POKAZY SPECJALNE CAMERIMAGE 2016
Pokazy Specjalne organizowane są na Festiwalu Camerimage od wielu lat. Prezentujemy tu najciekawsze filmy pozakonkursowe zgłaszane z całego świata. Często odbiegają one od standardowych kryteriów selekcyjnych, ale wzbogacają program festiwalu i tworzą jedną z najciekawszych sekcji.
 
 
 

Na srebrnym globie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Grupa astronautów opuszcza Ziemię z nadzieją rozpoczęcia na innej planecie nowej cywilizacji, wolnej od problemów i wadliwych systemów tej, od której zdecydowali się uciec. Udaje im się rzeczywiście do tego doprowadzić, jednakże wraz z pokoleniem ich dzieci, urodzonych już w innym miejscu kosmosu, wszystko zaczyna się od nowa. Ostatni z astronautów umiera ze świadomością sromotnej porażki własnych ideałów. Jakiś czas później na planetę przybywa kolejny Ziemianin, zostając z miejsca obwieszczony mesjaszem, który ma wybawić ludzi z niewoli rodowitych mieszkańców planety. Tylko widz jest jednak w stanie zauważyć przerażającą ironię całej tej historii. Na srebrnym globie to wizjonerskie polskie kino science fiction, które ze względu na panujący wówczas w kraju klimat polityczny nie zostało nigdy ukończone wedle założeń reżysera. Dzisiaj film funkcjonuje w wersji z dokręconymi po jedenastu latach scenami, które stanowią mimo wszystko najlepszy dowód jego wyjątkowości.
 
Tytuł angielski: On the Silver Globe
Reżyseria: Andrzej Żuławski
Zdjęcia: Andrzej J. Jaroszewicz
Produkcja: Studio Filmowe KADR
Polski dystrybutor: Studio Filmowe KADR
Polska, 1987
 
 

Nagi lunch

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tajni agenci, spiski rządowe, przypadkowe morderstwa, sobowtóry zmarłych żon, wielkie gadające robale, pełzające maszyny do pisania, a wszystko to w umyśle otępionego środkami owadobójczymi dezynsekatora, który nie do końca rozróżnia prawdę od kreacji własnej skażonej wyobraźni. A może William Lee rzeczywiście to wszystko przeżył, lecz padł ofiarą ludzi z tajemniczej Międzystrefy, którzy nie chcieli ujawnić światu swego istnienia? Halucynogenna, metatekstualna, afabularna, pozbawiona często związków przyczynowo-skutkowych adaptacja kultowej powieści Williama S. Burroughsa, która przez wiele lat była uznawana za niemożliwą do sfilmowania. Opowieść o kreatywności wzmacnianej substancjami uzależniającymi oraz narkotycznym szale zamazującym granicę między rzeczywistością i koszmarem. Jedyna w swoim rodzaju podróż do paszczy szaleństwa oraz jeden z tych filmów, których nie trzeba rozumieć, żeby się w nie wczuć – i nimi przerazić.
 
Tytuł oryginalny: Naked Lunch
Reżyseria: David Cronenberg
Zdjęcia: Peter Suschitzky
Produkcja: Téléfilm Canada, The Ontario Film Development Corporation, Recorded Picture Company (RPC)
Polski dystrybutor: Solopan Sp. z o. o.
Kanada, Japonia, Wielka Brytania, 1991
 
 

