PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Kanadyjski autor zdjęć filmowych, urodzony 1958 roku w Montrealu. Członek ASC. Laureat nagrody BAFTA i Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles za zdjęcia do filmu "Zakładnik" Michaela Manna. Zrealizował również zdjęcia do takich obrazów jak "Człowiek w ogniu" i "Deja vu" Tony`ego Scotta, "Pamięć absolutna" Lena Wisemana czy "Dead Man Down" Nielsa Ardena Oplova. Jest autorem zdjęć do filmu Tony`ego Scotta "Beat the Devil", który można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Paul Cameron był gościem 20. oraz 24. edycji Festiwalu Camerimage. W 2012 roku pełnił funkcję jurora Konkursu Filmów Polskich. Jego zdjęcia do filmu "Skok Henry`ego" Malcolma Venville`a można było zobaczyć w ramach pokazów specjalnych w roku 2010. W roku 2016 w Konkursie Pilotów Seriali wziął udział "Westworld: The Original" z jego zdjęciami, a sam Cameron poprowadził w tym roku warsztaty operatorskie.
Belgijski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1956 roku w Leopoldville. Realizuje zdjęcia do filmów reżyserów belgijskich i francuskich. W jego dorobku znajduje się kilkanaście produkcji fabularnych oraz wiele filmów dokumentalnych i telewizyjnych. Pracował z reżyserami takimi jak Alain Tasma, Olivier Smolders, Marie-France Collard czy Olivier Peray.
Louis-Philippe Capelle był gościem sześciu edycji Festiwalu Camerimage. W 2005 roku otrzymał Brązową Żabę za zdjęcia do filmu "Czarna noc" Oliviera Smoldersa. Czterokrotnie pełnił także funkcję jurora - w 2006 roku Konkursu Filmów Polskich, w 2007 Nokia Mobile Movie Competition, a w 2009 i 2016 roku - Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.
Brytyjski krytyk filmowy. Jest wiceprzewodniczącym British Federation of Film Societies, od wielu lat pracuje także w Brytyjskim Instytucie Filmowym. Należy do BAFTA oraz do dwóch międzynarodowych zrzeszeń krytyków - Fedora i The Critics` Circle. Jest także sekretarzem brytyjskiej gałęzi FIPRESCI oraz wydawcą magazynu "Film". Zasiadał w jury wielu prestiżowych festiwali filmowych, m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Puli.
Peter Cargin był gościem Festiwalu Camerimage w 1997 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego.
Amerykański scenograf, urodzony w 1952 r. w Los Angeles. Karierę w przemyśle filmowym rozpoczynał jako członek departamentu scenograficznego, z czasem stał się samodzielnym scenografem, pracującym z największymi reżyserami Hollywood, takimi jak Steven Spielberg, James Cameron czy Robert Zemeckis. Stworzył scenografię m.in. do filmów "Park Jurajski", "Forrest Gump", "Cast Away - poza światem", "A.I. Sztuczna inteligencja", "Avatar", "Lincoln". Kilkakrotnie nominowany do Oskara, laureat dwóch statuetek - za "Awatara" i "Lincolna", zdobywca kilku nagród Bafta i wielu innych wyróżnień.
Rick Carter był gościem 21. edycji festiwalu Camerimage, podczas której odebrał Nagrodę Specjalną dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.
Hiszpański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1978 roku. Studiował w Escola Superior de Cinema i Audiovisuals de Catalunya w Barcelonie oraz w brytyjskiej National Film and Television School. Jest autorem zdjęć do takich filmów jak "Trzecia gwiazda" Hattie Dalton, "Lucky by Chance" i "Running with the Bulls" Zoyi Akhtar czy “Song of Marion" Paula Andrew Williamsa.
Carlos Catalan Alucha był gościem dziewięciu edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2001 został nagrodzony Srebrną Kijanką za zdjęcia do etiudy "Prey" w reżyserii Marca Monje. W roku 2014 film "Desert Dancer" Richarda Raymonda ze zdjęciami Carlosa Catalana pokazywany był w Konkursie Głównym.
Brazylijski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1947 roku w João Pessoa. Zrealizował zdjęcia do kilkudziesięciu filmów, głównie południowoamerykańskich. Pracował z reżyserami takimi jak Wlater Sellers czy Hektor Babenco.
