PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
15/10/18
Greenaway Alphabet, The
Peter Greenaway wraz z córką Zoë tworzy dla niej alfabet, symboliczny zarys własnego życia i filozofii twórczej. Wszystkie fascynacje filmowca przekonanego, że „sztuka jest życiem, a życie jest sztuką”, niczym motyle w sieć, zostają schwytane w formę alfabetu, doskonale oddającego jego naturę encyklopedysty. Z osobistych rozmów reżysera z bystrą szesnastolatką wyłania się wiele ciekawych szczegółów z jego życia. Rozmowa rozpoczyna się od „A” jak Amsterdam, ale też, jak sugeruje Zoë, autyzm. Rwący potok słów i nieokiełznana wyobraźnia Greenawaya rzeczywiście mogą sugerować tę cechę, do której zresztą reżyser przyznaje się z dumą. Podczas tych zaaranżowanych konwersacji ojciec i córka nie stronią od trudnych tematów: dowiadujemy się, że Greenaway od lat nie widział dwojga innych swoich dzieci, a zrezygnowana Zoë prosi w pewnym momencie ojca, by ten przestał perorować jak filmowy narrator. Spontaniczne pytania dziewczyny docierają do najgłębszych zakamarków duszy Greenawaya. Dzięki temu Saskia Boddeke, artystka multimedialna, a prywatnie jego żona, ma szansę stworzyć nie tylko osobisty portret artysty, ale także ojca, który prowadzi nieustanną walkę z czasem.
Tytuł oryginalny: Het Greenaway Alfabet
Reżyseria: Saskia Boddeke
Zdjęcia: Ruzbeh Babol, Saskia Boddeke, Sander Snoep
Produkcja: Beeld
Kraj i rok: Holandia, 2017
I, Dolours
Zrealizowany z kinowym rozmachem, intymny i niejednoznaczny portret działaczki Irlandzkiej Armii Republikańskiej, Dolours Price. Na dwa lata przed swoją śmiercią niegdyś całkowicie oddana idei IRA aktywistka udzieliła wideo-wywiadu z zastrzeżeniem, że może on ujrzeć światło dzienne dopiero po jej śmierci. Szokujące nagrania ukazują kulisy funkcjonowania IRA oraz życiową drogę głównej bohaterki, która z przepełnionej ideałami dziewczyny zmienia się w pozbawioną złudzeń i pełną cynizmu kobietę, nękaną wspomnieniami dawnych czynów. Jej zdaniem idea, której poświęciła życie i dla której zabijała, została ostatecznie zdradzona. Postać Dolours Price wymyka się jednoznacznej ocenie. W młodości była bezwzględną terrorystką, nie odmawiała wykonania żadnego, nawet najbardziej okrutnego rozkazu. W szeregach IRA domagała się traktowania na równi z mężczyznami i nie miała litości dla tych, którzy nie podzielali jej zaangażowania. Mimo determinacji i okrucieństwa umiała też jednak być wrażliwą i kochającą matką, oddaną siostrą, lojalną przyjaciółką. Historia jej życia na równi fascynuje, co szokuje – trudno przejść obok niej obojętnie.
Reżyseria: Maurice Sweeney
Zdjęcia: Kate McCullough
Produkcja: New Decade TV Ltd
Kraj i rok: Irlandia, 2017
Karenina & I
Norweska aktorka Gørild Mauseth staje przed wyzwaniem wcielenia się w rolę Anny Kareniny w ojczyźnie pisarza, który powołał tę postać do życia. Kobieta wyrusza w podróż, podczas której chce nauczyć się języka rosyjskiego i dowiedzieć, dlaczego właściwie Tołstoj zdecydował się napisać tę poruszającą powieść. Na początku swojej przygody aktorka nie zdaje sobie sprawy z tego, że będzie to rola, która na zawsze zmieni jej życie. Do oddalonego o 11 tysięcy kilometrów od jej domu teatru Gorkiego we Władywostoku Gørild ma zamiar dostać się Koleją Transsyberyjską. Po drodze odwiedza teatry, studia filmowe i opery, spotykając innych artystów, krewnych Tołstoja oraz zwykłych Rosjan. Film ukazuje pracę artysty szukającego granic pomiędzy fikcją a rzeczywistością. Literatura, teatr i codzienność splatają się ze sobą, by pokazać widzom Annę Kareninę, jakiej nie udało się uchwycić żadnej dotychczasowej ekranizacji. Twórcy próbują odpowiedzieć na pytanie, jak zrozumieć miłość, przetrwać samotność, nie porzucać nadziei i żyć pełnią życia.
Reżyseria: Tommaso Mottola
Zdjęcia: Andreas Ausland, Tommaso Mottola, Gleb Teleshov
Produkcja: Orto Polare AS
Kraj i rok: Norwegia, 2017
Książę i dybuk
Filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji Dybuka, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę oraz męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera i błyskotliwego producenta o homoseksualnej tożsamości.
Tytuł angielski: The Prince and the Dybbuk
Reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Zdjęcia: Piotr Rosołowski
Produkcja: Film Art Production, Kundschafter Filmproduktion, Zero One Film
Polski dystrybutor: Against Gravity Sp. z o.o.
Kraj i rok: Polska, Niemcy, 2017
Over the Limit
Portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun, obrazujący decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikatową szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Dzięki niezwykłemu dostępowi do kulis codziennego reżimu treningowego możemy przyjrzeć się wyjątkowej więzi Margarity z jej dwiema trenerkami: Aminą Zaripovą i Iriną Viner. Over the Limit to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.
