PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Polski aktor filmowy i teatralny, reżyser, urodzony w 1928 roku w Łodzi. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi, wieloletni dziekan wydziału aktorskiego. W dorobku miał około 70 ról teatralnych i kilkadziesiąt filmowych. Dwukrotnie nominowany do nagrody Złota Kaczka. Był pomysłodawcą łódzkiej Alei Gwiazd. Znany z ról w filmach takich jak "Vabank" i "Vabank II", "Rzeczpospolita babska", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Kiler", "Kingsajz" i wielu innych. Zmarł w roku 2008.
Jan Machulski był gościem Festiwalu Camerimage w 2003 roku. Został wówczas wyróżniony Nagrodą Specjalną Operatorów dla Polskiego Aktora. W 2005 roku festiwalowa publiczność mogła go oglądać w filmie "Bohater naszych czasów" (reż. Ksawery Szczepanik), biorącym udział w Konkursie Etiud Studenckich.
Amerykański montażysta dźwięku, jeden z najbardziej cenionych specjalistów w swojej dziedzinie. Zdobywca trzech Oscarów – Akademia nagrodziła go za montaż dźwięku w filmach „Speed: Niebezpieczna szybkość” Jana de Bonta, „Apollo 13” Rona Howarda oraz „Pierwszy krok w kosmos” Philipa Kaufmana. Jego dorobek obejmuje w sumie ponad siedemdziesiąt filmów, w tym tak znane tytuły jak „Ptasiek” Alana Parkera, „Miesiąc miodowy w Las Vegas” Andrew Bergmana, „Miasto Aniołów” Brada Silberlinga,, „Indiana Jones i Świątynia Zagłady” Stevena Spielberga, „Linia życia” Joela Schumachera czy „Urodzeni mordercy” Olivera Stone`a.
David MacMillan był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego.
Kanadyjska kuratorka sztuki. Pełni funkcję dyrektora wystaw na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto (TIFF). Specjalizuje się w ekspozycjach dotyczących filmu i pracy filmowców. Do jej najważniejszych realizacji należy retrospektywna wystawa poświęcona dorobkowi wybitnego kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga.
Laurel MacMillan była gościem festiwalu Camerimagedwukrotnie. W roku 2015 zasiadała w jury Konkursu Etiud Studenckich, a rok później - Konkursu Filmów Polskich.
Niemiecki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1971 roku w Hamburgu. Pracuje przy filmach fabularnych, reklamowych i wideoklipach. Absolwent Hochschule für Film und Fernsehen w Poczdamie, doświadczenie zdobywał, pracując u operatorów takich jak Benedict Neuenfels czy Fred Schuler. Wyróżniony m.in. nagrodą niemieckich krytyków filmowych, nagrodami na festiwalu kina niemieckiego w Mannheim i na festiwalach filmów fantasy w Porto i Austin. W jego dorobku znajdują się zdjęcia do filmów takich jak "Gun-Shy / Schussangst" Dito Tsintsadze, "Die blaue Grenze" Tilla Franzena czy "Schilf" Claudii Lehmann.
Manuel Mack jest laureatem Brązowej Kijanki, przyznanej mu w 1997 roku za zdjęcia do etiudy "A summer`s Day" Saskii Kuipers.
Szef działu koprodukcji i rozwoju w Studio Barrandov w Pradze, jednym z największych studiów filmowych w Europie. Studiował w Pradze i Brukseli, zajmował się polityką Unii Europejskiej wobec kinematografii.
Jan Macola uczestniczył 18. edycji Festiwalu Camerimage. Był wówczas jednym z jurorów Konkursu Etiud Studenckich.
Kanadyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1957 roku w Montrealu. Członek Amerykańskiego i Kanadyjskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Pracuje w technologii 2D i 3D, znany jest jako specjalista od kina akcji. Odpowiadał za wizualna stronę takich filmów jak "Romeo musi umrzeć" i "Mroczna dzielnica" Andrzeja Bartkowiaka, "16 przecznic" Richarda Donnera, "John Rambo" Sylvestra Stallone`a, dwie części "Resident Evil" i "Trzech Muszkieterów 3D" Paula W.S. Andersona. Wyróżniony nagrodą Gemini za zdjęcia do serialu "Keep Your Head Up, Kid".
Glen MacPherson był gościem Festiwalu Camerimage w roku 2013. Zasiadał wówczas w jury utworzonego w tym samym roku Konkursu Filmów 3D.
Polski aktor urodzony w 1948 roku w Gdańsku. Absolwent PWST w Warszawie. W swoim dorobku ma role w takich filmach jak "Konopielka" oraz "Siekierezada" Witolda Leszczyńskiego, "Koniec babiego lata" Ewy Kruk, "Amok" Natalii Korynckiej-Gruz czy "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza. Wielokrotnie współpracował z Janem Jakubem Kolskim, m.in. przy filmach "Cudowne miejsce", "Historia Kina w Popielawach" oraz "Pornografia". Dwukrotnie nominowany do Orła. Trzykrotnie otrzymał Nagrodę Indywidualną oraz Lwy Gdańskie w kategorii filmów telewizyjnych na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Otrzymał również Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.
Krzysztof Majchrzak pięciokrotnie był gościem Festiwalu - w 2003, 2004, 2006, 2009 oraz 2012 roku.
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1974 roku w Warszawie. Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Film "Pętla" z jego zdjęciami pokazywano na Kodak Showcase for New Talents na festiwalu w Cannes w 2006 roku. Za zdjęcia do filmu "Smuga cienia" otrzymał natomiast nagrodę specjalną na Next Rell Film Festival w Nowym Jorku. W dorobku ma również zdjęcia do filmu fabularnego "Czeluskin" Michała Bulika. Pracował także jako autor zdjęć przy kilku serialach i wielu filmach reklamowych.
Maciej Majchrzak był gościem siedmiu edycji Festiwalu. W roku 2003 nagrodzono go Srebrną Kijanką za zdjęcia do etiudy "Anabioza".
Polski reżyser, urodzony w 1931 we Lwowie. Dwukrotny prezes i honorowy członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przez wiele lat wykładał w Łódzkiej Szkole Filmowej. Jest twórcą takich filmów jak cieszące się niesłabnącą popularnością komedie „CK Dezerterzy” i „Złoto Dezerterów”, a także m.in. „Sprawa Gorgonowej”, „Zaklęte Rewiry”, „Lekcja Martwego Języka” czy „Mała Matura”. W roku 2012 został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową - Orłem za całokształt twórczości.
