HOYTE-VAN-HOYTEMA2-1.jpg

OSCARY® I PODSUMOWANIE SEZONU NAGRÓD 2023/2024

Kilka godzin temu poznaliśmy laureatów jednej z najważniejszych nagród branży filmowej, Oscarów®, a uroczysta gala ich wręczenia zakończyła ekscytujący sezon nagród filmowych. Znamy już zwycięzców Nagród BAFTA, Critics’ Choice, ASC, BSC, Independent Spirit i innych. W gronie uhonorowanych twórców znaleźli się oczekiwani faworyci, ale nie obyło się też bez niespodzianek.

  1. EnergaCAMERIMAGE
  2. news
  3. oscary i podsumowanie sezonu nagrod 2023 2024

Kilka godzin temu poznaliśmy laureatów jednej z najważniejszych nagród branży filmowej, Oscarów®, a uroczysta gala ich wręczenia zakończyła ekscytujący sezon nagród filmowych. Znamy już zwycięzców Nagród BAFTA, Critics’ Choice, ASC, BSC, Independent Spirit i innych. W gronie uhonorowanych twórców znaleźli się oczekiwani faworyci, ale nie obyło się też bez niespodzianek. Jak poradziły sobie produkcje, które mieliśmy okazję zobaczyć na zeszłorocznym EnergaCAMERIMAGE w Toruniu? Poznajmy tegorocznych zwycięzców nie tylko oscarowej nocy, ale też przyjrzyjmy się podsumowaniu całego sezonu nagród 2023/2024.

Zacznijmy od dopiero co zakończonej 96. Gali Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która odbyła się tradycyjnie w Dolby Theatre, w centrum Ovation Hollywood, w Los Angeles. Również i w tym przypadku, na miejscu obecny był nasz zespół, na czele z Markiem Żydowiczem (dyrektorem Festiwalu EnergaCAMERIMAGE) oraz Kazimierzem Suwałą (dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE), by osobiście pogratulować wszystkim wyróżnionym twórcom.

Niekwestionowanym zwycięzcą oscarowej nocy okazał się film Oppenheimer, który zdobył łącznie 7 statuetek (z 13 nominacji), w tym za Najlepszy Film. Nas jednak najbardziej interesowało rozstrzygnięcie werdyktu w kategorii zdjęciowej, gdyż aż cztery docenione nominacją produkcje znalazły się w programie zeszłorocznego festiwalu. Ostatecznie Oscar® za Najlepsze Zdjęcia trafił do Hoyte van Hoytemy, odpowiedzialnego za oprawę wizualną zwycięskiego Oppenheimera w reżyserii Christophera Nolana.

O statuetkę Amerykańskiej Akademii® walczył on w gronie tak znakomitych autorów zdjęć, jak Edward Lachman (Hrabia, zdobywca Srebrnej Żaby), Robbie Ryan (Biedne istoty, zdobywca Brązowej Żaby), Matthew Libatique (Maestro, Konkurs Główny) oraz Rodrigo Prieto (Czas Krwawego Księżyca, Konkurs Główny).

Hoyte van Hoytemie, ale i wszystkim nominowanym w tej kategorii serdecznie gratulujemy i dziękujemy za dostarczenie nam niezapomnianych kinematograficznych wrażeń!

Image

Hoyte van Hoytema na Festiwalu Filmowym CAMERIMAGE
(fot. fotografowie.com - Daniel Raczyński © Camerimage)

Jak natomiast poradziły sobie w całym sezonie nagród produkcje, które mieliście okazję zobaczyć podczas zeszłorocznego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu?

