PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Niemiecki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1979 roku w Berlinie. Absolwent niemieckiej Filmacademy Baden-Württemberg. W swoim dorobku ma zdęcia do filmów takich jak "Fieber" i "Sechzehneichen" Hendrika Handloegtena, "Trans papa" Sarah Judith Mettke czy "Emil Orange" Mario Zozina. Pracował także przy filmach reklamowych, m.in. dla Adidasa, MTV i Filharmonii w Hamburgu.
Philipp Haberlandt był gościem Festiwalu Camerimage w 2010 roku. Za zdjęcia do filmu "St. Chrisrophorus: Roadkill" Gregora Erlera otrzymał wówczas Srebrną Kijankę.
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1926 roku w Papeete. Dziesięciokrotnie nominowany do Oscara, zdobywca trzech statuetek. Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła go za zdjęcia do filmów "Butch Cassidy i Sundance Kid", "American Beauty" oraz "Droga do zatracenia". Conrad Hall nie zdążył odebrać ostatniej nagrody - zmarł w 2003 roku, na krótko przed ceremonią rozdania Oscarów.
Jest laureatem Brązowej Żaby 2. edycji Festiwalu Camerimage, przyznanej za zdjęcia do filmu "Searching for Bobby Fisher" Stevena Zailliana. W roku 1995 pełnił funkcję przewodniczącego jury Konkursu Głównego. W tym samym roku otrzymał także Złotą Żabę za Całokształt Twórczości. Z tej okazji odbyła się retrospektywa jego dzieł, w której pokazano m.in. filmy "Dzień szarańczy" i "Butch Cassidy and Sundance Kid". Do Złotej Żaby ponownie był nominowany w 2002 roku za zdjęcia do filmu "Droga do zatracenia" Sama Mendesa.
Polski scenograf, urodzony w 1945 roku w Krakowie. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach. Jego dorobek obejmuje ponad 60 filmów fabularnych, a także seriali i produkcji telewizyjnych, w tym spektakli teatru telewizji. Pracuje w Polsce, USA, Kanadzie, Meksyku i wielu krajach europejskich. Z wykształcenia architekt, od lat 70. poświęca się głównie pracy na planach filmowych. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, w tym z Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem, Wojciechem Jerzym Hasem. W swoim dorobku filmowym ma scenografie do takich filmów jak Mała Matura 1947, C.K. Dezerterzy i Excentrycy Janusza Majewskiego, Stara baśń, Ogniem i mieczem czy 1920. Bitwa Warszawska Jerzego Hoffmana, Żywie Białoruś Krzysztofa Łukaszewicza, Dziewczyna z szafy Bodo Koxa czy Zaćma Ryszard Bugajskiego, by wymienić tylko kilka tytułów . Jako II scenograf pracował na palnie Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy. W roku 2012 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Andrzej Haliński odwiedził festiwal Camerimage w 2016 roku. Był wówczas jednym z jurorów Konkursu Debiutów Reżyserskich. Film Zaćma z jego scenografią i w reżyserii Ryszarda Bugajskiego pokazywany był w tym samym roku w Konkursie Filmów Polskich.
Dyrektor Toronto International Film Festival. Karierę rozpoczął w Kanadyjskim Instytucie Filmowym (CFI), gdzie pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora. Wykładał historię filmu na uniwersytetach w Ottawie i Kingston. Od wielu lat publikuje artykuły i recenzje filmowe w prasie branżowej. Należy do zarządu Canadian Film Centre, jest także doradcą kanadyjskiego Ministra Kultury. Za swoje zasługi otrzymał francuskie odznaczenie "Chavalier des Arts et des Lettres" oraz doktoraty honoris causa uniwersytetów Ryerson, York i OCAD. Piers Handling był gościem Festiwalu Camerimage w 2012 roku, pełniąc funkcję członka jury Konkursu Głównego. W roku 2016 gościł na festiwalu jako kurator wystawy "David Cronenberg. Evolution".
