PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Polski autor zdjęć filmowych i reżyser, urodzony w 1966 roku w Krakowie. Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Pracuje zarówno przy filmach fabularnych, jaki i dokumentalnych. Zrealizował zdjęcia do filmów takich jak "Antychryst" Adama Guzińskiego (praca przy tym obrazie przyniosła mu nagrodę główną European Short Film Stuttgart Ludwigsburg), "Szczęśliwy człowiek" i "Siedem lekcji miłości" Małgorzaty Szumowskiej, "Goralenvolk" Artura Więcka czy "Renoir" Janine Berthold. Jest także reżyserem i autorem zdjęć do filmu "Sposób na Moravię", pokazywanego m.in. na festiwalu w Cannes.
Marek Gajczak był gościem Festiwalu Camerimage w latach 2000 i 2002. W roku 1997 za etiudę "Sposób na Moravię" został nagrodzony Srebrną Kijanką.
Kanadyjski scenograf, urodzony w 1948 roku w Vancouver. Laureat Oscara za pracę przy filmie Bugsy Barry’ego Levinsona. Do Nagrody Akademii nominowany był jeszcze czterokrotnie – za filmy Barton Fink, Droga do zatracenia, Złoty kompas oraz Tajemnice Lasu. W dorobku ma również takie tytuły jak Truman Show Petera Weira, Duża ryba Tima Burtona, a także kilka filmów z serii o Jamesie Bondzie – Quantum of Solace, Skyfall oraz Spectre. Dwukrotny laureat nagrody BAFTA, był również wielokrotnie honorowany przez Gildię Scenografów.
Dennis Gassner był gościem festiwalu Camerimage w roku 2016. Odebrał wówczas Nagrodę dla Scenografa ze Szczególna Wrażliwością Wizualną.
Brytyjska autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1952 roku w Derby. Była pierwszą kobietą zaproszoną do członkowstwa w BSC, jak również pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącego tej organizacji. Karierę rozpoczynała jako twórczyni wielokrotnie nagradzanych reklam telewizyjnych. Jej debiutem w filmie fabularnym były zdjęcia do "Hear my song" Petera Chelsoma. Zrealizowała także zdjęcia do filmów takich jak "Pani Dalloway" Marleen Gorris, "Panna Marple: Godzina zero" Davida Grindley`a czy "Kwartet" Mike`a Bindera. Jako członkini drugiej ekipy pracowała również przy filmach "Resident Evil" i "Obcy kontra Predator".
Sue Gibson była gościem trzech edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2008 zasiadała w jury Konkursu Etiud Studenckich.
Polski reżyser i scenarzysta filmów animowanych, autor projektów plastycznych, urodzony w 1927 roku w Poraju. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Jeden z twórców polskiej szkoły animacji, pracował w najważniejszych polskich studiach animacji - w Bielsku-Białej, Poznaniu i Warszawie. Opracował własną technikę animacji, nazywaną "ożywionym malarstwem". W dorobku ma ponad sześćdziesiąt filmów animowanych, z których najbardziej znane to m.in. "Mały western", "Czerwone i czarne", "Koń" czy "Pożar". Laureat wielu nagród, m.in. w Cannes, Krakowie, Oberhausen czy Edynburgu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale kino!" w Poznaniu. Witold Giersz uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2007 roku. Oceniał wówczas filmy w Konkursie Etiud Studenckich. W tym samym roku odbyła się również retrospektywa jego filmów, podczas której można było zobaczyć m.in. takie dzieła jak "Stary Kowboj" czy "Oczekiwanie". Podczas XVI edycji festiwalu niektóre prace Giersza można było natomiast zobaczyć w ramach przeglądu polskich filmów animowanych dla dzieci.
Amerykański plastyk, reżyser, scenarzysta, animator, członek trupy Monthy Pythona urodzony w 1940 roku w Minneapolis. Karierę rozpoczął od animacji do "Latającego Cyrku Monthy Pythona". Współreżyserował obraz "Monthy Python i Święty Graal" wraz z Terry Jonesem, a kilka lat później debiutował jako reżyser filmem "Jabberwocky". Na swoim koncie ma reżyserię takich filmów jak "Las Vegas Parano", "12 małp", "Nieustraszeni bracia Grimm" oraz "Parnassus". Nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu "Brazil". Filmy, przy których pracował, były nominowane również do nagród BAFTA, Złotego Globu oraz Złotej Palmy.
