SKŁAD FIRST LOOK - KONKURSU PILOTÓW SERIALI 2016!
Prezentujemy skład sekcji First Look - Konkurs Pilotów Seriali. O główną nagrodę walczyć będą autorzy zdjęć poniższych jedenastu obrazów telewizyjnych.
 
 
 

11.22.63: The Rabbit Hole

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadr z "11.22.63", dzięki uprzejmości Warner Bros.
 
Nauczyciel angielskiego z Maine odkrywa w serialu stworzonym przez Bridget Carpenter możliwość podróżowania w czasie i podejmuje próbę udaremnienia zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego, który był jednym z momentów przełomowych w historii Stanów Zjednoczonych. W wyreżyserowanym przez Kevina Macdonalda pilocie główny bohater przenosi się do roku 1960, na trzy lata przed tragedią w Dallas, wierząc, że jest w stanie odmienić bieg historii. Szybko jednak odkrywa, że szczegółowe dane na temat śmierci JFK oraz osób potencjalnie związanych z zamachem nie wystarczą do wypełnienia misji. Szczególnie, że przeszłość ewidentnie nie lubi być zmieniana, a każde skuteczne działanie protagonisty zostaje okupione groźnymi wypadkami ludzi, z którymi zetknął się na swej drodze. 11.22.63 zabiera widza w podróż do epoki, w której Ameryka zaczynała tracić swoją niewinność, oferując jednocześnie efektowną rozrywkę na pograniczu intelektualnego thrillera i trzymającego w napięciu kryminału.
 
Tytuł oryginalny: 11.22.63: The Rabbit Hole
Reżyseria: Kevin Macdonald
Zdjęcia: David Katznelson
Produkcja: Bad Robot, Carpenter B, Warner Bros. Television
Dystrybucja: Hulu
Polski dystrybutor: FOX International Channels Poland Sp. z o. o.
USA, 2016
 
 

 

 

 

 

1992: Episode #1.1

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadr z "1992", dzięki uprzejmości Beta Film GmbH
 
Pierwsza połowa lat 90. była dla Włoch okresem politycznych czystek i skandali korupcyjnych, które raz za razem wstrząsały krajem, wprowadzając go ostatecznie na nową ścieżkę rozwoju. Stworzony przez Stefano Accorsiego, Alessandro Fabbriego, Ludovikę Rampoldi oraz Stefano Sardo serial opowiada o tych wydarzeniach za pomocą szóstki ambitnych, żądnych popularności i władzy lub poszukujących osobistej vendetty osób, które dla osiągnięcia swych celów muszą zdradzić własne ideały. Wśród nich młody policjant, który zaraził się wirusem HIV na skutek chciwości potężnego biznesmena, kobieta robiąca karierę telewizyjną przez łóżko oraz weteran wojny w Zatoce Perskiej, który staje się przypadkowo symbolem nowej partii politycznej. Korzystając z bogactwa języka wizualnego, Giuseppe Gagliardi,  reżyser pilota 1992, stworzył skomplikowaną i wielowarstwową opowieść o ludziach, którzy dali się porwać wiatrowi przemian, nie spodziewając się, że niesie to ze sobą poważne konsekwencje.
 
Tytuł oryginalny: 1992: Episode #1.1
Reżyseria: Giuseppe Gagliardi
Zdjęcia: Michele Paradisi
Produkcja: Wildside
Dystrybucja: Sky Italia, Beta Film GmbH
Włochy, 2015
 
 

Crown, The: Wolferton Splash

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadr z "The Crown", dzięki uprzejmości Netflix
 
Serial stworzony przez Petera Morgana opowiada o kształtowaniu się nowego oblicza monarchii brytyjskiej tuż po zakończeniu II wojny światowej. Wyreżyserowany przez Stephena Daldry'ego pilot rozpoczyna się w momencie, gdy księżniczka Elżbieta wyczekuje daty swego ślubu z księciem Filipem, który już w pierwszych scenach zrzeka się tytułów greckich i duńskich oraz przyjmuje obywatelstwo brytyjskie. Małżeństwo żyje w szczęściu i dobrobycie, witając kolejnych potomków, podczas gdy król Jerzy VI zaczyna przejawiać symptomy śmiertelnej choroby. Młodzi nie spodziewają się, że już niedługo będą musieli porzucić osobiste aspiracje oraz wyobrażenia o samych sobie, by stanąć na czele Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. The Crown to elegancka, skomplikowana i wnikająca stopniowo pod skórę opowieść, w której najważniejsze rzeczy rozgrywają się nie w dialogach, lecz pomiędzy słowami, w przestrzeni dzielącej postaci i ukazującej, kim są zarówno jako normalni ludzie, jak i członkowie rodziny królewskiej.
 