Narodziny narodu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Narodziny narodu to oparta częściowo na faktach, a częściowo udramatyzowana opowieść o dwudniowym powstaniu czarnoskórych niewolników pod wodzą Nata Turnera, które zakończyło się rzezią winnych i niewinnych, lecz stało się także wyraźnym sygnałem dla białych plantatorów, że Ameryka jest gotowa na zmiany. Trzydzieści lat później potwierdziła to wojna secesyjna. Film opowiada historię życia Turnera, od narodzin poprzez dorastanie z Biblią u boku po powolne dojrzewanie do przyjęcia na siebie odpowiedzialności, by móc stanąć na czele ciemiężonych, gwałconych, poniżanych i torturowanych ludzi, którzy nie potrafili żyć dłużej w niewoli. Ponad sto lat po premierze kontrowersyjnych Narodzin narodu D.W. Griffitha, w których czarnoskórzy obywatele Ameryki byli ciągle traktowani jak ludzie gorszej kategorii, nowe Narodziny narodu przyjmują punkt widzenia, który zbyt długo był lekceważony i przypominają ważne dla tożsamości narodowej wydarzenie, które tkwiło przez lata w zapomnieniu.
 
Tytuł oryginalny: The Birth of a Nation
Reżyseria: Nate Parker
Zdjęcia: Elliot Davis
Produkcja: Phantom Four, Bron Studios, Mandalay Pictures, Tiny Giant Entertainment, Creative Wealth Media Finance, Argent Pictures, Follow Through Productions, Hit 55 Ventures, Infinity United Entertainment, Juniper Productions, Novofam Productions, Oster Media, Point Made Films
Polski dystrybutor: Imperial CinePix Sp. z o. o.
USA, 2016
 
 

Paterson

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Photo Credit Mary Cybulski
 
Każdy kierowca autobusu może zostać poetą, jeśli tylko ma odrobinę talentu i samozaparcia, ale nie każdy poeta może zostać kierowcą autobusu. Paterson, główny bohater dramatu obyczajowego Paterson, którego akcja rozgrywa się w małym amerykańskim miasteczku o nazwie... Paterson, jest i tym, i tym. Jeżdżąc po sennych ulicach, obserwuje zarówno mijanych ludzi, jak i pasażerów autobusu, po czym przelewa towarzyszące mu refleksje na różnej maści wiersze. Pomagają mu one utrzymać pożądane tempo życia i jednocześnie raz na jakiś czas wyjść poza codzienną rutynę. Dochodzi do tego energia i kreatywność jego żony, która chciałaby robić tyle rzeczy, że nie potrafi zdecydować się nawet na jedną z nich. Snuta w filmie opowieść o normalnych ludziach i ich normalnych problemach nie rzuci nikogo na kolana dynamiczną akcją czy popkulturowymi dialogami, ale z pewnością pozwoli choć na chwilę przystanąć, rozejrzeć się oraz docenić piękno otaczającego świata.
 
Tytuł oryginalny: Paterson
Reżyseria: Jim Jarmusch
Zdjęcia: Frederick K. Elmes
Produkcja: K5 Filmproduktion, Amazon Studios, Animal Kingdom Films, Le Pacte, Inkjet Productions
Polski dystrybutor: GUTEK Film Sp. z o. o.
USA, Niemcy, Francja, 2016
 
 

Swiss Army Man

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na skutek tragicznych wydarzeń Hank znalazł się na bezludnej wyspie. Straciwszy nadzieję na ratunek, postanawia się powiesić. Tuż przed zakończeniem swego żywota dostrzega jednak wyrzucone przez morze zwłoki młodego mężczyzny. Zwłoki, co należy zaznaczyć, miotane na różne strony wypuszczanymi nieustannie gazami. Cóż można począć w tak absurdalnej i patowej sytuacji? Hank rezygnuje z prowizorycznej szubienicy, wyprowadza pierdzące zwłoki do morza i dosiadając ich niczym skutera wodnego, dopływa do stałego lądu. Dziwne? To dopiero początek surrealistycznej odysei, w ramach której Hank i Manny – bo, trzeba nadmienić, że ten chłodniejszy z niedopasowanego duetu zaczyna w pewnym momencie mówić, i to całkiem z sensem – przeżywają wiele ekscytujących przygód i uczą się, że ludzkie ciało może być przedmiotem wielofunkcyjnego użytku. Mimo całego zapełniającego ekran szaleństwa Swiss Army Man jest jednak zaskakująco głęboką i wspaniale humanistyczną refleksją nad ludzką naturą.
 
