PRZEGLĄD KINA PAŃSTW NADBAŁTYCKICH
Przegląd Kina Państw Nadbałtyckich będzie częścią programu Camerimage po raz drugi. Po zeszłorocznej edycji, w której pokazaliśmy osiem filmów, w tym roku zaprosiliśmy do udziału w przeglądzie także państwa współpracujące z naszym regionem. Prezentujemy zatem osiągnięcia jedenastu krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Finlandii, Danii, Niemiec, Rosji, Białorusi, Norwegii i Islandii.

Kluczem do wyboru filmów, tworzących skład Przeglądu, były w tym roku głosy krytyków i dziennikarzy filmowych, których poprosiliśmy o wytypowanie filmu, mającego reprezentować ich kraj. Oddając głos dziennikarzom i krytykom, chcieliśmy stworzyć inną niż poprzednio perspektywę, dzięki czemu udało się skompletować ciekawy i oryginalny skład tej sekcji Camerimage, bazujący na tym, co bałtyccy krytycy uznali za najciekawsze w najnowszej kinematografii swoich krajów.

A oto skład Przeglądu Kina Państw Nadbałtyckich 2016:
 

Exiled

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatni rok I wojny światowej. Ulrich, niemiecki chirurg wojskowy, wyczerpany wojennymi przeżyciami, zostaje wysłany do odległego sanatorium dla pacjentów z nerwicą frontową, by zbadać panujące tam warunki. Na miejscu zastaje dziwny świat, w którym rzeczywistość przypomina fikcję. Nowe otoczenie okazuje się nie lada wyzwaniem dla jego chłodnego, racjonalnego umysłu, ale bezowocne próby zreformowania zakładu i nieoczekiwana zażyłość z tajemniczym chłopcem z pobliskich lasów pozwalają mu odkryć jego prawdziwe „ja”. Wkrótce jednak jego nowe sanktuarium będzie musiało stoczyć ostatni bój z nadciągającym szaleństwem wojny.

Tytuł oryginalny: Pelnu sanatoriju
Reżyseria:
Davis Simanis Jr.
Zdjęcia: Andrejs Rudzāts
Łotwa, 2016

Find, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Starszy inspektor łowisk Trofim Rusanow to ponury, niezbyt towarzyski mężczyzna w podeszłym wieku, któremu wydaje się, że wszyscy dookoła to przestępcy. W pracy bezwzględnie przestrzega zasad i nie puszcza płazem nawet najdrobniejszych uchybień od norm dotyczących łowisk i humanitarnego połowu. Podczas jednego z codziennych patroli po jeziorze wdaje się w bójkę z grupą miejscowych rybaków i traci swoją łódź. Wyrusza pieszo w 20-kilometrową drogę powrotną wokół wielkiego jeziora. Niespodziewanie w domku myśliwskim znajduje porzucone dziecko. Zdeterminowany odnaleźć winną matkę, udaje się na pięciodniową wyprawę przez las, która okazuje się dla niego również ważną podróżą duchową. Po raz pierwszy w życiu towarzyszy mu prawdziwe współczucie.

Tytuł oryginalny: Nakhodka
Reżyseria: Viktor Dement
Zdjęcia: Andrei Naydenov
Rosja, 2015
 

Głośniej od bomb

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laura, znakomita fotografka wojenna, ginie w wypadku, zostawiając męża i dwóch dorosłych synów. Jej nagłe odejście sprawia, że mężczyźni, nie radząc sobie z żałobą, tracą ze sobą kontakt. Trzy lata po śmierci Laury, z okazji wystawy upamiętniającej jej prace, pojawia się okazja do ponownego spotkania i wspominania zmarłej. Na jaw wychodzą tajemnice, niewypowiedziane żale i cały arsenał stłumionych uczuć.
 