Walter Carvalho uczestniczył dotychczas w trzech edycjach Festiwalu Camerimage. W roku 1998 został nagrodzony Złotą Żabą za zdjęcia do filmu "Dworzec nadziei" Waltera Sallesa. Jego zdjęcia były oceniane w Konkursie Głównym również w 2002 roku w filmie "W cieniu słońca" Waltera Sallesa, a w roku 2004 widownia festiwalowa obejrzała w ramach pokazów specjalnych film "Carandiru" (reż. Hector Babenco, zdj. Walter Carvalho).
Włoski fotograf, twórca filmowy i pisarz, urodzony w 1973 roku we Florencji. Związany z Agencją/Galerią VU`. Jako fotograf pracował w Europie, USA, Indiach i na Kubie. Zdobywca Mario Giacomelli Award i Leica European Publishers` Award. Autor dwóch książek - "Nero" i "Paradiso". Jego debiutem filmowym był dokument "No peace without war", prezentowany m.in na Vision du Reel Film Festival w Nyon w Szwajcarii. Lorenzo Castore był gościem festiwalu Camerimage w 2012 i 2013 roku. Podczas swojego pierwszego pobytu wraz z Adamem Cohenem został nagrodzony Złotą Żabą za krótkometrażowy film dokumentalny "No peace without war". Rok później zasiadał w jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.
Amerykański producent i ekspert technologii 3D. Przewodniczący International 3D and Advanced Imaging Society, pełnił również funkcję przewodniczącego Academy of Television Arts and Science – prestiżowej organizacji przyznającej nagrody Emmy. Jest organizatorem i producentem wielu ważnych wydarzeń filmowych w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.
Jim Chabin był gościem festiwalu Camerimage w 2014 i 2015 roku. Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego jury Konkursu Filmów 3D.
Polska reżyserka filmowa i teatralna, urodzona w 1982 roku w Poznaniu. Absolwentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Współpracowała z kilkoma czołowymi teatrami warszawskimi, ma w dorobku również pracę przy serialach telewizyjnych i filmach krótkometrażowych. Jej fabularnym debiutem reżyserskim był film Nina z 2018 roku, do którego napisała również scenariusz. Olga Chajdas była gościem festiwalu Camerimage w 2018 roku. Za swój film Nina otrzymała wówczas, wraz z autorem zdjęć Tomaszem Naumiukiem, Grand Prix Konkursu Filmów Polskich.
Polska producentka, scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych. Absolwentka wydziału teatrologicznego UJ oraz wydziału produkcji w łódzkiej Szkole Filmowej. Jako dziennikarka współpracowała m.in. z polskimi magazynami teatralnymi. W krakowskim oddziale TVP zajmowała się produkcją spektakli i widowisk teatralnych. Do 2011 r. pełniła funkcję wicedyrektora Departamentu Produkcji Fabularnych TVN.
Dorota Chamczyk była gościem czterech edycji festiwalu Camerimage. W roku 2013 zasiadała w jury Konkursu Spotów Reklamowych, a rok później oceniała filmy w Konkursie Debiutów Reżyserskich. Podczas 22. edycji Festiwalu była również ekspertem programu Talent Demo. W roku 2015 weszła w skład jury pierwszej edycji Konkursu Pilotów Seriali.
Francuska autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1954 w Paryżu. Członkini Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (AFC). Laureatka Cezara i nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do filmu "Ludzie Boga" Xaviera Beauvoisa. Zrealizowała zdjęcia do kilkudziesięciu produkcji filmowych, m.in. takich jak "Adwokat terroru" Barbeta Schroedera, "Młody porucznik" Xaviera Beauvoisa, "Hotel Ziemia Obiecana" Amosa Gitaia czy "Alice i Martin" Andre Techine`a.
Caroline Champetier była gościem dwóch edycji festiwalu Camerimage. W roku 2012 została nagrodzona Srebrną Żabą za zdjęcia do filmu "Holy Motors" Leosa Caraxa.
