PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1958 roku w Łodzi. Pracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi, takimi jak Roman Polański ("Rzeź"), Andrzej Wajda ("Pan Tadeusz", "Tatarak") czy Jerzy Stuhr ("Historie miłosne"). Światowe uznanie przyniosły mu zdjęcia do "Pianisty" Romana Polańskiego, za które został nominowany do Oscara w 2003 roku oraz uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową. Jest także laureatem innych prestiżowych nagród, takich jak Cezar, Złota Kaczka czy Złote Lwy. Współpracował także z reżyserami amerykańskimi, m.in. ze Stevenem Zaillianem przy "Wszystkich ludziach króla" czy Vadimem Perelmanem przy "Życiu przed oczyma".
Paweł Edelman uczestniczył dotychczas w siedmiu odsłonach Festiwalu Camerimage. W 2007 roku, podczas 15. edycji Festiwalu, zasiadał w jury Konkursu Głównego. W roku 1997 został nagrodzony Brązową Żabą za "Kroniki domowe" Leszka Wosiewicza. Festiwalowa publiczność wielokrotnie miała też okazję oglądać filmy z jego zdjęciami w ramach pokazów specjalnych i Panoramy Europejskiej. Były to takie tytuły jak "Wszyscy ludzie króla", "Katyń", "The Ghost Writer" czy "Rzeź".
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1953 roku w Portland. Wieloletni współpracownik Gusa Van Santa, z którym zrealizował takie filmy jak „Narkotykowy kowboj”, „Moje własne Idaho”, „Za wszelką ceną” czy „Słoń”. Jest także autorem zdjęć m.in. do filmów „Wpadka” Judda Apatowa, „Sztuka zrywania” Peytona Reeda czy „Zamiana ciał” Davida Dobkina. Z sukcesami pracuje jako autor zdjęć do wideoklipów, które zrealizował dla takich artystów jak Michael Jackson, Paul Simon, Joni Mitchell, Brus Springsteen czy Red Hot Chilli Peppers.
Eric Alan Edwards był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Oceniał wówczas filmy zakwalifikowane do Konkursu Debiutów Operatorskich.
Kanadyjski reżyser i scenarzysta pochodzenia ormiańskiego, urodzony w Kairze w 1960 roku. Jego filmy nagradzane były na najważniejszych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes i Toronto. Kilka obrazów poświęcił problemom historii i tożsamości Ormian (Next of Kin, Family Viewing). Jego kino skupia się także na problemach społecznych, dysfunkcjach rodziny, wyobcowaniu jednostki. Uznanie zyskał takimi filmami jak Likwidator, Klub „Exotica” , Słodkie jutro, Gdzie leży prawda, Adoracja, Chloe. Często współpracuje z autorem zdjęć Paulem Sarossym.
Atom Egoyan był gościem festiwalu Camerimage w 2016 roku. Wraz z Paulem Sarossym odebrał wówczas Nagrodę dla Duetu Reżyser-Operator. Ich wspólny film Remember brał wówczas udział w Konkursie Głównym.
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1946 roku w Mountain Lakes. Uhonorowany nagrodą Independent Spirit za pracę przy filmach "Dzikość serca" i "Noc na Ziemi". Wieloletni współpracownik Davida Lyncha, z którym spotkał się m.in. przy takich produkcjach jak "Głowa do wycierania", "Blue Velvet" czy "Dzikość serca". Zrealizował także zdjęcia do filmów Jima Jarmuscha "Noc na Ziemi", "Kawa i papierosy" czy "Broken flowers", a także m.in. do "Hulka" Anga Lee, "Przed zmierzchem" Christophere`a Reeve`a i wielu innych produkcji amerykańskich. Frederic Elmes gościł na Festiwalu Camerimage dwukrotnie. W roku 2000, wraz z Davidem Lynchem, odebrał Nagrodę dla Duetu Reżyser-Operator. Podczas 17. edycji był natomiast jednym z jurorów Konkursu Filmów Polskich.
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1960 roku w Kalifornii. Laureat Oscara i Nagrody ASC za zdjęcia do filmu Aż poleje się krew Paula T. Andersona. Do nagrody Akademii był nominowany również za zdjęcia do Good Night and Good Luck Georga Clooneya. Pracował również przy takich produkcjach jak Wada ukryta Paula T. Andersona, Jutro nie umiera nigdy Rogera Spottiswooda, Człowiek, który gapił się na kozy Granta Heslova czy Salt Phillipa Noyce’a.