Jednym z głównych faworytów w walce o Nagrody Akademii® był otwierający nasz festiwal film Biedne istoty (reż. Yorgos Lanthimos), czyli zeszłoroczna Brązowa Żaba i jednocześnie laureat Nagrody Publiczności, który z jedenastu nominacji, cztery Oscary® wywalczył w następujących kategoriach: Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa, Charakteryzacja i Fryzury, Scenografia oraz Kostiumy. Biedne istoty to film, który od daty premiery kroczy triumfalnie po czerwonych dywanach międzynarodowych wydarzeń filmowych i może pochwalić się wieloma innymi prestiżowymi wyróżnieniami, w tym dwoma Złotymi Globami (z siedmiu nominacji) dla Najlepszej Komedii lub Musicalu oraz Najlepszej Aktorki w Komedii lub Musicalu, Złotym Lwem, czyli głównym wyróżnieniem Weneckiego Festiwalu Filmowego czy też aktorską Nagrodą Critics’ Choice. Film miał także szanse na Filmowe Nagrody BAFTA (11 nominacji – 5 statuetek), Satelity (8 nominacji – 2 statuetki) czy International AACTA (4 nominacje – 1 statuetka). Natomiast odpowiedzialny za jego oprawę wizualną i nominowany do Oscara®, Robbie Ryan walczył zarówno o Nagrodę ASC, jak i BSC w głównej kategorii filmu fabularnego, zdobywając ostatecznie wyróżnienie Brytyjskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.

Nominowany do Oscara® w kategorii zdjęciowej Hrabia (reż. Pablo Larraín) z oprawą wizualną autorstwa Eda Lachmana to z kolei obraz, który zdobył nie tylko Srebrną Żabę EnergaCAMERIMAGE 2023, ale brał także udział w Konkursie Głównym Weneckiego Festiwalu Filmowego, otrzymując nagrodę za najlepszy scenariusz. Obok Oscara®, Ed Lachman walczył też o główny laur Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC), w głównej kategorii filmu fabularnego.

Image

Ed Lachman i Pablo Larraín na Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE 2023 
(fot. Krzysztof Wesołowski © Camerimage)

Nagrodzony Złotą Żabą film The New Boy w reżyserii i ze zdjęciami Warwicka Thorntona został wprawdzie pominięty w tegorocznych nominacjach do Oscarów®, ale doceniła go Australijska Akademia Sztuki Filmowej i Telewizyjnej, która uhonorowała produkcję kilkunastoma nominacjami do Nagrody AACTA oraz zwycięstwem w czterech kategoriach, za najlepsze zdjęcia, scenografię, główną rolę męską oraz drugoplanową rolę żeńską. Warwick Thornton znalazł się także w gronie twórców wyróżnionych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (ASC), otrzymując Spotlight Award. The New Boy był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym podczas zeszłorocznego MFF w Cannes, gdzie znalazł się w konkursie Un Certain Regard.

Nie zapominajmy o Strefie interesów. Film Jonathana Glazera, ze zdjęciami Łukasza Żala wywalczył na EnergaCAMERIMAGE 2023 Nagrodę FIPRESCI, powtarzając tym samym sukces z Festiwalu w Cannes, gdzie otrzymał także Grand Prix za Najlepszy Film, Cannes Soundtrack Award oraz CST Artist – Technician Prize. Strefa interesów to film wyróżniony pięcioma nominacjami do Oscara® oraz zwycięstwem w kategoriach Najlepszy Film Międzynarodowy oraz Najlepszy Dźwięk, trzema Filmowymi Nagrodami BAFTA (z 9 nominacji) za Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Film Brytyjski oraz Nieanglojęzyczny, sześcioma nominacjami do Europejskich Nagród Filmowych EFA, w tym wygraną w kategorii za Najlepszy Dźwięk, trzema nominacjami do Złotych Globów oraz po jednej nominacji do Nagród Critics’ Choice i Independent Spirit. Otrzymał także Złotego Satelitę w kategorii Najlepszego Filmu Międzynarodowego. Film powstał przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a jedną z jego producentek jest Ewa Puszczyńska.

Image

Ewa Puszczyńska i Łukasz Żal na Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE 2023 
(fot. Krzysztof Wesołowski © Camerimage)

To jednak nie koniec. Pośród laureatów wielu prestiżowych wyróżnień, w tym m.in. Nagród Akademii®, znalazły się także inne produkcje fabularne i dokumentalne prezentowane w ramach zeszłorocznej oferty programowej EnergaCAMERIMAGE.