W 2009 roku był gościem Festiwalu Camerimage. Otrzymał wtedy specjalną Nagrodę dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. W tym samym roku jego film "Parnassus" oceniany był w Konkursie Głównym. W roku 2006 widzowie Festiwalu w ramach pokazów specjalnych obejrzeli natomiast film "Kraina traw".
Holenderski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1952 roku w Zandvoort. W swoim dorobku ma zdjęcia do kilkudziesięciu produkcji filmowych, telewizyjnych i dokumentalnych. Współpracował m.in. z reżyserem Josem Stellingiem przy filmach takich jak "Zwrotniczy", "Ani pociągów, ani samolotów"czy "Galeria". Największe uznanie przyniósł duetowi Stelling-Giltay film "Latający Holender" z 1995 roku.
Osobiście Goert Giltay gościł na Festiwalu Camerimage dwukrotnie - w 2010 i 2013 roku. W czasie pierwszej wizyty zasiadał w gronie jurorów Konkursu Debiutów Reżyserskich, a trzy lata później - Konkursu Debiutów Operatorskich. W roku 1995 za zdjęcia do "Latającego Holendra" otrzymał Srebrną Żabę. Jego zdjęcia można było oglądać podczas Przeglądu Kina Państw Beneluksu w 2007 roku, w czasie retrospektywy duetu Giltay-Stelling w roku 2010 oraz podczas Przeglądu Kina Holenderskiego w 2013.
Hiszpański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1970 roku w Barcelonie. Pracował przy takich filmach jak „Delikatna” i „Ciemność” Jaume Balagueró, „Mechanik” i „Kolej transsyberyjska” Brada Andersona, „Agora” Alejandro Amenábara, czy „Intacto” Juana Carlosa Fresnadillo. Zdobywca wielu hiszpańskich nagród filmowych, m.in. trzykrotnie Barcelona Film Award czy Goya Award. Pracuje również przy produkcjach telewizyjnych.
W 2015 roku Xavi Giménez został zwycięzcą pierwszego w historii festiwalu Konkursu Pilotów Seriali, zdobywając Grand Prix za zdjęcia do pilotażowego odcinka „Domu Grozy” w reżyserii Juana Antonio Bayony.
Polski twórca zdjęć filmowych urodzony w 1980 roku w Krakowie. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Dwukrotny zwycięzca nagrody za najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym za filmy "52 Procent" Rafała Skalskiego (2007) i "Bocznica" Anny Kazejak (2009). W swoim dorobku ma także takie filmy jak "Sztuka milczenia" Rafaela Lewandowskiego czy "Jutro mnie tu nie będzie" Julii Kolberger. Otrzymał również nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.
Uczestniczył w ośmiu edycjach Festiwalu Camerimage. W 2010 roku za etiudę "Jutro mnie tu nie będzie" uhonorowany został Złotą Kijanką. Filmy ze zdjęciami Jakuba Gizy trzykrotnie startowały w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.
Austriacki reżyser, scenarzysta, autor zdjęć filmowych, urodzony w 1959 roku w Graz. W swojej filmografii ma wiele dokumentów m.in. "Megamiasta", "Śmierć człowieka pracy", "Chwała dziwkom". Zajmuje się również reżyserią i scenografią do fabularnych filmów pełnometrażowych takich jak "Szlak mrówek", "Ślimaki", "Czeski numer" oraz "Najlepszy kontakt". Za "Śmierć człowieka pracy" otrzymał nagrodę na festiwalu Planet Doc Film Festival oraz nominację do nagrody w Konkursie "Horyzonty" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych. Zmarł w roku 2014.
Na Festiwalu Camerimage Michael Glawogger gościł dwukrotnie. Film "Śmierć człowieka pracy" w jego reżyserii został zaprezentowany w 2008 roku podczas Panoramy Filmów Dokumentalnych. Podczas 19. edycji zasiadał w Jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych, a w roku 2012 był jednym z jurorów Konkursu Głównego. Podczas 20. edycji film "Chwała dziwkom" brał udział w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. W roku 2014 w Konkursie Filmów 3D brał udział wyreżyserowany przez niego film dokumentalny "Świątynie kultury. Rosyjska Biblioteka Narodowa".
