SKŁAD KONKURSU ETIUD STUDENCKICH CAMERIMAGE 2016!
 
Prezentujemy skład Konkursu Etiud Studenckich 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE.
 
Konkurs Etiud Studenckich powstał w 1997 roku. Jego celem jest wspieranie rozwoju młodych adeptów sztuki filmowej oraz konfrontacja dokonań studentów z różnych stron świata. Kilkadziesiąt szkół filmowych co roku zgłasza najlepsze etiudy do konkursu na Camerimage. Zwycięzców wyłania międzynarodowe Jury złożone z uznanych twórców z branży filmowej oraz innych przedstawicieli świata sztuki i kultury. 

Autor zdjęć do najlepszej etiudy zostanie nagrodzony Złotą Kijanką - Studencką Nagrodą im. Laszlo Kovacsa. Pozostałe nagrody to Srebrna i Brązowa Kijanka. Dodatkowo Stowarzyszenie Filmowców Polskich nagrodzi zwycięzcę Konkursu Etiud Studenckich czekiem w wysokości 10 000 PLN.
 
 
 
 
 
 

Alda

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kiedy mąż Aldy ginie na statku rybackim, kobieta popada w głęboką żałobę. Pogrzeb odbywa się przy pustej trumnie, a ciało Bogiego leży na dnie morza. Alda zaczyna darzyć morze coraz większą miłością, ale jednocześnie coraz bardziej chce wyjechać z kraju. Alda to film krótkometrażowy inspirowany obrazami Sámala Joensena-Mikinesa.
 
Tytuł oryginalny: Alda
Reżyseria: Franklin Henriksen
Zdjęcia: Franklin Henriksen
Szkoła: Szkoła Filmowa w Łodzi
Wyspy Owcze, 2016
 
 

Butter Brioche

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sasza jest nieśmiały, ma nadwagę i sprzedaje drożdżówki. Kiedy nikt nie patrzy, wykonuje delikatne figurki z origami. Pia jest nie tylko jego klientką – jej wizyty to najszczęśliwszy punkt jego dnia. Codziennie zamawia bułkę i kawę, a następnie odchodzi. Kiedy Sasza w końcu zdobywa się na odwagę i wkłada kwiat z origami do jej torebki, nie ma pojęcia, do czego doprowadzi ten drobny gest.
 
Tytuł oryginalny: Butter Brioche
Reżyseria: Christopher Kaufmann
Zdjęcia: Arend Krause
Szkoła: Hamburg Media School (HMS)
Niemcy, 2015
 
 

Dark Box, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Akcja The Dark Box rozgrywa się w XIX-wiecznej Anglii. Kiedy w prezencie od swojego brata Sophia Blackmore dostaje aparat, z entuzjazmem przemienia szklarnię ogrodową w studio, a swoją pokojówkę w cierpliwą modelkę. Surowy Henry Blackmore nie interesuje się poczynaniami żony, dopóki jej sukcesy nie zostają uznane wśród wyższych sfer Londynu. Dzięki artystycznym osiągnięciom Sophia poznaje malarza, który wydaje się jej bratnią duszą. Mimo że ich przyjaźń ma niewinny charakter (przynajmniej według Sophii), prowadzi ona do dalszego konfliktu z mężem młodej artystki. W epoce surowych konwenansów oraz emocjonalnej rezerwy małżonkowie nie są w stanie poskromić wzajemnej nienawiści.
 
Tytuł oryginalny: The Dark Box
Reżyseria: Iness Rychlik
Zdjęcia: Iness Rychlik
Szkoła: Edinburgh Napier University - School of Arts & Creative Industries
Wielka Brytania, 2016
 
 

Dennis Doyle

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pewnego ranka, po otwarciu sklepu z antykami, 26-letni Dennis Doyle z przerażeniem odkrywa, że z wystawy zniknął cenny samochód zabawka. Na jego miejscu znajduje list od porywacza, który otworzy mu oczy na wiele spraw.
 
Tytuł oryginalny: Dennis Doyle
Reżyseria: Felix Robinson
Zdjęcia: Tatiana Telle
Szkoła: Cambridge School of Art - Anglia Ruskin University
Wielka Brytania, 2016
 
 

Echoes of a Note

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dziewczyna, która w dzieciństwie była uznana za geniusza, nie może się pogodzić z tym, że rozwój jej talentu zostaje ograniczony, gdy jej młodszy brat zaczyna przejawiać wyjątkowe umiejętności.
 