Tytuł angielski: Louder Than Bombs
Reżyseria: Joachim Trier
Zdjęcia: Jakob Ihre
Polski dystrybutor: Aurora Films
Dania, Francja, Norwegia, 2015
 

Hazardzista

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vincentas zostaje okrzyknięty najlepszym pracownikiem stacji pogotowia ratunkowego. Tak naprawdę jednak jedyną pasją mężczyzny jest hazard. Nieustannie traci pieniądze i często jest zmuszony uciekać się do radykalnych rozwiązań, by spłacać narastające długi. Pewnego dnia wpada na pomysł stworzenia nielegalnej gry opartej na swojej profesji. Początkowo makabryczną ideę podchwytują tylko pracownicy pogotowia, ale wkrótce gra zaczyna zdobywać popularność w szerszych kręgach. Pozostali ratownicy przejmują rolę agentów przyjmujących zakłady, a Vincentas sprawuje pieczę nad funduszami. Interes staje się coraz bardziej lukratywny, ale z czasem zaczyna mu się sprzeciwiać Ieva, współpracowniczka i kochanka mężczyzny. Vincentas jest zmuszony dokonać trudnego wyboru między hazardem a miłością.
 
Tytuł oryginalny: Losejas
Tytuł angielski: The Gambler
Reżyseria: Ignas Jonynas
Zdjęcia: Janis Eglitis
Litwa, 2013
 

Me and Kaminski

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
„Jesteś sławny. Tego przecież chciałeś. Sława wiąże się z tym, że masz przy sobie ludzi takich jak ja” – Sebastian Zöllner, Niemcy, na krótko przed początkiem nowego milenium. Sebastian Zöllner, dziennikarz piszący o sztuce i niezwykle pewny siebie człowiek, planuje swój wielki skok: zamierza napisać skandalizującą książkę o niegdyś sławnym, lecz dawno zapomnianym malarzu Manuelu Kaminskim, uczniu Matisse'a i przyjacielu Picassa, który zasłynął jako „niewidomy malarz”. Zöllner, pozbawiony skrupułów ambitny karierowicz, przybywa do położonego wysoko w Alpach domu Kaminskiego, gdzie podstarzały artysta prowadzi spokojne życie wśród zaufanych osób. Sebastian arogancko wprasza się do jego domu, życia i przeszłości. Bezceremonialnie zabiera go w karkołomną podróż do ukochanej z dzieciństwa, która od lat uznawana jest za zmarłą. Podczas drogi stara się wydobyć z Kaminskiego jak najwięcej osobistych zwierzeń. Wkrótce jednak Sebastian przekonuje się, że nie może się pod żadnym względem równać z niewidomym artystą.

Tytuł oryginlny: Ich und Kaminski
Reżyseria: Wolfgang Becker
Zdjęcia: Jürgen Jürges
Belgia, Niemcy, 2015
 

Roukli

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rok 2017. W Europie trwa wojna. Na nadmorską farmę położoną na skraju dębowego gaju Roukli przeprowadza się troje ludzi: pisarz Jan, jego siostra Eeva, nauczycielka muzyki, oraz jej mąż – kompozytor Villu. Niespodziewanie pojawia się również czwarty gość – Marina, była żona Jana, której przybycie nie dla wszystkich jest miłą wiadomością. Wojenna zawierucha wciąż jest daleko, ale gdy pewnego słonecznego dnia na niebie pojawiają się myśliwce, a w oddali słychać wybuchy pocisków, atmosfera staje się napięta. Po kolejnym bombardowaniu i zniszczeniu stolicy na farmę przybywa dwóch uchodźców, którzy utrzymują, że ścigają ich niebezpieczni bandyci, z niejakim Peedu na czele. Bohaterowie muszą pogodzić się z obecnością przybyszów. Wkrótce okazuje się, że jeden z nich ma stygmaty podobne do ran Chrystusa oraz dziurę między żebrami. Gdy mieszkańcy farmy starają się zapić swój strach, niespodziewanie pojawiają się jeźdźcy Peedu. Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli...
 
Tytuł oryginalny: Roukli
Reżyseria: Veiko Õunpuu
Zdjęcia: Erik Põllumaa
Estonia, 2015
 