Chiński autor zdjęć filmowych, urodzony w 1957 roku w Xi'an. Karierę rozpoczyna od zdjęć do filmów reżyserów chińskich, takich jak Chen Kaige czy Zhang Yimou. Od lat 90. pracuje również w USA, zrealizował zdjęcia m.in. do "Fałszywej ofiary" Roberta Altmana, "Wszystkich niewidzialnych dzieci" Spike`a Lee czy "Miłości w Nowym Jorku" Joan Chen.
Gu Changwei był gościem Festiwalu Camerimage w 1994 roku. W roku 1993 został laureatem Srebrnej Żaby za zdjęcia do filmu "Żegnaj, moja konkubino" Chen Kaige.
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1935 roku w Wellesley. Nominowany do Oscara za zdjęcia do "Ściganego" Andrew Davisa. Pracował także m.in. z Martinem Scorsese przy "Ostatnim walcu" i "Wściekłym byku". W roku 2003 Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych wyróżniło go swoją nagrodą za całokształt twórczości. Chapman pracował także jako aktor i reżyser. Zmarł w 2020 roku.
Michael Chapman był dotychczas gościem pięciu odsłon Festiwalu Camerimage. W 2004 roku przewodniczył jury Konkursu Etiud Studenckich, a w roku 2006 zasiadał w jury Konkursu Głównego. W latach 2008 i 2010 oceniał także filmy w Konkursie Filmów Dokumentalnych. Podczas 24. edycji festiwalu uhonorowano go Złotą Żabą za Całokształt Twórczości.
Brazylijski autor zdjęć filmowych pochodzenia urugwajskiego, urodzony w 1958 roku w Montevideo. Studiował w Sao Paulo, karierę rozpoczynał jako realizator zdjęć do filmów reklamowych i dokumentalnych. W latach 80. był wykładowcą International Film School na Kubie. Współpracuje z reżyserem Fernando Meirellesem, z którym stworzył film "Miasto Boga". Za zdjęcia do tego obrazu był w 2004 roku nominowany do Oscara.
César Charlone był dotychczas gościem czterech edycji Festiwalu Camerimage. Dwukrotnie znalazł się w gronie laureatów Konkursu Głównego - w roku 2003 uhonorowano go Złotą Żabą za zdjęcia do "Miasta Boga", a w 2007 Srebrną Żabą za "Miasto ślepców" (oba filmy w reżyserii Fernando Meirellesa). Sam również zasiadał wśród jurorów - oceniał filmy w Konkursie Głównym podczas 13. edycji Festiwalu oraz w Konkursie Kina Polskiego w roku 2007.
Autor zdjęć filmowych pochodzenia wietnamskiego, urodzony w 1977 roku w Hanoi. Studiował w Niemieckiej Akademii Filmowo-Telewizyjnej. Współpracował z takimi twórcami zdjęć jak Michael Ballhaus czy Mike Leigh. Jest laureatem nagrody Michaela Ballhausa oraz nagród German Television i German Kamera. Zrealizował zdjęcia do filmów takich jak "Traffic Affairs" (reż. Nicolai Albrecht), "Tatort: Sheherazade" (reż. Peter Henning i Claudia Prietzel) czy "According to the plan" (reż. Franziska Meletzky). Pracował również przy filmach dokumentalnych, reklamowych i wideoklipach.
Ngo The Chau uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2002 roku. Otrzymał wówczas Złotą Kijankę za zdjęcia do filmu "The Shadow" (reż. Robin von Hardenberg).
Francuski autor zdjęć filmowych, urodzony w roku1963. Przewodniczący Francuskiego Związku Autorów Zdjęć Filmowych. Nominowany do Cezara oraz do nagród w Locarno i San Sebastian. Zrealizował zdjęcia do takich produkcji jak "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" François Dupeyrona, "Delikatność" Davida i Stephane`a Foenkinos czy "Piosenki o miłości" Christophe`a Honoré. Remy Chevrin uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2008 roku, pełniąc funkcję członka jury Konkursu Filmów Polskich.
Słowacki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1976 w Bratysławie. Absolwent Film and Television School of Academy of Performing Arts w Bratysławie. Za zdjęcia do filmu "Ostatni autobus" otrzymał Grand Prix ITF w Stuttgarcie. Jego praca przy filmie "Dom" (reż. Zuzana Liová) została natomiast wyróżniona nominacją do nagrody Brytyjskiego Instytutu Filmowego i nagrodą na IFF w Palm Springs. Jest autorem zdjęć do filmów reklamowych wielu znanych marek, m.in. Gucci, O2, McDonalds, Orange, Coca Cola czy Skoda Auto. Zrealizował również zdjęcia do kilku wideoklipów. Juraj Chlpik był gościem Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Otrzymał wówczas wyróżnienie w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do filmu "Ślepa miłość" (reż. Juraj Lehotsky).