Tytuł oryginalny: Echoes of a Note
Reżyseria: Chris Matthews
Zdjęcia: Trent Spivey
Szkoła: University of North Carolina School of the Arts School of Filmmaking
USA, 2016
 
 

Fare, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Javier, 19-letni Ekwadorczyk, przewozi nielegalnych imigrantów z Meksyku do domów w południowej Kalifornii. Mężczyzna pnie się w górę w gangu przemytników, gdy pewnego dnia poznaje Cristinę, 14-letnią dziewczynę z jego rodzinnego miasta w Ekwadorze. Kiedy przywódca gangu zmusza go do wykorzystania jej podczas inicjacji, Javier przypomina sobie o własnej przeszłości. Wioząc ją do ludzi zajmujących się wykorzystywaniem dziewczyn w celach seksualnych, musi wybierać pomiędzy lojalnością wobec człowieka, który odmienił jego życie, a uratowaniem Cristiny.
 
Tytuł oryginalny: The Fare
Reżyseria: Santiago Paladines
Zdjęcia: Rasa Partin
Szkoła: American Film Institute Conservatory
USA, 2016
 
 

Filling the Shoes

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Chłopiec próbuje pogodzić się ze śmiercią ojca, który zginął na wojnie, i zaakceptować nową miłość jego matki – afroamerykańskiego żołnierza. Czy uda mu się porozumieć z dawnym wrogiem, gdy jego matka szykuje się do ślubu?
 
Tytuł oryginalny: Nach dem Krieg
Reżyseria: Sascha Vredenburg
Zdjęcia: Christine Lüdge
Szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg GmbH
Niemcy, 2015
 
 

Han

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Film opowiada historię Hoha Yima, emerytowanego podpułkownika i samotnego ojca Gideona, politycznego karykaturzysty i blogera. Ich relacje się zmieniają, gdy Gideon doprowadza do wypadku samochodowego, w którym ginie młoda koreańska tłumaczka, i ucieka z miejsca przestępstwa. Hoh Yim jedzie do Korei Południowej, aby spotkać się z rodzicami ofiary. Tam dowiaduje się o sobie więcej, niżby chciał.
 
Tytuł oryginalny: Han
Reżyseria: Jonathan Choo
Zdjęcia: Rachel Liew
Szkoła: Nanyang Technological University of Singapore - School of Art Design and Media
Singapur, 2016
 
 

Harvest

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W czasach wielkiego kryzysu ukryci w australijskim buszu Virginia i Leonard są nawiedzani przez postać wyłaniającą się z jeziora. Muszą zdecydować, czy chcą opuścić przynoszącą zyski farmę, czy też stawić czoła mrocznej przeszłości.
 
Tytuł oryginalny: Harvest
Reżyseria: Amaan Hassen
Zdjęcia: Jovan Atanackovic
Szkoła: Sydney Film School
Australia, 2015
 
 

I See a Darkness

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Co się dzieje, kiedy musisz podjąć ważną nieodwracalną decyzję? Czy może ona wszystko zmienić? Zegar w jej brzuchu tyka. Nikt o tym nie wie. Może to i lepiej, bo nikt nie chce pamiętać popełnionych błędów. Hedy jest w ciąży. Boi się. Chce się poddać aborcji. Podświadomość zmusza ją do kwestionowania każdego kroku. Ta 24-godzinna odyseja przez mrok zaczyna się od kawy i papierosów na balkonie u Patricii. Chce ona dla córki jak najlepiej, choć nie wie, czego dziewczyna tak naprawdę potrzebuje. Jakob to przyjaciel Hedy. Zabiera ją do opery na Le nozze di Figaro. Podczas gdy Figaro zbliża się do Susanny, Hedy oddala się od Jakoba. On też nie wie, że ona cierpi. Hedy sama musi podjąć decyzję, ale w końcu spotyka kogoś, kto rozpoznaje ją w ciemnościach.
 
Tytuł oryginalny: I See a Darkness
Reżyseria: Jasmin Baumgartner
Zdjęcia: Anna Hawliczek
Szkoła: Institut für Film und Fernsehen FILMAKADEMIE WIEN
Austria, 2015
 
 

It Wasn't Me

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10-letni David zmaga się z problemami w szkole i z trudnościami w relacjach z ojcem. Według nauczycieli chłopiec jest obłąkany. Zmartwiony ojciec postanawia zatrudnić opiekunkę. Alba odkryje prawdę o Davidzie i będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami.
 
Tytuł oryginalny: Yo No He Sido
Reżyseria: Ángel Ripalda
Zdjęcia: Juan Plaza
Szkoła: Escuela de Cinematografia y del Audiovisual de la Comunidad de Madrid (ECAM)
Hiszpania, 2015
 
 

Lato

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jest taki czas i takie miejsce, kiedy dziecięca wyobraźnia przejmuje kontrolę nad tu i teraz. Krótka historia spotkania dwójki dzieci w trakcie letnich wakacji w pięknych polskich plenerach. Każde dziecko skrywa w sobie małe i większe tajemnice, które decyduje się pokazać tylko wybranym osobom.
 