Janusz Majewski był dotychczas gościem dwóch edycji festiwalu Camerimage. W roku 2014 zasiadał w jury Konkursu Debiutów Reżyserskich.
Polski reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz, urodzony w 1953 roku w Katowicach. Należy do Amerykańskiej Gildii Reżyserów i Europejskiej Akademii Filmowej. Absolwent łódzkiej PWSFTviT. Laureat Złotych Lwów za film "Młyn i krzyż", wielokrotnie nominowany do Orłów i Złotej Kaczki. Pracował również w Wielkiej Brytanii i USA. Uznanie przyniosły mu filmy takie jak "Ewangelia według Harry`ego", "Wojaczek", "Angelus" czy "Basquiat - Taniec ze śmiercią". Jego filmy doczekały się kilku retrospektyw, zorganizowanych w Buenos Aires, Londynie i Nowym Jorku. Jest również twórcą wielu nagradzanych spektakli teatralnych.
Lech Majewski uczestniczył w osmiu odsłonach Festiwalu Camerimage. W roku 2006 był jurorem Konkursu Debiutów Europejskich, natomiast w roku 2009 przewodniczył jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. W roku 2013 oceniał prace studentów biorące udział w Konkursie Etiud Studenckich, doradzał również uczestnikom programu Talent Demo. Jego filmy trzykrotnie były oceniane w Konkursie Głównym - w 2001 roku był to "Angelus", w 2011 - "Młyn i krzyż", a w 2014 - "Onirica. Psie Pole". "Wojaczka" można było zobaczyć w 1999 roku w panoramie światowej, natomiast w roku 2010, w ramach przeglądu filmów dokumentalnych o sztuce, pokazano obraz "Lech Majewski. Świat wg Breugela".
Copywriter, specjalista od marketingu i reklamy, dyrektor kreatywny prestiżowych agencji reklamowych, takich jak Oglivy&Macher czy Change Integrated. Laureat wielu polskich i międzynarodowych nagród w dziedzinie reklamy.
Jan Majle był gościem Festiwalu Camerimage w latach 2013, 2014 i 2015 roku. Zasiadał w jury Konkursu Spotów Reklamowych.
Irański reżyser i scenarzysta, urodzony w 1959 roku w Teheranie. Karierę w filmie zaczynał jako aktor. Jego film „Dzieci niebios” z 1997 roku stał się pierwszym w historii filmem irańskim nominowanym do OSCARA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. W dorobku ma również takie tytuły jak „Deszcz”, „Kolory Raju” czy „Pieśń Wróbli”. Jego filmy pokazywane były na festiwalach na całym świecie, m.in. w Montrealu, Warszawie, Berlinie czy Tesalonikach.
Majid Majidi był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Wraz z autorem zdjęć Vittorio Storaro odebrał wówczas Nagrodę dla Niezwykłego Duetu Filmowców, którą zostali uhonorowani za swoją współpracę przy filmie „Muhammad: The Messenger of God”.
Polski autor zdjęć filmowych i wykładowca, urodzony w 1931 roku w Krakowie. Absolwent łódzkiej PWSFTviT. Od lat 60. mieszka za granicą - najpierw w Wielkiej Brytanii, później w USA. Wykładał sztukę operatorską początkowo na uczelniach w Londynie, a od roku 1968 współtworzył kalifornijski Institute of the Arts, gdzie później pracował. Jest autorem klasycznych już dziś publikacji z zakresu sztuki zdjęć filmowych - "Cinematography" (1973) i "Film Lighting" (1986).
Krzysztof Malkiewicz uczestniczył dotychczas w sześciu edycjach Festiwalu Camerimage. W roku 2003 był jednym z jurorów Konkursu Głównego, a w roku 2014 oceniał filmy zakwalifikowane do Konkursu Debiutów Operatorskich.
Amerykański aktor, urodzony w 1953 w Christopher w stanie Illinois. Dwukrotnie nominowany do Oscara - za role w filmach "Miejsca w sercu" (1985) i "Na linii ognia" (1994). Jest laureatem nagrody Emmy, wielokrotnie był też nominowany do Złotego Globu i nagrody BAFTA. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt kreacji aktorskich, zarówno w produkcjach hollywoodzkich, jak i w kinie niezależnym. Znany z ról w filmach takich jak "Tajne przez poufne" braci Coen, "Oszukana" Clinta Estwooda, "Portret damy" Jane Campion, "Niebezpieczne związki" Stephena Frearsa, "Król olch" Volkera Schlöndorffa czy "Być jak John Malkovic" Spike`a Jonze`a.
Gościem Festiwalu Camerimage John Malkovic był w roku 2001. Został wówczas uhonorowany Nagrodą Specjalną Camerimage od Operatorów dla Aktora za Wizualne Wartości Pracy.
Węgierski autor zdjęć filmowych. Absolwent University of Theatre and Film Arts w Budapeszcie. W swoim dorobku ma takie filmy jak "Panel" Zsolta Hájos, "Sunstroke" Lili Horváth, "Violinissimo" Stephana Anspichlera i Radosława Węgrzyna. W dorobku ma także filmy telewizyjne i krótkometrażowe.
Był gościem Festiwalu w 2006 oraz 2009 roku. Podczas 17. edycji przyznano mu Brązową Kijankę za etiudę "Sunstroke".
Szwedzki autor zdjęć filmowych, Sekretarz Generalny Szwedzkiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (FSF). W 2000 roku stworzył zdjęcia do filmu "Light Keeps Me Company" Carla-Gustava Nykvista - dokumentalnej opowieści o ojcu reżysera, słynnym operatorze Svenie Nykviście. Jest także twórcą zdjęć do kilkunastu innych, głównie szwedzkich, filmów fabularnych. Zmarł w 2012 roku.
Na Festiwalu Camerimage Gustaf Mandal gościł sześciokrotnie. W 1998 roku zasiadał w jury Konkursu Głównego i Konkursu Etiud Studenckich. W 2006 roku, podczas Gali Zamknięcia Festiwalu, przekazał na ręce Marka Żydowicza nagrodę, przyznaną przez FSF Festiwalowi Camerimage za wkład w znaczenie roli autora zdjęć w świecie filmu.
