WSPÓŁFINANSOWANIE: WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE, MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY, POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ
CAMERIMAGE PRZEDSTAWIA: THE BEST OF HBO
26/10/17
Gra o tron, Rodzina Soprano, Detektyw. Seriale stacji HBO to jedne z najbardziej oglądanych, rozpoznawalnych i popularnych tytułów na świecie. W złotej erze telewizji HBO wciąż trzyma się mocno, produkując wysokiej jakości dramaty, które wykraczają poza ramy klasycznego “serialu telewizyjnego”.
Jeśli w historii współczesnej telewizji szukamy momentu, który przesądził o tym, że dziś seriale pojawiają się na największych światowych festiwalach filmowych, powinniśmy cofnąć się do drugiej połowy lat 90. XX wieku, kiedy to jedna z amerykańskich płatnych kablówek - Home Box Office - postanowiła odciąć się od klasycznej telewizji i zwrócić w stronę tzw. quality TV. Hasłem wizerunkowym HBO było “It’s not TV, it’s HBO”, co wówczas mogło brzmieć jak marketingowe przechwałki, ale z perspektywy czasu brzmi proroczo.
Niezwiązane ograniczeniami mainstreamowych stacji, utrzymujące się z abonamentu HBO mogło sobie pozwolić na odważniejsze, zarówno fabularnie jak i formalnie treści. Produkcję oddano w ręce showrunnerów - wszechstronnych producentów, czuwających już nie tylko nad budżetem, ale również scenariuszem i reżyserią. Zatrudniono znanych hollywoodzkich reżyserów, a do obsady zaangażowano nazwiska znane z kinowych afiszy. HBO dosłownie “wyszło poza telewizję”, oferując swoim widzom angażujące historie, opowiedziane filmowym językiem.
Przełomem pod tym względem okazała się Rodzina Soprano - stworzony w 1999 roku przez Davida Chase’a dramat o mafijnym bossie, który trafia na kozetkę psychoterapeutki. Ekscentryczny antybohater, tragikomiczny scenariusz i eksperymenty formalne były wówczas w telewizji takim novum, że pozwoliły serialowi przebić branżowy szklany sufit. Po raz pierwszy w historii serial stacji kablowej został nominowany do nagrody Emmy.
Od tamtej pory produkcje HBO coraz bardziej dominowały najbardziej prestiżowe nagrody telewizyjne i wkrótce stały się wyznacznikiem telewizji autorskiej. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że bez takich seriali jak Prawo ulicy, Kompania braci, Detektyw czy Gra o tron serial jako gatunek byłby dużo uboższy.
Kaja Szafrańska i Janusz Raczyński - Jakbyniepaczeć
Detektyw

Reżyseria: Cary Joji Fukunaga
Zdjęcia: Adam Arkapaw
Polski dystrybutor: HBO Polska Sp. z o. o.
USA, 2014
Gra o tron

Reżyseria: Timothy Van Patten, Miguel Sapochnik
Zdjęcia: Alik Sakharov, Fabian Wagner
Polski dystrybutor: HBO Polska Sp. z o. o.
USA, 2011-2016
Kompania braci

Reżyseria: Phil Alden Robinson, Richard Loncraine
Zdjęcia: Joel Ransom, Remi Adefarasin
Wielka Brytania, USA, 2001
Prawo ulicy

Reżyseria: Clark Johnson
Zdjęcia: Uta Briesewitz
Polski dystrybutor: HBO Polska Sp. z o. o.
USA, 2002
Rodzina Soprano

Reżyseria: David Chase, Daniel Attias
Zdjęcia: Alik Sakharov
Polski dystrybutor: HBO Polska Sp. z o. o.