Tytuł angielski: Summer
Reżyseria: Martyna Jakimowska, Karol Lindholm
Zdjęcia: Martyna Jakimowska
Szkoła: Uniwersytet Śląski - Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego (UŚ WRiTv)
Polska, 2016
 
 

Lokatorki

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Justyna, samotna trzydziestoparolatka, mimo ryzyka, jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Sen Justyny o własnym miejscu spełni się jako koszmar...
 
Tytuł angielski: Tenants
Reżyseria: Klara Kochańska
Zdjęcia: Zuzanna Kernbach (Pyda)
Szkoła: Szkoła Filmowa w Łodzi
Polska, 2015
 
 

Powrót

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ania wychodzi z więzienia na pierwszą 30-godzinną przepustkę. W domu czekają na nią mąż i mały synek. Wszystko jest już przygotowane – w trakcie przepustki Ani cała rodzina chce wyjechać z kraju. Przed ucieczką kobieta postanawia jeszcze raz spotkać się z bliskimi swojej ofiary.
 
Tytuł angielski: The Return
Reżyseria: Damian Kocur
Zdjęcia: Kacper Sędzielewski
Szkoła: Uniwersytet Śląski - Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego (UŚ WRiTv)
Polska, 2016
 
 

Rambler, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Młoda kobieta, córka lekarza z małego miasteczka, spotyka nieznajomego, który właśnie wrócił z zagranicznej misji. Ten człowiek ją intryguje, przeraża i zachwyca, zwłaszcza gdy opowiada jej historie z frontu. Mężczyzna nadużywa ich zażyłości, aby wykorzystać rodzinę kobiety dla własnych, destrukcyjnych celów.
 
Tytuł oryginalny: The Rambler
Reżyseria: Marileina Pearson
Zdjęcia: Gabriela Osio Vanden
Szkoła: York University
Kanada, 2016
 
 

Rubrum

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W mieście coraz częściej dochodzi do zabójstw dilerów narkotykowych. Dzięki wieściom od informatora 34-letnia dziennikarka Franziska może szybko przemieszczać się pomiędzy miejscami zbrodni. Kiedy znajduje narzędzie zabójstwa w swoim mieszkaniu, uzmysławia sobie, że to ona odpowiada za wszystkie morderstwa. Inspektor Michael, z którym jest w poważnym związku, złapał ją już na gorącym uczynku. Teraz musi podjąć decyzję, co zrobić z ostatnim nabojem.
 
Tytuł oryginalny: Rubrum
Reżyseria: Irman Thiessen
Zdjęcia: Nikita Romanov
Szkoła: MHMK Macromedia Hochschule Köln
Niemcy, 2016
 
 

Sleeping Saint, The


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dwunastoletnia Giacomina została wybrana na strażniczkę figury świętej Achillei podczas dorocznej procesji w jej wiosce. Miał to być najpiękniejszy dzień w jej życiu, ale nad ranem znaleziono ciało jej przyjaciółki. Dziecko wygląda na martwe, lecz jego ciało wciąż jest ciepłe. Podczas gdy cała wioska uznaje to za cud i w trakcie procesji niesie dziewczynkę zamiast figury świętej, Giacomina jako jedyna zastanawia się, czy to naprawdę już koniec.
 
Tytuł oryginalny: La Santa Che Dorme
Reżyseria: Laura Samani
Zdjęcia: Ilya Saphea
Szkoła: Centro Sperimentale di Cinematografia - Scuola Nazionale di Cinema (CSC)
Włochy, 2016
 
 

Spowiedź

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Film opowiada historię Ukrainki, która próbuje się dostać do szkoły aktorskiej w Polsce. Podczas egzaminu przypomina sobie traumatyczne momenty z wojny.
 
Tytuł angielski: Confession
Reżyseria: Eliasz Waszczuk
Zdjęcia: Grzegorz Tatar
Szkoła: Warszawska Szkoła Filmowa
Polska, 2015
 
 

Still

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jak można odejść od czegoś, co nie istnieje? Zawodowa baletnica musi stawić czoła konsekwencjom nieodwracalnej decyzji.
 
Tytuł oryginalny: Die Stille
Reżyseria: Lily Erlinger
Zdjęcia: Anne Bolick
Szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg GmbH
Niemcy, 2015
 
 

Streetwalker

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Codzienna rutyna dziewczyn, które sprzedają swoje ciała. Głównej bohaterki naszego filmu to nie obowiązuje. Przeżywa swoją pierwszą noc jako prostytutka, dlatego wszystko jest dla niej nowe. Sama jednak nie ma pewności, czy ucieka we właściwym kierunku.
 
