POKAZY SPECJALNE FILMÓW DOKUMENTALNYCH NA CAMERIMAGE 2016
Prezentujemy pełen skład Pokazów Specjalnych Filmów Dokumentalnych tegorocznej edycji Camerimage.
 
 
 

21 x Nowy Jork

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
21 x Nowy Jork to dyskusja o kondycji współczesnego człowieka, żyjącego w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku, przeprowadzona głosami dwudziestu jeden osób spotkanych w nowojorskim metrze. Ludzie szukają miłości, ale nie mają na nią siły. Więzy międzyludzkie rozpadają się w pulpie mediów społecznościowych. Seks staje się synonimem intymności. Ta wielopoziomowa symfonia o tęsknocie za emocjami, potrzebie komunikacji i kontemplacji samotności jest też esejem o ekscentrycznych, ekstrawaganckich lub po prostu zabawnych filozofiach życiowych, które wymyślamy, żeby jakoś przetrwać. Kolaż portretów przeplata się z onirycznymi obrazami Nowego Jorku. Kreatywnie budowana warstwa dźwiękowa, intymna narracja i klimatyczna muzyka mają wprowadzić widza w trans, żeby łatwiej mu było zbliżyć się do nieznajomych i pochylić się nad ich losem. Film ten jest również lustrem, w którym możemy się przejrzeć, jeśli starczy nam odwagi.
 
Tytuł angielski: 21 x New York
Reżyseria: Piotr Stasik
Zdjęcia: Piotr Stasik
Produkcja: Lava Films Sp. z o. o.
Polska, 2016
 
 

Andrzej Wajda: Moje inspiracje

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Andrzej Wajda odsłania tajniki swego warsztatu reżyserskiego. Poznajemy powody, dla których reżyser porzucił studia malarskie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i trafił do szkoły filmowej w Łodzi. Dowiadujemy się, czym stała się dla niego sztuka filmowa, co chciał przez nią wyrazić i jak polskie malarstwo inspirowało go przy tworzeniu wybranych scen w najbardziej znanych filmach. Wskazując na konkretne obrazy wybitnych polskich artystów, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Kazimierz Michałowski, Jacek Malczewski, Leopold Löffler, Józef Chełmoński czy Andrzej Wróblewski, i zestawiając je z kadrami z Wesela, Ziemi Obiecanej, Brzeziny, Krajobrazu po bitwie, Katynia, największy malarz polskiego kina Andrzej Wajda pozwala nam zrozumieć siłę oddziaływania malarstwa i jego wpływ na wybór estetyki kreowanych obrazów filmowych. W krótkim słowie wstępnym Martin Scorsese komentuje ten aspekt twórczości Andrzeja Wajdy. Film współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem produkcji filmu jest Muzeum Narodowe w Warszawie.
 
Tytuł angielski: Andrzej Wajda: My Inspirations
Reżyseria: Marek Brodzki, Andrzej Wajda
Zdjęcia: Jerzy Rudziński
Produkcja: Fundacja TUMULT
Polska, 2016
 
 

Blue Velvet Revisited

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Blue Velvet Revisited to dokument oparty na materiale nagranym i sfotografowanym w 1985 roku na planie Blue Velvet Davida Lyncha. Peter Braatz uzyskał wyłączne prawa do dokumentowania całej produkcji filmu. Większość materiałów nigdy wcześniej nie była publikowana. Obrazy, zdjęcia, dźwięki i rekwizyty z planu zostały zebrane, żeby stworzyć film oparty na historii opowiedzianej przez samego reżysera. Teraz, po trzydziestu latach, zaginione wspomnienia zostają zinterpretowane na nowo. Blue Velvet Revisitedto podróż, podczas której widz otwiera skrzynię pełną skarbów.
 
Tytuł oryginalny: Blue Velvet Revisited
Reżyseria: Peter Braatz
Zdjęcia: Peter Braatz
Produkcja: Taris Filmproduktion
Słowenia, Niemcy, 2016
 
 

Close Encounters with Vilmos Zsigmond

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Amerykańskie kino lat 70. nie byłoby takie samo bez Vilmosa Zsigmonda, który zmarł 1 stycznia 2016 roku. Legendarny autor zdjęć filmowych, zaproszony do Paryża w 2014 roku, zgadza się wystąpić przed kamerą i wziąć udział w bliskim spotkaniu zupełnie innego stopnia.
 