Reżyseria: Marta Prus
Zdjęcia: Adam Suzin
Produkcja: Telemark
Kraj i rok: Polska, Niemcy, Finlandia, Brazylia, 2017
Thirty Souls
Alba ma 12 lat i pragnie poznać fascynującą, metafizyczną naturę śmierci. Z Samuelem, swoim najlepszym przyjacielem, odwiedza opuszczone domy, przemierza wyludnione wioski i odległe góry, gdzie skrywa się inny, równoległy świat. Oto podróż, w czasie której Alba odkryje tajemnice walki życia ze śmiercią.
Tytuł oryginalny: Trinta Lumes
Reżyseria: Diana Toucedo
Zdjęcia: Lara Vilanova
Produkcja: DianaToucedo Films, Lasoga Films
Kraj i rok: Hiszpania, 2018
Victory Day
Co roku 9 maja ludzie gromadzą się w berlińskim Treptower Park. Zakładają odświętne ubrania albo radzieckie mundury. Niosą flagi, sztandary i plakaty. Składają kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich. Śpiewają, tańczą i piją, świętując zwycięstwo Związku Radzieckiego nad III Rzeszą. Film jest reportażem z wydarzeń w Treptower Park 72 lata po tym triumfie.
Tytuł oryginalny: Den' Pobedy
Reżyseria: Siergiej Łoźnica
Zdjęcia: Diego García, Siergiej Łoźnica, Jesse Mazuch
Produkcja: Imperativ Film
Kraj i rok: Niemcy, 2018
Welcome to Sodom
Powiązane ze sobą losy różnych bohaterów tej historii odkrywają stopniowo złożoność apokaliptycznego społeczeństwa, którego są częścią, a ich niekiedy bardzo osobiste wyznania pozwalają nam poznać prawdziwą naturę Sodomy. Życie na wysypisku jak w soczewce pokazuje charakter naszej globalnej cywilizacji, a los urządzeń elektronicznych o niebywale krótkiej żywotności staje się metaforą luksusowego świata kapitalizmu, w którym marnotrawi się dosłownie wszystko. Jednak pozornie apokaliptyczny krajobraz to dla jego mieszkańców przestrzeń, w której znaleźli szansę na przetrwanie. Próżno tu szukać znaków końca świata, wręcz przeciwnie: w nadziei na lepszą przyszłość ludzie zamienili wysypisko w miejsce tętniące życiem. W Sodomie na różne sposoby wszyscy korzystają ze zdobyczy ery komputerów, choć wielu przez nie umiera. Film pokazuje ludzką egzystencję ukształtowaną przez nowoczesną technologię i właśnie przez nią zagrożoną. W tym świecie przekleństwo cyfrowego konsumpcjonizmu widać jak na dłoni. Sodoma to ucieleśnienie końca naszej cywilizacji, podporządkowanej technologii. Będzie też najprawdopodobniej miejscem spoczynku twojego nowego tabletu, smartfona czy laptopa.
Reżyseria: Christian Krönes, Florian Weigensamer
Zdjęcia: Christian Kermer
Produkcja: Blackbox Film & Medienproduktion GmbH
Kraj i rok: Austria, 2018
When Lambs Become Lions
W kenijskim miasteczku na granicy rezerwatu przyrody dwóch mężczyzn próbuje utrzymać coraz bardziej kruche status quo. Drobny handlarz kością słoniową walczy o przetrwanie, mimo potężnych sił, które sprzysięgły się przeciwko jego branży. Jego kuzyn natomiast, do którego zwraca się ostatecznie po pomoc, to rozgoryczony strażnik, który od miesięcy nie otrzymał wypłaty za swoją pracę. Tymczasem gwałtowny spadek populacji słoni w Afryce przyciąga uwagę całego świata. Gdy rząd podejmuje stosowne kroki, kłusownicy stają w obliczu życiowego kryzysu. Z ich perspektywy obrońcy przyrody przedkładają życie słoni nie tylko ponad kły tych zwierząt, lecz również ponad ludzkie życie. Kim są myśliwi, gotowi narazić się na moralne potępienie reszty świata, trafić do więzienia, a nawet zginąć, żeby zapewnić byt swoim rodzinom? Towarzyszący im przez trzy kolejne lata reżyser Jon Kasbe z czasem zyskał ich zaufanie, stając się częścią ich codzienności i zyskując tym samym niespotykany wgląd w ich życie. Powstał dzięki temu niezwykły, zachwycający wizualnie obraz, ukazujący punkt widzenia i motywację ludzi, będących w epicentrum tego palącego konfliktu.
Reżyseria: Jon Kasbe
Zdjęcia: Jon Kasbe
Produkcja: The Documentary Group
Kraj i rok: Kenia, USA, 2018
When the Bull Cried
When the Bull Cried to poetycki obraz, który przygląda się obozowi górników ukrytemu wysoko w boliwijskich górach, gdzie życie toczy się wokół wydobycia cyny. Kobiety i mężczyźni w różnym wieku szukają szczęścia, drążąc dynamitem korytarze we wnętrzu potężnej góry. Praca w mroźnych szybach jest ciężka i niebezpieczna, dlatego górnicy proszą „El Tio” – Pana Ciemności – o wsparcie i piją na jego cześć ogromne ilości alkoholu. Kiedy szczyt w końcu odmawia im cennej rudy, przetrwanie okazuje się jeszcze trudniejsze. Dlatego, by odzyskać jego przychylność, społeczność przygotowuje się do złożenia ofiary.
Reżyseria: Bart Goossesn, Karen Vázquez Guadarrama
Zdjęcia: Karen Vázquez Guadarrama
Produkcja: Minds Meet
Kraj i rok: Belgia, 2017
PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej
OK