ZMARŁ ANDRZEJ WAJDA
Z wielkim smutkiem informujemy, że w niedzielę, 9 października, zmarł wybitny polski reżyser Andrzej Wajda. Jego filmy: Kanał, Popiół i diament, Ziemia obiecana, Wesele, Człowiek z marmuru, Panny z Wilka, Katyń i wiele innych nie tylko tworzyły kanon klasyki polskiego kina, ale stały się obowiązkowymi obrazami dla adeptów sztuki filmowej i jej znawców na całym świecie. Mistrz Wajda był wielokrotnie nagradzany najważniejszymi nagrodami filmowymi na świecie, wliczając w to Oscara® oraz Złotą Palmę festiwalu w Cannes. Był i pozostanie wzorem do naśladowania dla wielu twórców filmowych w Polsce i poza nią.
 
Andrzej Wajda na Camerimage,
fot. fotografowie.com

Wajda czuł się przede wszystkim Polakiem i w swych filmach opowiadał przede wszystkim o Polsce, zachodzących w niej zmianach, jej często niewidzialnych bohaterach, ścierających się w niej różnych ideologiach oraz ich wpływie na życie normalnych ludzi. Zawsze otaczał się  kreatywnymi młodymi ludźmi i profesjonalistami, którzy pomagali mu realizować artystyczne wizje za pomocą  języka ruchomych obrazów, w którym obraz zawsze silnie wzmacniał wymowę literacką filmu.

Jego najnowszy film, polski kandydat do Oscara® 2016 Powidoki, otrzymał niedawno Specjalną Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Andrzej Wajda myślał już o kolejnych projektach. Wielka szkoda, że nie zobaczymy ich na ekranie. Mistrz często mawiał: trzeba robić wiele rzeczy aby pozostały po człowieku dwie lub trzy. Panie Andrzeju, pozostawił Pan po sobie nie tylko wybitne obrazy filmowe, które zmieniły i nadal będą wpływać na sposób myślenia wielu pokoleń Polaków, pozostawił Pan po sobie grono osób, które nauczyły się od Pana wrażliwego patrzenia i rozumienia świata.