Autor zdjęć filmowych pochodzenia szwajcarskiego, urodzony w 1965 roku w Zurychu. Należy do Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (AFC). Laureat Cezara za zdjęcia do filmu „The Young and Prodigious T.S. Spivet” Jean-Pierre`a Jeuneta. W dorobku ma również zdjęcia do takich produkcji jak „Yves Saint Laurent” i „Droga pod wiatr” Jalila Lesperta, „Do not disturb” Yvana Attala czy „Intersections” Davida Marconiego
Thomas Hardmeier był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Był wówczas członkiem jury Konkursu Debiutów Reżyserskich. Otrzymał także nagrodę w Konkursie Filmów 3D za zdjęcia do „The Young and Prodigious T.S. Spivet”, a jego zdjęcia w filmie „Yves Saint Laurent” można było oglądać w ramach Panoramy Europejskiej
Amerykańska kuratorka sztuki. Pracuje dla Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, zajmując się organizacją wystaw, pokazów i programów edukacyjnych, dotyczących różnych obszarów kina. Jest dyrektorem kolekcji i wystaw w powstającym w Los Angeles Academy Museum of Motion Pictures.
Ellen Harrington była gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Pełniła wówczas funkcję jurora Konkursu Filmów Polskich.
Amerykański aktor i reżyser urodzony w 1950 roku w Tenafly, New Jersey. Uwagę krytyków przyciągnął filmem "Pierwszy krok w kosmos" Philipa Kaufmana. W swoim dorobku ma takie produkcje jak "Głębia" Jamesa Camerona, "Szalony Megs" Davida Hugh Jonesa, "Apollo 13","Piękny umysł" Rona Howarda oraz "Kopia Mistrza" Agnieszki Holland. Czterokrotnie nominowany do Oscara za kreacje aktorskie m.in. w filmach "Godziny" Stephena Daldry i "Pollock", którego jest również reżyserem. Jest laureatem Złotego Globu za drugoplanową rolę w "Truman Show" Petera Weira. Otrzymał także nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz dwie nominacje do nagrody BAFTA, Emmy, Saturnów oraz trzy nominacje do Satelity.
Był gościem Festiwalu Camerimage w roku 2000.
Amerykański reżyser, scenarzysta, producent urodzony w 1959 roku w Lindenhurst w Nowym Yorku. W swoim dorobku ma takie filmy jak "Niezwykła prawda", "Zaufanie", "Henry Fool", "Księga życia", "Amator", "Nie ma takiej rzeczy", "Dziewczyna z planety poniedziałek", "Prości faceci", "Przetrwać pożądanie" oraz "Meanwhile". Dwukrotnie nominowany do Głównej Nagrody Jury na festiwalu Sundance, brał również udział w Konkursie Głównym na festiwalu w Cannes. Laureat Złotej Palmy za scenariusz do filmu "Henry Fool".
Gościł na Festiwalu Camerimage w 2011. Odbyła się wówczas retrospektywa jego twórczości.
Niemiecki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1986 roku. Absolwent Wiedeńskiej Akademii Filmowej. W swoim dorobku ma filmy krótkometrażowe, reklamowe i wideoklipy.
Anselm Hartmann jest laureatem Brązowej Kijanki, którą odebrał w 2013 roku za zdjęcia do filmu "The Funeral of Harald Kramer" Marca Schlegela. Jego kolejna etiuda - "The Jacket" - brała udział w Konkursie Etiud Studneckich w 2014 roku.
Ekspertka w dziedzinie alternatywnych form komunikacji marketingowej, absolwentka London Business School, stypendystka prestiżowego programu Joseph Conrad Scholarship. W latach 2005-2009 kierownik działu komunikacji portalu Wirtualna Polska. Wykładowczyni kilku polskich uczelni wyższych. Jest autorką popularnego bloga poświęconego reklamie, wyróżnionego w 2009 roku nagrodą Blog Roku w kategorii Profesjonalne w konkursie organizowanym przez Onet.
