FORUM IMAGO

 

Forum na temat różnorodności w branży operatorskiej

Dzień wydarzeń poświęconych kobietom - autorkom zdjęć filmowych 
 
 
 

JEŚLI TO ZOBACZYSZ… ZDOŁASZ TO OSIĄGNĄĆ

 
 
Organizatorzy wydarzenia 
Camerimage, IMAGO i illuminatrix
Miejsce: MCK - Kino Orzeł
 
 
"Jeśli to zobaczysz... zdołasz to osiągnąć” to wydarzenie z udziałem niezwykłych kobiet, podkreślające znaczenie autorek zdjęć filmowych. Jedną z jego części będą wykłady mistrzowskie prowadzone przez dwie inspirujące autorki zdjęć, które zrobiły międzynarodową karierę. Głównym punktem programu nie będzie jednak ich płeć, lecz podejście do projektów. Wykładom towarzyszyć będą nowy dokument dotyczący operatorek, dyskusja panelowa z poradami na temat tego, jak odnieść sukces, będąc kobietą w tej branży, a także wydarzenie towarzyskie.
 
Podczas gdy wykład mistrzowski będzie w pełni poświęcony jednej artystce i jej kunsztowi, w dyskusji panelowej wezmą udział operatorki z różnych stron świata, które podzielą się swoimi receptami na sukces, zdradzą najbardziej pomocne wskazówki i omówią obecną sytuację autorek zdjęć filmowych w swoich krajach. W ramach dyskusji wystąpi również agentka, która opowie o przyczynach trudności w promowaniu operatorów kobiet. Dołączą do niej wpływowi operatorzy, którzy wypowiedzą się na temat tego problemu i wyjaśnią, dlaczego należy porzucić uprzedzenia związane z płcią osób stojących po drugiej strony kamery.
 

Harmonogram wydarzenia:

• Pokaz filmu The Neon Demonw reżyserii Nicolasa Windinga Refna, ze zdjęciami Natashy Braier, ADF
MCK - Kino Orzeł
piatek, 18.11, godz. 10:00
 
• Wykład mistrzowski z Natashą Braier, ADF na temat filmu The Neon Demon
Moderacja spotkania: Claire Pijman, NSC 
MCK - Kino Orzeł
piatek 18.11, godz. 12:00
 
• Warsztaty z operatorką i specjalistką od stereoskopii Jannicke Mikkelsen na temat koncertu Queen w Barcelonie.
Studium przypadku dotyczące możliwych rozwiązań w zakresie sprzętu VR jako środka filmowego.
Wprowadzenie: Nina Kellgren, BSC, zarząd IMAGO
Centrum warsztatów - Wyższa Szkoła Gospodarki (WSG) Budynek M
piatek, 18.11, godz. 14:15
 
• Dyskusja panelowa: „Co działa”
Moderacja spotkania: Elen Lotman, ESC, zarząd IMAGO 
Na liście panelistów i uczestników znajdują się autorzy zdjęć Maria Secco, AMC, Ed Lachman, ASC, Nina Kellgren, BSC, Julia Swain, Nancy Schreiber, ASC, Catherine Goldschmidt i Vanessa Whyte z illuminatrix oraz agentka z WPA Kirsten Tolle-Billings.
Przyjęcie i napoje zapewnione przez Vantage
MCK - Kino Orzeł
piatek, 18.11, godz. 18:30
 
 
 
Event registration details:
Szczegóły rejestracji na wydarzenie: Aby zarezerwować miejsce w części dziennej, należy się zgłosić za pośrednictwem strony http://youcanbeit.eventzilla.net.
Brak opłaty za wstęp. Można również wziąć udział w wydarzeniu bez rejestracji i bez konieczności uczestnictwa we wszystkich częściach, ale rejestracja gwarantuje dostępność miejsca.
 
IMAGO to europejska federacja autorów zdjęć filmowych, globalna organizacja zrzeszająca stowarzyszenia operatorów filmowych z całego świata, działająca na zasadzie współpracy. W skład IMAGO wchodzi 50 stowarzyszeń krajowych i ponad 4000 zawodowych operatorów z różnych zakątków naszej planety. IMAGO nie jest związkiem, lecz federacją, której celem jest szerzenie świadomości i promowanie roli zdjęć filmowych wśród ogółu, osób z branży oraz środowisk kulturalno-politycznych. W 2016 r. IMAGO powołało do życia grupę zadaniową złożoną z członkiń zarządu Niny Kellgren, BSC i Elen Lotman, ESC, wspólnie przewodzących komitetowi IMAGO, którego zadaniem jest zwiększenie zaangażowania federacji w kwestię równości płci i równych możliwości dla operatorek. Połowa ludności świata jest reprezentowana w branży przez mniej niż dziesięć procent osób i należy temu zaradzić.
 
illuminatrix to kolektyw operatorek filmowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który prowadzi międzynarodową działalność. Każda z członkiń ma ponad pięć lat doświadczenia w branży. illuminatrix to eklektyczna grupa kobiet o wyjątkowych talentach, których praca obejmuje filmy fabularne, dokumentalne oraz reklamy.