Austriacki aktor, scenarzysta i reżyser urodzony w 1963 w Wiedniu. Najbardziej znany z występu w serialu "Komisarz Rex", lecz jest również uznanym aktorem filmowym i teatralnym. W swoim dorobku ma takie produkcje jak "Fałszerze" Stefana Ruzowitzky`ego, "Tożsamość" Jaume'a Collet-Serra oraz "Süskind" Rudolfa van den Berga. Za debiut reżyserski "Oddech" otrzymał w Cannes nagrodę Label Cinema Europa oraz został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Europejskie odkrycie roku.
Na Festiwalu Camerimage w 2011 roku został laureatem Konkursu Debiutów Reżyserskich za film "Oddech".
Chorwacki autor zdjęć filmowych. Zrealizował zdjęcia do nagrodzonego Oscarem dokumentu "Człowiek na linie" w reżyserii Jamesa Marsha. Pracował również przy filmach fabularnych, takich jak "Ojcze nasz. Krew z krwi" Christophera Zalli, "Fraulein" Andrei Staki czy "Wilcze prawo: 1980" Jamesa Marsha.Jest także autorem zdjęć do serialu BBC "Wallander". Igor Martinovic był gościem Festiwalu Camerimage w 2009 roku. Pełnił wówczas funkcję jurora Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. Jego zdjęcia do filmu "Fraulein" można było zobaczyć w ramach przeglądu kina europejskiego w 2006 roku, a do dokumentu "The Tillman Story" podczas pokazu specjalnego w roku 2010.
Izraelski autor zdjęć filmowych i reżyser. Absolwent Sam Spiegel Film & TV School w Jerozolimie. Zrealizował zdjęcia do krótkometrażowego filmu "Road Marks" (reż. Shimon Shai). Jest także reżyserem opowiadającego o stosunkach izraelsko-palestyńskich krótkometrażowego filmu "Dead End".
Imri Matalon jest laureatem Srebrnej Kijanki, przyznanej mu w 2006 roku za zdjęcia do filmu "Road Marks".
Węgierski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1943 w Budapeszcie. Zrealizował zdjęcia do filmów wielu, głównie węgierskich, reżyserów. W jego dorobku znajdują się obrazy takie jak "Woyzeck" i "Bracia Witmanowie" Janosa Szasza czy "Prima Primavera" Janosa Edelenyi. Jest także twórcą zdjęć do wielu filmów dokumentalnych.
Tibor Mathe był gościem czterech edycji Festiwalu. W 1994 roku uhonorowany został Złotą Żabą za zdjęcia do filmu "Woyzeck". W Konkursie Głównym jego zdjęcia oceniane były jeszcze dwukrotnie - w roku 1999 w filmie "Szymon Mag" Ildiko Enyedi, a w 2007 w "Opium" Janosa Szasza. Film "Inna planeta" (reż. Ferenc Moldovanyi, zdj. Tibor Mathe) można było natomiast obejrzeć w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych w 2009 roku.
Brytyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1961 roku w Dorset. Członek Brytyjskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych BSC. Od wielu lat z powodzeniem łączy pracę przy pełnometrażowych filmach fabularnych, jak i reklamach i wideoklipach. Wywodzący się ze środowiska londyńskiej alternatywy filmowej lat osiemdziesiątych Mathieson wielokrotnie angażował się także w artystyczne produkcje dokumentalne i filmy krótkometrażowe. Do jego najbardziej znanych filmów należą m.in. Gladiator Ridley’a Scotta, Upiór w Operze Joela Schumachera, Skyfall Sama Mendesa, Logan: Wolverine Jamesa Mangolda i wiele innych. W dorobku ma m.in. dwie nominacje do Oscara® (za Gladiatora i Upiora w Operze) i nagrodę BAFTA (za Gladiatora). John Mathieson jest częstym gościem festiwalu Camerimage. W roku 2018 pełnił funkcję jurora Konkursu Wideoklipów.
Arthur Max urodził się w 1946 w Nowym Yorku. Blisko dwudziestoletnia współpraca z Ridley`em Scottem zaowocowała dwukrotną nominacją do Oscara za Najlepszą Scenografię do filmów "American Gangster" oraz "Gladiator". Za "Gladiatora" był nominowany także do nagrody BAFTA oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Scenografów. Współpracował z Davidem Fincherem przy filmach "Siedem" oraz "Azyl". Tworzył scenografię do takich filmów jak "G.I. Jane", "Królestwo Niebieskie" oraz "Helikopter w ogniu". Za scenografię do "Robin Hooda" Ridley`a Scotta otrzymał piątą nominację do nagrody Amerykańskiej Gildii Scenografów.
Arthur Max uczestniczył w Festiwalu Camerimage w roku 2008. Za swój dorobek został wówczas wyróżniony Nagrodą za Całokształt Twórczości dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. W 2002 film "Helikopter w ogniu" był nominowany do Złotej Żaby
Amerykański reżyser i autor zdjęć filmowych urodzony w 1926 w Brooklynie. Uznawany za pioniera kina bezpośredniego. Przy większości filmów pracował w duecie ze swoim nieżyjącym już bratem, dźwiękowcem Davidem. Jego filmografia zawiera takie dzieła jak "Meet Marlon Brando", "Salesman", "Grey Gardens", "Ziarnko kawy za życie" czy "Lalee's Kin: The Legacy of Cotton". Doceniany przez takich twórców jak Martin Scorsese czy Jean-Luc Godart, Albert Maysles został nominowany do Oscara za film "Christo's Valley Curtain" oraz otrzymał dwie Nagrody Festiwalowe na Sundance m.in. za dokument "Christo in Paris". Wraz ze współpracownikiem Bradleyem Kaplanem pracowali przy takich produkcjach jak "Muhammad i Larry", "Close-Up: Portraits" oraz "Me, Marlon Brando, Marlon Brando and I". Za swoje wybitnie osiągnięcia uhonorowany wieloma nagrodami za całokształt twórczości. Zmarł w roku 2015.