Natalia Hatalska była gościem festiwalu Camerimage w 2012, 2013 i 2014 roku. Pełniła funkcję jurora Konkursu Spotów Reklamowych "Fundusze Europejskie w Kadrze".
Aktor filmowy i teatralny pochodzenia holenderskiego, urodzony w 1944 roku w Breukelen. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów współczesnego kina. Pierwsze sukcesy przyniosła mu rola w nominowanym do Oscara filmie "Tureckie owoce" Paula Verhoevena. Laureat Złotego Globu za rolę w filmie telewizyjnym "Ucieczka z Sobiboru" Jacka Golda, nominowany do tej samej nagrody za "Vaterland - Tajemnica III Rzeszy" oraz do Saturna za rolę w "Łowcy androidów" Ridley`a Scotta. Ta ostatnia rola ugruntowała jego pozycję w Hoollywood. Do najbardziej znanych filmów z jego udziałem należą "Nocny Jastrząb" Bruce`a Malmutha, "Sin City: Miasto Grzechu" Roberta Rodrigueza, "Batman: Początek" Christophera Nolana czy "Niebezpieczny umysł" George`a Clooney`a. Wystąpił także w filmie Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż" z 2011 roku, w którym wcielił się w rolę holenderskiego malarza Petera Breugela.
Rutger Hauer był gościem Festiwalu Camerimage w roku 2009. Uczestniczył również w Plus Camerimage Winners Show w roku 2011. Widzowie Festiwalu wielokrotnie mieli okazję oglądać filmy z jego udziałem. W Konkursie Głównym oceniane były filmy "Szymon Mag" (1999), "Bridge Flight" (2009) oraz "Młyn i krzyż" (2011). W retrospektywie Johna Seale`a pokazano "Autostopowicza", natomiast w retrospektywie Dante Spinottiego - "Legendę o świętym pijaku".
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1962 w Los Angeles. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych twórców zdjęć do seriali i produkcji telewizyjnych, a także wideoklipów. Odpowiadał za zdjęcia do cieszącego się ogromną popularnością serialu The Man in the High Castle Studia Amazon, pracował również przy tak uznanych produkcjach telewizyjnych jak Hannibal, Happy Endings czy Bogaci bankruci. Jego dorobek w filmie fabularnym obejmuje tytuły takie jak Nienarodzony Davida S. Goyera i Autostopowicz Dave’a Meyersa. Jest również mistrzem w filmowaniu wideoklipów. Teledysk Windowlicker zespołu Aphex Twin ze zdjęciami Jamesa Hawkinsa można oglądać w nowojorskim Museum of Modern Arts. Pracował również z takimi artystami jak fun., Beyonce, Missy Elliot czy Tool. Był nominowany do Nagrody ASC za najlepsze zdjęcia do filmu telewizyjnego/miniserialu/odcinka pilotażowego za The Man in the High Castle.
James Hawkinson był gościem festiwalu Camerimage w 2016 roku. Zasiadał wówczas w jury First Look – Konkursu Pilotów Seriali.
Amerykański reżyser, urodzony w 1961 w Los Angeles. Jego pierwszym pełnometrażowym filmem był "Poison", za który otrzymał Główną Nagrodę Jury na festiwalu w Sundance w kategorii najlepszy dramat i który do dziś uznawany jest za przełomowe dzieło nurtu New Queer Cinema. Kolejne filmy Haynes'a to "Schronienie" oraz "Idol", za który to film otrzymał Złotą Palmę w Cannes za największy wkład artystyczny. Największy rozgłos przyniosło mu "Daleko od nieba", przy którym pracował z operatorem Edem Lachmanem. Otrzymał za niego Złotego Satelitę oraz nominację do Oscara, Złotego Globu, Złotego Lwa oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów. Dalsza współpraca tego duetu zaowocowała filmem "Bob Marley. I'm Not There" oraz miniserialem "Mildred Pierce", nominowanymi m.in. do nagrody Emmy, nagrody Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych oraz Amerykańskiej Gildii Scenarzystów.