Tytuł oryginalny: Close Encounters with Vilmos Zsigmond
Reżyseria: Pierre Filmon
Zdjęcia: Olivier Chambon
Produkcja: LOST FILMS
Francja, 2016
 
 

Czy czeka nas koniec?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laureaci Oscara®: reżyser Fisher Stevens i aktor Leonardo DiCaprio, obrońca środowiska i Posłaniec Pokoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, prezentują film dokumentalny Czy czeka nas koniec?, przedstawiający obserwowane na całym świecie skutki ocieplenia klimatu oraz działania, jakie mogą podjąć indywidualne osoby i całe społeczeństwa, żeby uniknąć katastrofy ekologicznej na Ziemi. Film jest zapisem podróży DiCaprio, który odwiedził z kamerą pięć kontynentów oraz Arktykę, żeby dzięki rozmowom z naukowcami, światowymi przywódcami, ekologami i lokalnymi społecznościami lepiej zrozumieć te kompleksowe procesy i znaleźć konkretne rozwiązania największych ekologicznych wyzwań naszych czasów.
 
Tytuł oryginalny: Before the Flood
Reżyseria: Fisher Stevens
Zdjęcia: Antonio Rossi
Produkcja: Appian Way, Insurgent Docs, RatPac Documentary Films
Polski dystrybutor: FOX Networks Group Poland
USA, 2016
 
 

Droga do mistrzostwa

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W mrocznym lesie Kora spotyka samą siebie jako ośmioletnią dziewczynkę. Agnieszka Holland przygląda się sobie jako młodej buntowniczce na zmultiplikowanych obrazach - projekcjach. Rafał Olbiński szuka w wodzie i pod wodą natchnienia do swojego malarstwa. Tomasz Stańko opowiada jak błędy ewolucji zamienić w sztukę. Janusz Gajos próbuje znaleźć wyjście ze snu, który prześladuje go od lat. Wszyscy ci artyści po raz pierwszy spotykają się na wielkim ekranie. Na czym polega ich fenomen? Co ich łączy? Czy wspólnym mianownikiem jest nieustająca chęć rozwoju? Filmowa opowieść bohaterów wpisana została w monomit - rewolucyjną koncepcję Josepha Cambella. Amerykański badacz mitów odkrył, że na całym świecie opowiadamy historie według powtarzalnego schematu – wieloetapowej podróży postaci, która jest drogą życia każdego z nas. Prawdziwe historie opowiedziane w bajkowej i poetyckiej konwencji o intrygującej symbolice.
 
Tytuł angielski: The Road to Excellence
Reżyseria: Bartosz Konopka
Zdjęcia: Jacek Podgórski
Produkcja: BMW Group Polska
Producent wykonawczy: 
Timecode

Polska, 2016

 
 

Eagle Huntress, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aisholpan, trzynastolatka z Kazachstanu, jako pierwsza kobieta od dwunastu pokoleń chce się nauczyć łowiectwa z wykorzystaniem orłów i kontynuować tradycję przekazywaną w jej rodzinie z ojca na syna. W filmie, którego akcja rozgrywa się na mongolskim stepie, którego obrazy zapierają dech w piersi, zobaczymy zdjęcia doskonale oddające niezwykłą determinację dziewczynki.
 
Tytuł oryginalny: The Eagle Huntress
Reżyseria: Otto Bell
Zdjęcia: Simon Niblett
Produkcja: Warrior Poets
USA, 2016
 

Famouras


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cztery miesiące ze stadami na górskich pastwiskach alpejskiej przełęczy Famouras na południu Francji. Wysokość: dwa tysiące metrów. Para pasterzy i ich roczne dziecko. Dwa tysiące owiec, dziewięć owczarków i kot. W miejscu, w którym żyje setka wilków. Kamera i dwa telefony komórkowe, którymi pasterze filmują swoją codzienność.
 
Tytuł oryginalny: Famouras
Reżyseria: Amanda Robles
Zdjęcia: Amanda Robles
Produkcja: Bobi Lux
Francja, 2015
 
 

Fantassút / Deszcz na granicach

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fantassút / Deszcz na granicach to krótkometrażowy film dokumentalny zarejestrowany w kwietniu 2016 roku w Idomeni, tymczasowym obozie dla uchodźców na granicy grecko-macedońskiej. Ponad 11.000 uchodźców z Syrii, Iranu, Iraku, Pakistanu, Afganistanu i innych państw, przez wiele miesięcy mieszkało w fatalnych warunkach, z nadzieją wyczekując na otwarcie granic, które umożliwiłoby im kontynuowanie wędrówki po bałkańskim szlaku.
 
