRYANA ADAMSA i SANDRO MILLERA ORAZ TWÓRCZOŚCI ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
W roku 2015 Festiwalowi CAMERIMAGE towarzyszyły trzy wyjątkowe wystawy:
- BRYAN ADAMS "EXPOSED" w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu
- SANDRO MILLER - MALKOVICH, MALKOVICH, MALKOVICH. HOMAGE TO PHOTOGRAPHIC MASTERS w Galerii TUMULT w Toruniu
- ZDZISŁAW BEKSIŃSKI - POZA SNEM w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy
BRYAN ADAMS "EXPOSED"
Niezwykła wystawa fotografii Bryana Adamsa składająca się z dwóch wyjątkowych cykli, pod wspólnym tytułem „EXPOSED” („Obnażeni”), została uroczyście otwarta z udziałem artysty 16 listopada 2015 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.
EXPOSED
Pierwszy z cykli składa się z serii portretów największych sław pop-kultury, między innymi Sir Bena Kingsleya, Mickeya Rourke`a, Sir Micka Jaggera, Lany Del Rey, Kate Moss, Tildy Swinton oraz Amy Winehouse. „EXPOSED” to zbiór stu trzydziestu intrygujących portretów znanych osobistości, które widzowie będą mogli odkryć na nowo poprzez obiektyw Adamsa. Zdecydowana większość zdjęć powstała na zlecenie czasopism, w tym europejskiego „Zoo Magazine” (którego Adams jest współzałożycielem). Niektóre fotografie nie były jednak wcześniej prezentowane publiczności.
WOUNDED: THE LEGACY OF WAR
Drugi cykl został zatytułowany „WOUNDED: THE LEGACY OF WAR” („Okaleczeni: Świadectwo wojny”). Nazwa pochodzi od książki o takim samym tytule. Składa się na niego seria poruszających zdjęć okaleczonych brytyjskich weteranów wojen w Iraku i w Afganistanie. Projekt powstawał w ciągu czterech lat (2008-2012) i stanowi niezwykły hołd dla odwagi i hartu ducha ocalałych żołnierzy, którzy doświadczyli ogromnego bólu i cierpienia. Fotografie eksponują ich zabliźnione rany i kalectwo, stanowiąc wstrząsające świadectwo współczesnych działań wojennych.
Obie serie, „WOUNDED” oraz „EXPOSED”, doczekały się wydań albumowych Steidla, były wystawiane w prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie oraz wielokrotnie nagradzane i recenzowane w najważniejszych pismach poświęconych fotografii.
Toruńska wystawa fotografii Bryana Adamsa była pierwszą prezentacją jego prac w Europie Środkowo-Wschodniej i jedyną okazją by zobaczyć ją w Polsce.
SANDRO MILLER "MALKOVICH, MALKOVICH, MALKOVICH. HOMAGE TO PHOTOGRAPHIC MASTERS"
MALKOVICH, MALKOVICH, MALKOVICH. HOMAGE TO PHOTOGRAPHIC MASTERS to wystawa prac, które zrodziły się z fascynacji klasycznymi dziełami mistrzów fotografii oraz współpracy z aktorem Johnem Malkovichem. Została uroczyście otwarta w Galerii TUMULT w Toruniu 15 listopada 2015.
Sandro Miller (ur. 1958) jest amerykańskim fotografem, któremu sukces komercyjny pozwolił na realizowanie własnych projektów artystycznych. Miller poznał aktora Johna Malkovicha pod koniec lat 90. podczas sesji zdjęciowych działającego w Chicago Steppenwolf Theatre Company. Oprócz licznych portretów przeznaczonych do publikacji w komercyjnych magazynach ilustrowanych, Miller zrealizował z Malkovichem autorskie miniatury filmowe (m.in. Ecstasy i Malkovich Butterflies). Jednak dopiero powstały w latach 2012-2014 cykl Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki oraz szerokiej publiczności w Stanach Zjednoczonych i Europie. Składający się z 41 fotografii, barwnych i czarno-białych, cykl bazuje na zainscenizowaniu przez Millera i odegraniu przez Malkovicha ikonicznych zdjęć znanych z podręczników historii fotografii i wykonanych przez mistrzów w rodzaju Irvinga Penna, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Herba Rittsa, Andy'ego Warhola, Roberta Mapplethorpe'a czy Dorothei Lange. Zaskakujący również dla autorów, sukces pokazanego po raz pierwszy w 2014 roku w Catherine Edelman Gallery w Chicago projektu wynika z błyskotliwego pomysłu, perfekcyjnego warsztatu fotografii Millera, jak i niezwykłej plastyczności Malkovicha, wcielającego się w role bohaterów słynnych zdjęć.