Był gościem Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Wraz z Edem Lachmanem został wówczas uhonorowany Nagrodą Specjalną dla Duetu Reżyser - Autor Zdjęć. Odbyła się także retrospektywa obu twórców.
Amerykański producent i stereografer. Jeden z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie stereoskopii, założyciel firmy True Image Company, jest także współzałożycielem i przewodniczącym Advance Iamging and 3D Society. Współpracował z wytwórnią Disneya, Paramount Pictures czy Warner Bros., angażując się w takie produkcje jak „Niesamowity Spder-Man”, „Wielki Gatsby”, „Życie Pi”. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu technologii 3D i dźwięku nowej generacji w ośrodkach filmowych i telewizyjnych na całym świecie.
David „Buzz” Hays był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Filmów 3D.
Amerykańska kuratorka sztuki. Specjalizuje się w sztuce filmowej, organizowała wystawy dla takich instytucji jak Museum of Modern Art.,92Y Tribeca Gallery, Museum of Moving Image czy Max Ernst Museum. Wśród jej najbardziej docenianych realizacji znajdują się wystawy poświęcone twórczości Kathryn Bigelow i Tima Burtona. Często zasiada w jury festiwali filmowych w USA i za granicą.
Jenny He była gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Znalazła się wówczas w gronie jurorów Konkursu Debiutów Reżyserskich.
Amerykański montażysta, urodzony w 1936 roku w Nowym Jorku. Laureat Oscara i nagrody BAFTA za montaż filmu "Cały ten zgiełk" Boba Fosse`a, nominowany do tych samych nagród za "Sieć" Sidneya Lumeta. Wyróżniony trzema statuetkami nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów Eddie. W dorobku ma również takie filmy jak "Mewa" Lumeta, "Star 80" i "Lenny" Fosse`a oraz "Valmont" Milosa Formana, "Więzień nienawiści" Tony`ego Kaye`a czy "Pamiętnik" Nicka Cassavetesa. W latach 2004-2008 był przewodniczącym Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów, ponownie został wybrany na to stanowisko w 2012 roku.
Alan Heim uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2012 roku. Był wówczas przewodniczącym jury Konkursu Filmów Polskich. Dwukrotnie, w latach 2009 i 2011, uczestniczył także w Plus Camerimage Winners Show.
Izraelski autor zdjęć urodzony w 1980 roku w Tel Awiwie. Absolwent Wydziału Filmu i Telewizji na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W swoim dorobku ma takie filmy jak uhonorowany Niemiecką Nagrodą Filmową obraz "Serce z Jenin" Leona Gellera i Marcusa Vettera, "Funeral at Noon" Adama Sandersona, "Urban Legend" Eliava Lilti czy "Drogi" Liora Gellera. Jest również autorem zdjęć do wielu wideoklipów, spotów reklamowych i filmów krótkometrażowych.
Nadav Hekselman był dotychczas gościem czterech edycji Festiwalu Camerimage. Podczas 16. edycji otrzymał Brązową Kijankę za etiudę "Drogi". W roku 2013 jego zdjęcia do filmu "Funeral at Moon" Adama Sandersona oceniane był w Konkursie Debiutów Operatorskich, dwa lata później o Grand Prix Konkursu Pilotów Seriali walczyły jego zdjęcia do serialu Sirens: The Sinking Woman. W tym samym konkursie w roku 2016 zaprezentowano jego zdjęcia do serialu "False Flag".
Brytyjski dziennikarz, fotograf, autor zdęć filmowych urodzony w 1970 roku w Liverpoolu. Najbardziej znany z filmu dokumentalnego "Wojna Restepo", który był nominowany do Oscara, nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych oraz otrzymał Główną Nagrodę Jury na festiwalu Sundance w 2010 roku. Zginął tragicznie podczas konfliktu w Libanie w 2011 roku.
W 2010 roku na Festiwalu Camerimage przyznano mu Złotą Żabą w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do filmu "Wojna Restepo".