W Festiwalu Camerimage uczestniczył w 2011 roku. Otrzymał Specjalną Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym. Podczas 19. edycji odbyła się także retrospektywa jego twórczości, a sam reżyser poprowadził warsztaty dla studentów.
Amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent, urodzony w 1930 roku w Nowym Jorku. Pięciokrotnie nominowany do Oscara za scenariusz i reżyserię. Nominowany również do nagród na festiwalach w Cannes i Berlinie, a także do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jego dorobek jako reżysera i scenarzysty obejmuje m.in. takie filmy jak "Bob i Carol i Ted i Alice", "Niezamężna kobieta", "Moskwa nad rzeką Hudson", "Wrogowie", "Włóczęga z Beverly Hills" czy "Następny przystanek Greenwich Village". Jako aktor pojawił się również w takich produkcjach jak "Życie Carlita" Briana De Palmy, "Rapsodia Miami" Davida Frankela czy "Wariatka z Alabamy" Antonio Banderasa. Zmarł w roku 2014.
Paul Mazursky był gościem festiwalu w 2001 roku. Poprowadził wówczas warsztaty dla uczestników Camerimage.
Australijski twórca zdjęć filmowych, urodzony w 1934 roku w Quandialla. Jest członkiem Amerykańskiego i Australijskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. W latach 70. i 80. współpracował z reżyserami australijskimi, m.in. z Bruce`em Beresfordem. Po przeprowadzce do USA realizował zdjęcia do wielu filmów amerykańskich, a tym do "Romeo i Julii" Buzza Luhrmanna, "Pani Doubtfire" Chrisa Columbusa czy "Opowieści z Narnii" Andrew Adamsona. Jest stałym współpracownikiem reżysera Paula Mazursky`ego. W roku 2002 był nominowany do Oscara za zdjęcia do "Moulin Rouge" Buzza Luhrmanna.
Donald McAlpine uczestniczył w czterech edycjach Festiwalu Camerimage. Po raz pierwszy był naszym gościem w 2005 roku, zasiadał wówczas w jury Konkursu Glównego. W 2008 roku oceniał filmy w Konkursie Filmów Polskich, w 2009 prace nadesłane na Konkurs Wideoklipów i Konkurs Etiud Studenckich, a w 2010 roku był jurorem Konkursu Debiutów Reżyserskich.
Jeden z najwybitniejszych amerykański krytyków filmowych, dokumentalista. Twórca dokumentów "Visions of light", “Man of cinema: Pierre Rissient" oraz “Forever Hollywood". Przez ponad 30 lat współpracował z prestiżowym magazynem "Variety", od 2010 r. pracuje dla "The Hollywood Reporter". Jest autorem książki o reżyserze Howardzie Hawku Howard Hawks: The Grey Fox of Hollywood.
Todd McCarthy był gościem festiwalu Camerimage w 2013 roku. Zasiadał w jury Konkursu Głównego.
Irlandzka autorka zdjęć filmowych, absolwentka The National Film School (IADT) w Dublinie. Od ukończenia szkoły w 2003 roku aktywnie pracuje na całym świecie jako autorka zdjęć do filmów dokumentalnych i fabularnych. W dorobku ma liczne filmy dokumentalne, takie jak Najdalej w reżyserii Emer Reynolds, Póki jest jasno Frankiego Fentona, Here was Cuba Johna Murraya i Emer Reynolds czy nagrodzony m.in. w Sundance film His&Hers Kena Wardropa. Jej debiutem fabularnym był film Martwy punkt w reżyserii Carmel Winters. Pracuje także przy serialach i filmach krótkometrażowych. W 2018 roku jej zdjęcia do filmu I, Dolours przyniosły jej Nagrodę dla Najlepszego Fabularyzowanego Filmu Dokumentalnego, przyznaną przez jury w ramach Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.
Irlandzki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1967 roku w Armagh. Nominowany do Oscara i nagrody BAFTA za zdjęcia do filmu "Pokuta" Joe Wrighta. Kilkukrotny laureat Irlandzkiej Nagrody Filmowej i Telewizyjnej IFTA. Był najmłodszym twórcą przyjętym do BSC, należy również do ASC. W swoim dorobku ma również pracę przy takich filmach jak "Przeboje i podboje" Stephena Frearsa, "Dowcip" Mike`a Nicholsa, "Godziny" Stephena Daldry`ego, "World Trade Center" Olivera Stone`a czy "Musimy porozmawiać o Kevinie" Lynne Ramsay.
Seamus McGarvey uczestniczył w dwóch edycjach Festiwalu. W roku 2006 zasiadał w jury Konkursu Etiud Studenckich, poprowadził również warsztaty dla studentów. Podczas 19. edycji Festiwalu jego zdjęcia do filmu "Musimy porozmawiać o Kevinie" były oceniane w Konkursie Głównym, film "Pokuta" można było natomiast zobaczyć w roku 2007 w ramach cyklu Złote Premiery. Podczas 23. edycji Festiwalu film "Piotruś. Wyprawa do Nibylandii" Joe Wrighta ze zdjeciami Seamusa McGarveya pokazywany był w Konkursie Filmów 3D.
Brytyjska pisarka, krytyczka i dziennikarka. W latach 2006-2010 była dyrektorką artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Edynburgu. Zasiadała w jury wielu ważnych festiwali filmowych, m.in. w Atenach czy Sewilli. Jest autorką recenzji publikowanych w "The Times", "Sight and Sound" czy "Scotland on Sunday". Pracowała także jako krytyk dla BBC. W 2008 roku "Variety Magazine" uznał ją za jedną z 50 kobiet najbardziej zasłużonych dla promocji sztuki na świecie.
Hannah McGill była członkinią jury Konkursu Głównego w 2011 roku.
Amerykański stereograf, specjalista od efektów 3D. Pracował dla Dreamworks Animation, a ostatnio dołączył do zespołu kalifornijskiej firmy Condition One, specjalizującej się w stereoskopowych efektach wizualnych. W dorobku ma pracę przy takich produkcjach jak „Turbo”, „Krudowie”, „Madagaskar 3”, „Kot w butach”, „Jak Wytresować Smoka” czy „Potwory kontra obcy”.
„Captain 3D” był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku, jako jeden z jurorów Konkursu Filmów 3D.
