PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Urodzony w 1926 roku w Suwałkach polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych oraz PWSFTViT. Stworzył podwaliny polskiej szkoły filmowej takimi dziełami jak "Kanał" czy "Popiół i Diament". W swoim dorobku ma również takie produkcje jak "Brzezina", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Bez znieczulenia", "Panny z wilka", "Dyrygent", "Biesy", "Człowiek z żelaza", "Danton", "Korczak", "Wielki Tydzień", "Tatarak", "Katyń". Uhonorowany Oscarem i Złotym Lwem za całokształt twórczości. Otrzymał również Złotą Palmę, nagrodę BAFTA, Orła, Srebrnego Niedźwiedzia, Cezara, Złote Lwy, japońską nagrodę Kyoto, nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej oraz wiele innych nagród i nominacji. Jest doktorem Honoris Causa wielu polskich i zagranicznych uczelni m.in. PWSFTViT, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Lionie, Uniwersytetu w Bolonii. Zmarł w roku 2016. Był gościem czterech edycji Festiwalu Camerimage. Jego twórczość wielokrotnie można było podziwiać podczas pokazów specjalnych, a także retrospektywy Edwarda Kłosińskiego. Reżyser został uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera, a także Honorową Nagrodą dla Duetu: Reżyser - Operator wraz z Witoldem Sobocińskim. W 2011 roku w czasie festiwalu Camerimage Szkoła Wajdy świętowała swoje 10-lecie. Z tej okazji zorganizowane zostały wystawy: plakatów filmowych oraz "Andrzej Wajda - Rysunki". Ponadto można było uczestniczyć w mistrzowskich wykładach twórców polskich i zagranicznych.
Brytyjski montażysta, urodzony w 1955 roku w Manchesterze. Karierę zaczynał od współpracy z BBC, z czasem stał się artystą cenionym zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Hollywood. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów (ACE). Nagrodzony Oscarem za montaż filmu „Chicago” Roba Marshalla. Za ten sam film otrzymał również nagrodę BAFTA i przyznawaną przez ACE nagrodę Eddie. Odpowiadał również za montaż takich filmów jak „V jak Vendetta” Jamesa McTeigue`a, „Książę Persji: Piaski Czasu” Mike`a Newella, „Dziennik Bridget Jones” Sharon Maguire czy „Iris” Richarda Eyre Martin Walsh był gościem festiwalu Camerimage 2014 roku. Został wówczas uhonorowany Nagrodą dla Montażysty ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Zasiadał również w jury Konkursu Etiud Studenckich i udzielał konsultacji w ramach programu Talent Demo.
Brytyjski twórca zdjęć filmowych, urodzony w 1941 roku w Haverfordwest. Jest członkiem BSC. Przez lata związany z brytyjską telewizją BBC, od 1992 rok pracuje jako samodzielny realizator zdjęć. W swoim dorobku ma filmy takie jak "Jeden z hollywoodzkiej dziesiątki" (reż. Karl Francis), "Prawdziwe kobiety" (reż. Phillipe Davis) czy "Panna Murple: morderstwo na plebanii" Charlesa Palmera. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego BSC i przewodniczącego Imago. Nigel Walters był gościem jedenastu edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2008 zasiadał w jury Konkursu Głównego. Podczas 14. i 15. edycji brał udział w panelach dyskusyjnych Camerimage Forum. Ponownie funkcję jurora pełnił w roku 2015, oceniając filmy w Konkursie Krótkometrazowych Filmów Dokumentalnych.
Brytyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1925 roku w Margate. Laureat Oscara i nagrody BAFTA za zdjęcia do "Pożegnania z Aryką" Sidneya Pollacka. Do nagrody Amerykańskiej Akademii był nominowany jeszcze siedmiokrotnie. Zrealizował zdjęcia do filmów takich jak "Herbatka z Mussolinim" i "Hamlet" Franco Zeffirellego, "Noc na Manhattanie" Sidneya Lumeta, "Yentl" Barbry Streisand, "Rydwany ognia" Hugh Hudsona czy "Paragraf 22" Mike`a Nicholsa. Zmarł w roku 2008. David Watkin był gościem dwóch edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2004 otrzymał Nagrodę za Całokształt Twórczości. Z tej okazji odbyła się retrospektywa filmów z jego zdjęciami. W roku 1999 w ramach pokazów specjalnych można było natomiast zobaczyć "Herbatkę z Mussolinim". Podczas 12. i 13. edycji prowadził także warsztaty dla studentów.