Wśród nich warto wymienić między innymi nasze propozycje z Konkursu Głównego, czyli Czas Krwawego Księżyca (Złoty Glob, Satelita), Napoleon (Nagroda International AACTA, Satelita), Śnieżne bractwo (dwie Nagrody EFA), Maestro (trzy Satelity, w tym w kategorii zdjęciowej) czy kręconego m.in. w Toruniu Filipa, którego operator, Michał Sobociński, został nagrodzony Orłem za Najlepsze Zdjęcia przez Polską Akademię Filmową, jak też fabularne projekcje pozakonkursowe, prezentowane w ramach Pokazów Specjalnych oraz Współczesnego Kina Światowego. Są to: Barbie (Oscar®, dwa Złote Globy, sześć Nagród Critics’ Choice, trzy Nagrody International AACTA, dwa Satelity), Przesilenie zimowe (Oscar®, dwa Złote Globy, dwie Nagrody BAFTA, trzy Nagrody Critics’ Choice, trzy nagrody Independent Spirit, w tym za najlepsze zdjęcia oraz cztery Satelity), Obsesja (Nagroda Independent Spirit), Monster (Specjalna Nagroda Palma Queer oraz Nagroda za Scenariusz na MFF w Cannes), Priscilla (Puchar Volpi na MFF w Wenecji), Bękart (Nagroda Specjalna MFF w Wenecji, trzy Nagrody EFA w tym dla Najlepszego Europejskiego Operatora Roku), czy też Najlepszy Europejski Film Roku i zdobywca Złotej Palmy w Cannes, Anatomia upadku (ponadto łącznie pięć Nagród EFA, Oscar®, dwa Złote Globy, Nagrody BAFTA, Critics’ Choice oraz Independent Spirit).

Curren Sheldon podczas Q&A dokumentu "Król Węgiel" na Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE 2023 
(fot. Jakub Wawrzak © Camerimage)

Prezentowana w ramach Konkursu Seriali Telewizyjnych seria Wszystkie Kwiaty Alice Hart zdobyła cztery tegoroczne Nagrody AACTA (w tym dwie za pokazywany w konkursie odcinek pt. Czarna orchidea ognista), z kolei nominowany do Oscara® dokument Grandma & Grandma to nasza propozycja z Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. Tegoroczny zwycięzca Złotej Żaby Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych, Echo zdobył ponadto w 2023 roku Berlinale Documentary Award oraz Encounters Award dla Najlepszego Reżysera, a pokazywane w tej samej sekcji Siostrzeństwo Świętej Sauny oraz Król Węgiel to kolejno Zdobywca Nagrody EFA za Najlepszy Europejski Dokument Roku oraz laureat Nagrody ASC w kategorii Najlepszych Zdjęć w Filmie Dokumentalnym.

Image

Robbie Ryan i Willem Dafoe podczas zapowiedzi "Biednych istot" na Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE 2023 
(fot. Witek Szydłowski © Camerimage)

Co warte wspomnienia, wielu z twórców wymienionych obrazów odwiedziło nas w Toruniu osobiście, by spotkać się z publicznością 31. edycji EnergaCAMERIMAGE i opowiedzieć o swoim zawodowym doświadczeniu oraz pracy na planie filmowym. Wśród nich znalazły się takie osobistości świata kina, jak: Ed Lachman, Willem Dafoe, Łukasz Żal, Robbie Ryan, Pablo Larraín, Pedro Luque, J.A. Bayona, Rodrigo Prieto, Warwick Thornton, Dariusz Wolski, Michał Sobociński i wielu innych. Gorąco zachęcamy Was do oglądania zebranych dla Was materiałów wideo z zeszłorocznej edycji festiwalu. Na naszym oficjalnym kanale YouTube znajdziecie całą masę wywiadów nie tylko z tymi znakomitymi twórcami. Regularnie uzupełniamy naszą bazę o kolejne materiały wideo, które już wkrótce ujrzą światło dzienne. Bądźmy w kontakcie.

Wszystkim twórcom nagrodzonych filmów natomiast serdecznie gratulujemy! Nie możemy się doczekać, by ujrzeć Wasze kolejne filmowe arcydzieła!

 

autor tekstu: Magdalena Sobolewska
© EnergaCAMERIMAGE

Fundacja Tumult

Rynek Nowomiejski 28
87-100 Toruń

Kontakt

+48 56 621 00 19

+48 56 652 21 79

+48 56 652 21 97

[email protected]

© EnergaCAMERIMAGE International Film Festival 2024. All rights reserved.