Belgijska autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1986 roku. Absolwentka Institut des arts de diffusion (IAD) w Louvain la Neuve w Belgii, gdzie studiowała sztukę operatorską, zdobyła także wykształcenie w zakresie literatury i języka francuskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywa pracując jako asystent operatora, samodzielnie zrealizowała zdjęcia do kilku filmów, m.in. "Zinneke" Remi Alliera i "Tempo" Benoita Fontenelle. Erika Meda jest laureatką Srebrnej Kijanki, przyznanej w 2013 roku za film "Zinneke".
Autor zdjęć filmowych, urodzony w 1963 roku w Darventa w Bośni i Hercegowinie. Od 2010 roku członek ASC. W 2005 roku wyróżniony nagrodą za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Kina Śródziemnomorskiego w Walencji. W swoim dorobku ma takie tytuły jak "Wielka woda" Ivo Trajkova, "Wojna Connorsa" Nicka Castle`a, "Papieżyca Joanna" Sonke Wortmann czy "Trujący bluszcz II" Anne Goursaud. Pracował także przy dokumentalnym filmie "Historia studia Pixar" w reżyserii Leslie Iwerks.
Suki Medenčević był gościem pięciu edycji FestiwaluCamerimage, uczestniczył także w Plus Camerimage Winners Show w 2011 roku. W roku 2004 był jednym z jurorów konkursu technologicznego. Jego zdjęcia do filmu "Wielka woda" były oceniane w Konkursie Głównym 12. edycji Festiwalu.
Brytyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1941 roku w Sidcup. Członek BSC. Karierę rozpoczynał jako realizator zdjęć do filmów reklamowych i dokumentalnych. Zrealizował zdjęcia do wielu filmów reżysera Martina Campbella, takich jak "Black Joy", "Prawo i sprawiedliwość" czy "Kolonia karna". Jest także autorem zdjęć do ostatnich filmów o agencie 007- "Golden Eye" i "Cassino Royale" (za zdjęcia do tego filmu był nominowany do nagrody BAFTA).
Po raz pierwszy Phil Meheux uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2003 roku. Od tamtej pory odwiedził festiwal jeszcze sześciokrotnie. W roku 2003 był członkiem jury Konkursu Etiud Studenckich, w latach 2006 i 2009 Konkursu Głównego. Podczas 15. edycji Festiwalu oceniał filmy nakręcone na Nokie Mobile Movie Competition, w roku 2010 i 2014 był jurorem Konkursu Filmów Polskich, a w 2011 - Konkursu Debiutów Reżyserskich.
Brytyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1940 roku w Kingston. Dwukrotny laureat Oscara - statuetki otrzymał za zdjęcia do filmów "Pola Śmierci" (1984) i "Misja" (1986) Rolanda Joffe. Współpracował z wieloma wybitnymi brytyjskimi reżyserami, takimi jak Ken Loach ("Spojrzenia i uśmiechy"), Stephen Frears ("Prywatny detektyw") czy Bill Forsyth ("Biznesmen i gwiazdy"). Jest także reżyserem kilku filmów, w tym pokazywanego na festiwalu w Cannes "Świata na uboczu" (1988). Chris Menges był gościem Festiwalu Camerimage w latach 2002, 2014 oraz 2015. Podczas pierwszej wizyty pełnił funkcję przewodniczącego jury Konkursu Głównego. Film z jego zdjęciami - "Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady" w reżyserii Tommy Lee Jonesa - był oceniany w Konkursie Głównym 13. edycji Festiwalu. W roku 1994 o Złotą Żabę rywalizował natomiast film w reżyserii Mengesa - "Dwóch ojców" ze zdjęciami Ashleya Rowe`a. W 2002 roku, w ramach pokazów specjalnych, publiczność obejrzała dwa filmy, do których Menges realizował zdjęcia - "Dobrego złodzieja" Neila Jordana i "Niewidocznych" Stephena Frearsa. Chris Menges jest laureatem Nagrody za Całokształt Twórczości, którą odebrał w 2015 roku.
Czeski reżyser i scenarzysta, urodzony w 1938 roku w Pradze. Jego film "Pociągi pod specjalnym nadzorem" otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1968 roku. Jiří Menzel jest także laureatem Czeskiego Lwa oraz nagród na festiwalach w Wenecji, Berlinie, San Sebastian i Karlowych Warach. Jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców nowego kina czeskiego. W jego dorobku znajdują się tytuły takie jak "Kapryśne lato", "Skowronki na uwięzi", "Na skraju lasu", "Postrzyżyny" czy "Obsługiwałem angielskiego króla". Jest autorem scenariuszy wielu swoich filmów, występował również jako aktor.
Jiří Menzel był gościem dwóch odsłon Festiwalu Camerimage. W 2005 roku odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera o Unikalnej Wrażliwości Wizualnej, a dwa lata później, wraz z Jaromírem Šofrem, Nagrodę dla Duetu Reżyser-Operator. W Konkursie Głównym 15. edycji oceniany był jego film "Obsługiwałem angielskiego króla". W ramach panoramy światowej w 1994 roku można było natomiast zobaczyć film "Life and Extraordinary Adventures of Private Ivan Chonkin", wyświetlany także na pokazach specjalnych w roku 2005.
Australijski autor zdjęć filmowych, urodzony w Sydney. Syn operatora i reżysera, Petera Menzies Sr. Członek ASC. Pracę rozpoczynał na planach reklam TV jako asystent operatora, by szybko stać się samodzielnym operatorem, pracującym głównie przy filmach akcji, takich jak "Ucieczka gangstera" Sama Peckinpaha, "Szklana pułapka 3" Johna MacTiernana, "Czas zabijania" Joela Schumachera, "Trzynasty wojownik" Michaela Crichtona i Johna MacTiernana, "Lara Croft: Tomb Raider" Simona Westa czy "Starcie tytanów" Louisa Leterriera.
Peter Menzies Jr był gościem festiwalu Camerimage w 2013 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Debiutów Reżyserskich.
Polski dziennikarz radiowy, urodzony w 1957 roku w Tarnowie. Laureat nagrody Polskiego Radia - Złotego Mikrofonu. Początkowo związany był z Polskim Radiem. W 1990 roku stał się współzałożycielem jednej z pierwszych i największych polskich komercyjnych stacji radiowych, RMF FM. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora muzycznego i programowego tej stacji. Po odejściu z RMF pracował także w Radiostacji, Radiu Eska oraz MTV Polska. Jest redaktorem naczelnym miesięcznika Machina, był również dyrektorem Sopot TVN Festiwal.
