JESSICA LANGE - WYSTAWA FOTOGRAFII "UNSEEN"
24. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE zaprasza do Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy w dniu 13 listopada 2016 na otwarcie wystawy fotografii Jessiki Lange, aktorki znanej z takich filmów jak Cały ten zgiełk, Listonosz zawsze dzwoni dwa razy, Tootsie, Rob Roy, Przylądek strachu, Błękit nieba, a także z serialu American Horror Story.
 
Jessica Lange, zdjęcie Simon Chaput,
dzięki uprzejmości Anne Morin, DiChroma photography
 
W 1967 roku Jessica Lange otrzymała stypendium University of Minnesota by studiować fotografię, ale koleje życia studenckiego doprowadziły ją do Hiszpanii, a potem Paryża, gdzie porzuciła fotografię na rzecz sztuk dramatycznych i zdecydowała się na karierę aktorską. W zawodzie aktorki osiągnęła międzynarodowy sukces: zagrała w kultowych filmach m.in. Sidneya Pollacka czy Martina Scorsese i otrzymała wiele prestiżowych nominacji i nagród, w tym dwa Oscary za role w Tootsie (rola drugoplanowa, 1983) i Błękit nieba (rola pierwszoplanowa, 1995).

Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych (gdy jej ówczesny partner, aktor Sam Shepard, podarował jej aparat Leica M6), Jessica Lange wróciła do swej fotograficznej pasji. Zdjęcia stanowią zapis jej podróży i wędrówek przez kraje takie jak USA, Francja, Finlandia i Włochy, choć jak sama przyznaje, szczególną słabość ma do Meksyku „za jego światło i wspaniałe noce".
 
Minnesota©Jessica Lange_diChroma photography
 
Mexico©Jessica Lange_diChroma photography

Wystawa towarzysząca Festiwalowi CAMERIMAGE obejmuje zbiór 135 czarno-białych fotografii (w tym 12 arkuszy stykowych) wykonanych w ciągu ostatnich 20 lat w tradycyjnej technice. Na kolekcję składają się dwie serie: „Things I See” (Rzeczy, które widzę) oraz „Mexico, On Scene” (Meksyk, na scenie).

Wystawa jest pierwszą prezentacją fotografii Jessiki Lange w Polsce. W wernisażu, który odbędzie się w niedzielę, 13 listopada, w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, weźmie udział kuratorka wystawy, Anne Morin, a także sama autorka prac, Jessica Lange.


„Fotografia to dla mnie niezwykle tajemniczy proces - utrwalenie tego momentu w czasie i przestrzeni, nieuchwytnego i ulotnego, i jego wykrystalizowanie. Zrobione zdjęcie staje się rzeczą samą w sobie”.

Jessica Lange
 
 
 
13.11.2016 – 29.01.2017
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, Gdańska 20
Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi CAMERIMAGE

WYSTAWA
Zorganizowana we współpracy z diChroma photography, Madryt, Hiszpania
Kuratorka: Anne Morin
Producent: Fundacja Tumult_Festiwal CAMERIMAGE, Marek Żydowicz
Współorganizator: Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
 
 
Minnesota©Jessica Lange_diChroma photography
Croatia©Jessica Lange_diChroma photography