Tytuł oryginalny: The Crown: Wolferton Splash
Reżyseria: Stephen Daldry
Zdjęcia: Adriano Goldman
Produkcja: Left Bank Pictures
Dystrybucja: Netflix
USA, 2016
 
 

Długa noc: The Beach

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadr z "Długiej nocy", dzięki uprzejmości HBO Polska Sp. z o. o.
 
Tłem amerykańskiego serialu kryminalnego Richarda Price'a i Stevena Zailliana, opartego na brytyjskim Systemie sprawiedliwości, jest tygiel kulturowy, narodowościowy i rasowy kształtujący tożsamość współczesnego Nowego Jorku. Głównym ludzkim bohaterem Długiej nocy jest zahukany student pakistańskiego pochodzenia, który wikła się w morderstwo... ale sam nie wie, czy jest winny zbrodni, bowiem nic nie pamięta. W pozostałych rolach występują etos policyjny, który wymaga gruntownego przyjrzenia się każdej sprawie i dowodowi, amerykański system sprawiedliwości, który powinien w teorii istnieć ponad podziałami, a także miasto, które nigdy nie śpi, patrząc obojętnie na rozgrywające się w jego przestrzeniach ludzkie dramaty. Wyreżyserowany przez Zailliana pilot to wykład mistrzowski w budowaniu wizualnego napięcia oraz kreowaniu wiarygodnego, skomplikowanego świata przedstawionego, który wszyscy bohaterowie wypełniają swoimi postawami, reakcjami i ułomnościami.

Tytuł angielski: The Night Of: The Beach
Reżyseria: Steven Zaillian
Zdjęcia: Robert Elswit
Produkcja: BBC Drama Productions, BBC Worldwide Productions, Film Rites, Home Box Office (HBO)
Dystrybucja: Home Box Office (HBO)
Polski dystrybutor: HBO Polska Sp. z o. o.
USA, 2016
 

 

 

 

False Flag: Episode 1

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadr z "False Flag", dzięki uprzejmości
© 2015 Keshet Broadcasting and Tender Productions
 
Piątka osób zostaje oskarżona o dokonanie dla Mossadu porwania politycznego na terenie Rosji, które wywołuje skandal nie tylko w ich rodzimym Izraelu. Sęk w tym, że żadne z nich nie wydaje się wiedzieć, o co chodzi, a Mossad też nie miał ze sprawą nic wspólnego. Czy chodzi tylko o kradzież paszportów przez nieznanych sprawców, czy też któreś z piątki nie jest tym, za kogo się podaje? Stworzony przez Marię Feldman i Amita Cohena serial, łączący elementy thrillera, kryminału i czarnej komedii, przypomina grę w Mafię, w której wszyscy biorący udział twierdzą, że są niewinni, aż do momentu ujawnienia, gdy okazuje się, kto manipulował, a kto był manipulowanym. Oded Ruskin, reżyser pilota False Flag, wrzuca widza na głęboką wodę i każe zgadywać, komu wierzyć, a kogo podejrzewać, po czym wywraca fabułę do góry nogami i gra zaczyna się od nowa. Cała zabawa polega na tym, by nie zagubić się w labiryncie fałszywych tropów i podejrzanych zachowań, i dociec prawdy zanim sama wyjdzie na jaw.
 
Tytuł oryginalny: False Flag: Episode 1
Reżyseria: Oded Ruskin
Zdjęcia: Nadav Hekselman
Produkcja: Tender Productions
Dystrybucja: Keshet International
Izrael, 2015
 
 

 

 

 

 

Kettering Incident, The: Anna

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadr z "The Kettering Incident",
dzięki uprzejmości British Broadcasting Corporation
 
Główną bohaterką australijskiego serialu stworzonego przez Victorię Madden i Vincenta Sheehana jest cierpiąca na zaniki pamięci kobieta, która powraca po latach mieszkania w Londynie do tasmańskiego miasteczka Kettering. Wyjechała z rodzinnych stron, gdy jako 14-letnia dziewczynka została znaleziona cała we krwi, z amnezją, błąkająca się po lesie, podczas gdy jej najlepsza przyjaciółka zniknęła bez śladu. Na miejscu bohaterka natrafia w większości na niechęć i podejrzliwość, a jej powrót pogłębia jeszcze bardziej ekologiczne i ideologiczne dysputy, które dzielą od dawna lokalną społeczność. Niespodziewanie znika jednak kolejna dziewczynka i cały koszmar zaczyna się od nowa. Wyreżyserowany przez Rowana Woodsa pilot The Kettering Incident obraca się wokół mechanizmów pamięci i ludzkiej natury, zabierając jednocześnie widzów w ekscytującą podróż do malowniczej Tasmanii, której chłodne lasy i nieskażone działalnością człowieka naturalne przestrzenie skrywają niejedną tajemnicę.