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1976 roku w Krakowie. Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Laureat Złotych Lwów za zdjęcia do filmu "Z odzysku" Sławomira Fabickiego, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za pracę przy "Światłach" Hansa-Christiana Schmida. Zrealizował również zdjęcia do nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "Męska sprawa" w reżyserii Sławomira Fabickiego. Pracował także przy filmach takich jak "Zerwany" Jacka Filipiaka, "Hi Way" Jacka Borusińskiego czy "Requiem" Hansa-Christiana Schmida. Bogumił Godfrejów był gościem siedmiu edycji Festiwalu Camerimage. Dwukrotnie został laureatem Złotej Kijanki - w roku 1999 za wyreżyserowany przez siebie film "Claire", a w roku 2000 za "Kręgi snu", również we własnej reżyserii. Film "Z odzysku" z jego zdjęciami brał udział w Konkursie Filmów Polskich i Konkursie Debiutów Europejskich w 2006 roku. Jego prace można też było kilkakrotnie zobaczyć w ramach filmów wyświetlanych w pokazach specjalnych lub panoramie kina europejskiego.
Niemiecka producentka filmowa i telewizyjna. Karierę zaczynała w branży reklamowej, pracowała jako asystent reżysera przy produkcjach fabularnych, ma na koncie również scenariusze seriali telewizyjnych. Do jej największych sukcesów należy praca w charakterze producenta wykonawczego przy serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, który zyskał międzynarodowe uznanie, zdobywając m.in. nagrodę Emmy w 2014 roku. Od kilku lat wykłada na kierunku produkcja filmowa i scenopisarstwo telewizyjne w Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie.
Katrin Goetter była gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zasiadała wówczas w jury odbywającego się po raz pierwszy Konkursu Pilotów Seriali.
Autor zdjęć filmowych, urodzony w 1945 roku w RPA. Karierę rozpoczynał w wielkiej Brytanii jako fotoreporter oraz realizator zdjęć do filmów reklamowych i dokumentalnych. Pracę przy filmach fabularnych rozpoczął od zdjęć do "Breaking Glass" Briana Gibsona i "Zagadki nieśmiertelności" Tony`ego Scotta. Dwukrotnie był nominowany do Oscara i nagrody ASC - za zdjęcia do "Księcia przypływów" Barbry Streisand (1991) i filmu "Batman Forever" Joela Schumachera (1995). Trzykrotnie otrzymał nominację do nagrody Emmy. Jest także twórcą zdjęć do filmów takich jak "Zabójcza broń" Richarda Donnera, "Anioły w Ameryce" Charliego Wilsona czy "Julie i Julia" Nory Ephron.
Stephen Goldblatt był uczestnikiem pięciu odsłon Festiwalu Camerimage. Podczas 15. edycji uhonorowany został Nagrodą za Całokształt Twórczości. Z tej okazji odbyła się retrospektywa jego twórczości, podczas której widzowie obejrzeli filmy takie jak "Zagadka nieśmiertelności", "Książę przypływów" czy "Bliżej". W tym samym roku poprowadził także warsztaty oświetleniowe, a Festiwalowi towarzyszyła wystawa jego fotografii. W latach 2008, 2010 i 2012 zasiadał w jury Konkursu Głównego.
Brazylijski autor zdjęć filmowych, wideoklipów, reklam i reżyserowanych telewizyjnych koncertów, urodzony w Sao Paulo. W 2009 roku uhonorowany nagrodą w Sundance za najlepsze zdjęcia do filmu „Ucieczka z piekła” Cary’ego Fukunagi. W dorobku ma także zdjęcia do takich tytułów jak „Układ” Johny`ego Crowleya, „Jane Eyre” Cary’ego Fukunagi czy „Sierpień w Hrabstwie Osage” Johna Wellesa.
Adriano Goldman był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Debiutów Reżyserskich. Podczas tej samej edycji jego zdjęcia do filmu „Śmieć” Stephena Daldry’ego były nominowane do Złotej Żaby w Konkursie Głównym.
Hiszpański autor zdjęć filmowych. Współpracownik reżysera Miguela Ángela Jiméneza, z którym współtworzył firmę produkcyjną Kinoskopik Film Production. Zrealizował zdjęcia do dwóch pierwszych pełnometrażowych filmów Jiméneza - "Chaika" i "Ori", wcześniej pracowali razem przy produkcjach dokumentalnych i krótkometrażowych. Gorka Gómez Andreu ma w dorobku zdjęcia także do wielu innych filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i seriali telewizyjnych.
Gorka Gómez Andreu był gościem festiwalu Camerimage w roku 2012. Za zdjęcia do filmu "Chaika" otrzymał wówczas główną nagrodę w Konkursie Debiutów Operatorskich.
