GALA OTWARCIA CAMERIMAGE 2016
Już niecałe dwa tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia corocznego święta kina - 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE! Wszystko zacznie się w sobotę, 12 listopada, wraz z wielką Galą Otwarcia, w ramach której odbędą się pokaz filmu Powidoki (reż. Andrzej Wajda, zdj. Paweł Edelman) oraz recital uznanego polskiego artysty Włodka Pawlika.


 
Powidoki


Powidoki to ostatni film legendarnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy, twórcy takich dzieł jak Kanał, Popiół i diament, Wesele, Ziemia obiecana czy Człowiek z marmuru. To opowieść o ostatnich latach życia Władysława Strzemińskiego, wybitnego malarza, teoretyka sztuki i uwielbianego przez studentów pedagoga, założyciela pierwszego w Polsce, a drugiego w Europie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, otwartego w Łodzi w 1930 roku. Film ukazuje nieugiętą postawę artysty bezwzględnie tępionego w okresie stalinowskim przez reżim komunistyczny, odrzucający sztukę awangardową i propagujący schematyczny socrealizm. W rolach głównych występują Bogusław Linda, Zofia Wichłacz, Bronisława Zamachowska oraz Krzysztof Pieczyński.

Kadr z filmu "Powidoki", dzięki uprzejmości
Akson Dystrybucja Sp. z o. o.


Andrzej Wajda zaprosił do współpracy przy tworzeniu filmu m.in. autora zdjęć Pawła Edelmana (Pianista, Katyń), kostiumograf Katarzynę Lewińską (Dom zły, Niewinne), scenografa Marka Warszewskiego (Miasto 44, Na granicy) oraz montażystkę Grażynę Gradoń (Wałęsa. Człowiek z nadziei,Obce niebo).

 

Galę Otwarcia uświetni również występ uznanego polskiego kompozytora i pianisty jazzowego, laureata nagrody Grammy, Włodka Pawlika. Tematem recitalu będzie muzyka filmowa.
 
 
 Włodek Pawlik,
zdj. Marek Bałata**********

Recital oraz pokaz filmowy odbędą się 12 listopada w Sali Głównej Opera Nova w Bydgoszczy.
 
Pokaz Powidoków, które wezmą także udział w Konkursie Głównym Camerimage, odbędzie się na miesiące przed wejściem filmu do światowej dystrybucji oraz przed oficjalną polską premierą Powidoków, która została zapowiedziana na 13 stycznia 2017. Polskim dystrybutorem jest Akson Dystrybucja Sp. z o. o.

Uwaga! Pokaz filmowy oraz recital będą częścią Gali Otwarcia Camerimage 2016. Do udziału w niej uprawniają zaproszenia, jednakże, w miarę dostępności wolnych miejsc, na seanse zapraszamy również osoby akredytowane (w tym studentów).