Autor zdjęć filmowych, urodzony w roku 1960. Współpracował z Bertrandem Tavernierem przy takich filmach jak "L.627", "Przynęta", "Kapitan Conan", "Zacznijmy od dziś", "Wyprawa po dziecko" oraz z Johnem Berry'm przy produkcjach "Boesman i Lena", "Captive in The Land". W swoim dorobku ma również filmy krótkometrażowe, seriale, spoty reklamowe oraz wideoklipy stworzone we współpracy Sergem Gainsbourg, Enki Bilal czy Alainem Franchetem.
Był gościem festiwalu Camerimage w 2004 roku. Zasiadał wówczas w Jury Konkursu Etiud Studenckich. Film "Wyprawa po dziecko" z jego zdjęciami można było zobaczyć podczas Pokazów Specjalnych 12. edycji.
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1981 roku w Rzeszowie. Absolwent Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Uznanie zdobyły już jego zdjęcia do etiud studenckich - za pracę przy "Ostatnim pociągu" Weroniki Tofilskiej otrzymał nagrodę na Otwartym Studenckim Festiwalu Filmowym "Beginning" w Petersburgu, a za zdjęcia do "Kolejnego dnia" tej samej reżyserki Kodak Award na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. Nagradzany również m.in. na festiwalach w Nyon czy Lipsku. Często pracuje przy filmach dokumentalnych - w dorobku ma zdjęcia m.in. do "Mojego domu" Magdaleny Szymków, "Decrescendo" i "Kawałka lata" Marty Minorowicz czy "Krajobrazu nizinnego z kołyską" Arkadiusza Biedrzyckiego.
Paweł Chorzępa uczestniczył w ośmiu odsłonach festiwalu Camerimage. W roku 2012 wraz z Jackiem Bławutem otrzymał Specjalne Wyróżnienie w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do filmu "Samotność dźwięku". W tym samym konkursie oceniane były dwa inne filmy z jego zdjęciami - w roku 2010 "Kawałek lata", a w 2011 "Decrescendo". Zdjęcia Pawła Chorzępy dwukrotnie oceniane były również w ramach Konkursu Etiud Studenckich - w roku 2010 w etiudzie "Ostatni pociąg", a w 2008 roku w "Kolejnym dniu". Podczas 24. edycji festiwalu w konkursach znalazły się aż dwa filmy z jego zdjęciami: "Polonez" w KOnkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych i "Zud" wśród konkursowych dokumentów pełnometrażowych.
Autorka zdjęć filmowych, reżyserka, producentka. Wielokrotnie pracowała z Nickiem Broomfieldem, m.in. przy takich filmach jak "Juvenile Liaison", "Soldier Girls", "Tattooed Tears", "Aileen: Life & Death of a Serial Killer" oraz przy nagrodzonych Emmy serialach "American High" i "The Residents". W dorobku ma również takie produkcje jak "Punishment Parc", "Gimme Shelter", "Pumping Iron" oraz dokumenty "Kurt&Courtney", "Biggie&Tupac", "The Dixie Chicks: Shut Up & Sing". Jej filmy otrzymywały nominacje m.in. do nagrody na festiwalu Sundance czy Europejskiej Nagrody Filmowej.
Po raz pierwszy była gościem Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Zasiadała wówczas w Jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. Film "Who Needs Sleep?" ze zdjęciami jej współautorstwa można było oglądać podczas pokazów specjalnych w 2006 roku. W roku 2013 uhonorowana została Nagrodą za Całokształt Osiągnięć w Filmie Dokumentalnym. Przewodniczyła również jurorom Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. Ponownie funkcję przewodniczącej jury tego konkursu pełniła w 2015 roku, podczas swojej czwartej wizyty na Camerimage.
