KRZYSZTOF PTAK NIE ŻYJE
Z wielkim smutkiem informujemy, że świat kina został pozbawiony kolejnego wspaniałego artysty, który poświęcił swoje życie promowaniu oraz rozwojowi sztuki filmowej. Krzysztof Ptak był autorem zdjęć do ponad stu filmów fabularnych, dokumentalnych i telewizyjnych, a także pedagogiem z powołania, pragnącym wpajać młodym adeptom kina nie tylko kreatywność i pasję, lecz również świadomość techniczną oraz umiejętność pracy zespołowej. Angażując się w różne projekty już od późnych lat 70., Krzysztof Ptak stał się jednym z fundamentów polskiego przemysłu filmowego, a także jego trwałym symbolem, rozpoznawalną marką, gwarancją jakości. Był absolwentem oraz wieloletnim wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi.
 
Krzysztof Ptak na Camerimage 2009,
zdj. Sabine Felber

Wśród licznych nagród i wyróżnień, którymi Krzysztof Ptak został uhonorowany za swoje dzieła filmowe, znajdują się również dwie Żaby CamerimageZłota, uzyskana w 2002 roku za Ediego  Piotra Trzaskalskiego, ex aequo z Conradem L. Hallem i jego zdjęciami do Drogi do zatracenia  Sama Mendesa, oraz Srebrna, otrzymana w 2009 roku za pracę przy Domu złym  Wojciecha Smarzowskiego. Jednak tego typu zaszczyty miały dla Krzysztofa Ptaka zdecydowanie drugorzędne znaczenie, o wiele ważniejszy był dla niego odbiór kręconych filmów przez widzów. A ci zachwycali się Jasminum Jana Jakuba Kolskiego, 300 mil do nieba Macieja Dejczera, Edim Piotra Trzaskalskiego, Weiserem Wojciecha Marczewskiego, Papuszą Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze oraz wieloma innymi wykreowanymi przez niego obrazami.

Składamy rodzinie i bliskim Krzysztofa Ptaka szczere kondolencje. Kino straciło kolejnego wielkiego artystę. Zważywszy, że miał jedynie 62 lata, mógł jeszcze nakręcić wiele pamiętnych dzieł, niemniej jednak pozostawione przez niego dziedzictwo filmowe mówi samo za siebie. Jesteśmy przekonani, że zdoła zainspirować mnóstwo młodych adeptów kina do poszukiwania własnych artystycznych głosów.