Tytuł oryginalny: Swiss Army Man
Reżyseria: Daniel Kwan, Daniel Scheinert
Zdjęcia: Larkin Seiple
Produkcja: Cold Iron Pictures, Blackbird Films, Tadmor
USA, 2016
 
 

Śmietanka towarzyska


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nowy Jork, lata 30. XX wieku. Bobby jest młodym, naiwnym marzycielem, który chciałby od życia czegoś więcej niż tylko przewidywalnej i pozbawionej ekscytacji egzystencji na Bronksie. Rusza więc za głosem serca do jedynego miejsca w całej Ameryce, w którym marzenia podobno spełniają się każdego dnia – do Hollywood. Bobby ma tę przewagę, że jego wuj jest znanym agentem gwiazd, więc mimo początkowych trudności zaczyna piąć się dosyć szybko w hierarchii branży filmowej. Zakochuje się również w pięknej, choć pozbawionej już złudzeń na temat Hollywood dziewczynie, która pozwala mu zupełnie inaczej spojrzeć na otaczający świat. Zanim jednak Bobby zrozumie, kim naprawdę jest i czego rzeczywiście chciałby od życia, przyjdzie mu przekonać się na własnej skórze, że nie wszystkie marzenia warto spełniać, a w miłości faktycznie wszystkie chwyty są dozwolone. Śmietanka towarzyska to słodko-gorzka opowieść o dojrzewaniu w świecie iluzji oraz iluzjach procesu dojrzewania.
 
Tytuł oryginalny: Café Society
Reżyseria: Woody Allen
Zdjęcia: Vittorio Storaro
Produkcja: Gravier Productions, Inc., w dystrybucji Amazon Studios/Lionsgate
Polski dystrybutor: KINO ŚWIAT Sp. z o. o.
USA, 2016
 
 

Świat według Barneya

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Barney Panofsky nie jest jakoś wielce przyjaznym facetem, chyba że dać mu alkohol i dobre cygaro, ale wtedy równie dobrze można jeszcze bardziej mu się narazić. Barney nie osiągnął również zbyt wiele w życiu. Nie sprawdził się jako producent telewizyjny, bo nie miał ani talentu, ani dobrego gustu. Nie był w stanie utrzymać przy sobie żadnej z trzech żon, które z jakiegoś powodu go pokochały. Ze względu na swoje zachowanie nie znalazł w życiu zbyt wielu przyjaciół, a najlepszy kumpel miał problemy z narkotykami, po czym zginął w tajemniczych okolicznościach. Można wręcz powiedzieć, że główny bohater Świata według Barneya jest nieudacznikiem, który całe życie próbował dokonać czegoś wartego zapamiętania, ale sam zawsze stawał sobie na drodze. Cały film jest jednak snutym przez Barneya wspomnieniem jego własnego życia, a że mężczyzna ma całkiem niezły talent do opowiadania o swoich porażkach, trudno nie sympatyzować z bohaterem jego historii.
 
Tytuł oryginalny: Barney's Version
Reżyseria: Richard J. Lewis
Zdjęcia: Guy Dufaux
Produkcja: The Harold Greenberg Fund, Serendipity Point Films, Optix Digital Pictures
Polski dystrybutor: SPI International Poland Sp. z o. o.
Kanada, Włochy, 2010
 
 

