SKŁAD KONKURSU FILMÓW POLSKICH 2016!
Prezentujemy skład Konkursu Filmów Polskich 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. W ramach tego konkursu nagrodzeni zostają zarówno autor zdjęć, jak i reżyser zwycięskiego filmu.
 
 

Ederly

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Do miasteczka Ederly, istniejącego poza czasem, na granicy jawy i snu, przybywa konserwator zabytków Słow, który ma do wykonania zadanie w miejscowym kościele. Miejscowość osacza mężczyznę: Słow najpierw spotyka w niej dość aroganckiego chłopca, po czym w pewnej willi zostaje wzięty przez dziwne towarzystwo za zaginionego syna i brata. Próba przeniesienia na ekran dramaturgii snów, gatunkowo najbliższa czarnej komedii.
 
Tytuł angielski: Ederly
Reżyseria: Piotr Dumała
Zdjęcia: Adam Sikora
Produkcja: Andersa Street Art and Media
Dystrybucja w Polsce: Żółty Szalik
 
 

Las, 4 rano


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Frost, mężczyzna w sile wieku, wydaje się królem życia – ma dobrą posadę i pieniądze. Pewnego razu odchodzi z korporacji w sposób nie dający możliwości powrotu. Las, 4 rano kilka lat później. W lepiance mieszka na wpół zdziczały dziad, odziany w łachmany, brudny i zaniedbany, ale żyjący w zgodzie z naturą. To Frost! Kiedy w jego samotni zjawi się trzynastoletnia Jadzia, będzie zmuszony po raz kolejny zmienić swe życie.
 
Tytuł angielski: Forest, 4AM
Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Zdjęcia: Jan Jakub Kolski
Produkcja: Wytwórnia Doświadczalna sp z o. o.
Dystrybucja w Polsce: Wrocławska Fundacja Filmowa
 
 

Na granicy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po rodzinnej tragedii pogranicznik Mateusz przybywa z dwoma dorastającymi synami, Jankiem i Tomkiem, do odciętej od cywilizacji górskiej bazy w Bieszczadach, by na nowo ułożyć relacje rodzinne. Tu z samą „dziką” naturą trzeba walczyć o przetrwanie, a sytuację Mateusza i chłopców jeszcze bardziej komplikuje pojawienie się tajemniczego Konrada. Thriller psychologiczny, którego scenariusz został inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.
 
Tytuł angielski: The High Frontier
Reżyseria: Wojciech Kasperski
Zdjęcia: Łukasz Żal
Produkcja: Metro Films Sp.z o. o.
Dystrybucja w Polsce: KINO ŚWIAT Sp. z o. o.
 
 

Plac zabaw

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Koniec roku szkolnego w prowincjonalnym polskim mieście. Dla 12-letniej Gabrysi to ostatnia szansa, by wyjawić koledze z klasy, że jest  w nim zakochana. Dziewczynka aranżuje sekretne spotkanie i szantażem zmusza chłopca, żeby się na nie stawił. Ale to, co miało być intymną rozmową  wymyka się spod kontroli i wiedzie do nieprzewidzianych i tragicznych rezultatów.
 
Tytuł angielski: Playground
Reżyseria: Bartosz Maciej Kowalski
Zdjęcia: Mateusz Skalski
Produkcja: FILM IT Sp. z o. o.
Dystrybucja w Polsce: NEXT FILM Sp. z o. o.
 
 

Ostatnia rodzina

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Warszawa, rok 1977. Tomek Beksiński, kultowy dziennikarz muzyczny i tłumacz dialogów w filmach, wprowadza się do nowego mieszkania. Po sąsiedzku, na tym samym osiedlu, mieszkają jego rodzice – zaniepokojona nadwrażliwością i ekscentrycznymi zachowaniami syna Zofia Beksińska i wybitny malarz o nieprzeciętnej osobowości Zdzisław Beksiński. Film ukazuje dramatyczne losy tej rodziny, do której należą również matki Zofii i Zdzisława.
 
Tytuł angielski: The Last Family
Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Zdjęcia: Kacper Fertacz
Produkcja: Aurum Film Bodzak Hickinbotham Sp. j.
Dystrybucja w Polsce: KINO ŚWIAT Sp. z o. o.
 
 

Szczęście świata


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opowieść o mieszkańcach niezwykłej kamienicy na Śląsku, składająca się z dwóch części. Pierwsza rozgrywa się latem 1939 roku, a więc na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Druga – po wojnie. Spojrzenia i westchnienia mieszkających w tym domu mężczyzn w różnym wieku i różnej narodowości kierują się ku ich zmysłowej sąsiadce Róży. Kobieta odsłania przed nimi magiczny świat, do którego wcześniej nie mieli dostępu.
 
Tytuł angielski: The Happiness of the World
Reżyseria: Michał Rosa
Zdjęcia: Marcin Koszałka
Produkcja: Argomedia Sp. z o. o.
Dystrybucja w Polsce: KINO ŚWIAT Sp. z o. o.
 
 

Zaćma

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pułkownik Julia Brystigierowa, funkcjonariuszka reżimu stalinowskiego w Polsce, zwana „Krwawą Luną”, zawdzięczała ten przydomek osobistemu, fizycznemu i psychicznemu, torturowaniu więźniów, których przesłuchiwała w Urzędzie Bezpieczeństwa. Nadzorowała też aresztowanie ówczesnego Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. I oto w początkach lat 60. w Brystigierowej rodzi się silne pragnienie spotkania z Prymasem.
 
Tytuł angielski: Blindness
Reżyseria: Ryszard Bugajski
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Produkcja: RB FILM Sp. z o. o.
Dystrybucja w Polsce: KINO ŚWIAT Sp. z o. o.
 
 

Zjednoczone Stany Miłości

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Spojrzenie na transformację ustrojową w Polsce pod kątem nie politycznym, lecz psychologicznym. Zaczyna się rok 1990, kraj cieszy się upragnioną wolnością, choć tli się w nim jeszcze duch poprzedniej epoki. W czterech z pozoru szczęśliwych kobietach w różnym wieku nowa rzeczywistość budzi lęk, ale zarazem wyzwala tłumione pragnienia. Agatę, Renatę, Marzenę i siostrę Marzeny, Izę, łączy silne pragnienie zmiany swojego życia.
 
Tytuł angielski: United States of Love
Reżyseria: Tomasz Wasilewski
Zdjęcia: Oleg Mutu
Produkcja: Manana sp. z o. o.
Dystrybucja w Polsce: Agencja Promocji MAÑANA