Piotr Metz był gościem czterech edycji Festiwalu Camerimage. Trzykrotnie - w latach 2009, 2011 i 2012 - zasiadał w jury Konkursu Wideoklipów. W roku 2015 poprowadził seminarium zaytytułowane "The Beatles - Historia odrestaurowanych wideoklipów".
Amerykański autor zdjęć filmowych. Członek ASC. Zanim został samodzielnym twórcą zdjęć, pracował jako operator kamery i steadicamu przy filmach reżyserów takich jak Oliver Stone, Robert Redford czy Martin Scorsese. Jest twórcą zdjęć do około dwudziestu filmów, m.in. "Człowieka z księżyca" Milosa Formana, "Zakazanego owocu" Edwarda Nortona czy "Starsza pani musi zniknąć" Danny`ego DeVito. Zrealizował także zdjęcia do filmu dokumentalnego Martina Scorsese "Rolling Stones w blasku świateł".
Anastas Michos uczestniczył w trzech odsłonach Festiwalu Camerimage. W roku 2009 był wśród jurorów Konkursu Głównego, w 2010 - Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych, a w roku 2013 - Konkursu Etiud Studenckich. Film "Janie Jones" z jego zdjęciami można było zobaczyć podczas pokazów specjalnych 18. edycji Festiwalu.
Australijski reżyser i scenarzysta urodzony w Sydney w 1973 roku. Karierę rozpoczynał od współpracy z Ezrą White przy filmach krótkometrażowych. W swojej filmografii ma takie tytuły jak "Crossbow", "Netherland Dwarf" oraz "I Love Sarah Jane". Jego filmy wielokrotnie brały udział w festiwalu w Sundance. W roku 2010 był laureatem Głównej Nagrody Jury na festiwalu Sundance w kategorii Najlepszy Dramat Zagraniczny za film "Królestwo Zwierząt". Jest trzykrotnym laureatem nagrody Australijskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.
Na Festiwalu Camerimage w 2010 roku przyznano mu nagrodę dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego za film "Królestwo Zwierząt".
Amerykański fotografik, urodzony w 1958 roku. Jeden z najbardziej znanych amerykańskich fotografów-portrecistów, ceniony również za swoje zdjęcia reklamowe. Jest autorem kilku albumów fotografii, prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Często współpracuje z aktorem Johnem Malkovichem, którego sportretował m.in. w swoim wielokrotnie nagradzanym cyklu „Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters”.
Sandro Miller był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zaprezentował wówczas festiwalowej publiczności swój cykl fotograficzny „Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters”, wystawiony w Galerii Tumult w Toruniu.
Autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1971 roku. Absolwentka Filmakademie Baden-Württemberg oraz mistrzowskiej klasy Witolda Sobocińskiego w PWSFTviT w Łodzi. Nagrodzona m.in. na Eerie Film Festival w Pensylwanii, autorka zdjęć do nominowanego do "studenckiego Oscara" filmu Svena Taddickena "Counting sheep". Zrealizowała zdjęcia m.in. do filmów "Kaltmiete" Gregora Buchkremera i "Strigoi" Faye Jackson. Pracuje przy filmach pełno - i krótkometrażowych, instalacjach wideo, dokumentach i wideoklipach.
Kathinka Minthe była gościem Festiwalu Camerimage w 2008 roku. Podczas 7. edycji festiwalu otrzymała natomiast, wraz z Danielą Knapp, Brązową Kijankę za zdjęcia do etiudy Svena Taddickena "Counting Sheep".
Hiszpański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1977 roku w Barcelonie. Wykształcenie filmowe zdobył w Centre d'Estudis Cinematogràfics de Catalunya (CECC). Karierę rozpoczynał jako operator kamery przy kilku filmach Petera Greenawaya. Jako samodzielny twórca zdjęć filmowych pracuje od 2002 roku. Ma w dorobku zdjęcia do wideoklipów muzycznych, filmów reklamowych wielu znanych marek oraz filmów dokumentalnych i fabularnych. Współpracował m.in. z reżyserami takimi jak Santiago Zannou, Domenico Mongeli czy Ivan Morales. Nagradzany m.in. na festiwalach w Lizbonie i Los Angeles. Gościem Festiwalu Camerimage był w 2010 roku. Otrzymał wówczas wyróżnienie w Konkursie Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do filmu "Letters from the Dessert" Micheli Occhipinti.
Amerykański krytyk filmowy, urodzony w 1956 roku w Highland Park w stanie Michigan. Publikował recenzje w największych czasopismach amerykańskich, takich jak The New York Times czy LA Weekly. Popularność w Sanach przyniósł mu program radiowy zatytułowany "The Treatment", w którym przeprowadzał wywiady z gwiazdami kina i telewizji. Mitchell jest także gościnnym wykładowcą na Uniwersytecie Harvarda.
Elvis Mitchell gościł na Festiwalu Camerimage w roku 2011, był wówczas jurorem Konkursu Głównego.
Polski muzyk, kompozytor i producent muzyczny, urodzony w 1970 roku w Rzeszowie. Założyciel, lider i wokalista grupy Sweet Noise. Twórca projektów My Riot i M.T.void. Laureat dwóch Fryderyków, kilku nominacji na Yach Film Festiwal i nagród w plebiscytach "Metal Hammer" i "Teraz Rock". Jego dyskografia obejmuje m.in. osiem płyt nagranych z zespołem Sweet Noise, debiutancką płytę My Riot, projekt M.T.void (stworzony z Justinem Chancellorem z legendarnej amerykańskiej grupy Tool) oraz liczne występy gościnne na płytach innych artystów.
Piotr "Glaca" Mohamed uczestniczył w festiwalu Camerimage w roku 2012. Był wówczas jednym z jurorów Konkursu Wideoklipów, poprowadził także warsztaty z cyklu "Wideoklipy: Mistrzowie prezentują".