Organizatorzy wystawy przygotowali katalog z reprodukcjami wszystkich prac, krytycznymi esejami wybitnych znawców fotografii, Terry'ego Barretta, Krzysztofa Jureckiego i Adama Mazura, oraz wywiadami z Sandro Millerem i Johnem Malkovichem. W ramach wystawy prezentowane były również trzy krótkometrażowe filmy w reżyserii Sandro Millera, z udziałem Johna Malkovicha: Malkovich Butterflies, Ecstasy, Allegory of the Cave. Sandro Miller był obecny na wernisażu oraz spotkał się z uczestnikami CAMERIMAGE w trakcie specjalnego seminarium, które odbyło się w Operze Nova w Bydgoszczy.
ZDZISŁAW BEKSIŃSKI "POZA SNEM"
Galeria Miejska bwa Bydgoszcz
Na ekspozycji pokazanych zostanie blisko 200 obiektów z różnych dziedzin sztuki: począwszy od wczesnych rysunków artysty z lat 40. XX wieku, poprzez fotografię, malarstwo, grafikę warsztatową i komputerową. To właśnie malarstwo powstałe w dojrzałym i późnym okresie życia Beksińskiego, reprezentować będzie największy zespół prac o charakterze fantastycznym. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Kuratorem wystawy są: Wacław Kuczma – Dyrektor Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy oraz Wiesław Banach – Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.
XI FORUM PRAWNICZE “X MUZA A TEMIDA”
odbyło się 20 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy
podczass 23. edycji Festiwalu Camerimage
Podczas tegorocznej edycji forum nasi eksperci oraz uczestnicy zmierzyli się z następująca problematyką:
Radca prawny Michał Trowski – Kancelaria Radców Prawnych Mikołcz Trowski i Wspólnicy
“Twórczość i produkcja filmowa w czasach internetu. Aspekty praktyczne z uwzględnieniem zmian w prawie autorskim”
Internet oraz wszechobecne media społecznościowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w procesie produkcji oraz twórczości filmowej. Każdy jej aspekt musi być obecnie rozważany także i przez ten pryzmat. Do światowej sieci w każdej chwili trafiają chronione prawem autorskim utwory. Korzystanie z nich jest niemalże na wyciągnięcie ręki.
Tematykę powyższą postaramy się przedstawić w nawiązaniu do wprowadzanych nowelą prawa autorskiego zmian, które dotyczy między innymi:
- korzystania w ramach dozwolonego użytku publicznego,
- korzystania z utworów osieroconych i niedostępnych w obrocie
- sposobów korzystania z utworów znajdujących się w domenie publicznej.
Pobierz prezentację
Adwokat Łukasz Niedziela – Kancelaria Adwokacka United Professionals
„Cytowanie w filmie oraz incydentalne włączenie cudzych materiałów do filmu po nowelizacji prawa autorskiego”
W materiałach audiowizualnych, zwłaszcza dokumentalnych, wykorzystuje się często cudze utwory, takie jak fotografie, obrazy, rysunki, czy fragmenty innych filmów. Część materiałów jest do filmu włączanych celowo i świadomie, ale zdarzają się też takie, które znalazły się w kadrze w sposób incydentalny i niezamierzony, stanowiąc element tła, składnik filmowanej rzeczywistości. Projektowane zmiany prawa autorskiego ułatwią posługiwanie się cudzymi materiałami w obu opisanych sytuacjach, tj. zarówno w przypadku celowego przytaczania cudzych utworów w filmie, jak i ich niezamierzonego włączenia do filmu. Prezentacja ma na celu omówienie wprowadzanych nowelą prawa autorskiego zmian i wskazanie, kiedy na włączenie materiałów do filmu konieczne jest uzyskanie zgody osoby uprawnionej, a kiedy zgoda taka nie będzie wymagana, a w konsekwencji nie zaistnieje konieczność zapłaty za uzyskanie stosownej licencji.
Pobierz prezentację
Adwokat Maciej Adamczyk – Kancelaria Adamczyk i Spółka
„Przegląd sposobów ochrony twórczości filmowej przed plagiatami”
Sukces miewa nie tylko wielu ojców, ale i wielu naśladowców. Prelegenci wraz z uczestnikami omówią sposoby ochrony przed nieuczciwym żerowaniem na cudzej twórczości, w tym paletę roszczeń cywilnoprawnych, dostępne zarzuty karne, czy zastrzeżenie elementu dzieła jako znaku towarowego. Prelekcja zostanie zilustrowana przykładami zaczerpniętymi z wokand sądowych, dotyczącymi tak znanych postaci jak Bolek i Lolek, Miś Uszatek czy James Bond.