Holenderski autor zdjęć filmowych, wychowanek Nederlandse Filmacademie - Netherlands Film Academy (AHK). W dorobku ma filmy reklamowe, wideoklipy oraz filmy krótkometrażowe. Podczas 26. edycji festiwalu Camerimage odebrał Złotą Kijankę Konkursu Etiud Studenckich za zdjęcia do filmu Sirene w reżyserii Zary Dwinger.
Kanadyjski reżyser, producent i aktor, urodzony w 1923 roku w Edmonton. Nominowany do Oscara i nagrodzony Złotym Globem za reżyserię legendarnego melodramatu "Love story". W latach 1989-1993 był przewodniczącym Amerykańskiej Akademii Filmowej. W swoim dorobku ma m.in. Srebrnego Niedźwiedzia i nominację do Emmy. W jego filmografii, oprócz słynnego "Love story", znajdują się takie tytuły jak "Szpital", "Samotny facet", "Nic nie widziałem, nic nie słyszałem" czy "Babe". Wyreżyserował także kilkanaście seriali.
Arthur Hiller był gościem Festiwalu Camerimage w 1994 roku. Otrzymał wówczas Medal za Wyjątkowy Wkład w Rozwój Festiwalu Camerimage.
Amerykański reżyser i scenarzysta, urodzony w 1956 roku na Hawajach. Jego film „Czas Przemian” pokazywany był w Konkursie Głównym Berlinale 1995. Uznanie zyskał dzięki takim filmom jak „Ostatnia stacja” z Helen Miren, „Gambit, czyli jak ograć króla” z Colinem Firthem i Cameron Diaz czy „W pogoni za szczęściem” z Meg Ryan i Kieferem Sutherlandem. Za „Ostatnią stację” nominowany był do nagrody Independent Spirit.
Michael Hoffman był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego jury Konkursu Głównego. Był również jednym z ekspertów programu Talent Demo.
Autor zdjęć filmowych polskiego pochodzenia, od lat pracujący w USA. Urodził się w 1937 roku w Krakowie, ukończył łódzką PWSFTviT. Jest twórcą zdjęć do nagrodzonego Oscarem filmu "Nocny kowboj" w reżyserii Johna Schlesingera, współpracował także z Paulem Newmanem, Waynem Wangiem czy Agnieszką Holland (na planie filmu "Zabić księdza").
Adam Holender uczestniczył w dziewięciu edycjach Festiwalu Camerimage.Czterokrotnie zasiadał w festiwalowym jury. W roku 1994, 2003 i 2013 oceniał filmy w Konkursie Głównym, a w roku 2011 - w Konkursie Etiud Studenckich. Za swoje osiągnięcia artystyczne został wyróżniony Nagrodą dla Polskiego Operatora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową, przyznaną mu podczas 15. edycji Festiwalu Camerimage w 2007 roku. Jego zdjęcia do filmu "Dym" Paula Austera były oceniane w Konkursie Głównym w roku 1995, rok wcześniej w ramach pokazów specjalnych widzowie obejrzeli filmy "Fresh" i "Nocny kowboj". W zorganizowanym 2003 roku retrospektywnym przeglądzie filmów absolwentów łódzkiej szkoły filmowej pokazano natomiast zrealizowany przez Holendra we współpracy z Andrzejem Ramlauem film "Trzej muzykanci". W roku 2012 był jednym z ekspertów programu Talent Demo.
Polska reżyserka i scenarzystka, urodzona w 1948 roku w Warszawie. Trzykrotnie nominowana do Oscara - za filmy "Gorzkie żniwa" (1985), "Europa, Europa" (1991) i "W ciemności" (2011). W swoim dorobku, jako reżyserka i scenarzystka, ma kilkadziesiąt filmów. Wielokrotnie była nagradzana na najważniejszych polskich i światowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, San Sebastian, Las Vegas czy Gdańsku. Za swoją działalność otrzymała wiele odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Na Festiwalu Camerimage Agnieszka Holland gościła dotychczas trzykrotnie. W roku 1997 pełniła funkcję przewodniczącej jury Konkursu Głównego. W 2003 została uhonorowana Nagrodą Specjalną ówczesnego Sponsora Generalnego - firmy Atlas, przyznaną za promocję polskiej kultury za granicą. Filmy Agnieszki Holland uczestniczyły także w festiwalowych konkursach - oceniana w Konkursie Głównym "Kopia mistrza" została wyświetlona na specjalnym pokazie podczas gali otwarcia 14. edycji Festiwalu w 2006 roku, a w roku 2011 Jolanta Dylewska zdobyła Złotą Żabę za zdjęcia do filmu Holland "W ciemności".