Szwedzki reżyser i scenarzysta, urodzony w 1988 roku w Göteborgu. Absolwent The National Film School of Denmark. Karierę rozpoczynał od filmów krótkometrażowych. W 2017 roku wyreżyserował swój fabularny debiut zatytułowany Winni, którym zyskał międzynarodowe uznanie. Film był m.in. duńskim kandydatem do Oscara. Gustav Möller był gościem festiwalu Camerimage w 2018 roku. Za film Winni otrzymał wówczas Grand Prix Konkursu Debiutów Reżyserskich.
Urodzony w 1940 roku autor zdjęć filmowych pochodzenia australijskiego. Jeszcze zanim został samodzielnym autorem zdjęć, współpracował przy tworzeniu "Mechanicznej pomarańczy" Stanleya Kubricka. Jest twórcą zdjęć do "Wrzasku" Jerzego Skolimowskiego. Współpracował też kilkakrotnie z brytyjskim reżyserem Johnem Irvinem.
Podczas Festiwalu Camerimage w 1998 roku Mike Molloy był jednym z jurorów Konkursu Głównego i Konkursu Etiud Studenckich. Jego zdjęcia widzowie Festiwalu mieli okazję oglądać w 2010 roku podczas pokazu filmu "Wrzask", w ramach retrospektywy Jerzego Skolimowskiego.
Amerykański producent, reżyser i scenarzysta, urodzony w 1963. W 1981, wraz z Kathryn Bigelow, stworzył film "The Loveless". Jest producentem licznych projektów Davida Lyncha, m.in. filmu "Dzikość serca", pilota do serialu "Twin Peaks" oraz filmów krótkometrażowych. Wystąpił także jako aktor w filmie Lyncha "Mullholland Drive". Był również producentem filmu "Portret damy" Jane Campion. Jest założycielem Propaganda Films i American Cinematheque. Monty Montgomery gościł na Festiwalu Camerimage w 2008 roku. Był wówczas jurorem Konkursu Etiud Studenckich.
Jeden z najbardziej znanych reżyserów wideoklipów branży muzycznej. Pracował m.in. z Tiną Turner, Cyndi Lauper, AC/DC, Michaelem Jacksonem, Eltonem Johnem, Bryanem Adamsem, Aerosmith, Simply Red, Paulem McCartneyem, Jonem Bon Jovi oraz Billy Joelem. Twórca takich teledysków jak "November Rain" Guns'N'Roses, który otrzymał nagrodę MTV dla Najlepszego Wideoklipu, oraz "Father Figure" George'a Michael'a, za który uhonorowany został nagrodą MTV dla Najlepszego reżysera. W swoim dorobku ma również pracę przy filmach takich jak "Nieśmiertelny III: Mag" i "Gol 3" oraz przy serialu "Opowieści z krypty". Jako twórca reklam pracował dla takich firm jak Toyota, Ford, Canon, Bacardi czy Vodafone.
Był gościem Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Został wtedy uhonorowany Nagrodą za Niezwykłe Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów oraz wykładał podczas pierwszej edycji cyklu "Wideoklipy: Wykłady Mistrzów". Objął również funkcję przewodniczącego w Jury Konkursu Wideoklipów.
Amerykańska autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1977 r. w miejscowości Omaha w Nebrasce. Członkini ASC. Uznana przez magazyn "Variety" za jedną z najciekawszych przedstawicielek młodych autorów zdjęć filmowych. W 2011 r. otrzymała ważną dla operatorów nagrodę Kodak Vision Award for Cinematography. Pracowała m.in. przy takich filmach jak "Rzeka ocalenia" w reżyserii Courtney Hunt, "Magiczne lato" Roba Reinera, "Dla Ellen" So Yong Kim czy "Kill our Darlings" Johna Krokidasa.
Reed Morano była gościem festiwalu Camerimage w latach 2013 i 2015. Podczas pierwszej wizyty zasiadała w jury Konkursu Debiutów Operatorskich, była także jednym z ekspertów w programie Talent Demo. Wraz z Tomem Sternem poprowadziła też warsztat operatorski ARRI. Film "Kill Your Darlings" z jej zdjęciami pokazywany był w ramach przeglądu "Prawdziwe historie". W roku 2015 znalazła się wśród jurorów Konkursu Głównego, a jej film "Meadowland" wziął udział w Konkursie Debiutów Reżyserskich.
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w Cambridge w stanie Massachusetts. Członek ASC. Kilkakrotnie nominowany do nagród Emmy i ASC. Zrealizował zdjęcia m.in. do filmu "Smaki miłości" Roberta Bentona, "Słaby punkt" Grega Hoblitta, "Zbyt wielcy, by upaść" Curtisa Hansona czy "Pięć osób, które spotykamy w niebie" Lloyda Kramera. Jest także twórcą zdjęć do seriali, m.in. "Gry o tron" i "Zakazanego imperium". Pracował również przy filmach dokumentalnych i teledyskach.
Kramer Morgenthau był gościem dwóch edycji Festiwalu Camerimage oraz dwóch odsłon Plus Camerimage Winners Show. W roku 2006 pełnił funkcję jurora Konkursu Debiutów Europejskich, a dwa lata później Konkursu Filmów Polskich. W ramach pokazów specjalnych w 2004 roku można było zobaczyć jego zdjęcia w filmie "Dreaming of Julia" Juana Gerarda Gonzaleza.
Amerykański aktor duńskiego pochodzenia, urodzony w 1958 roku w Nowym Yorku. Karierę rozpoczynał w teatrze, a w roku 1985 zadebiutował na wielkim ekranie w filmie "Świadek" Petera Weira. Występował m.in. w filmach "Portret damy" Jane Campion, "Indiański biegacz" Seana Penna "G.I.Jane" Ridley`a Scotta, "Karmazynowy przypływ" Tony`ego Scotta oraz "Spacer po księżycu" Tony`ego Goldwyna. Po spektakularnym sukcesie trylogii "Władcy pierścieni" zagrał w filmie "Historia Przemocy" Davida Cronenberga, zdobywając nominację do Złotego Globu oraz Nagrodę Satelita. Ponowna współpraca z reżyserem przy "Wschodnich obietnicach" zaowocowała nagrodą BIFA oraz nominacją do Oscara, Złotego Globu oraz nagrody BAFTA. Viggo Mortensen jest również malarzem, fotografem, poetą i muzykiem. Jego dorobek aktorski doceniony został także na Festiwalu Camerimage. Gościł na nim w roku 2008 i wtedy również otrzymał Nagrodę Specjalną dla Aktora ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.
