PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
20/10/14
Rangę Sekcji Dokumentalnej, obecnej na festiwalu Camerimage od 2008 roku , potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej prestiżowe OSCARY®. Oznacza to, że zdobywcy Złotej Żaby w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych będą kwalifikowani do selekcji Nagród Akademii w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny bez wymaganej standardowej dystrybucji kinowej, pod warunkiem, że film spełniać będzie pozostałe wymogi Akademii.
Bella, William i David to rodzina rybaków. Pewnej nocy ojciec i syn wypływają w morze, gdzie łapie ich potężny sztorm. Kiedy spełnia się najgorszy koszmar Belli, kobieta wyrusza w podróż w głąb własnego oceanu, jedynego miejsca, gdzie znów spotka najbliższych.
Reżyseria: Maricarmen Merino
Zdjęcia: Bruno Santamaria
Produkcja: Henner Hofmann
Opowieść o jednym dniu z życia pewnej gruzińskiej rodziny. Rybak świętuje Boże Narodzenie w gronie najbliższych.
Tytuł oryginalny: Original title: Рождество
Tytuł angielski: Christmas
Reżyseria: Ruslan Fedotov, Aleksandra Kulak
Zdjęcia: Ruslan Fedotov, Aleksandra Kulak
Produkcja: Moscow School of New Cinema
Film o Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. W niedużym mieszkaniu na warszawskiej Saskiej Kępie grupa konsultantek odbiera codziennie ponad czterysta telefonów od dzieci z całej Polski. Strach przed wypadkiem lotniczym, rozstanie z chłopakiem, ojciec – alkoholik, nauczyciel – ekshibicjonista, senność wywołana połkniętym przed chwilą tuzinem tabletek – konsultantki Telefonu 116 111 muszą umieć stawić czoło wszystkim dziecięcym problemom…
English title: Children Calling
Reżyseria: Andrzej Mańkowski
Zdjęcia: Weronika Bilska
Produkcja: Andrzej Mańkowski
Atly, syn Pira Bibiego, jeździł na wielbłądach. Zginął 50 lat temu, zaatakowany przez jedno ze zwierząt. Jego owdowiała żona i dwoje dzieci mieszkają z Pirem. W czasie święta chora na raka córka Atly’ego, Fereshteh, opowiada historię śmierci ojca.
Reżyseria: Behrouz Nouranipour
Zdjęcia: Fardin Batmani
Produkcja: Soureh Cinema Org
Na wyspie Hestmannøy, znanej jako „wyspa jeźdźców”, pozostało zaledwie kilku mieszkańców. Wszyscy stąd wyjeżdżają, ale jeden człowiek odnalazł tu swój raj na ziemi. Kurt żyje z tego, co sam wyhoduje i napawa się zapierającymi dech w piersiach widokami. Film przedstawia jego codzienne życie.
Tytuł orgyginalny: Se Litt Tilbake
Reżyseria: Trond Kvig Andreassen
Zdjęcia: Audun Fjeldheim
Produkcja: Lillehammer University College
W niewielkiej chacie położonej zaledwie 165 kilometrów od największej metropolii na południowej półkuli mieszka Matias. Ze swoimi psami i kurami żyje tam, gdzie rosła bujna niegdyś dżungla. Ten jeden człowiek ucieleśnia całą zagrożoną wyginięciem kulturę.
Reżyseria: Ricardo Martensen, Felipe Tomazelli
Zdjęcia: Luiz Eduardo Carlin
Produkcja: Trilha Mídia Produção Cinematográfica LTDA
Od wczesnych godzin porannych aż po koniec dnia jest tu mnóstwo roboty. Roboty nieco rutynowej, ale wykonywanej z najwyższą precyzją, fachowo i ostrożnie. Spreparowane, obejrzane, wypchane. Mrówcza praca na przekór śmierci, praca wykonywana przez profesjonalistów. Pochylają się w zielonych kitlach nad najgenialniejszym systemem w dziejach świata – ludzką anatomią.
Tytuł oryginalny: Das genialste System überhaupt
Reżyseria: Irina Heckmann
Zdjęcia: Irina Heckmann
Produkcja: Irina Heckmann
Kiedy synowie Chantrei dowiadują się, że matka jest nosicielką wirusa HIV, wyrzucają ją z domu. Kobieta godzi się z tą sytuacją, mimo że to właśnie dla polepszenia bytu rodziny zdecydowała się pracować jako prostytutka. Walczy o przetrwanie, zbierając śmieci. Poznaje Shrey – opuszczoną przez bliskich dziewczynę, która także pracuje jako prostytutka, by wyżywić swoje małe dzieci. Shrey dostrzega w Chantrei bratnią duszę i prosi ją, by ta została jej matką. Dwie samotne kobiety z Kambodży tworzą nową, kochającą się rodzinę, która zawsze może na siebie liczyć.
Reżyseria: Simone Manetti
Zdjęcia: Simone Manetti
Produkcja: Meproducodasolo SRL
Jedenastoletnia Filine przesiaduje na pewnym dębie, poznając cuda przyrody. Jest świadkiem zarówno pięknych, jak i dramatycznych chwil w życiu drzewa i jego otoczenia, niedostrzegalnych dla większości z nas. Wycinka drzew w lesie sprawia, że Filine zaczyna się obawiać także o los ukochanego dębu. Zbuntowana dziewczynka postanawia powstrzymać wyrąb. Ale co będzie, jeśli nic nie wskóra? Once Upon a Tree to film dokumentalny dla dzieci w każdym wieku. Portret dziewczynki i jej niezwykłego związku z ukochanym dębem. Pełne emocji spojrzenie na twórczość, fantazje i obawy dziecka, które pragnie, by świat trwał w niezmiennym kształcie. Filine jest przekonana, że jeśli ludzie lepiej przyjrzeliby się drzewom, dostrzegliby ich wyjątkowość i zaprzestaliby wycinki.