Szermierz

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Endel Neils, współpracownik stalinowskiej tajnej policji, ucieka z Leningradu do zapomnianej przez Boga estońskiej wsi. Zatrudnia się jako nauczyciel w miejscowej szkole, przy której otwiera klub szermierski. Miejscowe dzieci szybko łapią bakcyl sportu. Neils okazuje się zdolnym i wyrozumiałym nauczycielem, który do wychowanków podchodzi z miłością. Wielu uczestników jego kursu to sieroty, które straciły rodziców w wyniku akcji przesiedleńczych, organizowanych przez Sowietów. Szermierka staje się dla nich formą ekspresji i ucieczką od szarej rzeczywistości. Wprawiają się w nowej dyscyplinie tak bardzo, że zaczynają marzyć o udziale w mistrzostwach organizowanych w Leningradzie. Neils musi stanąć przed dylematem: chronić siebie i zawieść swoich podopiecznych, czy skonfrontować się ze swoją przeszłością, ryzykując przy tym własne życie. Dylemat staje się coraz bardziej poważny, kiedy inny nauczyciel zaczyna dociekać, czym mężczyzna parał się wcześniej.

Tytuł oryginalny: Miekkailija
Tytuł angielski: The Fencer
Reżyseria: Klaus Härö
Zdjęcia: Tuomo Hutri
Polski dystrybutor: Aurora Films
Niemcy, Estonia, Finlandia, 2015
 

Tajemnice Bridgend

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sara i jej ojciec Dave przeprowadzają się do niewielkiej wioski, którą nęka fala samobójstw wśród nastolatków. Dziewczyna zakochuje się w Jamie'em, jednym z miejscowych chłopców. Jej ojciec, jako nowy oficer lokalnej policji, stara się przerwać tajemniczy łańcuch tragedii. Film koncentruje się na więziach między wrażliwymi nastolatkami i ich rodzicami, którzy czują się coraz bardziej zagubieni wobec narastającego przeczucia, że samobójstwa wśród młodzieży są formą rytualnej kary.
 
Tytuł oryginalny: Bridgend
Reżyseria: Jeppe Rønde
Zdjęcia: Magnus Nordenhof Jønck
Polski dystrybutor: M2Films
Dania, USA, Wielka Brytania, 2015
 

Vera's Sweet Farewell

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vera nie jest już młoda, ale nadal jest piękną kobietą. Przez całe życie czekała na jedynego ukochanego – pilota linii pasażerskich, który nigdy nie zdobył się na odwagę, by porzucić dla niej rodzinę. Teraz nie ma pracy, krewnych, ani przyjaciół i czuje, że pozostały jej tylko bolesne wspomnienia. Obawiając się nagłej śmierci, postanawia z wyprzedzeniem zaplanować własny pogrzeb i umawia się na spotkanie z przedstawicielem domu pogrzebowego. Dyrektor okazuje się młodym i przystojnym mężczyzną. Między nim a Verą rozkwita uczucie, do którego żadne nie umie się przyznać, jednak wspólnie spędzony czas staje się dla kobiety jednym z najpiękniejszych doświadczeń w życiu.
 
Tytuł oryginalny: Vera's Sweet Farewell
Reżyseria: Alexandra Butor
Zdjęcia: Andrey Voskresensky
Białoruś, 2014
 

Virgin Mountain

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fúsi to nieśmiały, wrażliwy 40-latek, który nadal mieszka z matką i jej partnerem. Każdy jego dzień wygląda tak samo. Codziennie czeka na niego porcja płatków na śniadanie, a potem praca na lotnisku przy wyładunku bagaży, z kolegami, którzy żartują z jego tuszy i charakteru. Pewnego dnia, za namową matki, niechętnie udaje się na kurs tańca, gdzie poznaje doświadczoną przez życie dziewczynę o imieniu Sjöfn, która wywróci jego świat do góry nogami, a jego samego zmieni nie do poznania.
 
Tytuł oryginalny: Fúsi
Reżyseria: Dagur Kári
Zdjęcia: Rasmus Videbæk
Polski dystrybutor: Against Gravity Sp. z o. o.
Islandia, 2015
 

Yard, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bezrobotny pisarz przyjmuje posadę przewoźnika w Yarden, przystanku dla nowych samochodów w porcie w Malmö. W nowej pracy towarzyszy mu wyobcowanie i poczucie, że jest tylko pięciocyfrowym numerem na liście. Nieustannie musi odpierać zarzuty podejrzliwych współpracowników i czujnego zarządu obiektu.
 
Tytuł oryginalny: Yarden
Reżyseria: Måns Månsson
Zdjęcia: Ita Zbroniec-Zajt
Niemcy, Szwecja, 2016