Tytuł oryginalny: Fantassút / Rain on the Borders
Reżyseria: Federica Foglia
Zdjęcia: Federica Foglia
Produkcja: David Hamilton, Deepa Mehta
Grecja, Kanada, 2016
 
 

Historia Ireny Sendlerowej

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Historia Ireny Sendlerowej w reżyserii Andrzeja Wolfa to film zrealizowany na bazie unikatowych wywiadów z tytułową bohaterką zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia. W filmie pani Irena opowiada o ratowaniu dzieci z warszawskiego getta. Nadawanie nowych tożsamości, fałszowanie dokumentów, sposoby wyprowadzania dzieci za mury i umieszczanie ich w domach Polaków, zostały zobrazowane za pomocą materiałów archiwalnych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Rosji, wzbogaconych o sekwencje fabularne, w których rolę Ireny Sendlerowej zagrała Sonia Bohosiewicz.
 
Tytuł angielski: The Story of Irena Sendler
Reżyseria: Andrzej Wolf
Zdjęcia: Andrzej Wolf
Produkcja: Wolfilm, Narodowy Instytut Audiowizualny (NINA)
Polska, 2015
 
 

Intensywność patrzenia

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bohaterem filmu Intensywność patrzenia jest jeden z najbardziej znanych i utytułowanych dokumentalistów - Kazimierz Karabasz, nie bez powodu nazywany klasykiem polskiego dokumentu. Współtwórca Polskiej Szkoły Dokumentu, zrealizował ponad trzydzieści filmów, z których kilka weszło do polskiego i światowego kanonu. W filmie Karabasz opowiada o swojej metodzie pracy z bohaterem i o wieloletnich doświadczeniach filmowych.
 
Tytuł angielski: Intensity of Watching
Reżyseria: Andrzej Sapija
Zdjęcia: Andrzej Sapija
Produkcja: KAMEROVID Sp. z o. o.
Polska, 2016
 
 

Jarocin, po co wolność

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Takiego miejsca nie było na mapie Europy Wschodniej, w bloku komunistycznym. Jarocin - niewielkie miasteczko w Wielkopolsce – staje się symbolem niezależności, buntu i wolności w zniewolonym systemie. A dokonuje tego muzyka rockowa.
 
Tytuł angielski: Jarocin, Rock for Freedom
Reżyseria: Marek Gajczak, Leszek Gnoiński
Zdjęcia: Marek Gajczak
Produkcja: Stowarzyszenie Film Kraków
Polska, 2016
 
 

Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Co kryje się pod słowem „miłość”? Żyjąc często tworzymy z bliskimi więzi i węzły, które z czasem wydają się nam nie do rozsupłania. Film opowiada o dramacie dwóch kobiet, matki i córki, związanych ze sobą trudnym, skomplikowanym uczuciem. Kluczowe dla bohaterek jest spotkanie z kimś trzecim, obcym, który staje się bliskim, doświadczonym terapeutą. Jego podstawowym narzędziem są słowa i empatia. Paweł Łoziński zaprasza nas do uczestnictwa w poufnych sesjach terapeutycznych. W intymnej rozmowie trzech osób dawne rany i głęboko ukryte emocje bohaterek powoli wychodzą na powierzchnię. Czy możliwe będzie dla nich wyjście z kręgu zadawnionych urazów? Ucięcie łączącej je pępowiny bez ryzyka utraty więzi? W bezpiecznych warunkach gabinetu terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż w głąb siebie a zarazem ku lepszej wzajemnej relacji. Obserwujemy z bliska duchowy proces rozsupływania narosłych węzłów. Czy jest  szansa, żeby „blizna po matce” zagoiła się po obu stronach odciętej pępowiny?
 
Tytuł angielski: You Have No Idea How Much I Love You
Reżyseria: Paweł Łoziński
Zdjęcia: Kacper Lisowski
Produkcja: Łoziński Production Sp. z o. o.
Polski dystrybutor: Against Gravity Sp. z o. o.
Polska, 2016
 
 

Nurkowanie w nieznane

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Czterech fińskich nurków jaskiniowych przeżywa najgorszy koszmar, kiedy dwóch członków ekipy tonie w głębinach podwodnej jaskini w Norwegii. Gdy ze względu na zbyt wysokie ryzyko oficjalne poszukiwania zostają odwołane przez władze, przyjaciele wyruszają na potajemną misję, żeby odnaleźć ciała kolegów. Nurkowanie w nieznane to nie tylko dramatyczna opowieść o karkołomnej misji. To również historia bezwarunkowej, głębokiej przyjaźni. W filmie, w którym śledzimy zapierającą dech w piersiach misję ratunkową, wykorzystano nagrania z wypadku i ujęcia z wielu kamer ponad wodą i głęboko pod jej powierzchnią.
 