Niemiecki reżyser, scenarzysta i producent, urodzony w 1945 roku w Düsseldorfie. Dwukrotnie nominowany do Oscara za filmy dokumentalne "Buena Vista Social Club" i "Pina". Jest laureatem festiwali w Cannes, Wenecji i Berlinie, był również nominowany do nagrody BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej. Do jego najbardziej znanych filmów należą "Niebo nad Berlinem", "Paryż, Teksas", "Tak daleko, tak blisko", "Lisbon Story", "Million Dollar Hotel" czy "Lumiere i spółka". Pracuje także w USA, współpracował m.in. z Francisem Fordem Coppolą. W swoim dorobku ma w sumie kilkadziesiąt filmów. Wim Wenders był gościem Festiwalu Camerimage w 2006 roku. Odebrał wówczas Nagrodę dla Reżysera za Szczególną Wrażliwość Wizualną, przyznaną mu w roku 2000. Podczas gali otwarcia 14. edycji wręczył autorowi zdjęć Robbie`emu Mulllerowi Nagrodę za Całokształt Twórczości. W ramach retrospektywy Mullera można było obejrzeć dwa filmy Wendersa - "Alicja w miastach" i "Amerykański przyjaciel". Z twórczością Wendersa publiczność festiwalowa stykała się jeszcze kilkakrotnie. W Konkursie Głównym w1994 oceniano film "Tak daleko, tak blisko", a w 2000 - "Million Dollar Hotel". W panoramach kina europejskiego pokazano natomiast filmy "Nie wracaj w te strony" (w 2005 roku) i "Pina" (w 2011). W roku 2014 jego film "Świątynie kultury. Filharmonia Berlińska" pokazywany był w ramach Konkursu Filmów 3D.
Australijski reżyser i scenarzysta, urodzony w 1944 roku w Sydney. Czterokrotnie nominowany do Oscara za reżyserię i raz za scenariusz. Laureat nagród BAFTA, Europejskiej Akademii Filmowej i Cezara. Jego filmy brały udział w najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Cannes czy Wenecji. W jego dorobku znajduje się kilkadziesiąt tytułów, w tym m.in. "Piknik pod wiszącą skałą", "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Zielona karta" czy "Truman show". Peter Weir był gościem dwóch edycji Festiwalu Camerimage. W 1994 otrzymał Nagrodę Specjalną dla Reżysera o Wyjątkowej Wrażliwości Wizualnej, którą odebrał w 1999 roku. W roku 2003 jego film "Pan i władca: Na krańcu świata" był oceniany w Konkursie Głównym. W tym samym roku Weir został uhonorowany, wraz z Russelem Boydem, Nagrodą dla Duetu Reżyser-Operator. W ramach pokazów specjalnych publiczność festiwalowa podczas 7. edycji obejrzała także film "Rok niebezpiecznego życia".
Jeden z najwybitniejszych amerykańskich autorów zdjęć filmowych, urodzony w roku 1926 w Chicago. Dwukrotny laureat Oscara - za zdjęcia do filmów "Kto się boi Wirginii Woolf?" Mikea Nicholsa (1967) i "By nie pełzać na kolanach" Hala Ashby`ego (1977). Duży rozgłos przyniósł mu także film "Chłodnym okiem" z 1969, uznawany za wybitny przykład kina zaangażowanego politycznie. Wexler posiada swoją gwiazdę w Alei Sław Hollywood. Zmarł w roku 2015. Haskell Wexler był gościem czterech edycji Festiwalu. W roku 1996 zasiadał w jury Konkursu Głównego, w tym samym roku został też uhonorowany Złotą Żabą za Całokształt Twórczości. Poprowadził wówczas również warsztaty dla studentów. Film dokumentalny w jego reżyserii, "Who needs sleep?", był wyświetlany na pokazach specjalnych w trakcie 14. edycji Festiwalu. Wexler przewodniczył jurorom Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych podczas Festiwalu w 2011 roku. Jego zdjęcia do filmu "Tajemnica Roan Inish" Johna Sylesa brały udział w Konkursie Głównym w 1995 roku. W ramach pokazów specjalnych można było natomiast zobaczyć filmy "W upalną noc" (1999) oraz "Who needs Sleep?" (2006).
