WYSTAWA DAVID CRONENBERG: EVOLUTION
 
24. edycji festiwalu CAMERIMAGE, która odbędzie się w dniach 12–19 listopada 2016, towarzyszyć będzie niezwykła wystawa, prezentująca dorobek filmowy wybitnego kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga.
 
 
 
Koncepcję wystawy pt. Evolution, projektowali twórcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF). Jej kuratorami są Piers Handling i Noah Cowan. W Polsce będzie ona zrealizowana przez organizatorów Festiwalu CAMERIMAGE – Fundację Tumult oraz przez Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Składają się na nią oryginalne rekwizyty, kostiumy i fragmenty scenografii z filmów Cronenberga, jak również fragmenty jego filmów, osobiste zapiski i projekty.
 
Wernisaż wystawy odbędzie się 14 listopada 2016 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu – jednej z największych i najnowocześniejszych galerii sztuki współczesnej w Polsce. Ekspozycję będzie można oglądać do 26 marca 2017 roku. W ramach przypomnienia twórczości Cronenberga organizatorzy przygotowali również przegląd jego filmów, na który zapraszamy już w październiku (szczegóły będą publikowane na bieżąco na www.cronenberg.pl).
 
 
Wystawa zorganizowana we współpracy z TIFF.
Kuratorzy: Piers Handling i Noah Cowan. 
Autorem plakatu jest Krzysztof Białowicz.

David Cronenberg jest jednym z najwybitniejszych twórców filmowych na świecie. Jego twórczość także w Polsce zdobyła status kultowej. Filmy takie jak DreszczeWściekłośćNierozłączniFast CompanyPomiotSkanerzyWideodromMucha, Nagi LunchCrash - Niebezpieczne pożądanieeXistenZMartwa StrefaM. ButterflyPająkHistoria przemocyWschodnie obietniceNiebezpieczna metodaCosmopolis czy Mapy gwiazd wyróżniają się indywidualną, oryginalną formą i tematyką, wzbudzając przy tym wiele kontrowersji. Od wielu lat Cronenberg jest przez krytyków na całym świecie uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych reżyserów. W roku 1999 przewodniczył jurorom festiwalu w Cannes, a w 2006 roku ten prestiżowy festiwal wyróżnił go nagrodą za całokształt twórczości.
 
 
David Cronenberg,
dzięki uprzejmości Caitlin Cronenberg
 
Cronenberg angażuje się często w inne działania artystyczne – w 2006 roku współtworzył wystawę Andy Warhol / Supernova: Stars, Death and Disasters, 1962 – 1964. Był autorem ścieżki dźwiękowej ilustrującej tę wystawę, zawierającej m.in. komentarze współczesnych Warholowi artystów – Dennisa Hoopera, Amy Taubin czy Jamesa Rosenquista. W 2008 roku Cronenberg przygotował unikatową adaptację sceniczną swojego słynnego filmu Mucha, wystawianą następnie na deskach Théâtre du Châtelet i opery w Los Angeles. W 2014 roku wydał swoją pierwszą powieść, zatytułowaną Skonsumowana. Za swój dorobek artystyczny i dokonania na polu kultury i sztuki David Cronenberg otrzymał kilka prestiżowych odznaczeń, w tym m. in. Order Kanady (The Order of Canada, 2015), francuski Order Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres, 2009) oraz Legię Honorową (Legion d’honneur, 2009). Od 2011 roku jest również członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego.
 
David Cronenberg: Evolution, TIFF Bell Lightbox, 2013
zdj. Tom Arban
 
David Cronenberg: Evolution, TIFF Bell Lightbox, 2013
zdj. Tom Arban
 
Na tle współczesnej kultury dorobek filmowy Davida Cronenberga stanowi jedną z najbardziej intrygujących refleksji dotyczących ewolucji istoty ludzkiej. Wystawa David Cronenberg: Evolution została pomyślana w ten sposób, by poprzez prezentację oryginalnych rekwizytów, fragmentów dekoracji i scenografii z filmów zestawić widoczny w twórczości reżysera proces dojrzewania artystycznego z jego nieustającą refleksją o możliwościach ewolucji człowieka. Wystawa podzielona jest na trzy sekcje, które odpowiadają chronologicznemu i tematycznemu rozwojowi twórczości Cronenberga. Podział ten odzwierciedla widoczne w twórczości reżysera przejście od fascynacji wewnętrzną strefą ciała i umysłu, z ich dążeniami i niekontrolowanymi możliwościami, do obserwacji świata zewnętrznego, ukształtowanego przy pomocy tych sił. Wystawa David Cronenberg: Evolution jest hołdem dla wybitnego filmowca, ale także dla jednego z najbardziej wpływowych i prowokujących myślicieli naszych czasów.
 
 

14.11.2016 – 26.03.2017
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, ul. Wały Gen. Sikorskiego 13
 
WYSTAWA
Zorganizowana we współpracy z TIFF. Kuratorzy: Piers Handling i Noah Cowan. 
Zorganizowana w Polsce przez Fundację Tumult_Festiwal CAMERIMAGE i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, we współpracy z Fundacją Sztuki Świata.
Producent: Marek Żydowicz
 
 
 
Wstęp na wystawę:
Wstęp wolny dla posiadaczy Karty Wstępu na Festiwal Camerimage.
Sprzedaż biletów na wystawę dla pozostałych osób odbywać się będzie w kasach Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu"
Bilet normalny - 10 zł
Bilet ulgowy - 5 zł
Bilet rodzinny - 20 zł
 
 
Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek – czwartek: 10:00 – 18:00
piątek: 10:00 – 20:00
sobota – niedziela: 12:00 – 18:00

 

 
Narzędzia chirurgiczne do zabiegów na mutantkach
Rekwizyty z filmu Nierozłączni, 1988
Zbiory Davida Cronenberga, Biblioteka materiałów filmowych TIFF
 
Makieta restauracji transsyberyjskiej z filmu Wschodnie obietnice, 2007
Dzięki uprzejmości Carola Spiera
 
Accumicon – hełm firmy Spectacular Optometry International
Rekwizyt z filmu Wideodrom, 1983
Zbiory Davida Cronenberga, Biblioteka materiałów filmowych TIFF