Tytuł oryginalny: Takaisin Pintaan
Tytuł angielski: Diving Into the Unknown
Reżyseria: Juan Reina
Zdjęcia: Tuukka Kovasiipi, Jarkko Virtanen
Produkcja: Monami Agency
Polski dystrybutor: Against Gravity Sp. z o. o.
Finlandia, Norwegia, 2016
 
 

Ogień na morzu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale najnowszy film mistrza dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego. Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką a Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad sto pięćdziesiąt tysięcy uchodźców z Afryki, szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Rosi przypatruje się życiu na wyspie. Uwagę poświęca Afrykanom i autochtonom. Przygląda się problemom i priorytetom życiowym obu grup, nie oceniając żadnej z nich. Przewodnikiem po tym świecie jest włoski lekarz, który codziennie musi się konfrontować z niewyobrażalnym cierpieniem, o którym reszta świata dowiaduje się tylko z sensacyjnych doniesień mediów. Rosi unika sensacyjności. Z uwagą, w skupieniu, zaprasza nas na wartościowe, przejmujące spotkanie.
 
Tytuł oryginalny: Fuocoammare
Tytuł angielski: Fire at Sea
Reżyseria: Gianfranco Rosi
Zdjęcia: Gianfranco Rosi
Produkcja: Rai Cinema, arte France Cinéma, Stemal Entertainment, Les Films d'Ici, Cinecittà Luce, 21 Unofilm
Polski dystrybutor: Aurora Films
Włochy, Francja, 2016
 
 

Pod opieką wiecznego słońca


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Film ten opowiada o idealnym życiu w idealnym kraju – Korei Północnej. Do idealnej szkoły uczęszcza córka idealnych rodziców pracujących w idealnych fabrykach i mieszkających w idealnym mieszkaniu w centrum stolicy. Obserwujemy  wysiłek, jakiego wymaga od Koreańczyków poprawne funkcjonowanie ich idealnego świata. Dziewczynka jest przygotowywana do wstąpienia do unii dzieci, żeby w przyszłości stać się częścią idealnego społeczeństwa żyjącego w blasku wiecznego słońca, które symbolizuje wielkiego przywódcę ludu, Kim Ir Sena.
 
Tytuł oryginalny: Under the Sun
Reżyseria: Vitaliy Manskiy
Zdjęcia: Alexandra Ivanova
Produkcja: Hypermarket Film, Vertov Studio, Saxonia Entertainment
Łotwa, Rosja, Korea, Niemcy, Czechy, 2015
 

Przy Planty 7/9

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dla Żydów pogrom kielecki z 1946 roku jest symbolem polskiego powojennego antysemityzmu. W czasach komunizmu w Polsce był to temat tabu. W wolnej Polsce Bogdan Białek, polski katolik, dziennikarz i psycholog, nie ustaje w wysiłkach, żeby przywrócić te wydarzenia pamięci zbiorowej i skonfrontować kielczan z bolesną historią. Polski katolik i amerykański Żyd przez blisko dziesięć lat realizując film uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. W 70. rocznicę tragedii przedstawiają historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.
 
Tytuł angielski: Bogdan's Journey
Reżyseria: Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger
Zdjęcia: Michał Jaskulski
Produkcja: Two Point Films, Metro Films Sp. z o.o.
Polska, USA, 2016
 
 

Rebel Citizen

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Reżyserka filmów dokumentalnych Pamela Yates i amerykański operator, producent i reżyser Haskell Wexler poznali się na planie filmowym w 1984 roku w Nikaragui. Wexler kręcił właśnie Latino - film o wojnie zastępczej, jaką USA wypowiedziały sandinistowskiej rewolucji. Ich spotkanie przerodziło się w wieloletnią przyjaźń, w czasie której razem starali się odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy być zaangażowanym dokumentalistą. Kiedy w 2015 roku organizatorzy festiwalu Cinéma du Réel zaprosili Wexlera, żeby swą obecnością uświetnił pokazy autorskich dokumentów politycznych, ten poprosił Yates, żeby pojechała do Paryża w jego imieniu. Przygotowaniom do wyjazdu towarzyszyły rozmowy, które Yates nagrywała. W ten sposób, nieoczekiwanie, powstał Rebel Citizen - opowieść o dokumentowaniu wydarzeń politycznych i historia artysty – działacza społecznego, którego postawa redefiniuje to, co rozumiemy pod pojęciem zaangażowania obywatelskiego.
 