Szwedzki autor zdjęć filmowych urodzony w 1979 roku w Sztokholmie. Studiował w Swedish University College of Film. Był nominowany do studenckiego Oscara (Studencka Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej) za zdjęcia do filmu "Bekas" Karzana Kadera, jest także laureatem Szwedzkiego Festiwalu Filmowego. W swoim dorobku ma zdjęcia do filmów dokumentalnych, fabularnych i reklamowych, m.in. takich jak "Bäst före" Matsa Arehna, "Confessions" Therese Andrén czy "Visfetivalen" Calle Åstrand.
Johan Holmquist gościł na Festiwalu Camerimage trzykrotnie. W 2010 roku za film "Bekas" otrzymał Brązową Kijankę.
Polski aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog, urodzony w 1923 roku w Krakowie. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Laureat wielu nagród teatralnych i telewizyjnych oraz odznaczeń państwowych. W swoim dorobku miał liczne role w teatrze i teatrze telewizji - wystąpił w kilkuset przedstawieniach, współpracując z najbardziej uznanymi teatrami w Polsce. Do historii przeszła rola Konrada-Gustawa w "Dziadach" Kazimierza Dejmka. Równie imponująca jest jego filmografia, obejmująca ponad pięćdziesiąt tytułów. Jego debiutem filmowym była rola w filmie "Żołnierz zwycięstwa" (1953). Występował w filmach takich reżyserów jak Wojciech Jerzy Has ("Pętla", "Pożegnania", "Sanatorium pod Klepsydrą"), Janusz Morgenstern ("Jutro premiera"), Tadeusz Konwicki ("Jak daleko stąd, jak blisko", "Lawa"), Jerzy Kawalerowicz ("Gra"), Jerzy Hoffman ("Pan Wołodyjowski"), Kazimierz Kutz ("Sól czarnej ziemi"), Volker Schlondorff ("Blaszany bębenek") i wielu innych. Był także posłem na sejm i senatorem. Zmarł w roku 2008.
Gustaw Holoubek był gościem Festiwalu Camerimage w 2005 roku. Odebrał wówczas Nagrodę Operatorów dla Aktora za Całokształt Twórczości. Publiczność festiwalowa miała okazję oglądać jego kreacje w filmach "Jak daleko stąd, jak blisko", "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Urząd", wyświetlanych w ramach pokazów specjalnych.
Wybitny fotokompozytor i fotografik, urodzony w roku 1939 w Krakowie, od lat 50. tworzący w USA. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jeden z założycieli Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA. Horowitz znany jest ze swoich oryginalnych eksperymentów fotograficznych, opartych często na technikach komputerowej obróbki zdjęć. Za swój wkład w rozwój fotografii i osiągnięcia artystyczne odznaczony został wieloma nagrodami, m.in. Krzyżem Oficerskim orderu Zasługi RP i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Ryszard Horowitz uczestniczył dotychczas w siedmiu edycjach Festiwalu Camerimage. Był jednym z jurorów oceniających filmy konkursowe podczas Festiwali w 1993, 2008 i 2014 roku, a także autorem plakatu pierwszej edycji Festiwalu. W roku 1994, podczas 2. edycji, odbyła się pierwsza w Polsce wystawa prac fotograficznych Ryszarda Horowitza. Ponownie jego prace można było zobaczyć podczas 22. edycji Festiwalu, w ramach jubileuszowej wystawy "RH75".