Amerykańska montażystka i reżyserka. Absolwentka paryskiej Sorbony i Uniwersytetu Columbia. Pracowała z Francisem Fordem Coppolą przy filmach "Drakula" i "Ten od serca". Była także montażystką filmów Janusza Kamińskiego ("Stracone dusze") i Jacka Nicholsona ("Dwóch Jake`ów"). Samodzielnie wyreżyserowała kilka filmów fabularnych, m.in. "Następne dziewięć i pół tygodnia" czy "Bluszcz II".
Na Festiwalu Camerimage Anne Goursaud gościła w 1999 roku, pełniła wówczas funkcję jurora Konkursu Głównego.
Hiszpański autor zdjęć filmowych, urodzony w roku 1981 w Barcelonie. W swoim dorobku ma zdjęcia do filmów takich jak "Samotny mężczyzna" Toma Forda, "Pogrzebany" Rodriga Cortes, "Szepty" Nicka Murphy.
Eduard Grau uczestniczył w ośmiu edycjach Festiwalu Camerimage. W 2009 roku jego zdjęcia do filmu "Samotny mężczyzna" brały udział w Konkursie Głównym. Rok później został nagrodzony Brązową Żabą za obraz "Pogrzebany". Podczas 20. edycji festiwalu zasiadał w jury Konkursu Etiud Studenckich, a jego zdjęcia do filmu "Arthur Newman" Dante Arioli można było zobaczyć w ramach pokazów specjalnych. W roku 2015 film "Sufrażystka" z jego zdjęciami i w reżyserii Sarah Gavron pokazywany był w Konkursie Głównym.
Urodzony w 1939 roku w San Francisco amerykański autor zdjęć filmowych, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC). Wieloletni współpracownik Clinta Estwooda, z którym stworzył filmy takie jak "Co się wydarzyło w Madison County", "Kosmiczni kowboje" czy "Doskonały świat". Za zdjęcia do filmu Estwooda "Bez przebaczenia" był w 1993 roku nominowany do Oscara. Współpracował także m.in. z Agnieszką Holland.
Na Festiwalu Camerimage Jack Green gościł w 1997 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego, był też jednym z prowadzących warsztaty sztuki operatorskiej.
Amerykański autor zdjęć filmowych pochodzenia polskiego, urodzony w 1939 roku w Krakowie. Członek ASC. W roku 1991 był nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Terminator 2: dzień sądu". Z Jamesem Cameronem współpracował też przy pierwszej części "Terminatora". Zrealizował zdjęcia do takich filmów jak "Godziny szczytu" Bretta Ratnera, "Uwierz w ducha" Jerry`ego Zuckera czy "Mądrość" Emilio Esteveza. Dwukrotnie był także nominowany do nagrody ASC.
Adam Greenberg był gościem Festiwalu w 2002 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego. W tym samym roku można było także, w ramach pokazów specjalnych, obejrzeć jego zdjęcia w filmie "Święty Mikołaj 2" Michaela Lembecka.
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w Nowym Jorku. Członek ASC. Karierę rozpoczynał od zdjęć do filmów dokumentalnych i niskobudżetowych. Laureat nagrody Emmy za zdjęcia do filmów "Wschodząca gwiazda" ("Introducing Dorothy Dandridge", 2000) Marthy Coolidge, "Winchell" Paula Mazutsky`ego (1999) i "James Dean" Marka Rydella (2001). Za zdjęcia do filmu "Niezłomne" Katji von Garnier został także wyróżniony nagrodą ASC. W swoim dorobku ma zdjęcia do około trzydziestu filmów fabularnych.
Robbie Greenberg był gościem 14. i 15. edycji Festiwalu. W roku 2006 zasiadał w jury Konkursu Filmów Polskich, a rok później był jurorem Konkursu Głównego. Jego zdjęcia do filmu "Even Money" rywalizowały o Złotą Żabę w roku 2006.
Niemiecki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1964 roku w Hamburgu. Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do filmu "Pachnidło: Historia mordercy" Toma Tykwera. Zrealizował również zdjęcia do wielu innych filmów tego reżysera, takich jak "Niebo", "Księżniczka i wojownik", "Trzy", "Biegnij Lola, biegnij" czy "The International". Współpracował także z innymi niemieckimi reżyserami, m.in. z Doris Dorrie przy "Nagich" i Leanderem Haussmannem przy "Herr Lehmann" i "NVA".