Autor zdjęć filmowych, urodzony w 1962 roku w Rybniku. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Za zdjęcia do filmu "Vegas" Gunnara Vikene był nominowany do norweskiej nagrody filmowej Amanda. Pracuje głównie w Szwecji. W swoim dorobku ma zdjęcia do filmów takich jak m.in."Patrik, age 1.5" Elli Lemhagen, "The Last Dog in Rwanda" i "Killing the Chickens to Scare the Monkeys" Jensa Assura czy "Out of love" Birgitte Staermose. Jest także reżyserem krótkometrażowego filmu "Vis a vis".
Marek Wieser jest laureatem Złotej Kijanki, przyznanej mu w 1997 za zdjęcia do etiudy "Wątroba i ziemniaki" (reż. Song Il Gon).
Francuska reżyserka i scenarzystka, urodzona w 1976 roku w Paryżu. Absolwentka prestiżowej francuskiej szkoły Femis, gdzie uzyskała wykształcenie w zakresie tworzenia scenariuszy. Autorka kilku nagradzanych filmów krótkometrażowych, m.in. pokazywanego w Cannes "Kitchen", czy nagrodzonego Grand Prix na Festiwalu w Cabourg "Magic Paris". Jej debiutem pełnometrażowym był film "Augustine" z 2012 roku. Alice Winocour jest laureatką Nagrody za Najlepszy Debiut Reżyserski, przyznanej jej za film "Augustine" podczas 21. edycji Festiwalu Camerimage.
Amerykański autor zdjęć filmowych. Pracuje przy filmach krótkometrażowych i reklamowych, jest także autorem zdjęć do pełnometrażowego filmu „Liks” (reż. Jonathan Singer-Vine). Z powodzeniem pracuje również przy wideoklipach, które kręcił m.in. dla Eda Sheerana, 30 Seconds to Mars czy Kendricka Lamara. W 2011 wraz z m.in. Benoitem Debie, Danielem Carberrym i Jaredem Leto nominowany był do Nagrody MTV za teledysk do piosenki „Hurricane”. Rob Witt był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Odebrał wówczas Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia w Wideoklipie, przyznaną za pracę przy „Alright” Kendricka Lamara.
Polski producent filmowy. Odpowiedzialny za produkcję takich filmów jak "Kierowca" Jérôme'a Dassier oraz "Aż po grób" Aarona Schneidera. Obecnie pracuje nad kolejnymi produkcjami w Stanach Zjednoczonych. Gościł na Festiwalu Camerimage w roku 2009 i 2011. Podczas 19. edycji był Ekspertem w programie Talent Demo.
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1958 roku w Toruniu. Absolwent łódzkiej PWSTviT, członek PSC. Był kilkakrotnie nominowany do nagród Orzeł i Złota Kaczka. W swoim dorobku ma zdjęcia do ponad dwudziestu filmów fabularnych, m.in. "Różyczki" Jana Kidawy-Błońskiego, "Prymasa" Teresy Kotlarczyk czy "Sztosu" Olafa Lubaszenki. Zrealizował także zdjęcia do wielu polskich seriali telewizyjnych, m.in. do trzech części "Ekstradycji" Wojciecha Wójcika. Piotr Wojtowicz był dotychczas gościem dwunastu edycji Festiwalu. W roku 2002 zasiadał w jury Konkursu Głównego i Konkursu Etiud Studenckich, filmy studenckie oceniał także w 2005 roku. W roku 2000 o Złotą Żabę rywalizował film "Prymas. Trzy dni z tysiąca" Teresy Kotlarczyk z jego zdjęciami. Rok wcześniej widzowie panoramy światowej obejrzeli natomiast zdjęcia Wojtowicza do "Cór szczęścia" Marty Meszaros. W 2010 roku, podczas 18. edycji Festiwalu Camerimage, "Różyczka" Jana Kidawy Błońskiego ze zdjęciami Wojtowicza zwyciężyła w Konkursie Kina Polskiego.
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1956 roku w Warszawie. Największą sławę przyniosła mu współpraca z Gorem Verbinskim przy wszystkich częściach superprodukcji "Piraci z Karaibów". Pracował również z Timem Burtonem przy filmach "Sweeney Todd - demoniczny golibroda z Fleet Street" oraz "Alicja w Krainie Czarów". Jest autorem zdjęć do wielu wideoklipów muzycznych m.in. "Jamie's Got a Gun" grupy Aerosmith, "Stan" Eminema czy "Luka" Suzanne Vegas. Wolski został nominowany do nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych za Najlepsze zdjęcia do filmu fabularnego za "Karmazynowy przypływ". Od 2004 roku jest także członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która przyznaje Oscary. Uczestniczył w Festiwalu Camerimage w roku 2009. Podczas tej edycji został uhonorowany Nagrodą dla Polskiego Autora Zdjęć Filmowych za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową. W roku 2015 w Konkursie Filmów 3D znalazły się aż dwie produkcje z jego zdjęciami - "Marsjanin" Ridleya Scotta oraz "The Walk. Sięgając chmur" Roberta Zemeckisa.
