NAJLEPSZE ETIUDY AKADEMII TEATRU I SZTUKI FILMOWEJ W BUDAPESZCIE
Akademia Teatru i Sztuki Filmowej w Budapeszcie (SZFE) to najstarsza instytucja na Węgrzech kształcąca profesjonalistów w zakresie teorii i praktyki z dziedziny teatru, kina i telewizji.
 
 
 

W 2015 r. uczelnia obchodziła 150-lecie istnienia. Pośród wykładowców SZFE znajdują się zaangażowani w codzienną działalność artyści, kreatywni znawcy teorii sztuki i najbardziej szanowane osobistości z branży. W akademii studiowali najbardziej wpływowi z aktualnych przedstawicieli teatru, kina i telewizji, dzięki którym uczelnia ma czynny wkład w kształtowanie przyszłości węgierskiej tożsamości kulturowej. Do absolwentów SZFE należą zdobywcy Oscarów®, tacy jak Mihály Kertész, Vilmos Zsigmond czy István Szabó, a także Béla Tarr, László Kovács i Mari Törőcsik, która została wyróżniona nagrodą dla najlepszej aktorki w Cannes. W ostatnich latach dyplom tej uczelni otrzymała większość wybitnych węgierskich aktorów i reżyserów.
 
W ramach pokazów specjalnych „The Best of SZFE” zaprezentujemy wybrane filmy, które, tylko w ciągu ostatnich lat, powstały w tej prestiżowej uczelni.
 
 

Bloom of Youth, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karl zasypia w szkole. Przez całą noc uczył się historii, którą we wtorki ma zawsze jako piątą lekcję. Jednak sen zmorzył go już na biologii, która jest jako trzecia. Ale przynajmniej śni…
 
Tytuł oryginalny: Sétagalopp
Reżyseria: Ádám Freund
Zdjęcia: Ákos Nyoszoli
2014
 
 

Border, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dwóch mężczyzn podróżuje na niewielkiej drezynie – arogancki strażnik oraz młody więzień, Maydan. Po wypadku Maydanowi udaje się zgubić strażnika, ale ucieczka i wolność to dwie zupełnie inne rzeczy. Wciąż jest przywiązany do drezyny grubym łańcuchem, a podróżowanie z takim ciężarem przyciąga zdecydowanie zbyt wiele uwagi. Jednakże podjął decyzję i teraz musi zobaczyć, dokąd zaprowadzą go tory – nie ma odwrotu. Nowatorski styl wizualny sugestywnie podkreśla klaustrofobię związaną z uwięzieniem, której Maydan stawia czoła z odwagą, urokiem i humorem.
 
Tytuł oryginalny: Határ
Reżyseria: Mátyás Szabó
Zdjęcia: Kristóf Deák
2014
 
 

End of Puberty

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pięknego letniego dnia dwie nastoletnie bliźniaczki poznają chłopaka, który wprowadza je w świat seksualności i zazdrości, a także gniewu, który doprowadza do tego, że oddalają się od siebie. Ten moment oznacza zakończenie okresu dojrzewania.
 
Tytuł oryginalny: A kamaszkor vége
Reżyseria: Fanni Szilágyi
Zdjęcia: Nándor Gulyás, Kristóf Becsey
2015
 
 

Ischler

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Budapeszt, rok 1944. Trzy żydowskie siostry ukrywają się w mieszkaniu znanego doktora. Ich dni wypełnione są paranoją. Nagle okazuje się, że zło może nadejść z najbardziej nieoczekiwanej strony.
 
Tytuł oryginalny: Ischler
Reżyseria: Atilla Hartung
Zdjęcia: István Kürti
2014
 
 

Junkyard

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karin to młoda, mieszkająca na wsi dziewczyna, usiłująca znaleźć pracę. W końcu zatrudnia się w arystokratycznym domu jako nauczycielka francuskiego. Z czasem zauważa, że z rezydencji znikają różne przedmioty. Okazuje się, że każdy z członków rodziny jest złodziejem. Karin także ulega pokusie – zaczyna kraść i tym samym wkracza do świata kradzieży i podejrzeń, kontroli i buntów, lordów i dam, próbując znaleźć w nim miejsce dla siebie.
 
Tytuł oryginalny: Zsibvásár
Reżyseria: Lili Kemény
Zdjęcia: Evelin Tóth
2014
 
 

Sound of Concrete, The

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dia to młoda bokserka, która mieszka na przedmieściach Budapesztu z matką i młodszym bratem. Marzy o udziale w zawodach w Niemczech – mogłaby tam dużo zarobić. Wystarczy, że wygra nadchodzące mistrzostwa. Na dwa tygodnie przed walką dowiaduje się jednak, że jest w ciąży ze swoim kochankiem, a zarazem trenerem. Teraz czeka ją nie tylko walka z przeciwnikiem na ringu, lecz również z czasem i myślami o aborcji.
 
Tytuł oryginalny: Betonzaj
Reżyseria: István Kovács
Zdjęcia: Zoltán Dévényi
2015
 
 

Switch


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Béla i Pisti to 10-letnie bliźniaki zajmujące się rzucaniem nożami w wędrownym cyrku. Ich ojciec kocha tylko jednego z nich. Gdy ulubiony syn ginie w wypadku, ich matka wpada na pewien pomysł.
 
Tytuł oryginalny: Átváltozás
Reżyseria: Zoltán Nagy
Zdjęcia: Nándor Gulyás
2015
 
 

White Wolf

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Każdego dnia Niki odwiedza białego wilka, samotnego więźnia miejskiego zoo. Zrobiłaby wszystko, żeby móc się dostać do klatki groźnego zwierzęcia. Młoda Cyganka wciąż musi się mierzyć z surowymi zasadami ustalanymi przez mężczyzn pracujących w zoo. Dowiadując się, że jest wykorzystywana seksualnie, widz zdaje sobie sprawę z pozycji dziewczyny w tym dzikim, zdominowanym przez mężczyzn świecie. Historia kończy się jednak magicznym zwrotem akcji.
 
Tytuł oryginalny: Fehér farkas
Reżyseria: Ádám Felszeghy
Zdjęcia: Balázs Domokos
2015
 
 

Zoo

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na skraju lasu urządzono przyjęcie kostiumowe. Podczas zabawy lampart rozstaje się z sępem. Kilka dni później ktoś znajduje sępa bliskiego śmierci. Film pokazuje różnorodność ludzkich gier i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „co odróżnia ludzi od zwierząt?”.
 
Tytuł oryginalny: Állatkert
Reżyseria: Attila Hartung
Zdjęcia: István Balázs
2016