Światło między oceanami

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tom Sherbourne wraca do rodzinnej Australii z traumą wywołaną walką w okopach I wojny światowej. Poszukuje desperacko ciszy i spokoju, przyjmuje więc posadę latarnika na wyspie Janus Rock, do której statek z zaopatrzeniem przybija tylko raz na kilka miesięcy. Zanim jednak Tom zaszywa się w swojej samotni na krańcu ludzkiego świata, zakochuje się w młodej, spontanicznej Isabel. Niedługo później są już małżeństwem, które buduje sobie własną rzeczywistość w skromnym domku u boku latarni morskiej. Życie wedle przypływów i odpływów nie oszczędza im jednak osobistych tragedii. Do czasu, gdy pewnego dnia znajdują u brzegu wyspy szalupę ze zwłokami mężczyzny i ledwo żywym niemowlęciem. Postanawiają zatrzymać dziecko, nie wyjawiając nikomu jego prawdziwego pochodzenia. Światło między oceanami to klasyczny melodramat i zarazem uniwersalna w duchu opowieść o ludzkich pragnieniach, radościach i słabościach. I o tym, że każda podjęta decyzja ma swoje konsekwencje.
 
Tytuł oryginalny: The Light Between Oceans
Reżyseria: Derek Cianfrance
Zdjęcia: Adam Arkapaw
Produkcja: Heyday Films, Touchstone Pictures, Reliance Entertainment - Big Pictures, Amblin Entertainment, Participant Media, DreamWorks SKG, LBO Productions
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o. o.
USA, 2015

 

Zabić Jezusa

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Filmowa adaptacja popularnej książki Billa O’Reilly’ego, znanego dziennikarza i prezentera telewizyjnego związanego z Fox News Channel, w której opowieść o narodzinach, życiu i śmierci Jezusa Chrystusa została przedstawiona na tle sporów kulturowych oraz napięć politycznych pomiędzy rzymskimi władzami oraz żydowskimi patriarchami. Położenie nacisku na kwestie społeczne i historyczne nie jest natomiast jedynym wyznacznikiem tej produkcji. ponieważ skupiono się w niej przede wszystkim na ludzkim pierwiastku Chrystusa jako kaznodziei głoszącego przesłanie miłości i przebaczenia w czasach, w których było ich zdecydowanie zbyt mało. W rezultacie przedstawiony na ekranie wizerunek Jezusa odbiega od tego z najbardziej znanych produkcji religijnych. Niezależnie jednak od tego, czy widz jest osobą głęboko religijną, czy zatwardziałym ateistą, czy też chciałby wierzyć, ale ma z tym problemy, Zabić Jezusa jest jednym z tych filmów, które prowokują do dyskusji.
 
Tytuł oryginalny: Killing Jesus
Reżyseria: Chris Menaul
Zdjęcia: Ousama Rami
Produkcja: Scott Free Productions, Dune Films
Polski dystrybutor: FOX International Channels Poland Sp. z o. o.
USA, 2015
 
 

Żywioł. Deepwater Horizon

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Żywioł. Deepwater Horizon opowiada o prawdziwych wydarzeniach, które doprowadziły do eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon i wycieku (największego w historii Stanów Zjednoczonych) milionów baryłek ropy do Zatoki Meksykańskiej . Jest to jednak bardziej historia pracowników, którzy zostali zmuszeni do walki o przeżycie w otoczonej zewsząd wodą pułapce z błota, ognia i ropy, niż opowieść o skutkach późniejszej katastrofy ekologicznej. Zewnętrzne warunki sprawiają, że nie ma szans na jakikolwiek ratunek. Pozostała przy życiu załoga, ponad sto osób, podejmuje pod wodzą Mike'a Williamsa próbę ucieczki z rozpalonego do czerwoności więzienia, by powrócić bezpiecznie do własnych rodzin. Sytuacja robi się jednak z minuty na minutę coraz bardziej beznadziejna. Porywające kino katastroficzne, które najpierw pozwala publiczności zżyć się z pracownikami platformy, ukazując ich codzienne trudy i znoje, a następnie wrzuca w sam środek gorejącego piekła.
 
Tytuł oryginalny: Deepwater Horizon
Reżyseria: Peter Berg
Zdjęcia: Enrique Chediak
Produkcja: Participant Media, Di Bonaventura Pictures, Summit Entertainment LLC, Closest to the Hole Productions, Leverage Entertainment, TIK Film
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o. o.
USA, 2016