Polski autor zdjęć i reżyser, urodzony 1985 w Warszawie. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi oraz FAMU w Pradze. Pracuje przy filmach fabularnych, dokumentalnych, reklamowych i wideoklipach. W swoim dorobku ma takie filmy jak "Terra Rosa" Mojcy Tirs, "Agape" Krzysztofa Pietroszka czy "Obcy" Borysa Lankosza. Był reżyserem i autorem zdjęć etiudy "Grabarze", za którą otrzymał Nagrodę Niezależnego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Dwa Brzegi oraz nominację do nagrody w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych festiwalu Nowe Horyzonty. W swoim dorobku ma również m.in. nagrodę firmy KODAK za zdjęcia do filmu reklamowego.
Był gościem dziewięciu edycji Festiwalu. W 2008 roku za etiudę "Grabarze" otrzymał Srebrną Kijankę.
Amerykański reżyser i scenarzysta, urodzony w 1939 roku w Nowym Jorku. Jego największym sukcesem był film "Łowca jeleni", za który w 1979 roku otrzymał Oscara za reżyserię. Wyreżyserował także filmy takie jak "Rok smoka" czy "Wrota niebios". Zmarł w 2016 roku.
Michael Cimino gościł na Festiwalu Camerimage w roku 2000. Przewodniczył wówczas jurorom Konkursu Głównego i Konkursu Etiud Studenckich. Jego film "Sycylijczyk" był podczas tej edycji Festiwalu pokazywany w ramach pokazu specjalnego, natomiast "Wrota niebios" ze zdjęciami Vilmosa Zsigmonda publiczność festiwalowa mogła obejrzeć w ramach retrospektywy węgierskiego operatora w 1997 roku.
Brytyjski montażysta filmowy, urodzony w 1931 roku w Bostonie. Laureat Oscara za montaż filmu "Pola śmierci" Rolanda Joffe, nominowany do Nagrody Akademii za pracę przy "Misji" tego samego reżysera. W 2005 otrzymał Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów za całokształt twórczości. W swoim dorobku ma pracę m.in. przy takich filmach jak "Vera Drake" Mike`a Leigh, "Wzbierająca burza" Richarda Loncraine`a, "Maratończyk" Johna Schlesingera czy "Schadzka z Wenus" Istvána Szabó.
Jim Clark był gościem Festiwalu Camerimage w 2006 roku. Oceniał wówczas filmy w Konkursie Etiud Studenckich. Poprowadził również warsztaty montażu filmowego. Zmontowany przez niego film "Oniegin" Marthy Fiennes był oceniany w Konkursie Głównym w roku 2000.
Chilijski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1970 roku w Santiago. Mieszka w Danii, często pracuje z twórcami skandynawskimi - jest laureatem duńskiej nagrody Robert i norweskiej Amandy. Za zdjęcia do "Melancholii" Larsa von Triera został także uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową. Zrealizował zdjęcia do kilku filmów duńskiego reżysera Christoffera Boe, takich jak "Rekonstrukcja" czy "Wszystko będzie dobrze", a także np. do filmu "Zakochani widzą słonie" Dagura Kari.
Manuel Alberto Claro był gościem pięciu edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2004 jego zdjęcia do "Rekonstrukcji" Christoffera Boe zostały nagrodzone Brązową Żabą, a w 2007 został laureatem Żaby Żab - nagrody przyznanej w internetowym plebiscycie na najlepsze zdjęcia wszystkich edycji festiwalu. Zasiadał także w gronie jurorów - w 2001 roku Konkursu Etiud Studenckich, w 2006 Konkursu Filmów Polskich, a w 2014 - Konkursu Głównego. Jego zdjęcia były oceniane podczas 19. edycji - "Melancholia" Larsa von Triera startowała wówczas w Konkursie Głównym, a "Swobodne spadanie" Heidi Marii Faisset w Konkursie Debiutów Reżyserskich. W ramach przeglądu kina duńskiego w 2006 roku widzowie obejrzeli także jego zdjęcia w filmach "Rekonstrukcja" oraz "Zakochani widzą słonie".
Brytyjski fotograf. Specjalizuje się w fotografii filmowej. Współpracował z takimi twórcami kina jak Clint Estwood czy Steven Spielberg. Karierę rozpoczął, pracując przy filmie "Lśnienie" Stanley`a Kubricka. Posiadał studia fotografii w Los Angeles i Pradze. Jako jeden z pierwszych fotografów wyspecjalizował się w technikach cyfrowych. Został wyróżniony kilkoma prestiżowymi wystawami indywidualnymi, m.in. w Londynie.