Tytuł oryginalny: The Kettering Incident: Anna
Reżyseria: Rowan Woods
Zdjęcia: Ari Wegner
Produkcja: Porchlight Films
Dystrybucja: British Broadcasting Corporation (BBC)
Polski dystrybutor: British Broadcasting Corporation (BBC)
Australia, 2016
 

 
 

 

 

 

Ku'damm 56: Lieben - aber wie?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadr z "Ku'damm 56", dzięki uprzejmości ZDF Enterprises GmbH
 
Walka o prawa kobiet i przemiany społeczne w Niemczech w rytm rozluźniającego języki oraz konwenanse rock'n'rolla. Berlin, rok 1956, jedna z córek właścicielki renomowanej i szalenie konserwatywnej szkoły tańca buntuje się przeciwko narzucanym jej odgórnie przykazaniom służalczości wobec mężczyzn. Pragnie sama wybrać, jak ma żyć i z kim to życie dzielić. Naraża się przy tym nie tylko matce i siostrom, które już upatrzyły sobie mężów, u boku których będą mogły wić bezpieczne gniazdka, ale również całemu społeczeństwu. Nadciąga jednak pokoleniowa wichura, która wstrząśnie zastałymi wartościami powojennych Niemiec. Wyprodukowany przez Nico Hofmanna oraz Benjamina Benedicta Ku'damm 56 opowiada o nie tak dawnych czasach, gdy kobiety były traktowane jako atrakcyjny dodatek do mężczyzn. Jednakże wyreżyserowany przez Svena Bohse pierwszy odcinek jest utrzymany w duchu młodzieńczych aspiracji oraz nadziei. I tańca, który istnieje ponad wszelkimi podziałami.
 
Tytuł oryginalny: Ku'damm 56: Lieben - aber wie?
Reżyseria: Sven Bohse
Zdjęcia: Michael Schreitel
Produkcja: UFA Fiction
Dystrybucja: ZDF Enterprises GmbH
Niemcy, 2016
 

 

Ramona: Ramona

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadr z "Ramony", dzięki uprzejmości Andrés Wood Producciones S.A.
 
Chile, koniec lat 60. XX wieku. Po niespodziewanej śmierci matki dwie mieszkające na prowincji dziewczynki uciekają od brutalnego ojca, by rozpocząć nowe życie w stolicy kraju, Santiago. Tam zostają dosyć szybko oszukane, okradzione, wykorzystane i zmuszone do uświadomienia sobie, że nie mogą nikomu ufać, a w szczególności ludziom, którzy twierdzą, że chcą im pomóc. Przyjazną duszę znajdują dopiero w osobie pewnej prostytutki, która zaczyna je uczyć na peryferiach wielkiego miasta prawideł życia i przeżycia. Dorastając w świecie, który jest całkowicie obojętny wobec ich egzystencji, dziewczynki podejmują się każdej dostępnej pracy zarobkowej, próbując nie dać się skazić otaczającemu je cynizmowi i moralnemu oportunizmowi. Serial stworzony przez Andrésa Wooda, również reżysera pilota Ramony, przybliża realia życia w Chile sprzed pięćdziesięciu lat, opowiadając jednocześnie historię trzech odważnych, nie poddających się zwątpieniu kobiet i ich walki z perfidnym losem.
 
Tytuł oryginalny: Ramona: Ramona
Reżyseria: Andrés Wood
Zdjęcia: Miguel Ioan Littin-Menz
Produkcja: Andrés Wood Producciones
Dystrybucja: Fly Content
Chile, 2016
 
 

Vinyl: Pilot

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadr z "Vinyl", dzięki uprzejmości Home Box Office Inc.
 