Tytuł oryginalny: Lehká
Reżyseria: Myroslava Klochko, Tomáš Šťastný
Zdjęcia: Tomáš Šťastný
Szkoła: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU)
Czechy, 2016
 
 

Ten Thousand Miles

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pod koniec trwającej rok misji w Afganistanie kapitan Eli Evans żegna się ze swoją piękną żoną Anną przed powrotem z przepustki. Jakiś czas później Eli i jego towarzysze biorą udział w niebezpiecznej misji, gdzie znajdą się pod ostrzałem wroga. Jeden z młodych dowódców, Scott, nie może się zdobyć na strzał z karabinu, czym naraża życie całego oddziału.
 
Tytuł oryginalny: Ten Thousand Miles
Reżyseria: Nathan Ellis
Zdjęcia: Matthew Halla
Szkoła: University of Southern California (USC) School of Cinematic Arts
USA, 2016
 

Theta

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4-8 Hz. Świadomość ulega zawężeniu, mięśnie się rozluźniają. Oczy spoglądają lekko w górę, przed nimi przesuwa się ciąg obrazów i skojarzeń. Dziecko stopniowo zapada w sen. Intensywne emocje materializują się, ich katalizatorem jest złapana żaba.
 
Tytuł angielski: Theta
Reżyseria: Magdalena Bojdo
Zdjęcia: Magdalena Bojdo
Szkoła: Szkoła Filmowa w Łodzi
Polska, 2015
 
 

Those Who Are Lost

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Isaac Lowe nie żyje. Wiele lat temu zaginął na morzu. Pewnego dnia jego syn Jacob zostaje wyrzucony przez fale pod tajemniczą latarnią. Wewnątrz spotyka ojca i wspólnie odkrywają, że są jedynie marionetkami w grze wielkiej i mrocznej siły.
 
Tytuł oryginalny: Those Who Are Lost
Reżyseria: Sam Mcmullen
Zdjęcia: Hamish Anderson
Szkoła: National Film and Television School (NFTS)
Wielka Brytania, 2016
 
 

Waste Land, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Niezrozumiany przez rodzinę i gnębiony przez kolegów nastolatek z niezdiagnozowaną chorobą psychiczną próbuje się uzbroić na trudy dorosłego życia.
 
Tytuł oryginalny: The Waste Land
Reżyseria: Brian Brooks II
Zdjęcia: Brian Sergott, Steven Robbins
Szkoła: University of Southern California (USC) School of Cinematic Arts
USA, 2016
 
 

When Grey Is A Colour

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Czy warto żyć, jeśli wszystkie twoje dni są w odcieniach szarości? Młoda Cato musi stawić czoła starszemu bratu, który wraca do domu po nieudanej próbie samobójczej. Usiłuje się do niego zbliżyć, ale on jej na to nie pozwala. Kiedy dziewczyna zaczyna tracić nadzieję, spotyka tajemniczego mężczyznę ze sztucznymi białymi skrzydłami.
 
Tytuł oryginalny: Grijs Is Ook Een Kleur
Reżyseria: Marit Weerheijm
Zdjęcia: Martijn Melis
Szkoła: Nederlandse Filmacademie (AHK)
Holandia, 2016
 
 

White Orchid Hotel, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Akcja toczy się w hotelu, w którym skrywane są najstraszniejsze ludzkie wspomnienia. Jane przyjeżdża tam po śmierci matki, by na nowo przeżyć wszystkie bolesne chwile ich trudnej relacji. Chce raz na zawsze wyrzucić je z głowy.
 
Tytuł oryginalny: The White Orchid Hotel
Reżyseria: Zhannat Alshanova
Zdjęcia: Emir Togrul
Szkoła: London Film School (LFS)
Wielka Brytania, 2016
 
 

Yahrzeit

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W czasach II wojny światowej żydowskie siostry Bertha i Lisl uciekają przez nazistami. Fizycznie doświadczają arbitralności ludzkich działań.
 
Tytuł oryginalny: Yahrzeit
Reżyseria: Thomas Eggel
Zdjęcia: Arend Krause
Szkoła: Hamburg Media School (HMS)
Niemcy, 2016
 
 

Zeppelin

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kobieta i dziecko po omacku poruszający się po ciasnych pokojach, na wpół głuchy mąż i dwóch zdrowych mężczyzn. To historia zbrodni, w której dziecko staje się zarówno świadkiem, jak i sędzią.
 
Tytuł oryginalny: Дирижабль
Reżyseria: Maria Vikhrova
Zdjęcia: Mikhail Vikhrov
Szkoła: HSCF Higher Courses of Scriptwriters and Film Directors 
Rosja, 2016