Robert Elswit był gościem festiwalu Camerimage w 2005 roku. Kilka lat później, podczas 24. edycji Camerimage, przyznano mu nagrodę w Konkursie Pilotów Seriali za zdjęcia do serialu Długa noc: Plaża.
Australijski autor zdjęć filmowych, urodzony w Sydney. Należy do Australijskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ACS. Doświadczenie zdobywał pracując z takimi gwiazdami operatorskimi jak William Fraker, Laszlo Kovacs czy Dariusz Wolski. Należał do pionu operatorskiego słynnej trylogii „Matrix”. Jako autor zdjęć ma w dorobku takie tytuły jak m.in. „Wolverine” Jamesa Magolda czy „Złota Dama” Simona Curtisa.
Ross Emery był gościem festiwalu Camerimage w latach 2015 i 2016. Podczas pierwszej wizyty zasiadał w jury Konkursu Debiutów Reżyserskich, a rok później - Konkursu Filmów Polskich. Jego zdjęcia do filmu „Złota Dama” można było oglądać w ramach Pokazów Specjalnych w 2015 roku.
Amerykański reżyser, producent i scenarzysta, urodzony w 1955 roku w New Jersey. Dwukrotny laureat Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny. Statuetkę przyznano mu za filmy "Common Threads: Stories from the Quilt" i "Czas Harveya Milka" (wspólnie z Jeffrey`em Friedmanem. Nagradzany także m.in. na festiwalach w Berlinie i Sundance. Oprócz wielu uznanych filmów dokumentalnych ma w dorobku także stworzony z Friedmanem fabularny film "Skowyt".
Rob Epstein był gościem Festiwalu Camerimage w latach 2010 i 2014. Podczas pierwszej wizyty zasiadał w gronie jurorów Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. W tym samym roku odbył się retrospektywa jego filmów dokumentalnych, na specjalnym pokazie można było również zobaczyć film "Skowyt". W roku 2014 był natomiast przewodniczącym jury Konkursu Etiud Studenckich.
Węgierski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1976 roku w Budapeszcie. Pracuje przy filmach pełnometrażowych, telewizyjnych i reklamowych. Jego zdjęcia w filmie „James White” (reż. Josh Mond) można było zobaczyć m.in. na festiwalach w Toronto i Londynie. Rozgłos zyskał dzięki zdjęciom do „Syna Szawła” w reżyserii Laszlo Nemesa – filmu nagrodzonego m.in. Grand Jury Prize na MFF Cannes 2015.
Mátyás Erdély był gościem dwóch edycji festiwalu Camerimage. Za zdjęcia do „Syna Szawła” otrzymał w 2015 Brązową Żabę w Konkursie Głównym. W roku 2016 na podstawie tego filmu poprowadził warsztaty firmy Kodak.
Polska dokumentalistka, dziennikarka i producentka, urodzona w 1956 roku w Warszawie. Współpracowała z prestiżowymi zagranicznymi stacjami i agencjami informacyjnymi, takimi jak hiszpańskie EFE, amerykańskie CBS News czy brytyjskie BBC. W swoich dokumentach wielokrotnie wracała do problemów Rosji i Europy Wschodniej - stanu wojennego w Polsce, rozpadu ZSRR, rządów Jelcyna i Putina czy wydarzeń z Biesłanu. Realizowała jednak również filmy i programy telewizyjne dotyczące m.in. obozów pracy w Korei Północnej ("Przepustka do piekła", 2004) czy wojny domowej w Kolumbii ("Wojna kokainowa", 2000). Autorka telewizyjnego cyklu "Dokumenty Ewy Ewart", nagrodzonego m.in. Wiktorem w roku 2009.
Ewa Ewart była gościem festiwalu Camerimage w latach 2013 i 2015. Podczas pierwszej wizyty zaiadała w jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. Była również jednym z ekspertów programu Talent Demo. W roku 2015 zaprezentowała publiczności swój film dokumentalny "Zdobyć Miasto".
PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej
OK