Toruń jest miastem wyjątkowym – pełnym niezwykłych zabytków, zapierającej dech w piersiach architektury, wiekopomnych odkryć. Ma to szczęście, że jest miastem charakterystycznym i wyjątkowym. Genialny spadek w postaci wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO gotyckiej architektury i postać wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin świętujemy w tym roku definiują charakter miasta i jego genius loci. „Perła gotyku” czy „Kraków północy” to tylko dwa z wielu wyjątkowych określeń naszego miasta.
W Toruniu działa kilkanaście publicznych instytucji kultury, których profil jest bardzo różny i obejmuje zakresem bardzo różnorodne sfery działalności. Są trzy profesjonalne teatry – w tym „Teatr im. Wilama Horzycy” – teatr dramatyczny, „Teatr Baj Pomorski” – teatr dla dzieci i „Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny”. Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” kreuje gusta osób studiujących na współpracującym z miastem Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” zajmuje się niezwykłymi wystawami, które łączą kulturę z nauką, a Muzeum Okręgowe stoi na straży dziedzictwa muzealnego miasta. Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń” realizuje niezwykłe spektakle astronomiczne, które co roku odwiedza blisko 300 000 osób.
fot. Stanisław Rokita © Urząd Miasta Torunia
Spośród ponad dwóch tysięcy corocznie odbywających się wydarzeń kulturalnych niewątpliwie najjaśniej błyszczy organizowany w trzecim tygodniu sierpnia Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway, którego spektakularne mappingi i instalacje odwiedza setki tysięcy osób. Wśród wielu cyklicznych imprez o charakterze międzynarodowym warto wymienić w szczególności Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA, Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, Międzynarodowy Festiwal „Europa – Toruń. Muzyka i Architektura”, Festiwal Sztuki na Billboardach Art Moves, a także wyjątkowy Festiwal Wisły. Opisany fragment to tylko skromny wycinek bogatego programu miasta.
O potencjale kulturalnym miasta świadczą także artyści, którzy decydują się je odwiedzić. Warto wspomnieć, że na scenie otwartego w 2015 roku Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki koncertowali między innymi Goran Bregović, Suzanne Vega, Lisa Stansfield czy Sting oraz plejada gwiazd polskiej estrady. Centrum wybudowane zgodnie z projektem hiszpańskiego architekta Fernando Menisa ciągle zachwyca i zdobywa najcenniejsze nagrody branży architektonicznej. W mieszczącym się nieopodal Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, na przestrzeni ostatnich lat swoje prace prezentowała Marina Abramović, pochodząca z Serbii artystka nazywana „matką performance’u” oraz słynni reżyserzy: Peter Greenaway, David Lynch i David Cronenberg. Miasto od średniowiecza słynie w świecie z produkcji pysznych pierników, dlatego też tutaj znajduje się Muzeum Toruńskiego Piernika, największe muzeum piernika w Europie posiadające również największą kolekcję drewnianych form piernikowych, działające jako niedawno powstały oddział chlubiącego się już ponad 160-letnią tradycją Muzeum Okręgowego w Toruniu, a które znalazło się w gronie 40 najlepszych muzeów w Europie. Atrakcje i różnorodny program kulturalny doceniają również turyści, których niemal z całego świata corocznie przybywa ponad 2 miliony.
fot. Filip Tuchowski © EnergaCAMERIMAGE
Już za nieco ponad tydzień zapraszamy natomiast do kulturalnego Torunia, by wspólnie celebrować międzynarodowe święto kina. Festiwal EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w dniach 11-18 listopada i jak zwykle zachwyci Państwa różnorodnością swojej oferty programowej, zapraszając na niezapomniane projekcie, pełne emocji spotkania z twórcami oraz inspirujące wydarzenia towarzyszące.