Terence Winter, Martin Scorsese, Mick Jagger i Rich Cohen stworzyli serial o chaotycznych, ekscytujących i szalonych muzycznych latach 70. XX wieku, gdy porażka rewolucji hippisowskiej oraz koszmar wojny w Wietnamie zmusiły Amerykę do poszukiwania nowych dróg rozwoju. Głównym bohaterem jest zagubiony w tej nowej rzeczywistości producent muzyczny z American Century Records, borykający się z narkotykowym nałogiem oraz trudami życia rodzinnego, który postanawia zaryzykować wszystko co osiągnął, aby wyszukać i wypromować nową gwiazdę i tym samym odnowić swą skażoną biznesowym myśleniem pasję do muzyki. Wyreżyserowany przez Martina Scorsese pilot Vinyl zabiera widza na kultowe koncerty rockowe, kipiące młodzieńczą energią imprezy oraz szalone prywatne przyjęcia w ogromnych willach. Pozwala także zajrzeć za kulisy branży muzycznej oraz międzynarodowych spotkań biznesowych, ale ani przez chwilę nie zapomina o pięknych w swych słabościach ludziach, którzy tworzyli ten świat.
 
Tytuł oryginalny: Vinyl: Pilot
Reżyseria: Martin Scorsese
Zdjęcia: Rodrigo Prieto
Produkcja: Jagged Films, Cold Front Productions, Home Box Office (HBO)
Dystrybucja: Home Box Office (HBO)
Polski dystrybutor: HBO Polska Sp. z o. o.
USA, 2016
 
 

 

 

 

Westworld: The Original

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadr z "Westworld", dzięki uprzejmości Home Box Office Inc.
 
Stworzony przez Jonathana Nolana i Lisę Joy Nolan Westworld to oparty na filmie Świat Dzikiego Zachodu Michaela Crichtona serial opowiadający o futurystycznym parku rozrywki, stylizowanym na realia amerykańskich prerii z XIX wieku. Jego bogaci goście mogą puścić wodze wyobraźni i stać się albo żądnymi adrenaliny poszukiwaczami przygód, albo uzbrojonymi w kolty i kodeks moralny stróżami prawa i porządku. Albo mordercami, gwałcicielami i zwyrodnialcami. Wszystko w ramach fizycznie bezpiecznej, sztucznie stworzonej i w pełni kontrolowanej rzeczywistości Dzikiego Zachodu. W wyreżyserowanym przez Nolana pilocie coś jednak idzie nie tak, a zapełniające park zaawansowane technologicznie androidy, które powstały wyłącznie po to, by służyć rozrywce zwiedzających, zaczynają zachowywać się w nieprzewidywalny sposób. Czy to oznaki rodzenia się w nich świadomości? Czy ludzie w parku są w niebezpieczeństwie? Co w ogóle znaczy być człowiekiem?
 
Tytuł oryginalny: Westworld: The Original
Reżyseria: Jonathan Nolan
Zdjęcia: Paul Cameron
Produkcja: Jerry Weintraub Productions, Kilter Films, Bad Robot, Warner Bros. Television
Dystrybucja: Home Box Office (HBO)
Polski dystrybutor: HBO Polska Sp. z o. o.
USA, 2016
 
 

 

 

 

Złote życie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kadr ze "Złotego życia", autor zdjęcia: Stalter György,
dzięki uprzejmości HBO Polska Sp. z o. o.
 
Przedmieścia wielkich miast pełne są bogatych i wpływowych ludzi, którzy dorobili się w życiu igrając z prawem i społecznymi regułami. Jedną z takich osób jest główny (anty)bohater Złotego życia, mieszkający na przedmieściach Budapesztu inteligentny hochsztapler, który musiał posunąć się do wielu przestępstw, by zapewnić sobie i swojej rodzinie życie w luksusie. Minęło wiele lat, mężczyzna dojrzał, a młodzieńcza skłonność do ryzyka została zastąpiona chęcią wyjścia na prostą. Nie tak łatwo jednak uwolnić się od kombinowania, gdy na stole piętrzą się kolejne rachunki, a przyzwyczajeni do dobrobytu bliscy żądają ciągle więcej. Gabor Krigler serial przełożył na węgierskie realia z fińskiego Helppo elämä, tworząc wielowymiarową, dramatyczną, acz nie stroniącą od humoru opowieść o różnych obliczach ludzkiej natury. Z kolei Zsombor Dyga, reżyser pilota, postarał się, żeby każdy z widzów był w stanie przejrzeć się w słowach i postawach głównych postaci.
 
Tytuł oryginalny: Aranyélet: Még pár éved van, aztán nem lesz több móka
Tytuł angielski: Golden Life
Reżyseria: Zsombor Dyga
Zdjęcia: Gábor Marosi
Produkcja: Laokoon Filmgroup, HBO Europe
Dystrybucja: HBO Hungary
Polski dystrybutor: HBO Polska Sp. z o. o.
Węgry, 2015