KONKURS FILMÓW POLSKICH
 
Pierwsza edycja Konkursu Filmów Polskich na festiwalu Camerimage miała miejsce w 2006 roku. Ideą Konkursu od początku była prezentacja najlepszych dokonań polskiej kinematografii przed międzynarodowym jury i publicznością festiwalową z całego świata. Do oglądania i oceniania polskich filmów organizatorzy Festiwalu Camerimage zapraszają wyłącznie twórców z zagranicy. Przyjęta przez nas zasada prezentowania polskich filmów przed zagranicznym jury, które ocenia je świeżym okiem sprawia, że dostrzeżone mogą być filmy, których oddziaływanie wykracza poza krąg lokalnych przyzwyczajeń odbiorców i tematów. Wprowadziliśmy tę zasadę w 2005 roku, jako pierwszy polski festiwal. Filmy nagradzane w naszym konkursie to przykłady oryginalnego kina i ciekawych strategii autorskich. To również filmy, które będąc osadzonymi w polskiej kulturze, potrafią przemówić do międzynarodowego widza w sposób uniwersalny. 

Dla polskich twórców Konkurs jest doskonałą okazją, by skonfrontować swoje artystyczne dokonania z opinią zagranicznych krytyków, filmowców i widzów, a także na zaistnienie w międzynarodowym obiegu produkcji i dystrybucji kinowej. Dotychczas w jury zasiadały takie sławy światowego kina jak Mark Rydell, Dick Pope, Jaromir Sofr, Don McAlpine, Albert Hughes, Joel Schumacher, Michael Seresin, Stephen Lighthill, Alan Heim, Robbie Greenberg, Wolfgang Treu, Stuart Dryburgh, Sean Bobbitt, John Seale i wielu innych wybitnych operatorów, reżyserów i ludzi kina. W Konkursie Filmów Polskich przyznawana jest zwykle nagroda dla najlepszego filmu polskiego - statuetki odbierają wspólnie reżyser i autor zdjęć. 

Wśród laureatów znaleźli się do tej pory Joanna i Krzysztof Krauze oraz Wojciech Staroń za film "Plac Zbawiciela", Andrzej Jakimowski i Adam Bajerski za "Sztuczki", Kasia Adamik i Jacek Petrycki za "Boisko bezdomnych", Xawery Żuławski i Marian Prokop za "Wojnę polsko-ruską", Jan Kidawa-Błoński i Piotr Wojtowicz za "Różyczkę", Jan Komasa i Radosław Ładczuk za "Salę samobójców",  Jan Jakub Kolski i Michał Pakulski za "Zabić bobra", Bodo Kox i Arkadiusz Tomiak za "Dziewczynę z szafy", Krzysztof Skonieczny i Kacper Fertacz za "Hardkor Disko" oraz Michał Rogalski i Jerzy Zieliński za "Letnie przesilenie".

 

PREZENTOWANE FILMY
Zaćma
reżyseria: Ryszard Bugajski
autor zdjęć: Arkadiusz Tomiak
kraj: Polska
rok: 2016
Ederly
reżyseria: Piotr Dumała
autor zdjęć: Adam Sikora
kraj: Polska
rok: 2015
Las, 4 rano
reżyseria: Jan Jakub Kolski
autor zdjęć: Jan Jakub Kolski
kraj: Polska
rok: 2016
Szczęście Świata
reżyseria: Michał Rosa
autor zdjęć: Marcin Koszałka
kraj: Polska
rok: 2016
Na Granicy
reżyseria: Wojciech Kasperski
autor zdjęć: Łukasz Żal
kraj: Polska
rok: 2016
Ostatnia Rodzina
reżyseria: Jan P. Matuszyński
autor zdjęć: Kacper Fertacz
kraj: Polska
rok: 2016
Plac zabaw
reżyseria: Bartosz Maciej Kowalski
autor zdjęć: Mateusz Skalski
kraj: Polska
rok: 2016
Zjednoczone Stany Miłości
reżyseria: Tomasz Wasilewski
autor zdjęć: Oleg Mutu
kraj: Szwecja, Polska
rok: 2016