Murray Close był gościem Festiwalu Camerimage w 2007 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Etiud Studenckich. Wykonywał także portrety uczestników Festiwalu.
Włoski krytyk filmowy, filmoznawca i publicysta. Publikuje w wielu europejskich czasopismach o tematyce filmowej, takich jak "Positif", "International Film Guide" czy "Urania". Jest także autorem scenariusza do filmu dokumentalnego "The Nine Lives of Korean Cinema" oraz autorem i tłumaczem książek o historii i wielkich postaciach światowej kinematografii. Pełni również funkcję doradcy festiwalu w Cannes. Lorenzo Codelli gościł na Festiwalu Camerimage w 2009 roku, pełniąc funkcję jurora Konkursu Etiud Studenckich.
Amerykańscy reżyserzy, producenci i scenarzyści. Starszy z braci, Joel, urodził się w 1954 roku, młodszy - Ethan - w 1957. Pochodzą z Minneapolis w stanie Minnesota. Należą do najbardziej utytułowanych i cenionych twórców kina amerykańskiego. Wielokrotnie nominowani do Oscara, mają w dorobku statuetki za scenariusz i reżyserię filmów "Fargo" i "To nie jest kraj dla starych ludzi". Są również laureatami wielu innych prestiżowych nagród, w tym Złotej Palmy i Złotego Globu. Do ich najbardziej znanych filmów, oprócz tych nagrodzonych Oscarami, należą także "Big Lebowsky", "Człowiek, którego nie było", "Bracie, gdzie jesteś" czy "Barton Fink".
Podczas Festiwalu Camerimage 2001 Joelowi Coenowi przyznana została Polska Nagroda Filmowa od Premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Obaj bracia, wraz z Rogerem Deakinsem, wyróżnieni zostali wówczas także Nagrodą Specjalną Camerimage dla Zespołu za Wyjątkowe Osiągnięcia w Zakresie Sztuki Operatorskiej. W imieniu całego zespołu nagrodę odebrał obecny osobiście na Festiwalu Roger Deakins. Filmy braci Coen można było oglądać podczas kilku edycji Festiwalu, w ramach panoramy światowej lub pokazów specjalnych.
Kuratorka filmowa, scenarzystka, konsultantka merytoryczna scenariuszy dokumentalnych, pochodząca z USA. Na stałe mieszka i pracuje w Europie. Współautorka programu DokuFest –Międzynarodowego Festiwalu Krótkich Metraży w kosowskim Prizrenie. Pracowała w charakterze konsultantki dla stowarzyszenia DOX BOX. Należy także do grona organizatorów niezależnych pokazów filmowych w ramach inicjatywy „Kino Satellite”. Współpracuje jako konsultantka z amerykańską agencją rządową wspierającą sztukę, National Endowment for the Arts, oraz Tribeca Film Institute. Jest członkinią komitetu selekcjonerów odpowiedzialnych za fundusze i granty w Szkockim Instytucie Filmów Dokumentalnych. Pisze artykuły i przeprowadza wywiady dla wielu branżowych czasopism, była również jurorką wielu międzynarodowych festiwali filmowych. Pamela Cohn była gościem festiwalu Camerimage w roku 2018, jako jurorka Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.
Brytyjsko-amerykański autor zdjęć, urodzony we wschodniej Anglii, mieszkający w Los Angeles. W branży muzycznej i filmowej obecny od lat 70., z czasem stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych oświetleniowców i autorów zdjęć do wideoklipów. Tworząc teledyski, współpracował z największymi sławami sceny muzycznej, takimi jak Red Hot Chilli Peppers, Metalica, Jay Z., Kylie Minogue, Seal, Will Smith czy Christina Aguilera. Jest także uznanym twórca zdjęć do filmów reklamowych.
Martin Coppen był gościem trzech edycji festiwalu Camerimage. W roku 2009 zasiadał w jury Konkursu Wideoklipów, rok później – w jury Konkursu Debiutów Operatorskich, a w roku 2015 przewodniczył jurorom Konkursu Wideoklipów. W tym samym roku odebrał także Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów, poprowadził również warsztaty z cyklu „Wideoklipy: Mistrzowie Prezentują”.
