PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w roku 1945 w Katowicach. Absolwent łódzkiej PWSFTviT, pracował przy kilkudziesięciu filmach, ma także na swoim koncie osiągnięcia jako autor scenariuszy i reżyser. Współpracował z najwybitniejszymi twórcami polskiego kina, m.in. z Andrzejem Wajdą przy "Weselu" i "Dyrygencie", Krzysztofem Kieślowskim ("Krótki film o zabijaniu", "Trzy kolory: niebieski") czy Krzysztofem Zanussim ( m.in. "Imperatyw" czy "Bilans kwartalny"). Od lat 90. z sukcesami pracuje także w USA. Za zdjęcia do filmu Ridleya Scotta "Helikopter w ogniu" był w 2002 roku nominowany do Oscara. Sławomir Idziak nalezy do stałych gości festiwalu. W 1993 roku wchodził w skład jury Konkursu Głównego. Kilkakrotnie sam był nominowany do Złotej Żaby: w 2002 roku za zdjęcia do "Helikoptera w ogniu", w 2004 za "Paradygmat" Krzysztofa Zanussiego. W składzie jury, tym razem konkursu Nokia Mobile Movie Competition, zasiadał także w 2007 i 2008 roku, pełniąc funkcję przewodniczącego. W roku 2012 zasiadał w jury Konkursu Etiud Studenckich. Od roku 2003 Sławomir Idziak kilkakrotnie prowadził festiwalowe warsztaty dla adeptów sztuki operatorskiej (m.in. warsztaty Arri). Filmy z jego zdjęciami wielokrotnie brały udział w Konkursie Głównym, a także w przeglądach retrospektywnych. W roku 2016 poprowadził warsztaty "Charmed by Kieslowski". W roku 2013 odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości.
Polski reżyser urodzony w 1972 roku. Jego najbardziej znanym filmem jest "Chomik", który został nominowany do nagrody w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Nowe Horyzonty. Zajmował się reżyserią pierwszego sezonu popularnego serialu "Usta Usta". Jest również uznanym reżyserem w branży reklamowej - dwa razy otrzymał nagrodę na Festiwalu Klubu Twórców Reklamy.
W 2010 roku gościł na Festiwalu Camerimage. Za reżyserię teledysku Kory "Zabawa w chowanego" otrzymał nagrodę dla Najlepszego Wideoklipu.
Brytyjski aktor filmowy i teatralny urodzony w 1948 roku w Cowes. Karierę aktorską rozpoczynał na deskach teatru w Bristolu, później występował m.in. w prestiżowym Royal Shakespeare Company w Londynie. W swojej filmografii ma takie tytuły jak "Kochanica Francuza" Karla Reisza, "Misja" Rolanda Joffé, "Nierozłączni" Davida Cronenberga, "Ukryte pragnienia" Bernardo Bertolucciego czy "Chciwość" J.C. Chandora. Jest laureatem Oscara za pierwszoplanową rolę w "Drugiej prawdzie" Barbet Schroeder. Za swoje osiągnięcia aktorskie wyróżniony również dwoma Złotymi Globami, dwoma nagrodami Emmy, nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, nagrodą Film Independent, nominacjami do nagród BAFTA oraz Złotego Satelity.
Był gościem Festiwalu Camerimage w 1997 roku.
Amerykański reżyser i scenarzysta, urodzony w 1928 roku w Berkeley. Trzykrotnie nominowany do Oscara - Amerykańska Akademia doceniła w ten sposób jego pracę reżyserską nad filmami "Okruchy dnia", "Powrót do Howards End" i "Pokój z widokiem". Filmy Ivory`ego zdobyły liczne statuetki i nominacje do Oscara także w innych kategoriach - wyróżniono m.in. stale współpracującą z reżyserem scenarzystkę Ruth Jhabvala. James Ivory wielokrotnie był także nominowany do nagród na festiwalach w Berlinie, Cannes czy Wenecji. Sukcesami cieszyły się jego ekranizacje powieści Henry`ego Jamesa - oprócz "Pokoju z widokiem" reżyser przeniósł na ekran także "Bostończyków" i "Europejczyków". W swoim dorobku Ivory ma około trzydziestu filmów. Posiada Honorowy Doktorat Bard's College w Nowym Jorku.
Reżyser gościł na Festiwalu Camerimage w 2003 roku. Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego jury Konkursu Głównego. W tym samym roku został uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości dla Reżysera za Wyjątkową Wrażliwość Wizualną. Jego film "Powrót do Howards End" startował w Konkursie Głównym 1. edycji Festiwalu. Podczas pokazów specjalnych festiwalowa publiczność miała także okazję obejrzeć filmy "Jefferson w Paryżu" (1995) i "Rozwód po francusku" (2003).
PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej
OK