Polski reżyser i autor zdjęć filmowych, urodzony w 1977 roku w Gdyni. Jest autorem takich filmów dokumentalnych jak "Klinika", "Szczęściarze", "Pomału", "H2O" oraz "Lekarze". Dokument "Pałac" został wyróżniony Nagrodą Canon Cinematography na Planet Doc Film Festiwal za Najlepsze Zdjęcia oraz nominowany do Nagrody Millenium w Konkursie Głównym. Ponadto trzykrotnie nagradzany na festiwalu Nowe Horyzonty w Konkursie Filmów Dokumentalnych i Animowanych, Konkursie Nowe Filmy Polskie oraz Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. Film "Lekarze" został wyróżniony trzema nagrodami na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Brał udział w Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Filmy jego autorstwa można było obejrzeć podczas pokazu filmów dokumentalnych sekcji "A To Polska Właśnie" podczas 16. edycji festiwalu. W roku 2011 zdobył Złotą Żabę w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych za "Lekarzy".
Polski autor zdjęć filmowych, reżyser i realizator telewizyjny, urodzony w 1938 roku w Łodzi. Pracował w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For i Łódzkim ośrodku telewizyjnym, był jednym z twórców Programu 3 TVP. Absolwent wydziału operatorskiego łódzkiej PWSFiT, od lat 60. jest także wykładowcą tej uczelni. W 1991 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego, dwukrotnie był także dziekanem Wydziału Operatorskiego. Od roku 2002 jest rektorem PWSFTviT w Łodzi. Profesor Jerzy Woźniak był gościem siedmiu odsłon Festiwalu. W roku 2004 pracował jako jeden z jurorów Konkursu Głównego.
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1979 roku w Siemianowicach Śląskich. Absolwent Realizacji Obrazu Filmowego na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wyróżniony m.in. nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców w 2008 roku oraz nagrodą za zdjęcia do filmu "Twist & Blood" w reżyserii Kuby Czekaja na Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku w 2012 roku. W swoim dorobku ma pracę przy filmach krótkometrażowych, dokumentalnych i reklamowych. W 2012 roku zrealizował zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego "Zimorodek" w reżyserii Marcina Dudziaka. Był gościem Festiwalu Camerimage w 2007 roku. Za zdjęcia do filmu Kuby Czekaja "Za horyzont" został wówczas wyróżniony Złotą Kijanką.
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1930 roku w Nowym Sączu, jeden z współtwórców polskiej szkoły filmowej lat 50. i 60. Absolwent, a później profesor PWSFTviT w Łodzi, wykładał także na Wydziale Radia i Telewizji UŚ. Zrealizował zdjęcia m.in. do "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy, "Matki Joanny od Aniołów" i "Faraona" Jerzego Kawalerowicza czy "Potopu" Jerzego Hoffmana. Pracował także jako reżyser i autor scenariuszy, m.in. filmu "Wrota Europy".
Na Festiwalu Camerimage Jerzy Wójcik gościł siedmiokrotnie, a dwukrotnie pełnił funkcję jurora - zasiadał wśród sędziów Konkursu Głównego w roku 1994 i 1995. Jego film "Wrota Europy" oceniany był w Konkursie Głównym w roku 1999. W retrospektywnych przeglądach filmów absolwentów łódzkiej szkoły filmowej można było zobaczyć jego zdjęcia do takich obrazów jak "Samson" czy "Nikt nie woła".
Polski reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta i producent, urodzony w 1973 roku w Tarnowie . Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego etiudy studenckie zostały docenione na wielu światowych festiwalach, a debiutancki film pełnometrażowy „Moja krew” miał premierę na Festiwalu Filmowym w Rzymie. Kolejny obraz, „Chrzest”, nagrodzono m.in. Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zmarł w roku 2015. Marcin Wrona był gościem dwóch edycji festiwalu Camerimage. W roku 2014 zasiadał w jury Konkursu Etiud Studenckich. Jego film „Chrzest” brał udział w Konkursie Filmów Polskich podczas 18. edycji Festiwalu, zaś "Demon" brał udział w tym samym konkursie w 2015 roku.
PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej
OK