PANORAMA EUROPEJSKA CAMERIMAGE 2016
Prezentujemy sekcję Panorama Europejska tegorocznej edycji Camerimage.
 
 

Cézanne and I

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Historia zna dziesiątki wielkich przyjaźni wybitnych artystów z różnych dziedzin sztuki, których rozmowy i myśli wzajemnie inspirowały i pobudzały kreatywność. Nie inaczej było w przypadku pisarza i dramaturga Émile’a Zoli oraz post-impresjonistycznego malarza Paula Cézanne’a, którzy swoimi dziełami wprowadzili francuską (i nie tylko) kulturę i sztukę w pełen nowych nurtów i zmian XX wiek. Urodzili się praktycznie w tym samym czasie, wychowywali w tym samym miasteczku, Aix-en-Provence, i nawet zmarli w odstępie kilku lat w równie przypadkowych okolicznościach. Rozpostarty na dwóch płaszczyznach czasowych Cézanne et moi opowiada o długoletniej, niezwykle mocnej przyjaźni artystów, którą obaj bardzo sobie cenili, dopóki nie została ona bezpowrotnie przerwana przez jedną z powieści Zoli. Film pełen urzekających, iście malarskich obrazów i pejzaży oraz dialogów, które stymulują zarówno intelekt, jak i wyobraźnię.
 
Tytuł oryginalny: Cézanne et moi
Reżyseria: Danièle Thompson
Zdjęcia: Jean-Marie Dreujou
Produkcja: G Films
Francja, 2016
 
 

Conspiracy of Faith, A

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trzeci z serii filmów o dwóch duńskich detektywach pracujących w słynnym Departamencie Q, którego domeną są nierozwiązane nigdy sprawy kryminalne. Tym razem Carl Mørck i Assad będą musieli rozwikłać zagadkę tajemniczych porwań i morderstw dzieci oraz stawić czoła bezlitosnemu seryjnemu mordercy, którego modus operandi jest nie tylko zabijanie, ale także pozbawianie żyjących krewnych swoich ofiar wiary w Boga. Dodatkowo, im mocniej zatwardziały ateista Mørck zagłębia się w nową sprawę, tym bardziej zaczyna sobie uświadamiać, że łączy go ze złoczyńcą o wiele więcej niż chciałby otwarcie przyznać. Czy bohaterom uda się przywrócić porządek w świecie coraz bardziej go pozbawionym? Flaskepost fra P to mroczny i przejmująco smutny dreszczowiec z zacięciem egzystencjalnym, czerpiący garściami z sukcesów skandynawskich czarnych kryminałów, który zapewnia świetną, trzymającą w napięciu do samego końca rozrywkę, ale jednocześnie pozostawia widza z wieloma pytaniami.
 
Tytuł oryginalny: Flaskepost fra P
Reżyseria: Hans Petter Moland
Zdjęcia: John Andreas Andersen
Produkcja: Zentropa Entertainments20, Zentropa Post Production, Zentropa Productions 2
Polski dystrybutor: KINO ŚWIAT Sp. z o. o.
Szwecja, Dania, Niemcy, Norwegia, 2016
 
 

Foreign Body

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Głównym bohaterem Fremdkörper jest stary Niemiec Wolfgang, który przeszedł operację przeszczepu nerki, która uratowała mu życie, choć sam organ pochodził z nielegalnych źródeł w Turcji. Gdy wszystko zaczyna wracać do normy, mężczyzna otrzymuje list od kobiety, która twierdzi, że była dawcą nerki i żąda od niego finansowej rekompensaty oraz natychmiastowego przyjazdu do Istambułu. Zdesperowany Wolfgang wraca do miejsca, które chciał wyrzucić już na zawsze z pamięci, oczekując nieprzyjemności i upokorzenia. Jednak po pewnym czasie zaczyna uświadamiać sobie, że zżywa się z szantażującą go młodą Ukrainką Iriną, która nie dostała podobno za swoje poświęcenie ani grosza. Pochodzą z dwóch zupełnie innych światów, dzielą ich lata i kilometry doświadczeń, ale starają się rozwiązać całą sytuację tak, żeby wszyscy na tym skorzystali. Prawda jest jednak taka, że ludzie wolą widzieć świat przede wszystkim takim, jakim chcieliby go postrzegać, nie jakim jest naprawdę.
 