Amerykańska autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1978 roku. Absolwentka American Film Institute w Los Angeles. Odpowiadała za wizualną stronę kilku pełnometrażowych filmów fabularnych, w tym m.in. dostrzeżonych na festiwalu Sundance tytułów takich jak "Fruitvale Station" (reż. Ryan Coogler), "Dźwięk mojego głosu" (reż. Zal Batmanglij, Brit Marling) czy "Tim and Eric's Billion Dollar Movie" (reż. Tim Heidecker, Eric Warenheim). Pracowała także przy wielu filmach dokumentalnych (m.in. "Rikers High" w reżyserii Victora Buhlera), reklamowych oraz wideoklipach. Laureatka Kodak Vision Award.
Rachel Morrison uczestniczyła w Festiwalu Camerimage w roku 2013. Była wówczas jurorką Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.
Amerykański montażysta dźwięku i obrazu, urodzony w 1943 roku w Nowym Jorku. Laureat trzech Oscarów i sześciu nominacji do tej nagrody. Uznawany za pioniera w dziedzinie montażu dźwięku, jako jedyny w historii otrzymał również Oscara zarówno za montaż dźwięku, jak i obrazu w tym samym filmie – „Angielskim pacjencie” Anthony’ego Minghelli. Odpowiadał również za montaż dźwięku lub obrazu w takich produkcjach jak „Wzgórze nadziei” Anthony’ego Minghelli, „Ojciec Chrzestny” i „Ojciec Chrzestny II” oraz „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli czy „Uwierz w ducha” Jerry`ego Zuckera. Jest autorem książki „W mgnieniu oka – sztuka montażu filmowego”.
Walter Murch był gościem festiwalu Camerimage w roku 2015. Został wówczas uhonorowany Nagrodą dla Montażysty ze Szczególna Wrażliwością Wizualną.
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1942 roku w Nowym Jorku. Dwukrotnie nominowany do nagrody Emmy, jest także laureatem Independent Spirit za zdjęcia do "Zmarłych" Johna Hustona. Zrealizował zdjęcia do ponad pięćdziesięciu produkcji, w tym do takich filmów jak "Wrogowie" Paula Mazursky`ego, "Morderstwo pierwszego stopnia" Marca Rocco, "Wizja mordercy" Henry`ego Millera czy "Sekretne okno" Davida Koeppa. Pracuje także przy serialach i produkcjach telewizyjnych. Fred Murphy gościł na Festiwalu Camerimage w 2008 roku, jako juror Nokia Mobile Movie Competition. Jego zdjęcia można było oglądać w filmach wyświetlonych w ramach pokazów specjalnych - w 2002 roku było to "Auto Focus" Paula Schradera, a w 2008 - "Wizja mordercy".
Amerykański aktor, urodzony w 1950 roku w Wilmette. Karierę rozpoczynał jako komik w Saturday Night Live. W swoim dorobku ma takie filmy jak "Pogromcy duchów" Ivana Reitmana, "Golfiarze" oraz "Dzień świstaka" Harolda Ramisa, "Kawa i papierosy", "Broken Flowers" i "The Limits of Control" Jima Jarmuscha, "Aż po grób" Aarona Schneidera. Za film "Między słowami" Sofii Coppoli został nominowany do Oscara oraz otrzymał Złoty Glob, nagrodę BAFTA, nagrodę Independent Spirit, Satelitę, nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz nominację do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. Za pozostałe role otrzymał wiele innych nagród, takich jak nagroda Amerykańskiego Instytutu Filmowego i nominacji m.in. do Saturnów, Złotych Globów, Satelitów.
Był gościem Festiwalu Camerimage w 2009 roku. "Aż po grób" było wówczas filmem otwarcia festiwalu.
Prezes i właścicielka The Murtha Agency, agentka filmowców. Od ponad 20 lat pracuje w branży filmowej i telewizyjnej. Reprezentuje wielu znanych autorów zdjęć, scenografów, montażystów, producentów, kostiumologów oraz ekspertów od efektów wizualnych. Dwukrotnie gościła na Festiwalu Camerimage. Była jednym z Ekspertów podczas pierwszej edycji Talent Demo w 2011 roku.
Autor zdjęć filmowych pochodzenia holenderskiego, urodzony w 1940 roku w Willemstad. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, takimi jak Wim Wenders ("Buena Vista Social Club", "Paryż, Teksas", "Aż na koniec świata"), Jim Jarmusch ("Truposz", "Kawa i papierosy", "Poza prawem") czy Lars von Trier ("Tańcząc w ciemnościach", "Przełamując fale"). W swoim dorobku ma zdjęcia do kilkudziesięciu filmów fabularnych. Jest laureatem Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych za zdjęcia do "Przełamując fale". Kilkakrotnie był też nominowany do nagrody Film Independent.
Robbie Müller uczestniczył dotychczas w sześciu odsłonach Festiwalu Camerimage. Jest dwukrotnym laureatem Festiwalu - w 1998, wraz z Jimem Jarmuschem, został wyróżniony Nagrodą Specjalną dla Duetu Operator-Reżyser, a w roku 2006 odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości. Z tej okazji odbyła się również retrospektywa filmów z jego zdjęciami. Podczas 4. i 8. edycji Festiwalu był jednym z prowadzących warsztaty i seminaria dla studentów. W roku 2000 w rywalizacji o Złotą Żabę brał udział film "Tańcząc w ciemnościach" z jego zdjęciami.
Amerykański scenograf. Za scenografię do filmów Roba Mrshalla "Chicago" i "Wyznania Gejszy" został nagrodzony Oscarem, otrzymał także trzy inne nominacje do tej nagrody. Z Robem Marshallem pracował także przy filmach "Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach" i "Dziewięć". W swoim dorobku ma scenografię do takich obrazów jak "Eizabeth" Shekhara Kapura, "Dreamgirls" Billa Condona czy "X-Men" Bryana Singera.
John Myhre gościł na Festiwalu Cameriage w 2006 roku. Odebrał wówczas Nagrodę dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. W Konkursie Głównym w 1999 roku oceniany był film "Elizabeth" z jego scenografią.
PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej
OK