Holenderski fotograf, autor zdjęć filmowych i reżyser, urodzony w 1955 roku w Strijen. Karierę rozpoczynał jako fotograf, pracując m.in. w Vogue i Rolling Stone Magazine. Uznanie zyskał jako reżyser teledysków - tworzył wideoklipy dla takich gwiazd muzyki jak U2, Nirvana, Depeche Mode, Metallica czy Brian Adams. Jest również reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. biograficznego filmu "Control" z 2007 roku czy powstałego w 2010 thrillera "Amerykanin" z George`em Clooney`em.
Anton Corbijn uczestniczył w Festiwalu Camerimege w 2007 roku. Został wówczas nagrodzony Nagrodą Specjalną dla Reżysera za Niezwykłe Osiągnięcia w Dziedzinie Teledysków. Jego film "Control" brał udział w Konkursie Głównym w 2007 roku.
Amerykańska montażystka dźwięku i wykładowczyni uniwersytecka. Jest profesorem realizacji dźwięku na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Dwukrotnie nominowana do Oscara za montaż dźwięku w filmach "Karmazynowy przypływ" Tony`ego Scotta i "Armageddon" Michaela Bay`a. Kilkakrotnie nominowana do nagrody Stowarzyszenia Montażystów Dźwięku Golden Reel. Pracowała również m.in. przy filmach takich jak "Umrzeć powtórnie" Kennetha Branagha, "Imagine: John Lennon" Davida Wolpera czy "Szybki jak błyskawica" Tony`ego Scotta. Midge Costin była gościem Festiwalu Camerimage w 2010 roku. Pełniła wówczas funkcję jurora Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.
Niemiecki autor zdjęć filmowych, scenarzysta, reżyser i wykładowca, urodzony w 1945 roku. Pracuje w Hochschule der Medien w Stuttgarcie, należy do bvk. Twórca wielu filmów dokumentalnych, zainteresowany szczególnie problemami ekonomii i polityki, kulturą Ameryki Południowej, Afryki i Azji oraz historią muzyki. Jest autorem takich dokumentów jak "Elvis", "Reggae music" czy "Sacy Perere" . Za ten ostatni film otrzymał nagrodę na festiwalu w Londynie. Jest także autorem zdjęć do filmów fabularnych (m.in. "Scardanelli" Haralda Bergmanna) i eksperymentalnych.
Rolf Coulanges był gościem trzech edycji festiwalu Camerimage. W 2006 roku zasiadał w jury Konkursu Etiud Studenckich, a w 2012 Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. Filmy Dokumentalne - tym razem krótkometrażowe - oceniał ponownie w 2015 roku.
Amerykański montażysta, urodzony w 1941 r. w Los Angeles. Członek ACE. Zafascynowany filmowym światem, w 1961 r. rozpoczął pracę w Warner Bros jako chłopiec na posyłki. Z czasem rozpoczął prace przy montażu, początkowo jako asystent, by wkrótce stajać się jednym z czołowych współpracowników wytwórni. Najbardziej znany jest ze współpracy z Clintem Eastwoodem, z którym pracowali razem przy ok. 30 filmach, m.in. "Co się wydarzyło w Madison County", "Rzeka tajemnic" i "Listy z Iwo Jimy". Laureat Oscara za film "Bez przebaczenia" i nominacji do Nagrody Akademii za obraz "Za wszelką cenę" w reżyserii Eastwooda.
Joel Cox był gościem festiwalu Camerimage w 2013 roku. Podczas 21. edycji Festiwalu Camerimage odebrał Nagrodę dla Montażysty za Szczególna Wrażliwość Wizualną.
Brytyjski scenarzysta urodzony w 1942 roku w Norwich. Pracował z reżyserem Richardem Attenborough przy takich filmach jak "Krzyk wolności", "Chaplin", "Cienista dolina" czy "Miłość i wojna". W jego dorobku znalazły się również takie filmy jak "Misja", "Rewolwer i melonik" oraz "Notting hill". Zajmował się scenografią do wszystkich części ekranizacji książki "Harry Potter". Dziesięciokrotnie nominowany do Oscara, statuetkę zdobywał trzykrotnie za scenografię do filmów: "Gandhi", "Niebezpieczne związki" oraz "Angielski pacjent". Otrzymał 14 nominacji do nagrody BAFTA, a statuetkę 2-krotnie. Laureat nagrody Royal Designer for Industry przyznawanej przez Królewskie Towarzystwo Sztuk Pięknych w Londynie. W roku 2008 otrzymał Art Directors Lifetime Achievement Award.