Tytuł oryginalny: Fremdkörper
Reżyseria: Christian Werner
Zdjęcia: Eva Katharina Bühler
Produkcja: Venice Pictures
Niemcy, 2015
 
 

Neon Demon, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opowieść o kulcie młodości i piękna w świecie wielkiej mody, osadzona w słonecznym, pełnym nieskończonych możliwości Los Angeles, które nocami zamienia się w miasto pełne drapieżców i emocjonalnych wampirów poszukujących nieustannie nowych ofiar. I zarazem ubrana w szaty kina grozy klasyczna filmowa baśń o naiwnej i niewinnej dziewczynie, która musi nauczyć się radzić z otaczającymi ją potworami albo stać się jednym z nich. Nastoletnia Jesse przeprowadza się do Miasta Aniołów z myślą o rozpoczęciu kariery modelki. Jej naturalna, nie poprawiana jeszcze dziesiątkami operacji plastycznych uroda od razu zwraca uwagę ważnych ludzi z branży, wzbudzając jednocześnie zazdrość kobiet, które poświęciły własne ciała w imię kariery i sławy. Dziewczyna spotyka na swojej drodze egocentrycznych projektantów, zblazowanych fotografów, zdesperowane modelki i wielu innych ludzi, dla których egzystowanie w tym świecie jest jak najlepszy narkotyk, z którego nie potrafią zrezygnować.
 
Tytuł oryginalny: The Neon Demon
Reżyseria: Nicolas Winding Refn
Zdjęcia: Natasha Braier
Produkcja: Bold Films, Vendian Entertainment, Space Rocket Nation
Polski dystrybutor: GUTEK Film Sp. z o. o.
Dania, USA, Francja, 2016
 
 

Niewinne

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Grudzień 1945 roku, Polska podnosi się stopniowo z koszmaru II wojny światowej. Pewnego dnia Mathilde Beaulieu, młoda lekarka francuskiego Czerwonego Krzyża, zostaje poproszona przez siostrę z pobliskiego restrykcyjnego klasztoru o pomoc medyczną dla ciężko chorej zakonnicy. Na miejscu okazuje się, że kobieta jest w zaawansowanej ciąży i zaczyna właśnie rodzić. Po spełnieniu swego zawodowego obowiązku Mathilde opuszcza teren klasztoru, ale mimo zdecydowanego oporu matki przełożonej i innych zakonnic zaczyna interesować się losem niemowlęcia oraz pozostałych sióstr. Z przerażeniem odkrywa, że doszło tam do zbiorowego gwałtu przez radzieckich żołnierzy, który pozostawił niezatarte fizyczne i psychologiczne piętno na głęboko wierzących kobietach. Niewinne to oparta na faktach historia z czasów, w których moralność bywała jedynie nic nieznaczącym słowem, a bezinteresowna pomoc rodziła podejrzenia. Minimalistyczne w duchu kino pełne wielkich emocji i ludzkich tragedii.
 
Tytuł oryginalny: Les Innocentes
Tytuł angielski: The Innocents
Reżyseria: Anne Fontaine
Zdjęcia: Caroline Champetier
Produkcja: France 2 Cinema, Scope Pictures, Mandarin Cinéma, Mars Films, Aeroplan Film
Polski dystrybutor: KINO ŚWIAT Sp. z o. o.
Polska, Francja, 2016
 
 

Syn Szawła

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Szaweł jest osadzonym w Auschwitz węgierskim Żydem, którego tragiczne okoliczności zmusiły do pracy w Sonderkommando, specjalnej grupie więźniów zajmującej się między innymi sprzątaniem komór gazowych oraz krematoriów. Nie będąc w stanie w żaden sposób odmienić swego losu, mężczyzna uodpornił się na otaczającą go koszmarną rzeczywistość, stając się czymś na wzór automatu i żyjąc od jednego zadania do drugiego, od transportu do transportu. Gdy pewnego dnia w jednym z zamordowanych w komorze gazowej rozpoznaje swego dawno nie widzianego syna, coś w nim odżywa, jakaś uprzednio zapomniana cząstka jego dawnego siebie. Mężczyzna postanawia na przekór sytuacji, w której się znajduje, urządzić chłopcu należyty pogrzeb, ryzykując tym samym życie swoje oraz swoich współwięźniów. Syn Szawła László Nemesa to niezwykle mocna, psychicznie wyczerpująca i wymykająca się jakimkolwiek kategoriom opowieść o poszukiwaniu przejawów człowieczeństwa w świecie pełnym ludzkiego szaleństwa.
 
Tytył oryginalny: Saul fia
Tytuł angielski: Son of Saul
Reżyseria: László Nemes
Zdjęcia: Mátyás Erdély
Produkcja: Laokoon Filmgroup
Węgry, 2015