Amerykański reżyser, scenarzysta i producent, urodzony w 1972 roku w Detroit. Wraz z bratem bliźniakiem Allenem tworzą duet znany pod nazwą the Hughes brothers. W 1993 roku bracia byli nominowani do nagrody Independent Spirit za debiutancki film "Zagrożenie dla społeczeńtwa". Za kolejne produkcje otrzymali także nominacje do nagród w Karlowych Warach i Sundance. Do najbardziej znanych filmów braci Hughes należą "Księga ocalenia" z Denzelem Washingtonem i Garym Oldmanem czy "Z piekła rodem" z Johnnym Deepem i Heather Graham.
Albert Hughes był gościem sześciu odsłon Festiwalu Camerimage. W latach 2010 i 2012 zasiadał w jury Konkursu Filmów Polskich, a w 2011, 2013 i 2014- Konkursu Debiutów Reżyserskich. Podczas 20. i 22. edycji festiwalu był także jednym z ekspertów programu Talent Demo.
Autor zdjęć filmowych. W swojej filmografii ma takie tytuły jak "Na własną rękę" i "Gekidnapped" Sarah Winkenstette oraz "Narben im Beton" Juliane Engelmann. Film "Raju" Maxa Zähle, przy którym pracował, otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski.
Był gościem Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Został wówczas uhonorowany Brązową Kijanką za etiudę "Raju".
Francuski autor zdjęć filmowych, członek Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (AFC). Twórca zdjęć do kilkunastu, głównie francuskich, filmów fabularnych.
Podczas Festiwalu Camerimage w 1998 roku zasiadał w jury Konkursu Głównego i Konkursu Etiud Studenckich. Był naszym gościem także w roku 1995.
Izabelle Huppert urodziła się w 1953 roku w Paryżu. Studiowała w Conservatoire de Versailles, gdzie otrzymała nagrodę za grę aktorską w sztuce "Kaprys" Alfreda de Musset i dzięki temu mogła kontynuować edukację w paryskiej Conservatoire National Superieur d'Art Dramatique. Zadebiutowała w 1971r. i szybko stała się jedną z najwybitniejszych aktorek swojego pokolenia, występując w takich produkcjach jak "Koronczarka" Claude Goretty (za którą otrzymała nagrodę BAFTA) oraz "Ratuj kto może (życie)" Jean-Luca Godarda. Znana jest z portretowania skomplikowanych ról kobiecych w filmach "Gabrielle" Patrice Chereau, "8 kobiet" Francois Ozona oraz "Pianistka" Michaela Hanneke. Rola w ostatnim z tych filmów przyniosła jej Złotą Palmę w Cannes, nominację do Cezara i Europejskiej Nagrody Filmowej.
Była gościem Festiwalu Camerimage w roku 2008. Uhonorowano ją wówczas Nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego. Film "Pianistka" z jej udziałem był pretendentem do Złotej Żaby w 2001 roku.
Fiński autor zdjęć filmowych, urodzony w 1973 roku w Hyvinkää. Absolwent University of Art and Design w Helsinkach (UIAH), posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie w pracy na planach filmów dokumentalnych, fabularnych i reklamowych, zarówno w Finlandii, jak i za granicą. Jego zdjęcia wielokrotnie można było oglądać w konkursach festiwalu Camerimage – od etiud studenckich, przez dokumenty, po pokazywany w Konkursie Głównym film Listy do Ojca Jakuba Klausa Härö. Z tym samym reżyserem pracował także na planie Szermierza. W dorobku ma również takie obrazy jak Przybysz Jukki-Pekki Valkeapää czy Samotny port – miłość Aku Louhimiesa. Laureat dwóch fińskich nagród Jussi – za filmy Przybysz oraz Szermierz.
Tuomo Hutri odwiedzał festiwal Camerimage już od czasów studenckich. W 2016 roku przyjechał do Bydgoszczy jako juror Konkursu Debiutów Reżyserskich.
PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej
OK