Frank Griebe był gościem czterech odsłon Festiwalu Camerimage. W roku 2006 wraz z Tomem Tykwerem został wyróżniony Nagrodą dla Duetu Reżyser-Operator. Dzieła tych dwóch twórców trzykrotnie były oceniane w Konkursie Głównym - w 1998 był to film "Biegnij Lola, biegnij", w 2000 "Księżniczka i wojownik", a w 2011 "Trzy". W 2006 roku Frank Griebe poprowadził także warsztaty dla studentów. W roku 2012 film Toma Tykwera i rodzeństwa Wachowskich "Atlas chmur" ze zdjęciami Franka Griebego brał udział w Konkursie Głównym.
Słynny amerykański dziennikarz i publicysta. Pisywał do największych gazet i magazynów w USA, takich jak The New York Times, Rolling Stone, Enterteinment Weekly czy Reader`s Digest. Sławę przyniosły mu wywiady z gwiazdami kina, m.in. Marlonem Brando czy Alem Pacino. Jest autorem publikacji dotyczących świata filmu i mediów, w tym także biografii wielu sławnych osób. Prowadził seminaria na temat dziennikarstwa i sztuki przeprowadzania wywiadów na wielu uczelniach całego świata.
Lawrence Grobel uczestniczył do tej pory w ośmiu odsłonach Festiwalu Camerimage. W roku 2007 zasiadał w jury Konkursu Głównego, a w 2009, 2010, 2013 i 2016 Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. Podczas 19. edycji Festiwalu oceniał filmy w Konkursie Filmów Polskich, a w 2012 i w 2014 w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.
Polska krytyk filmowa. Była członkiem jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes. Należy do Koła Piśmiennictwa, jednej z sekcji Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Związana z portalem Filmweb.pl, współpracuje również z miesięcznikiem "Kino". Publikowała w "Przekroju", "Dialogu", "Magazynie SFP".
Uczestniczyła w 19. edycji Festiwalu Camerimage. Zasiadała w ówczas w Jury Konkursu Debiutów Reżyserskich.
Amerykański scenograf, urodzony w 1952 roku w Los Angeles. Dwukrotnie nominowany do Oscara – Akademia wyróżniła go nominacjami za pracę przy filmach „Wbrew regułom” Lasse Hallströma oraz „Życie Pi” Anga Lee. Z Lasse Hallströmem współpracował także przy filmie „Czekolada”, za który wyróżniony został nominacją do nagrody BAFTA. W dorobku ma również scenografie do takich tytułów jak „Pokój Marvina” Jerry`ego Zacksa, „Kroniki portowe” Lasse Hallströma czy „Wątpliwość” Johna Patricka Shanleya.
David Gropman był gościem festiwalu Camerimage w latach 2014 i 2018 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego.
Norweski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1980 roku w Trondheim. Mieszka i pracuje w Kopenhadze, gdzie ukończył The National Film School of Denmark. Autor zdjęć do filmów krótko- i pełnometrażowych, dokumentalnych, reklamowych i wideoklipów. Za pracę przy „Vicotrii” Sebastiana Schippera nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie w 2015 roku. Międzynarodowe uznanie przyniosły mu również zdjęcia do „Baranów. Islandzkiej opowieści” Grímura Hákonarsona.
Sturla Brandt Grøvlen był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Za zdjęcia do „Baranów. Islandzkiej opowieści” nagrodzony został wówczas Srebrną Żabą w Konkursie Głównym. Poprowadził również warsztaty firmy Canon.
Austriacki autor zdjęć filmowych, producent, urodzony w 1969 roku w Wiedniu. Twórca i producent Coop 99 Filmproduktion. Zrealizował zdjęcia do takich filmów jak "Księżycowy tata" Bakhtyara Khudojnazarova, "Złe komórki" Barbary Albert, "Czeski numer" Michaela Glawoggera, "Rewanż" Götza Spielmanna, "Kobiety bez mężczyzn" Shirin Neshat oraz "Oddech" Karla Markovicsa. Został nagrodzony m.in. Austriacką Nagrodą Filmową, a film "Rewanż" z jego zdjęciami był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.
Uczestniczył w 19. edycji Festiwalu Camerimage. Film "Oddech", przy którym pracował, brał wówczas udział w Konkursie Debiutów Reżyserskich. W tym samym roku zasiadał w Jury Konkursu Debiutów Operatorskich.
PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej
OK