Tytuł oryginalny: Rebel Citizen
Reżyseria: Pamela Yates
Zdjęcia: Travis Wilkerson
Produkcja: Skylight Inc.
USA, 2015
 
 

Refuge

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
The Refuge Project powstał  z potrzeby pogłębienia wiedzy.  Śledziliśmy  wiadomości, słuchaliśmy sprawozdań, oglądaliśmy zdjęcia z  wybrzeża Morza Egejskiego, dokumentujące rozpacz i stratę, ale chcieliśmy dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy kryją się za nagłówkami gazet. Chcieliśmy poznać ich historie, dowiedzieć się, co stracili, co zostawili za sobą i  gdzie zamierzali ułożyć sobie życie na nowo. W swoich doniesieniach media skupiają się zwykle na problemie często zapominając o człowieku, więc postanowiliśmy skupić się na  ludziach. Świat się zmienia, a my znaleźliśmy się na rozdrożu historii. Chcieliśmy pomóc, tak jak potrafiliśmy najlepiej, zaczęliśmy więc dokumentować to, co widzieliśmy, i historie poznanych osób. W styczniu 2016 roku, po wielu tygodniach spędzonych w Grecji, skończyliśmy pracę nad The Refuge Project, czyli multimedialną kroniką europejskiego kryzysu uchodźczego, która skupia się przede wszystkim na człowieczeństwie i nadziei.
 
Tytuł oryginalny: Refuge
Reżyseria: Matthew K. Firpo
Zdjęcia: Jake Saner
Produkcja: Magna Carta
Grecja, 2016
 
 

Refugee

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Co roku tysiące ludzi, padających ofiarą prześladowania, opuszczają swoje ojczyzny, by ubiegać się o azyl w Stanach Zjednoczonych. Po przeżyciu nieopisanych męczarni czują, że nie mają innego wyboru – muszą zostawić za sobą wszystko: swoje domy, pracę, społeczności a nawet rodziny. Refugee to niezwykła opowieść o matczynej miłości i sile nadziei, która pomaga nam pokonywać niewyobrażalne przeszkody, nawet gdy stracimy wszystko.
 
Tytuł oryginalny: Refugee
Reżyseria: Joyce Chen, Emily Moore
Zdjęcia: Matt Mitchell
Produkcja: Joyce Chen, Emily Moore
USA, 2016
 
 

W imię honoru

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W imię honoru pokazuje prawdę o przerażających przypadkach honorowych zabójstw w Indiach, Jordanii i Palestynie. To historia o tym, jak te tragiczne wydarzenia wpływają na chrześcijańskie, muzułmańskie i hinduskie rodziny.
 
Tytuł angielski: In the Name of Honor
Reżyseria: Paweł Gula
Zdjęcia: Paweł Gula
Produkcja: RatPac Documentary Films
USA, Polska, 2015

 

When the Earth Seems to be Light

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poetycki film dokumentalny o dzisiejszej młodzieży… Historie dzieci, skaterów, artystów i muzyków z Gruzji – kraju, w którym Kościół i polityka potrafią zniszczyć życie. Przyjrzymy się bliżej światu młodzieńczych marzeń i tęsknot, próbom odnalezienia nieistniejącej wolności i romantycznym uniesieniom.
 
Tytuł oryginalny: Rotsda Dedamitsa Msubukia
Reżyseria: Tamuna Karumidze, Salome Machaidze, David Meskhi
Zdjęcia: Tamuna Karumidze, Levan Maisuradze, David Meskhi
Produkcja: Goslab
Gruzja, Niemcy, 2015
 

Widz zadziwiony

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Widz zadziwiony to esej dokumentalny na temat roli widza w kinie. Łączy wywiady z fragmentami filmów obecnych w kinach i innych miejscach, w których ruchome obrazy są wyświetlane w dzisiejszym świecie.
 
Tytuł oryginalny: O Espectador Espantado
Tytuł angielski: The Amazed Spectator
Reżyseria: Edgar Pêra
Zdjęcia: Edgar Pêra
Produkcja: Bando À Parte
Polski dystrybutor: Against Gravity Sp. z o. o.
Portugalia, 2016