Był gościem Festiwalu Camerimage w 2010 roku. Podczas tej edycji otrzymał Specjalną Nagrodę dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Widzowie Festiwalu mieli okazję oglądać jego scenografię w filmach "Chaplin" (pokazy specjalne 1993), "Harry Potter i insygnia śmierci" (pokazy specjalne 2010) oraz "Angielski pacjent" (2011, retrospektywa Johna Seale`a).
Meksykański reżyser, scenarzysta, montażysta i producent, urodzony w 1961 roku w Meksyku. Jest jednym z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych na świecie meksykańskich twórców filmowych. Film Grawitacja, który podczas 85. gali rozdania Nagród Akademii w 2014 roku otrzymał 7 statuetek, dał mu dwa Oscary® za reżyserię i montaż . Cuarón ma w dorobku również trzy inne Oskarowe nominacje, które otrzymał za reżyserowane przez siebie obrazy – za najlepszy montaż i najlepszy scenariusz adaptowany filmu Ludzkie dzieci z 2006 roku oraz za najlepszy scenariusz oryginalny w filmie I twoją matkę też z roku 2001. Jest również wielokrotnym laureatem nagrody BAFTA, Złotych Globów i nagród na największych światowych festiwalach, w tym MFF w Wenecji. Cuarón ma w dorobku reżyserskim również takie tytuły jak Mała księżniczka, Wielkie nadzieje, Harry Potter i więzień Azkabanu, Roma. Alfonso Cuarón był gościem festiwalu Camerimage w 2018 roku. Otrzymał wówczas Brązową Żabę Konkursu Głównego za zdjęcia do filmu Roma, który zyskał mu trzy kolejne Oscary - za reżyserię, zdjęcia i film nieanglojęzyczny.
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1946 roku w Alhambra w Kalifornii, członek ASC. Współpracował m. in. z Robertem Zemeckisem (cykl "Powrót do przyszłości", "Miłość, szmaragd i krokodyl"), Danem Aykroydem, Stevenem Spielbergiem ("Hook", "Park jurajski") czy Nancy Meyers ("Czego pragną kobiety"). Za zdjęcia do filmu Zemeckisa "Kto wrobił królika Rogera?" był w 1989 roku nominowany do Oscara. W 1996 roku nominowano go do nagrody BAFTA za zdjęcia do "Apollo 13" Rona Howarda.
Dean Cundey zasiadał w jury Konkursu Głównego podczas Festiwalu Camerimage w 1999 roku. W tym samym charakterze uczestniczył też w Festiwalu w roku 2009.
Autorka zdjęć filmowych pochodząca z Chorwacji, na co dzień pracująca w USA. Uznanie zyskała jako autorka zdjęć do filmów dokumentalnych, m.in. takich jak pokazywany w Cannes film „Red Army” Gabe`a Polsky`ego, nagrodzona na festiwalu Sundance „Nierówność dla wszystkich” Jacoba Kornblutha czy nominowany do Oscara krótkometrażowy dokument „Facing Fear” Jasona Cohena. W dorobku ma także zdjęcia do takich filmów jak „Miss Representation” Jennifer Siebel Newsom i Kimberlee Acquaro czy „Bez tytułu” Jonathana Parkera.
Svetlana Cvetko była gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Pełniła wówczas funkcję jurora Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.
Polski twórca zdjęć filmowych. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi. W swojej filmografii ma takie tytuły jak "Gazda świata" Tomasza Bardorscha, "Przez szybę" i "Seans w kinie«Tatry»" Igora Chojna.
Pięciokrotnie uczestniczył w Festiwalu Camerimage. W 2009 roku za etiudę "Przez szybę" uhonorowany Srebrną Kijanką.
PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
WSPÓŁFINANSOWANIE: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, MIASTO TORUŃ ORAZ WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej
OK