Tytuł oryginalny: Het Meisje en de Boom
Reżyseria: Marleen Van Der Werf
Zdjęcia: Dick Harrewijn, Marleen Van Der Werf
Produkcja: HUMAN
Nagrodzony Oscarem film jest jedną z najbardziej inspirujących, podnoszących na duchu historii roku. Studziewięcioletnia Alice Herz Sommer, najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust, każdego dnia ćwiczyła na fortepianie przez dwie i pół godziny. Aż do śmierci w dniu 24 lutego 2014 była osobą niezależną. Swoje długie życie przypisywała nie dobrym genom, ale dobrej muzyce. Pozytywny ogląd świata i głębokie przekonanie o zasadniczej dobroci rodzaju ludzkiego utrzymywało Alice Herz Sommer przy życiu przez ponad stulecie.
Tytuł angielski: The Lady in Number 6: Music Saved My Life
Reżyseria: Malcolm Clarke
Zdjęcia: Kieran Crilly
Produkcja: Bunbury Films
Reżyserka Jaysha Patel jedzie do kubańskiej prowincji Granma, nazwanej tak na cześć łodzi, na której Fidel Castro, Ernesto Che Guevara i pozostali rewolucjoniści przybyli na Kubę w 1956 roku. Na miejscu poznaje młodą rodzinę pogrążoną w żałobie po synu, który w wieku zaledwie dwunastu lat targnął się na swoje życie. Mało kto zdaje sobie sprawę z wysokiego odsetka samobójstw wśród tutejszych nastolatków. Przeżywające ból po stracie rodziny poszukują sensu życia przy wsparciu miejscowej społeczności.
Original title: Un Paraiso
Reżyseria: Jayisha Patel
Zdjęcia: Jayisha Patel
Produkcja: La Escuela Internacional de Cine y Televisión San Antonio de los Baños (EICTV)
Aneta „zbuntowała się całkowicie" w wieku 19 lat. Do więzienia trafiła za morderstwo. Dziewięć lat później, odsiadując wyrok, podejmuje pracę opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury więzienia do domu spokojnej starości. Chora od najmłodszych lat na reumatyzm pani Helena jest zafascynowana zjawiskową dziewczyną.
English title: Starting Point
Reżyseria: Michał Szcześniak
Zdjęcia: Przemysław Niczyporuk
Produkcja: Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Dystrybucja w Polsce: Krakowska Fundacja Filmowa
Krótki, czarno-biały film dokumentalny przedstawia ludzi mieszkających w wyludnionej, zniszczonej przez wojnę wsi na południu Górskiego Karabachu. Przyglądamy się impresyjnym obrazom z życia starszej kobiety i jej syna. Jedynym ich zajęciem jest suszenie ogromnych ilości orzechów w zrujnowanym domu. Wydaje się, że wszystko się tu rozgrywa na granicy jawy i snu. Nie dziwi więc oniryczny klimat i opowieść kobiety o zmarłych, którzy nawiedzają ją pod wielkim orzechem przy źródle.
English title: The Source
Reżyseria: Marcin Sauter
Zdjęcia: Marcin Sauter
Produkcja: Fundacja Bydgoska Kronika Filmowa
Dystrybucja w Polsce: Fundacja Bydgoska Kronika Filmowa
Tut to pięćdziesięciodwuletni rybak z Kampot. Mimo bariery językowej, bez słów zaczyna snuć wspomnienia z czasów reżimu Czerwonych Khmerów. Pokazuje, jakie tortury zadano mu w więzieniu, do którego trafił jako niespełna piętnastolatek.
Reżyseria: Alexandre Liebert
Zdjęcia: Emilie Arfeuil
Produkcja: Guy Ratovondrahona
3 października 2013 roku u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa zatonęła łódź z pięciuset uchodźcami z Erytrei. Śmierć poniosło trzysta sześćdziesiąt osób. Abraham, jeden z ocalałych, idzie przez cmentarzysko wraków i z przejęciem wspomina to koszmarne doświadczenie. Tymczasem w porcie na statek wojskowy ładowane są setki trumien.
Reżyseria: Morgan Knibbe
Zdjęcia: Morgan Knibbe
Produkcja: Deepfocus
Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera jako „maszyna do mieszkania”. Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co trzecie piętro, więc żeby dojść do swoich mieszkań, mieszkańcy muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Bohaterami dokumentu są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się – lub nie spełniają – ich pragnienia. Siedemset sześćdziesiąt dwoje drzwi do mieszkań i siedemset sześćdziesiąt dwie historie. Twórcy otwierają tylko kilka z nich.
Tytuł angielski: Super-Unit(s)
Reżyseria: Teresa Czepiec
Zdjęcia: Paweł Dyllus
Produkcja: Wajda Studio sp. z o.o.
Dystrybucja w Polsce: Wajda Studio sp. z o.o.
Skąd bierze się ludzkie poświęcenie? I gdzie są jego granice? Życie bohaterki dokumentu nie jest usłane różami. Od świtu do nocy jej dzień wypełniony jest kolejnymi obowiązkami, wśród których praca w fabryce zapałek to tylko epizod. Kobieta pragnie naprawić błędy przeszłości. Wraz z mężem decyduje się zaopiekować niepełnosprawną Weroniką. Kameralnie, cicho, z dala od wielkich słów rozgrywa się codzienna walka wymagająca prawdziwego poświęcenia.
Reżyseria: Paweł Łoziński
Zdjęcia: Paweł Łoziński, Wojciech Staroń
Produkcja: Łoziński Production sp. z o.o.
Dystrybucja w Polsce: Łoziński Production sp. z o.o.
PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej
OK